30349 Sports Car

Moderator: nori

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

30349 Sports Car

Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 30349 Sports Car

Seria: City
Rok wydania: 2016
Liczba klocków: 52
Liczba figurek: 1
Cena: 14,99 - 30 (MISB) zł (Allegro, BrickLink)

Brickset, BrickLink

Z racji niedzieli i lekkiego klimatu postanowiłem zrecenzować mały i stosunkowo przyjemny zestaw z miejskiej serii city. Zestaw popularny w ostatnich tygodniach z racji na szeroką dostępność. A to za sprawą magazynu Mini Mini, do którego 30349 jest dodatkiem od 15 lutego br., za całe 14.99 zł. Stąd też zastanawiającym się jeszcze nad zakupem śpieszę z pomocą i dokładniej przedstawiam co wewnątrz małego miejskiego polybaga można znaleźć.


Opakowanie i instrukcja

Mamy tu do czynienia z klasycznym woreczkowym zestawem. Promocyjny polybag jest w standardowych rozmiarach, tj. 17 cm x 18 cm, z grafiką główną na froncie. Przedstawia ona zestaw w postaci sportowego auta małych rozmiarów z minifigiem i słupem ze światłami, a wszystko naniesione na imitację drogi. Ponadto standardowe informacje o numerze zestawu, wieku przeznaczenia, do tego nazwa serii i oczywiście logo TLG. Tył, także klasyczny, z przezroczystym paskiem do podglądu zawartości oraz informacjami technicznymi.

Obrazek

Kolejnym elementem jest instrukcja. Złożona kilkukrotnie rozkłada się do formatu A4 i w trzynastu ruchach zaznajamia nas ze sposobem budowy modelu. Ponadto znalazło się tam miejsce na reklamę innych zestawów serii city.

Obrazek

Obrazek

Elementy

Wewnątrz małego polybaga znajdziemy więc złożoną instrukcję oraz garść elementów. Zawartość wygląda dokładnie tak jak na zdjęciu poniżej.

Obrazek

Ilość elementów, którą oferuje 30349, rozbieżna w zależności od źródła na którym się opieramy. Do tematu podszedłem zgodnie z tym, co wysypało się z opakowania, tj. przy rozłożonych oponach i rozczłonkowanym minifigu wszystkiego, wraz z elementami zapasowymi otrzymujemy pięćdziesiąt dwie sztuki. Całkiem nieźle jak na polybaga. Części głównie w kolorze niebieskim, z dodatkiem czarnego plus drobnica w kolorach trans, jak i kilka w odcieniach szarości. W skład zawartości wchodzą głównie plate, w tym modyfikowane, kilka serków, jeden bracket, trzy błotniki róznych rozmiarów oraz największy element, czyli podwozie. Nie ma tu nadzwyczajnych elementów, a do ciekawszych i przydatnych można zaliczyć oczywiście serki w ilości sztuk sześciu dwóch rozmiarów, bracketa 4 x 2 oraz modyfikowany brick 4595, błotniki 50947, czy slope 30602. Ogólnie nie jest źle.

Obrazek

Dodatkowo w zestawie otrzymujemy jednego minifiga, przedstawiciela miejskich klimatów. Pan o roztrzepanej fryzurze z okularami słonecznymi na nosie i niezłym wdziankiem wzbogaca nasz niebieski pojazd sportowy. Koszula, granatowa marynarka i spodnie w kolorze tan. Taka konfiguracja występuje tylko w tym zestawie, choć tors jest już doskonale znany i znajdziemy go w piętnastu innych zestawach. Ogólnie figurka sprawia dobre wrażenie, ale żaden z niej unikat. Typowy mieszczuch. ;)

Obrazek

Obrazek

Zestaw

Konstrukcja pojazdu jest naprawdę prosta. Trudno żeby było inaczej, skoro oparto ją o gotowe podwozie dedykowane dla niewielkich pojazdów, a znane w swoim kształcie jeszcze z serii town, od 1987 roku. Nie ma więc co rozbijać budowy na drobne. Wszystko jest klarowne, a budowa nie stwarza problemu. Po jakichś góra 4 minutach skrupulatnego dokładania kolejnych elementów otrzymujemy mały sportowy pojazd z minifigiem oraz słup z sygnalizacją świetlną. Po budowie zostaje kilka sztuk zawsze przydatnej drobnicy.


Obrazek

Samo auto posiada sportową linię, opływową maskę, błotniki, a także dobrze zabudowany tył z imitacją tablicy rejestracyjnej. Ponieważ często polybagi swoją konstrukcją nawiązują do większego oryginału, przejrzałem obecnie dostępne pozycje serii city i przyznam, że 30349 nie pasuje do żadnej z nich. Jedyny zestaw, który kolorystyką odpowiada autku z polybaga jest 75871, choć wydaje mi się to lekką nadinterpretacją z mojej strony. ;) Pozostawiam więc autko w zakresie polybagów promujących serię, bez funkcji miniatury większej pozycji. Jeżeli się mylę, poprawcie mnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Auto, choć wielkością trącającą karykaturą i przypominającą raczej małego, acz wypasionego bolida typu go-kart, zaprojektowano ze spora ilością szczegółów. Są więc i światła - przednie i tylne, imitacja fotela, kierownica, czy wspomniana rejestracja. Najlepiej moim zdaniem wygląda przód pojazdu, z lekka wręcz zawadiacko, dzięki slope wystającemu trochę przed obrys auta. Całość, zgodnie z grafiką z opakowania przedstawia jednak auto miejskie. Przyznać jednak trzeba, iż kompletnie nie pasuje wielkością do aut z serii współczesnego city. Co najwyżej nadawałoby się do serii town. Pomijając jednak ten fakt i przymykając oko stwierdzam, iż pojazd udał się zważywszy na widoczny sportowy charakter.
W zestawie poza samochodem i kierowcą znajdziemy mały słup z sygnalizacją świetlną. Nic nadzwyczajnego, ot prosty dodatek.

Obrazek

Obrazek

Podsumowanie

30349 moim zdaniem jest typowym polybagiem. Nie brak w nim odniesień do serii, którą przedstawia i którą reklamuje. Nie jest jednak mini wersją żadnego z dostępnych, pełno wymiarowych zestawów. Powoduje to, iż zawsze w takim przypadku trąca mi to z lekka karykaturą, a nie realnym pojazdem. A nie zawsze tak jest w przypadku polybagów. Warto tu wspomnieć chociażby o 30314, który posiada rozmiar i wielkość go-karta. Nie mniej jednak pojazd posiada dobrą linię, a i w śród elementów znajdziemy kilka przydatnych. Zestaw polecam przed wszystkim młodym adeptom serii, bo za 14.99 zł można nabyć auto dla początkującego fana klocków Lego. Jak by nie było, promocyjne przeznaczenie zestawu wypełnione w 100 %. Moim zdaniem właściwą oceną będzie 6/10 punktów.

Za :
+ ładna, sportowa linia pojazdu
+ niezłe elementy
+ kolor niebieski

Przeciw:
- trąca z lekka karykaturą
- pospolity miejski minifig

Na koniec oczywiście dodatkowy wkład własny w postaci modyfikacji zestawu 30349. Zważywszy na zakres dostępnych elementów logicznym wydawało się stworzenie kolejnego auta dla naszego minifiga. Tym razem jest to już go-kart, a przynajmniej taki miałem zamiar łącząc ze sobą elementy w sposób jak niżej. ;)

Obrazek

Obrazek
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 30349 Sports Car

Post autor: Amal »

Jak zwykle. Nie spuszczasz z tonu więc nie ma o czym pisać :) Model alternatywny trąci mi kosmosem, bo co jak co, ale "odkurzacz" z tyłu? :)
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 30349 Sports Car

Post autor: Silverbrick »

Ja to tej serii, podchodzę jak pies do jeża. ;)
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: 30349 Sports Car

Post autor: SERVATOR »

Silverbrick pisze:Ja to tej serii, podchodzę jak pies do jeża. ;)
Kurczaki.... A mogli wsadzić do środka Kaja (lub innego Wu) i byłbyś przeszczęśliwy. ;)
Awatar użytkownika
Ździsław Źdźbło
Posty: 100
Rejestracja: 11 gru 2014 18:05
Rok urodzenia: 1999

Re: 30349 Sports Car

Post autor: Ździsław Źdźbło »

Model jest przyjemny, ale zbyt "gokartowaty", ten odkurzacz to chyba coś jak wydech, a Silver... ZAMILCZ!
"Battlecruiser operational!"
Olaf RagnaFoL
Posty: 1029
Rejestracja: 09 lut 2014 10:09
Rok urodzenia: 1901

Re: 30349 Sports Car

Post autor: Olaf RagnaFoL »

Silver pisz mniej, pisz wolniej i bez błędów.
Albo sczeźnij, na Swaroga!
"tylko co to wnosi do dyskusji?"
Awatar użytkownika
wesyr
Posty: 442
Rejestracja: 18 sty 2016 19:42
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: 30349 Sports Car

Post autor: wesyr »

Szukałem tego magazynu w okolicy i nie znalazłem... Może następny numer trafię.
ODPOWIEDZ