8680 Arctic Rescue Base

Moderator: nori

Awatar użytkownika
KlockowyŚwiat
Posty: 32
Rejestracja: 21 sty 2015 16:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

8680 Arctic Rescue Base

Post autor: KlockowyŚwiat »

8680 Arctic Rescue Base


Obrazek
Przedstawiam recenzję zestawu 8680 Arctic Rescue Base. Zestaw ten został wypuszczony na rynek w roku 1986. Był to największy Technic wypuszczony w tym roku i jednocześnie największy zestaw Arctic Technic z całej serii.



Dane techniczne

Seria: Technic/ Arctic Technic
Rok premiery: 1986
Waga klocków: 1545 gramy
Waga zestawu (brutto): 2088 g
Wymiary pudełka 46.5 x 29 x 6.25 cm
Liczba elementów: 523 (Bricklink)

Spis części: 8680
Brickset: 8680
Cena: Bricklink: 349 – 1265(MISB) PLN, Ebay: bd, Allegro: bd,



Pudełko, Instrukcja

Zestaw posiadam z oryginalną instrukcją i oryginalnym pudłem z wkładką oraz plastikową wypraską na elementy. Cały zestaw jest stanie bardzo dobrym, szczególnie patrząc przez pryzmat roku wydania.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Instrukcja w formie książki A4, zawiera instrukcję do modelu głównego oraz modelu alternatywnego, oraz możliwość zmotoryzowania zestawu głównego.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Elementy ciekawe i unikatowe

W zestawie jest sporo unikatowych lub rzadko spotykanych elementów.

Obrazek
W kolorze czerwonym występuje w trzech zestawach.
Obrazek
W kolorze czerwonym występuje w dwóch zestawach.
Obrazek
W białym kolorze tylko w tym zestawie.
Obrazek
W kolorze białym występuje w czterech zestawach.
Obrazek
W kolorze żółtym występuje w trzech zestawach.
Obrazek
Występuje w dwóch zestawach.
Obrazek
W kolorze żółtym występuje w dwóch zestawach.
Obrazek
W kolorze żółtym występuje w trzech zestawach.
Obrazek
Występuje w trzech zestawach.
Obrazek
Występuje w dwóch zestawach.



Zestaw

Model główny przedstawia mobilną bazę arktyczną. Baza porusza się na płozach w które wbudowano cztery koła (prawdopodobnie żeby lepiej poruszała się po dywanie). Na wyposażeniu znajduje się jednoosobowy helikopter. Załogę bazy stanowi pilot i badacz arktyczny. Baza jest wyposażona w pneumatykę która służy do podnoszenia windy z helikopterem na dach oraz do zamykania głównego wejścia do bazy (niestety pomimo dobrego stanu pneumatyka jest w zestawie bardzo kłopotliwa i słabo funkcjonuje). Wewnątrz bazy znajduje się sprzęt do badań dla badacza. Baza jest również wyposażona w dwa komplety nart.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Model alternatywny przedstawia formę pojazdu arktycznego z pneumatycznym unoszonym lądowiskiem dla helikoptera wewnątrz niego. W dziobie pojazdu umieszczone są dwa łóżka oraz sprzęt do badań.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Podsumowanie

Zestaw ten na pierwszy rzut oka wydaje się świetny. Bardzo dobrze dobrana kolorystyka i ciekawy temat. Dodatkowo świetne pudełko z wytłoczą podnoszące klimat. Niestety po dłuższym obcowaniu wychodzą minusy tego zestawu: słaba pneumatyka, mała bawialność, pustka w środku głównego modelu. Dodatkowo model alternatywny jest dziwny, choć nieco bardziej bawialny niż model główny. Mam mieszane uczucia do tego zestawu. Mogę go polecić zbierającym zestawy Technic (biorąc pod uwagę jego wysoką cenę) dla pozostałych raczej tylko jako ciekawostka z dawnych lat.


Za
  • miła dla oka kolorystyka zestawu
  • klimatyczne pudełko z wytłoczką
  • nietypowa arktyczna tematyka


Przeciw
  • cena
  • dostępność
  • kiepska pneumatyka
  • słaba bawialność
  • pusty model główny
  • dziwny model alternatywny



Ocena końcowa 6/10

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 8680 Arctic Rescue Base

Post autor: tybort »

Dzięki za przybliżenie tego zestawu! Nie miałem pojęcia, że on istnieje a wydawało mi się, że mniej więcej kojarzę Technica od okresu na kilka lat przed moim urodzeniem :) Muszę się douczyć.
Wygląda naprawdę ciekawie, bardzo szkoda, że pneumatyka się tu nie sprawdza. Niemniej fajnie, że kombinowali coś innego niż koparka.
Awatar użytkownika
Lordofdragonss
Posty: 1201
Rejestracja: 20 lip 2013 05:10
Rok urodzenia: 1990
Lokalizacja: Bełchatów/ Łódź

Re: 8680 Arctic Rescue Base

Post autor: Lordofdragonss »

Świetny zestaw - brakuje mi w dzisiejszym technicu tych cudnych Figurek. Bez nich zestawy są takie... bezduszne. ;-;
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 8680 Arctic Rescue Base

Post autor: Silverbrick »

To chyba najbrzydszy zestaw Technic jaki widziałem. Figurki strasznie karykaturalne przypominające większą wersję tych z 4 Juniors. Ale zgadzam się, trochę takie bezduszne są zestawy bez figurek.
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1308
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 8680 Arctic Rescue Base

Post autor: Havoc »

Lubiłem stare zestawy Technic, faktycznie miały duszę. Chociaż konstrukcje były często prymitywne, a zestawy nie zawsze urodziwe to jednak miały w sobie coś. Instrukcje z paskami ostrzegawczymi też fajnie się prezentowały.
ODPOWIEDZ