6039 Twin-Arm Launcher

Moderator: nori

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

6039 Twin-Arm Launcher

Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 6039 Twin-Arm Launcher

Seria: Castle
Rok wydania: 1988
Liczba klocków: 73 (Opakowanie), 77 (Brickset)
Liczba figurek: 2
Cena : 45 - 250 (MISB) zł (BrickLink, allegro)

BrickLink, Brickset


W poprzedniej recenzji którą przygotowałem, opisałem niewielki zestaw serii zamkowej przedstawiający balistę z dwoma rycerzami obsługi, tj. zestaw 6012. Dziś postanowiłem kontynuować temat niedużych zestawów zamkowych i pozostać w nurcie maszyn wojennych. Stąd też w tej recenzji przedstawię prostą konstrukcję miotającą "legowe beczułki", obsługiwaną przez dwa minifigi, przy wsparciu białego wierzchowca z pięknym czerwonym kropierzem z nadrukiem. Zaczynamy. 6039 od A do Z.

Opakowanie i instrukcja

Mój egzemplarz to komplet w postaci klocków, instrukcji i pudełka. Pudełko w stanie bardzo dobrym z minusem, instrukcja w stanie dobrym. Opakowanie nie odbiega wzorem i kolorystyką od całości serii, a w zasadzie od wszystkich zestawów z owych lat. Przód przedstawia grafikę z motywem głównym, czyli podwójną wyrzutnią z figurkami. Wszystko na tle zachodzącego słońca. Ponadto logo firmy i oznaczenie serii. Castle System. Ponadto informacja o wieku, dla jakiego przeznaczono zestaw. 6 - 12 lat. Górna część to mały blister do zawieszania na półkach oraz informacje, że zestaw zawiera 73 elementy, jak i to, co znajduje się wewnątrz opakowania. Na uchwycie umieszczono jego nazwę, stosując pod pierwszą literą charakterystyczną grafikę nawiązującą do czasów średniowiecza.

Obrazek

Boczne ścianki przedstawiają (w przypadku krótszych) niewielkie grafiki złożonego zestawu, natomiast na dłuższej z nich poza obrazkiem znajduje się kod kreskowy oraz informacje techniczne, w tym rok pochodzenia pozycji, jej nazwę z zastosowaniem ww. zdjęcia oraz to, że pudełko służy do przechowywania elementów. Amerykańska wersja..Mój egzemplarz przyozdobiony dodatkowo naklejką ze sklepu Toys'R'Us z ceną 6.69 $. :)

Obrazek

Obrazek

Tylna ścianka to klasycznie już propozycje projektantów na to, co możemy wykonać mając do dyspozycji tylko elementy z 6039. Przedstawiono tu sugestie trzech rozwiązań oraz na jednej z grafik funkcjonalność konstrukcji głównej. Z propozycji możemy wyróżnić wyrzutnię zapalających pocisków, wóz z obstawą do przewozu wyposażenia jak i stanowisko do ćwiczeń w posługiwaniu się lancą. Całość okraszono napisem umieszczonym na tle ryciny herbu rycerzy Króla Lwa, który informuje o możliwości zbudowania któregokolwiek z tych ekscytujących modeli z tego zestawu. Informacja spotykana tylko w opakowaniach zestawów przewidzianych na rynek za oceanem.

Obrazek

Pozostaje jeszcze instrukcja, która jest typowym podłużnym i rozkładanym kawałkiem papieru z grafiką przedstawiającą zestaw na pierwszej stronie. Instrukcja prosta i czytelna, oddzielnie traktująca figurki, oddzielnie samą konstrukcję główną. Nie wszystko jednak jest takie śliczne, gdyż znajduje się tam pewna nieścisłość. Otóż zdjęcie główne z opakowania (umieszczone na stronie pierwszej instrukcji) przedstawia nam zastosowanie czerwonych okrągłych bricków x1, tzw. beczułek, przekręconych względem podłoża o 180 stopni, natomiast rysunek z instrukcji nakazuje ich umieszczenie w formie "normalnej". Takie gafy spotykałem niejednokrotnie w zestawach z lat 80-tych, stąd i się temu nie dziwię. ;)

Obrazek

Na zdjęciu ujęcie dwóch stron instrukcji jednocześnie.

Elementy

Tu, podobnie jak w innych pozycjach, gdzie firma umieszczała informację o ilości elementów na opakowaniu, trudno dojść do tego, ile ich naprawdę jest. Jakby tego nie liczył nigdy się nie zgadza. No chyba, że firma przyjmuje minifiga jako jeden element. Wtedy całość daje nam 73 sztuki, czyli tak jak wskazuje napis na opakowaniu. Tak też przyjmuję. Zestaw utrzymany jest w kolorystyce czerni z dodatkami brązu, czerwieni, żółtego i szarego. Konkretny spis części do sprawdzenia pod linkiem. W zestawie lwią część stanowią plate, plate modyfikowane, kilka bricków w dwóch kolorach oraz elementy wyposażenia.

Obrazek

Samego wyposażenia całkiem sporo. Zestaw oferuje nam ciekawe tarcze w ilość sztuk dwóch, dwa miecze, dwa oszczepy, lancę i kropierz z nadrukiem. Dodać do tego można beczkę oraz trzy flagi co daje całkiem pokaźne wyposażenie. Podstawowe elementy na zdjęciu poniżej.

Obrazek

Skro mowa o elementach to wspomnieć trzeba o tych najciekawszych, a zarazem najrzadziej występujących. Z pewnością zaliczyć do nich trzeba czerwony kropierz z nadrukiem Króla Lwa, który występuje tylko w czterech zestawach. Dwie tarcze szarego koloru, które w tej barwie występują w dziewięciu pozycjach oraz łyżki, które w tej barwie występują w jedenastu pozycjach. Więcej nietypowych elementów nie odnotowałem. Nic, co występuje rzadko w innych zestawach.

Obrazek

6039 to także dwie figurki rycerzy. Dwóch przedstawicieli kasty Króla Lwa, przy czym tylko jedna z nich z torsem właściwym dla barw, które reprezentuje. Drugi minifig - jeździec z konia, posiada tors z nadrukiem napierśnika, czyli elementu ochronnego. Nic dodać nic ująć. Dwóch klasycznych rycerzy w również klasycznych hełmach (typ - z ochroną szyi).

Obrazek

Zestaw

Opisywana pozycja przedstawia kolejny sprzęt oblężniczy, czy też poprostu sprzęt do walki. Aby był skuteczny zastosowano zdwojoną wyrzutnię działająca na zasadzie prostego mechanizmu blokady. Wiadomo dwa pociski, to nie jeden. Strzelec umieszcza miotany element na łapie wyrzutni - tu łyżka w kolorze czarnym. Szybkim ruchem naciska przeciwległe zakończenie ramienia wyrzutni, która blokuje się na "antenie" będącej elementem oporu, co powoduje wyrzut zawartości umieszczonej na ramieniu dźwigni. Element bawialny i dający możliwość bezpośredniego atakowania przeciwników Króla Lwa.

Budowa konstrukcji nie stwarza żadnych problemów i zajmuje kilka minut. Samą w sobie można podzielić na etap kompletowania minifigów z wyposażeniem osobistym, jak i etap składania wyrzutni oraz uzupełniania jej o dodatki. Gdyby jednak się ktoś zgubił przy tworzeniu np. ramion z łyżkami, to prosta jak ww. instrukcja w zupełności wystarczy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Konstrukcję wyrzutni pomyślano tak, by można było umieścić na niej dodatkowe wyposażenie i części bezpośrednio związane z samą wyrzutnią. Nie brak tu więc miejsca na dwa oszczepy, dwa maszty z flagami sygnałowymi, czy tez poprostu proporcami, beczkę z drobniejszym materiałem "latającym", czy też łącznie sześć sztuk głównej amunicji dwóch typów (sądząc po kolorach).

Obrazek

To co wydaje się nie przemyślane to możliwość transportu wyrzutni. Brak tu zaczepu do połączenia siły pociągowej w postaci konia, czy koni oraz wyraźnych elementów wskazujących na to, że konstrukcja jest transportowana bezpośrednio przez minifigi. Ot taki niby ruchomy, ale statyczny obiekt, który nie wiadomo jak zmienia swoją pozycję. Niedopracowana kwestia w zestawie. Trudno oczekiwać, że tak sporą maszynę pcha jeden rycerz, gdy drugi w tym samym czasie atakuje konno. Obaj oczywiście mogą ją obsługiwać. Co wtedy jednak z koniem? ;)

Obrazek

Obrazek

Z racji, że obaj są dobrze uzbrojeni sami mogą stanowić awangardę i uczestniczyć w walce bez wyrzutni dzielnie walcząc na przedzie kolumny głównej. Działo w tym czasie można obsadzić chłopami, występującymi w zamkowych zestawach, bądź poprostu porzucić. Pod tym względem zestaw oferuje nam sporo możliwości, co podnosi jego ocenę wynikającą z szerokiego zakresu bawialności i przeznaczenia.

Obrazek

Patrząc na zróżnicowanie działań możliwych do prowadzenia dzięki wielowątkowości, zestaw może stanowić samoistną jednostkę ogniową, sprzęt do oblegania zamków, czy też sprzęt defensywny umieszczony wewnątrz bronionych murów. Podoba mi się tak szeroki zakres możliwości użycia zestawu 6039.

Co ciekawe, nie jest to pierwszy zestaw w serii castle przedstawiający tego typu sprzęt wojenny. Pierwszą wyrzutnią była katapulta z zestawu 6030, należąca do innej frakcji "legowych" rycerzy, czyli do czarnych sokołów. Katapulta, choć potężniejsza i równie dobrze wyposażona posiada tylko jedno ramię, a co za tym idzie bardziej skuteczną wydaje się wyrzutnia z 6039.

Modele alternatywne

Modele alternatywne, o czym już pisałem dotyczą trzech nowych konstrukcji, które sugerują projektanci. Z pośród nich wybrałem jedną, którą prezentuję poniżej. Jako, że dosyć dział bojowych na najbliższy czas, to drogą eliminacji odrzuciłem wyrzutnię pocisków zapalających. Kolejny wóz także postanowiłem sobie odpuścić. Natomiast uwagę moją przyciągnęło stanowisko do nauki walki konnicy z użyciem lancy. Szczególnie, że w serii castle brak było zestawów, które szerzej traktowałyby kwestie turniejowe, czy też pojedynków jeden na jednego. Przed rokiem 2000 doliczyłem się jedynie trzech zestawów, z koronnym 1584/6060 na czele.

Obrazek

Obrazek

Konstrukcja działa w ten sposób, że na obrotowym ramieniu (obracającym się w pełnym zakresie 360 stopni) umieszczono dwa punkty koloru czerwonego, w które szkolący się musiał trafić lancą podczas jazdy konno. Prosta i do tego ruchoma konstrukcja mogła spokojnie stanowić uzupełnienie turniejowych zestawów. Chociażby ww. 1584/6060.

Podsumowanie

6039 jest kolejnym przedstawicielem zamkowej serii, należącym do tej jej części, w której mieszczą się udane konstrukcje. Zestaw bardzo popularny w latach 80-tych i na początku lat 90-tych, miał wielu zwolenników. I wydaje mi się, że nadal ich ma. Konstrukcja daje realną możliwość atakowania przeciwników i wybijania rycerzy z innym herbem na torsie, niż symbol Króla Lwa. Gdy dołożymy do tego obsługujących ją rycerzy posiadających rozszerzone możliwości (dzięki dobremu wyposażeniu), otrzymujemy spory zakres zastosowania zestawu. A to wszystko dzięki tylko 73 elementom. Zestaw polecam wszystkim fanom serii castle, wystawiając mu czwórkę z plusem. Ocenę obniża oczywiście nieprzemyślana kwestia transportu machiny, co jednak nie wpływa w żaden sposób na zabawę. A o to przecież w tym wszystkim chodzi.

Za :
+ bawialność i funkcjonalność
+ wyposażenie i elementy
+ szeroki zakres zastosowania zestawu

Przeciw:
- pominięta kwestia transportu wyrzutni
- błąd w instrukcji

Na koniec stały element moich recenzji, czyli zastosowanie zestawu w boju - czytaj scenka z jego wykorzystaniem. Tym razem, jako że 6039 to głównie sprzęt do atakowania zainscenizowałem sytuację, którą można nazwać "To War". Przedmiotowy zestaw, transportowany siłą mięśni najemnych minifigów, stanowi punkt centralny grupy rycerstwa w sile ponad czterdziestu, podążających na wojnę. Wszystko w scenerii rodem a'la ze starych katalogów. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 lut 2015 00:20 przez tbzz, łącznie zmieniany 1 raz.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Olaf RagnaFoL
Posty: 1029
Rejestracja: 09 lut 2014 10:09
Rok urodzenia: 1901

Re: 6039 Twin-Arm Launcher

Post autor: Olaf RagnaFoL »

Kolejna super recenzja.

Po raz kolejny żółte i końcowe zdjęcia najlepsze.
Wyglądają jak przygotowana do poklatkowej animacji scenka. :)

Jak uzyskałeś efekt wzniesień?
To jest jeden cały arkusz żółtego papieru?
Aż chce się pobawić. Konie w LEGO to zawsze było COŚ. Świetne jak pierwsze minifigi jakie miało się za dziecka.
"tylko co to wnosi do dyskusji?"
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7058
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 6039 Twin-Arm Launcher

Post autor: Jaskier »

Świetnie wyglądają te zdjęcia. :D
Taka armia robi wrażenie. Szkoda, że dzisiaj nie da się równie łatwo skompletować oddziału o takich gabarytach. Mówię rzecz jasna o współczesnych zestawach, w których barwy zmieniane są co dwa lata.

Pozazdrościłem Ci tych choinek i zakładam własną szkółkę, do zamówienia dorzuciłem sobie trzy sztuki. ;)

Recenzja spoczko, rzeczowa i w ogóle, ale sporo błędów, które przeszkadzają w odbiorze.
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 6039 Twin-Arm Launcher

Post autor: tbzz »

Dzięki :) Scenka powstała na jednym arkuszu, gdzie wzniesienia, to jakieś podkładki pod odpowiednie miejsca na planszy. Jaskier. Ja na drzewka też cały czas poluję. ;) Każda ilość jest dobra. A błędy poprawiłem (chyba wszystkie). Dzięki! ;)
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7058
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 6039 Twin-Arm Launcher

Post autor: Jaskier »

tbzz pisze: Ja na drzewka też cały czas poluję. ;) Każda ilość jest dobra.
O! Właśnie to. ;)
Jakoś tak się złożyło, że do tej pory w żadnym z zakupionych przeze mnie zestawów nie było. A że robiłem większe (w końcu idą ferie :P) zamówienie na BL-u i akurat sprzedawca miał, to wziąłem na spróbowanie.

Twój lasek to miks zestawowych drzewek i kupowanych na sztuki? Co przeważa?
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 6039 Twin-Arm Launcher

Post autor: tbzz »

Przeważają dokupione drzewka. Stare i "prawie" nowe. W tym jedna topola jako przodownik tego zielonego, pomocniczego materiału. Z samych zestawów znajdzie się jakieś dwadzieścia sztuk. Ale mam w planie scenkę, że będę potrzebował ok 500 sztuk. ;) Tak więc dużo zbierania przede mną..
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 6039 Twin-Arm Launcher

Post autor: jetboy »

Scenka z wykorzystaniem - REWELACJA!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
szww
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1820
Rejestracja: 19 wrz 2013 11:16
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 6039 Twin-Arm Launcher

Post autor: szww »

Świetne masz te zdjęcia końcowe, aż by się chciało oglądać więcej i więcej. Połączenie tego niebieskiego tła, żółtej podstawy (wzniesienia są mistrzowskie!!!) i legowych choineczek daje wspaniały klimat rodem z materiałów promocyjnych z lat 80'... muszę wyszperać moje wszystkie lego choineczki i zrobić sobie jakąś taką małą scenkę na półce dla relaksu.

Co do samego zestawu...to taki sobie. Nie wiem jak to jest, ale będąc ogromnym fanem serii zamkowych większość zestawów firmowych, także tych klasycznych, po prostu mi się nie podoba. Ludziki są świetne, bronie też, natomiast zestawy (poza nielicznymi perełkami) są raczej mierne. Pomimo tego, że jestem zamkowym fanem łapię się, że z gotowych zestawów chętniej bym kupił coś z city, piratów czy ze space niż castle.
Bricks Planet
Posty: 183
Rejestracja: 10 paź 2014 08:45
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Epinal
Kontakt:

Re: 6039 Twin-Arm Launcher

Post autor: Bricks Planet »

Bardzo ladnie zaprezenotwane. Super zdjecia i zestaw tez bardzo fajny :)
ODPOWIEDZ