zestaw technic 8480 Space Shuttle w mikroskali

Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

zestaw technic 8480 Space Shuttle w mikroskali

Post autor: goldsun »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Jak tylko Jetboy zaproponował konkurs z okazji 60 lecia klocka LEGO, z zadanym tematem "co Ty byś zbudował", wiedziałem, że zbudowałbym coś nawiązującego do NASA. To się nie wzięło z niczego, że w tym roku Lego tak często do tematyki kosmosu nawiązuje, bo NASA jest ... równolatkiem klocka LEGO! NASA jako instytucja została założona (dokładniej przekształcona z National Advisory Committee for Aeronautics) kilka miesięcy po opatentowaniu klocka Lego. :-)

A jak tylko zobaczyłem drugi konkurs "zbuduj swoją wersję w mikroskali, wybranego zestawu" - odezwała się moja wrodzona przekora i postanowiłem zbudować w mikroskali zestaw ... Technica. :-)

W związku z czym, jedynym słusznym wyborem był zestaw 8480 - Space Shuttle.

Obrazek

Początkowo chciałem zbudować go "po technicowemu", tylko mniejszy. Ale po zbudowaniu jakiejś połowy (środek z satelitą) ze wszystkimi mechanizmami, stwierdziłem, że jednak model jest stanowczo za duży. Zrobiłem więc sobie chwile przerwy (w tym czasie zbudowałem w mikroskali inny zestaw na konkurs na Bricksecie) i zacząłem w głowie kombinować jak ten model zbudować inaczej.

Pierwsze co wymyśliłem, to "jak zbudować skrzydła", które w zestawie są dość charakterystyczne, bo są tylko szkieletem. Wydaje mi się, że w mojej wersji udało mi się w miarę upodobnić do pierwowzoru.

Obrazek

Później powstało kilka wersji satelity i otwieranej kabiny - bo stwierdziłem, że wprawdzie to już nie z technica, ale dalej funkcje powinienem zachować.

Obrazek

Czyli ostatecznie z funkcji mam:

- otwieranie luku z satelitą

- wysuwanie, obracanie satelity z rozsuwanymi "panelami"

- ruchome stateczniki poziome w skrzydłach

- chowanie tylnych kół

Obrazek



Mam nadzieję, że wyszło w miarę fajnie.
P.S. Szkoda, że nie zdążyłem na konkurs Jetboyowy, bo taki modelik jest moją odpowiedzią na pytanie "co Ty byś zbudował" ...

P.S.2. I mam nadzieję, że nie zdyskwalifikują mnie od razu na Bricksecie, bo jednak model dalej wyszedł trochę większy niż powinien ...

P.S.3. I mam nadzieję, że wszyscy wybaczą brak światłowodów w silnikach. Chodziło mi po głowie użycie czerwonego światełka Legowego, ale miałbym problem z umieszczeniem go tak, żeby świeciło w silnikach, a nie świeciło nigdzie indziej.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: zestaw technic 8480 w mikroskali

Post autor: Jerac »

Wyszło bardzo fajnie! Od razu widać o co chodzi. Nawet ten zbyt długi czarny pasek na ogonie masz zachowany :D

Super że masz czas coś składać poza pracą i skarbnikowaniem. Wiem jak to jest więc dodatkowy plus za to!
Szarnywirk
Awatar użytkownika
gmkkk

Re: zestaw technic 8480 w mikroskali

Post autor: gmkkk »

Ło panie, za dużo klocków systemowych, jaki to technic...

A na poważnie - fajnie wyszło, rozpoznawalny od razu. Mikro i jeszcze ma funkcje ruchome, a poza tym świetnie oddałeś kształty zachowując oryginalną kolorystykę
Szkoda, że nie zgłosiłeś do konkursów.

BTW najładniejszy ten różowy (LGBT) :)
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: zestaw technic 8480 w mikroskali

Post autor: Mateusz92 »

Łał, łał, łał! Czy muszę coś dodawać? :)
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: zestaw technic 8480 Space Shuttle w mikroskali

Post autor: jetboy »

Jedna z fajniejszych Twoich prac ostatnio. Wyszło naprawdę super, a nie było to łatwe zadanie!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5725
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: zestaw technic 8480 Space Shuttle w mikroskali

Post autor: glaz_pimpur »

Jak zobaczyłem pierwsze zdjęcie na Flickr, to myślałem że to owca:) Cieszę się, że udało Ci się upchać tyle funkcji.
Duplo Users Poland Assosiation
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: zestaw technic 8480 w mikroskali

Post autor: goldsun »

jetboy pisze:Jedna z fajniejszych Twoich prac ostatnio.
Biorąc pod uwagę, że poprzedni MOC wrzuciłem w czerwcu ubiegłego roku, określenie "ostatnio" nabiera podwójnego znaczenia. :-)
Jerac pisze:Super że masz czas coś składać poza pracą i skarbnikowaniem.
... no właśnie ...

jetboy pisze: Wyszło naprawdę super, a nie było to łatwe zadanie!
Jerac pisze:Wyszło bardzo fajnie! Od razu widać o co chodzi. Nawet ten zbyt długi czarny pasek na ogonie masz zachowany :D
Mateusz92 pisze:Łał, łał, łał! Czy muszę coś dodawać? :)
gmkkk pisze: A na poważnie - fajnie wyszło, rozpoznawalny od razu. Mikro i jeszcze ma funkcje ruchome, a poza tym świetnie oddałeś kształty zachowując oryginalną kolorystykę
Dzięki! Miło, że podoba się nie tylko mnie. :-)
Bo mnie samemu się modelik w miarę podoba i jedyne co możliwe, że jeszcze zmienię, to przednie koła, bo są mocno delikatne, ale też zamontowane w sumie trochę "byle jak". Bo jakby nie te koła, to model jakoś bardzo delikatny nie jest. Spokojnie się go bierze i robi "wziuuum" trzymając za luk z satelitą. :-)

gmkkk pisze:Szkoda, że nie zgłosiłeś do konkursów.
Po terminie, to nie ma jak.
A tydzień temu miałem tylko skrzydła i którąś wersję (nie ostateczną) satelity + którąś wersję otwieranego luku ... to chyba byłoby za mało, co nie? :-(

gmkkk pisze:BTW najładniejszy ten różowy (LGBT) :)
Qrde. Dopiero jak napisałeś, to zwróciłem na to uwagę, że to zdjęcie zrobione na innym papierze i "zafarbowało" białe klocki. :-)

glaz_pimpur pisze:Jak zobaczyłem pierwsze zdjęcie na Flickr, to myślałem że to owca:) Cieszę się, że udało Ci się upchać tyle funkcji.
Zacząłem się przez Ciebie zastanawiać, czy Amerykanie mieli rdzennie owce ... bo kolorystyka (biały z czarnym pyskiem) jest przecież z oryginalnej kolorystyki wahadłowców.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7073
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: zestaw technic 8480 Space Shuttle w mikroskali

Post autor: Jaskier »

Mimo iż Techniks, to bardzo eleganckie.
Udany model. ;)
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5725
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: zestaw technic 8480 Space Shuttle w mikroskali

Post autor: glaz_pimpur »

Ja chyba za dużo baranka Shauna oglądałem, więc widzę to do czego się mózg przyzwyczaił.
Duplo Users Poland Assosiation
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: zestaw technic 8480 Space Shuttle w mikroskali

Post autor: Jellyeater »

Model już obleciał świat. Gratulacje.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
ODPOWIEDZ