Mobilna baza M:Tron

Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mobilna baza M:Tron

Post autor: Kalais »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Pewnie już zdążyliście zauważyć, że uwielbiam temat M:Tron. Ta klasyczna seria LEGO z lat 1990 - 1993 miała bardzo charakterystyczny design. Kolor czerwony połączony z czarnym oraz te niesamowite półprzezroczyste elementy w neonowo-zielonym. Chyba każde dziecko kochało takie klocki. Ja kochałem ;) Właściwie nadal je uwielbiam ;) Czytaj więcej »

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Duże zdjęcia i więcej opisu do obejrzenia i poczytania na blogu Kalaisa:
[MOC] Mobilna baza M:Tron - Bricks Treasure - LEGO® Blog (http://bricks.kalais.net/pl/post57)
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: Mobilna baza M:Tron

Post autor: Jerac »

Stare space zawsze spoko!

Podoba mi się ogólna bryła pojazdu, funkcjonalność, pewne detale jak drzwi z rombem czy lądowisko dla prawie-że-oryginalnych latających skuterków. Greeble w większości wyglądają też zupełnie dobrze i rozbijają płaskie przestrzenie tam gdzie trzeba.
Nie podoba mi się przód, wiem że estetyka nie jest głównym punktem podczas projektowania pojazdów kosmicznych ale serio, wielka gąsienica z równie wielkimi wyłupiastymi oczami z przodu? Poza tym m:tron takich akurat szybek nie stosował i niezmiennie kojarzą mi się z drugim blacktronem. Wiem że oklepane, ale wielka, żarówiasta szyba z MCMa jest tutaj właściwym rozwiązaniem, szczególnie że pojazd z boku wygląda jakby mu pierwszy "wagonik" odjechał i ostał się drugi i trzeci.

Szczególnie to zdjęcie:
Obrazek

wygląda bardzo spoko, ale już to:
Obrazek

...wygląda słabo.
Można zrobić ten przód może z dwóch szybek takich jak w tym:
Obrazek
tylko ułożonych obok siebie? I dać jeszcze jedną oś z przodu, i wtedy te szybki by wyszły między kołami? Mogłoby to całkiem nieźle wyglądać.

Dalej; pojazd z zewnątrz jest duży, ale z wewnątrz już nie. Wydaje mi się że dałoby się lepiej zabudować nadkola, żeby było więcej miejsca dla załogi.

Kuchenka wygląda jak taka z bloku z PRLu. Nikt w kosmosie na gazie gotował nie będzie, pewnie mikrofala i zupki chińskie i tyle, no moooooże czajnik - a już raczej po prostu kran z wrzątkiem.

Brakuje kibelka, ale to standard. W kosmosie nikt nigdy się nie załatwia, a przynajmniej nie widziałem żeby ktoś budując pojazdy / bazy z wyposażeniem dla załogi zadbał o kibel.

Przydałaby się śluza; zrobiłbym to tak że tam gdzie teraz stoi kuchenka dałbym drugie drzwi, w poprzek, i wtedy jest śluza jak się patrzy. Ona nie musi być przestronna wcale, można jej zabrać 1 studa szerokości i akurat rozsuwane drzwi wejdą.

Przydałby się również tunel pomiędzy sekcjami, bo teraz jak się zostawiło łyżkę w tylnym przedziale, to żeby do niego przejść należy:
- założyć i uszczelnić kombinezony u WSZYSTKICH członków załogi
- rozhermetyzować OBA przedziały
- zbadać warunki na zewnątrz pojazdu (kto wie, może deszcz kwasu akurat pada? Jak na Wenus?)
- odbyć spacer na zewnątrz pojazdu, co zawsze jest pewnym nadmiarowym ryzykiem...

A, no i macka na dźwigu kompletnie nie pasuje. No nie i już :D
Szarnywirk
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Mobilna baza M:Tron

Post autor: Szczepan »

Jerac pisze:Przydałby się również tunel pomiędzy sekcjami (...)
Kosmiczny przegubowiec. Ale zgadam się, zwłaszcza, że teraz zawias łączący oba moduły wydaje się być cokolwiek niewystarczający, że nie wspomnę o braku jakiejkolwiek komunikacji między modułami czy przekazywania zasilania (bo coś nie wydaje mi się, żeby wi-fi miało się tam sprawdzić). A i promień skrętu dąży do nieskończoności.
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mobilna baza M:Tron

Post autor: Kalais »

Wielkie dzięki Jerac za ten mega długi komentarz!

Masz rację w większości rzeczy i są to bardzo trafne uwagi :)

Przebudować już nic nie przebuduję, bo to pewnie ze 3 miesiące temu stało na biurku i... już nie stoi :D

Odniosę się tylko do tych rzeczy z co do których mam inne zdanie :P

Co do przodu to wszystko kwestia gustu i upodobań wizualnych. :P Jedni lubią rude, inni brunetki itd. To był kształt od którego wychodziłem praktycznie, przemyślany i z premedytacją tak zrobiony :)

Kuchenka to taki mój żart - M:Tron kojarzy mi się z tamtymi latami i tak samo ta kuchenka ;) No i ogólnie specjalnie wszystko jest kanciaste i klockowate, bo taki wtedy był design.

A co do reszty - masz rację :)
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Mobilna baza M:Tron

Post autor: jetboy »

Sorry że dopiero teraz, ale chciałem się dobrze przyjrzeć zanim coś napiszę.
Bardzo mi się podoba bo wygląda mtronowo a jednocześnie jest jednak bardziej rozwinięty niż typowe zestawy. Jedynie przód pozostawia trochę do życzenia.
Co jeszcze bym zmienił, to dodał płytkę zasłaniającą koła po zdjęciu dachu, a na niej jakiś greebling - moim zdaniem było by z tym o wiele fajniej, a pojazdy wydawał by się bardziej solidny.
Czekam na kolejne pojazdy w stylu space!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Mateyo82
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2014 07:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Baranowo

Re: Mobilna baza M:Tron

Post autor: Mateyo82 »

Parę patentów jest naprawdę dobre w tym MOC`u, jednak tym razem nie przekonałeś mnie. Lepsze modele Twojej produkcji widziałem. Zbyt pudełkowaty ten model wyszedł. :/ Jakby dwa kartony po butach sznurkiem połączył.
ODPOWIEDZ