Kopiuj, zmniejsz, wklej…

Smigol
Posty: 535
Rejestracja: 05 sie 2013 06:55
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Ziemia

Kopiuj, zmniejsz, wklej…

Post autor: Smigol »

W czasie, gdy większość bawi się w Rzeszowie pakując swoje modele, ja postanowiłem opcykać następnego MOCyka.

UWAGA: Audycja zawiera lokowanie słowa: oś

Obrazek
DAF 95 XF 8x4 by Smigol_, on Flickr

Jak to było? Sama kabina stała już wcześniej czekając na swoją kolej… Zainspirowany przez Jakeofa i trochę przypadkiem, tworząc Volvo złożyłem jej dół (element ze światłami) i tak już zostało :).
Gołym okiem widać, że okno też skopiowałem od kolegi z forum. Nie miałem jednak na stanie żółtej wydmuszki, więc zakleiłem okno kolorowym papierem. Reszta może wydawać się podobna, jednak z racji tego, że model jest troszkę mniejszy byłem zmuszony wykorzystać inne techniki.
W temacie Dafa to wszystko.

Teraz naczepa. Tak jest, prawie taka sama jak poprzednia, ale… posiada dodatkowy wózek, oba wózki są skrętne i jest w innym kolorze :P
Obrazek
DAF 95 XF 8x4 by Smigol_, on Flickr

Po kolei.
Tworząc tą naczepę bardzo zależało mi na tym, żeby wszystkie jej osie skręcały się tak jak w realu tzn. każda oś ma swoją niezależną oś skrętu, dodatkowo powodując skręt następnej osi. Testowałem wiele rozwiązań (pisząc przy okazji ostatniej prezentacji, że je mam – nie miałem !), aż w końcu wpadłem na to:
Obrazek
trailer GIF by Smigol_, on Flickr
Nie wiem, czy ktoś stosował takie rozwiązanie.
Ja go wcześniej nie widziałem, dlatego jestem z siebie bardzo dumny.
Jak widać rozwiązanie jest o tyle fajne, że skręcając jedną oś skręca się następna. Dodatkowo można zrobić to od góry, poprzez lekkie przesunięcie naczepy – nie dotykając kół :)

Coś o przednim wózku… to była chyba największa męczarnia, robiłem go cały dzień. Dlaczego? Miał być jak najmniejszy i wg założeń opisanych powyżej. I gdy już go zrobiłem okazało się, że osie skrętu są za blisko siebie i wypychają koła na zewnątrz. Wyglądało to tak, jakby miał tylko jedną (podłużną) oś skrętu.
Mam nadzieje, że rozumiecie :)

Dodatkowo zastosowałem radę trzydoma i zakryłem dziury w liftarmach chowając przy okazji blokady wysuwu. Minusem tego rozwiązania jest to, że nie da się zabezpieczyć ładunku łańcuchami.
Obrazek
tiefbett trailer by Smigol_, on Flickr

Tyle. Można chwalić, krytykować, słodzić, dokładać do pieca, itd.

Galeria Flickr

Pozdrawiam
3majcie się!

PS. Ktoś wie, jak zrobić, żeby na Fllikerze działał gif?
LL
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 346
Rejestracja: 27 sie 2013 17:29
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Kopiuj, zmniejsz, wklej…

Post autor: LL »

Bardzo ładny model, szczególnie naczepa. Fajnie, że się rozsuwa.
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5726
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: Kopiuj, zmniejsz, wklej…

Post autor: glaz_pimpur »

Bardzo lubię kiedy pod SYSTEMem siedzą TECHNICowe małe kruczki. Dlatego bardzo dokładnie sobie tę Twoją naczepę obejrzałem. Rozumiem, że te osie działają dzięki małemu tarciu?
Proszę też mi wytłumaczyć jak laikowi. Po co jest ten przedni wózek? Żeby zwiększyć nośność? I czy rzeczywiście jak niepotrzebny to się go tak wozi na tej lawecie?
Duplo Users Poland Assosiation
Smigol
Posty: 535
Rejestracja: 05 sie 2013 06:55
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Ziemia

Re: Kopiuj, zmniejsz, wklej…

Post autor: Smigol »

glaz_pimpur pisze:Rozumiem, że te osie działają dzięki małemu tarciu?
Tak, widać to dokładnie tu. Uwaga: gif waży ok 1MB.
glaz_pimpur pisze:Po co jest ten przedni wózek? Żeby zwiększyć nośność?
Masz na myśli dopuszczalny nacisk na jedną oś.
glaz_pimpur pisze: I czy rzeczywiście jak niepotrzebny to się go tak wozi na tej lawecie?
Tak.
Obrazek
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5726
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: Kopiuj, zmniejsz, wklej…

Post autor: glaz_pimpur »

Całe życi się człowiek uczy.
Duplo Users Poland Assosiation
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11906
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: Kopiuj, zmniejsz, wklej…

Post autor: Kris Kelvin »

Znakomity model. Szczerze powiem, że nawet opisu nie przeczytałem, więc nie wiem czy są tu jakieś techniczne ciekawostki. Wystarczą znakomite (jak tutaj) zdjęcia i estetyczny MOC. Zarówno pod względem bryły jak i kolorów jest to po prostu śliczne.
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Smigol
Posty: 535
Rejestracja: 05 sie 2013 06:55
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Ziemia

Re: Kopiuj, zmniejsz, wklej…

Post autor: Smigol »

Kris Kelvin pisze:Szczerze powiem, że nawet opisu nie przeczytałem, więc nie wiem czy są tu jakieś techniczne ciekawostki.
Jakoś w ogóle Ci nie wierzę... myślę, że przeczytałeś opis i nic z niego nie zrozumiałeś, bo to, co tam się dzieje, to po prostu wyższa szkoła jazdy :D
Dzięki Panowie. Jedziemy dalej :)
ODPOWIEDZ