42084 Hook Loader

Moderator: nori

Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

42084 Hook Loader

Post autor: M_longer »

Obrazek
Recenzja 42084 Hook Loader

Dane techniczne
Seria: Technic
Rok premiery: 2018
Liczba klocków: 176
Spis cześci: Bricklink

Cena: MSRP: €8.99 / $14.99 , Polskie sklepy: 45 PLN, Allegro: ok. 40 PLN

Zestaw kupiony tylko po to by mu dopiec w recenzji :)
Jak się okazuje nie jest taki zły, ale jednak jedna rzecz sprawia że nie powinien opuścić pracowni designerów...

Opakowanie i instrukcja

Pudełko o wymiarach 15,5 x 14 x 7cm. Z przodu model A, z tyłu model B, na boku koło w skali 1:1. Standard:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Model 2w1, w przeciwieństwie do dużych Techniców dostajemy instrukcje do obu modeli w postaci drukowanej. Dwie małe książeczki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W środku standardowo reklamy, spis części, krótki obrazkowy pokaz tego co dany model potrafi (a nie ma tego zbyt dużo).

Klocki

Zestaw ma poniżej 200 elementów, zapakowane w trzy woreczki (i dwa panele luzem):

Obrazek

Znajdzie się kilka ciekawostek:

Obrazek Dark Bluish Gray Technic, Axle Connector with Axle Hole, (aż) 1 sztuka

Obrazek Trans-Orange Tile, Round 1 x 1 Half Circle Extended (Stadium) with Groove, 4 sztuki, do tej pory dostępne tylko w Garbusie
10252
.

ObrazekDark Bluish Gray Technic, Panel Curved 11 x 3 with 2 Pin Holes through Panel Surface, 2 sztuki. Nowość 2018.

Reszta to w sumie technicowy standard; piny, osie itd. Aha, Axle Pin 3L with Friction Ridges Lengthwise and 1L Axle:

Obrazek

Tutaj tez już jest czerwony. Ale tym razem pasuje.

Modele
Model A to hakowiec. Czyli ciężarówka mogąca wciągać na siebie kontener. Tak w dużym skrócie :D



Nie jest to pierwszy hakowiec w historii zestawów Technic, wcześniej pojawiły się 8052 Container Truck:

Obrazek

I bliższy skalą (acz nieco inaczej wykonany, bo wyglądający na krzyżówkę z bramowcem)
8065 Mini Container Truck:

Obrazek

Jako ciekawostkę dodam że w zestawach System był kiedyś taki element:
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... =5#T=C&C=5" target="_blank

Obrazek

Który wystąpił między innymi w hakowcach:

Obrazek

Obrazek

No ale wracając do zestawu: budowa w niecałych pięćdziesięciu krokach:

Model A:

Obrazek

Układ skrętu to najbardziej skopana rzecz w tym zestawie. Bazuje na luzach między elementami, i ma jeszcze jedną wadę, ale o niej niżej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mechanizm podnoszenia bazuje na kilku z8 obracających się na pinach z oporem. Zastanawiam się po co ta z8z prawej strony ramy, skoro model B z niej nie korzysta:

Obrazek

Obrazek

I kontener:

Obrazek

Obrazek

Gotowy model wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogólnie modelik prezentuje się lepiej niż myślałem. Jest spójny kolorystycznie i przypomina z grubsza ciężarówkę ze światłami ostrzegawczymi na dachu.

Jeśli chodzi o funkcje, to są dwie (i ukryta, nigdzie nie zasugerowana, trzecia):
Główną funkcją jest możliwość załadunku i rozładunku kontenera, obsługiwany przez kręcenie z12:

Obrazek

Obrazek'

Obrazek

Ciężarówka ma wcięcie w tylnej części ramy:

Obrazek

W które wpada liftarm, latający luźno na pinie w podłodze kontenera, przez co po wciągnięciu kontener nie lata na boki:

Obrazek

Swoją droga, strasznie łysy ten tył. Żadnych świateł ani nic.

Druga funkcja to skręt. Jak już wspomniałem wyżej, bazuje na luzach między elementami i jest nędzne:

Obrazek

Skręt kół jest realizowany przez kręcenie z12:

Obrazek
Tyle plusów. Zaś jeśli chodzi o minusy...

Układ skrętu to jest DRAMAT. Była to pierwsza rzecz która rzuciła mi się w oczy po publikacji oficjalnych zdjęć tego zestawu i stwierdziłem że kupię ten zestaw tylko po to, aby go zjechać za to w recenzji. Ot, motywacja :)
Trzecia, ukryta funkcja to... pług śnieżny!
Ten modelik, stojący na kołach średnicy niecałych czterech studów, ma mniej niż płytkę prześwitu. Już 8067 z 2011 roku miał to lepiej rozwiązane i oś skrętna kończyła się na poziomie pinów na których były zamocowane koła.

Obrazek

Dało się? Więc czemu tego nie powtórzono?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdyby nie ten skręt, mógłbym ten zestaw polecić na początek zabawy dla mniejszych fanów Technica. A tak? ech...

Model B

71 kroków. Więcej niż model podstawowy! Co nie zmienia faktu że jest gorszy niż model A :)

Teoretycznie jest to lotniskowy wóz strażacki. O takie coś:

Obrazek

W praktyce zaś... powiedzmy że mniej więcej odwzorowuje kształt :)
Modelik składamy z kilkunastu modułów:

Obrazek

Układ skrętu to praktycznie to samo co w modelu A, przy czym teraz już nie da się zgarniać śniegu, bo nie ma dolnego lifta :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zwróćcie uwagę na tego pięknego koguta, tak bardzo potrzebował tych dwóch przezroczystych groszków...

Obrazek

Gotowy model. Ekhm...

Obrazek

Tutaj w porównaniu z modelem A świateł nie ma też na przodzie. Bo nie. Lepiej sprawdzają się na dachu. Nie wiem dlaczego, na samym przodzie kabiny jest liftarm 1x5 i spokojnie można by te dwa groszki do niego doczepić.

Obrazek

Obrazek

Model ma... dwie (?) funkcje. Na pewno ma układ skrętu, prawie identyczny jak w modelu A:

Obrazek

Do tego można sobie podnieść coś co imituje działko wodne oraz pokręcić drugim działkiem, na dachu:

Obrazek

Obrazek

Tyle klocków zostało po budowie modelu B:

Obrazek

Te dwie z8 na upartego są zbędne też w modelu A.

Podsumowanie

Kupiłem ten zestaw po to aby ocenić go negatywnie. Więc nie spodziewajcie się zachwytów w mowie końcowej, choć muszę przyznać że wygląda całkiem nieźle i jak na tak mały zestaw ma kilka przydatnych elementów, ale nie wiem czy jest wart tych 40zł.

Za
  • Wygląda nieźle
  • Podnoszenie kontenera nawet działa
Przeciw
  • Układ skrętu
  • Funkcje modelu B
  • Model B nie ma świateł na przodzie
  • Wspominałem że układ skrętu jest do niczego?
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 42084 Hook Loader

Post autor: Jaskier »

Bawiłem się kiedyś chwilę w robocie tym Systemowym hakowcem i byłem oczarowany tym, jak to można wciągać i ściągać kontener.

Zaraz poprawię Ci link do yt.
ODPOWIEDZ