NIMR AJBAN SOV

samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

NIMR AJBAN SOV

Post autor: samolot »

Witajcie

Obrazek

Nimr Ajban SOV powstał niejako z potrzeby zagospodarowania podwozia które zbudowałem do testowania układu skrętu skonstruowanego na bazie części z Koparki 42055.

Problemem jest szerokość tego rozwiązania która ogranicza zastosowanie podwozia nawet w skali 1:8 . Dlatego od początku szukałem inspiracji wśród pojazdów militarnych. Te jednak zazwyczaj są silnie opancerzone i zachodziła obawa granicząca z pewnością, że gotowy model będzie zbyt ciężki.
Gdy trafiłem na produkty firmy NIMR Automotive rodem z Abu Dhabi od razu wpadł mi w oko AJBAN w wersji do operacji specjalnych. Miał odpowiednią szerokość, opony pustynne malowanie i odkryte nadwozie. Fajny agresywny projekt nadwozia dobrze pasował do technicowej materii i jakoś szybko mi poszła budowa, zwłaszcza, że mam sporo żółtych klocków.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Początkowo snułem plany wyposażenia go w wyciągarkę, obrotnicę z karabinem maszynowym, mechanizm obrotu kierownicy i inne ekstrasy. Wszak na brak miejsca nie sposób było narzekać, ale szybko okazało się, że i bez tego waga zbliża się do 4 kg i model staje się ociężały. Dałem zatem spokój i pomyślałem o Arnoldzie przemierzającym niegdyś słoneczną Kalifornię w swoim Hummerze. Dlaczego niby szejkowie nie mieliby wozić swoich sokołów na pustynie produktami rodzimej motoryzacji. No i tak powstała cywilna wersja Ajbana.
Potem była już tylko rodzinna wyprawa na Pustynię Błędowską i foto sesja z Rey w roli głównej.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Model nie ma jakiejś specjalnej dzielności terenowej ale po płaskim pomyka całkiem żwawo.
Zaletą jest brak jakichkolwiek elementów przeniesienia napędu, więc gdyby Lego miało w dyspozycji mocne silniki o podobnych rozmiarach to mógłby być z niego niezły szatan.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Napęd 4 x PF L
Skręt 1 x PF L
Zasilanie 2 x PF Battery Pack
Jedyne nie legowe elementy to opony MIL-SPEC ZXL 2.2" TIRES (130 mm)

https://youtu.be/PxbmGLU6Iek" target="_blank

https://www.youtube.com/watch?v=wYeX6-IXJks&t=4s

Cała galeria

http://bricksafe.com/pages/samolot/nimr-ajban" target="_blank
Inżynier
Posty: 24
Rejestracja: 25 maja 2017 21:51
Rok urodzenia: 1999

Re: NIMR AJBAN SOV

Post autor: Inżynier »

Wow szacuneczek
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: NIMR AJBAN SOV

Post autor: jetboy »

Co tu dużo pisać? Zrywa kask!
I zdjęcia w plenerze rządzą.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: NIMR AJBAN SOV

Post autor: Innos »

Fotki plenerowe świetne. A sam model robi wrażenie. I faktycznie całkiem żwawy, mimo dość sporej masy. Tylko w sumie chyba nie napisałeś, czy jesteś zadowolony z działania tego eksperymentalnego skrętu "w boju"?
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

Re: NIMR AJBAN SOV

Post autor: samolot »

Do skrętu nie mam zastrzeżeń. Działa bardzo dobrze i jest to pancerne rozwiązanie. Teraz pracuję nad miniaturyzacją układu.
ODPOWIEDZ