Pałacyk rodu Tiele-Wincklerów z Bytomia Miechowic

Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Pałacyk rodu Tiele-Wincklerów z Bytomia Miechowic

Post autor: goldsun »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Zbudowany na podstawie zdjęć pałacyk rodu Tiele-Wincklerów z Bytomia Miechowic
Kliknięcie w zdjęcie otwiera jego większą wersję.

Obrazek

Pierwsza wzmianka o Miechowicach pojawia się w 1336 roku. Początkowo była to wieś należąca do księcia, później przeszła w ręce prywatne.
W 1812 roku właścicielem Miechowic został Ignacy Domes, kupiec z Czeladzi. W 1817 roku Domes wybudował dwukondygnacyjny budynek z poddaszem jako część swojego nowego pałacu. W 1840 roku Franz Winckler za zasługi dla Górnego Śląska otrzymał od Fryderyka Wilhelma IV, króla pruskiego, tytuł szlachecki, co wiązało się z możliwością postawienia przy posiadłości wysokiej wieży. W 1844 roku Miechowice nawiedziła trąba powietrzna, która zerwała część dachu z ówczesnego pałacyku. W związku z powyższymi, w 1850 roku Hubert von Tiele zainicjował prace modernizacyjne pałacu jak i okolicznego parku, które zostały zakończone 10 lat później. Do istniejącego pałacu zostały dobudowane dwa skrzydła, co upodabnia go do XVI wiecznego neogotyku w stylu Tudorów. W części zachodniej znalazło się miejsce na: galerię obrazów, salę kwiatową, kaplicę z witrażami oraz wieżę wodną. Nad całym pałacem od tej strony górowała, wzorowana na średniowiecznych zamkach – czworoboczna wieża prochowa. We wschodniej części wybudowano m.innymi pomieszczenia na bibliotekę, oraz okazałą, mierzącą 110 stóp (ponad 33m) wieżę Jaskółczą.


Całość.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Skrzydło wschodnie z biblioteką i wieżą jaskółczą z tyłu.
Obrazek
Obrazek

Część centralna - najstarsza.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Skrzydło zachodnie z galerią obrazów, salą kwiatową, kaplicą oraz wieżą wodną.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok od strony wieży wodnej (to ta okrągła) w skrzydle zachodnim, które jeszcze istnieje.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wieża jaskółcza
Obrazek

Na zdjęciach wyraźnie odznaczają się części dobudowane później od części środkowej. W obydwu skrzydłach wyróżniają się różne wieżyczki wieloboczne i okrągłe. Do dzisiaj można oglądać ruinę dawnej okrągłej wieży wodnej. Oprócz pałacu, rozbudowany i specjalnie zaprojektowany był również park, w którym zasadzono wiele również egzotycznych drzew.
Na początku XX wieku rodzina Thiele-Wincklerów przeprowadziła się do zamku w Mosznej (istniejącego do dzisiaj), a pałac z parkiem przejęła Preussengrube AG a od 1938 roku całość przejęła gmina. W tym czasie tereny parku zostały otwarte dla publiczności jako Miechowicki Park Ludowy (Mechtaler Volkspark). Na jego terenie powstały altanki, kort tenisowy, drewnianą estradę a w czasie wojny schron przeciwlotniczy.
W styczniu 1945 roku do Miechowic wkroczyła Armia Czeerwona co skutkowało pogromem tak wśród ludności jak i w pałacyku, który został spalony. W latach 40-50 w ocalałej części mieścił się jeszcze zarząd kopalni Miechowice, ale w grudniu 1954 roku pałac został ostatecznie wysadzony przez Wojsko Polskie.
Z pałacyku do dzisiaj zostało około 10% w porównaniu z czasem gdy był najbardziej rozbudowany.

Zachowane zdjęcia oryginału
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kilka screenów z projektu. Sam pałacyk najpierw zaprojektowałem, nie w 100%, ale tak, żeby móc oszacować ile i jakich klocków będę potrzebował.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z informacji statystycznych:
- długość około 2m - 7BP
- szerokość około 0.5m - 2PB
- wysokość wieży, niecałe 0.8m
- ilość klocków zużytych - ponad 20000 (20 tysięcy)
- ilość rodzajów klocków - ponad 200
- czas projektowania - około miesiąc (w wolnych chwilach, popołudniami, po pracy)
- czas budowania - 3 miesiące, j.w.
- zielenizna to fantazja, żeby nie było "gołych płyt". Ławeczki to również moja fantazja.
- bocian jeszcze kilka lat temu na tej wieży miał gniazdo i przylatywał co roku. Niestety wieżyczka już się tak sypie, że od kilku lat bociana już tam nie ma. :-(
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pałacyk rodu Tiele-Wincklerów z Bytomia Miechowic

Post autor: Toltomeja »

Bardzo ładny i zgodny z oryginałem. Szczególnie okrągłe wieże - zrobiły wrażenie i na mnie, i na zwiedzających.
Niestety miejscami brakuje tu szczegółów. Na przykład został niewykaflowany dach i dość gołe otoczenie. Trochę to przeszkadza w odbiorze, bo MOC ma naprawdę duży potencjał.
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Pałacyk rodu Tiele-Wincklerów z Bytomia Miechowic

Post autor: Jellyeater »

Te drzwi. To do sławojki pasują, a nie do pałacu. :-P

Tak to super.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Pałacyk rodu Tiele-Wincklerów z Bytomia Miechowic

Post autor: solic »

Kawał budowli, na wystawie przyciągał uwagę.
Podoba mi się przez swoją nieregularność - tu wysoko, tam nisko, tu okrągłe, tam kwadratowe. Bryła bardzo zróżnicowana przez co nie jest masywna, pomimo znacznych rozmiarów modelu.

BTW, wspomniany w opisie pałac w Mosznej byłby niezłym wyzwaniem:)
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Pałacyk rodu Tiele-Wincklerów z Bytomia Miechowic

Post autor: goldsun »

Toltomeja pisze:Bardzo ładny i zgodny z oryginałem. Szczególnie okrągłe wieże - zrobiły wrażenie i na mnie, i na zwiedzających.
Dzięki.
Okrągła wieża wodna - zbudowana na gąsienicach technicowych. Upierdliwa trochę, bo zwłaszcza blanki, trzymają się na pojedynczych pinach. Okna też. Ale efekt chyba fajny, mimo, że nie wymyśliłem jak sensownie wykończyć sam dach.
Z wieży jaskółczej też jestem w miarę zadowolony, mimo niezgodności okien, ale za to była na tyle mocna, że nie rozpadała się od byle podmuchu powietrza. :-)
Toltomeja pisze:Niestety miejscami brakuje tu szczegółów. Na przykład został niewykaflowany dach ...
Niewykaflowany dach to świadomy wybór.
Gdybym go wykaflował, to na wszystkich skosach wyszłyby mi ząbki. Chyba, żebym budował wszystkie dachy SNOTem, ale wtedy zużycie klocków by jeszcze wzrosło ...
Toltomeja pisze: i dość gołe otoczenie. Trochę to przeszkadza w odbiorze, bo MOC ma naprawdę duży potencjał.
Oj tam, oj tam. ;-p
Popatrz jak wyglądał model Świerklańca i zobacz ile tym razem otoczenia jest jednak. :-)
Jeszcze z 20 pałacyków i może nawet zacznę teren urozmaicać. ;-p
Jellyeater pisze:Te drzwi. To do sławojki pasują, a nie do pałacu. :-P
Tak to super.
Dzięki! A drzwi ... może akurat musieli podmienić, jak w "Szatanie z siódmej klasy". ;-p
solic pisze:Kawał budowli, na wystawie przyciągał uwagę.
Sporo osób go po prostu poznawało, bo jednak kawałek ruiny jeszcze stoi (to było regularne pytanie zwiedzających - który kawałek jeszcze stoi), a żyją jeszcze osoby, które go po prostu pamiętają. Z jednym takim Panem na wystawie rozmawiałem. :-)
solic pisze:Podoba mi się przez swoją nieregularność - tu wysoko, tam nisko, tu okrągłe, tam kwadratowe. Bryła bardzo zróżnicowana przez co nie jest masywna, pomimo znacznych rozmiarów modelu.
Zgadzam się w 200%. Pałacyk podoba mi się znacznie bardziej niż Świerklaniec, bo tamten to po prostu duża bryła, a tutaj jest nakręcone wieżyczkami i innymi duperelami na maksa. :-)
solic pisze:BTW, wspomniany w opisie pałac w Mosznej byłby niezłym wyzwaniem:)
Oj chodzi za mną ... bardzo chodzi. :-)
Ale na razie chciałbym trochę odetchnąć od pałacyków które zajmują pół pokoju. :-)
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pałacyk rodu Tiele-Wincklerów z Bytomia Miechowic

Post autor: Toltomeja »

goldsun pisze:Gdybym go wykaflował, to na wszystkich skosach wyszłyby mi ząbki. Chyba, żebym budował wszystkie dachy SNOTem, ale wtedy zużycie klocków by jeszcze wzrosło ...
[...]
Jeszcze z 20 pałacyków i może nawet zacznę teren urozmaicać. ;-p
Można też zostawić jeden rządek studów na skosach, tam gdzie to konieczne, a resztę (całą tę poziomą część) wykaflować. Oczywiście, że zużycie klocków by wzrosło, ale nie jest złym pomysłem zamiast dwóch (czy tam dwudziestu) pałacyków zbudować jeden z przytupem!

Czekam z niecierpliwością na kolejne, jeszcze lepsze od tego. :)
Awatar użytkownika
sikorka
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 520
Rejestracja: 10 sty 2014 22:40
Rok urodzenia: 1971
Kontakt:

Re: Pałacyk rodu Tiele-Wincklerów z Bytomia Miechowic

Post autor: sikorka »

goldsun pisze:
solic pisze:BTW, wspomniany w opisie pałac w Mosznej byłby niezłym wyzwaniem:)
Oj chodzi za mną ... bardzo chodzi. :-)
Ale na razie chciałbym trochę odetchnąć od pałacyków które zajmują pół pokoju. :-)
Pół pokoju, stołu, pieca, puf, podłogi i całego mieszkania! ;p
sikorka
sekcja: matki, żony, kochanki
na wiosnę mięciusio, włochato i zielono
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7484
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: Pałacyk rodu Tiele-Wincklerów z Bytomia Miechowic

Post autor: Benny80 »

Goldsun, jak zwykle z rozmachem i... świetnym rezultatem - brawo!
I nie narzekałbym na brak miejsca.. tylko brał się za kolejny projekt, Moszny? ;)

Masz fotkę z wnętrza wieży wodnej na technic łańcuchu - ciekawi mnie czy zrobiłeś tak jak ja w S5, czy coś innego wykombinowałeś?
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Pałacyk rodu Tiele-Wincklerów z Bytomia Miechowic

Post autor: dzidek1983 »

Projekt "moszny" źle mi się kojarzy ?!?!?! Czy na pewno chcemy to dzieciom pokazywać???
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7484
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: Pałacyk rodu Tiele-Wincklerów z Bytomia Miechowic

Post autor: Benny80 »

Skoro sprzedają zestaw Disney'a, to i Moszna imho jest na miejscu - powiedz sam :)

Obrazek
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
ODPOWIEDZ