Suchoj Su-24M Fencer-D

Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Suchoj Su-24M Fencer-D

Post autor: Maks »

Cześć,

Obrazek
Sukhoi Su-24M Fencer D (1) by [Maks], on Flickr

Obrazek
Sukhoi Su-24M Fencer D (9) by [Maks], on Flickr

Po długiej przerwie - MiGa-21 skończyłem w lipcu - prezentuję swój drugi radziecki samolot. Jest to Suchoj Su-24M w kodzie NATO oznaczony jako Fencer, w kraju powstania zwany Czemodan. Su-24 nie jest jakoś szczególnie znany ani celebrowany na zachodzie - w przeciwieństwie do latającego czołgu Su-25 czy słynnego myśliwca Su-27. Dla mnie od dawna był to jednak ulubiony samolot, z uwagi na bardzo ładną linię, a kiedyś w książce typu "100 najsłynniejszych bombowców" zobaczyłem rysunek wersji w takim kamuflażu, jaki widzicie na zdjęciach. Jest to malowanie z przełomu lat 80 i 90, czyli ostatnich dni ZSRR, związane z wojną w Afganistanie, na którą wówczas ZSRR wytracał ogromne sumy pieniędzy.

Obrazek
Sukhoi Su-24M Fencer D (3) by [Maks], on Flickr

Obrazek
Sukhoi Su-24M Fencer D (2) by [Maks], on Flickr

Kilka słów o oryginale: jest to taktyczny (według doktryny radzieckiej: frontowy) bombowiec o długości niecałe 23 metry, rozpiętości skrzydeł niecałe 18 metrów oraz maksymalnej masie startowej 40 ton. Jeśli powiemy sobie, że maksymalne wymiary samolotu myśliwskiego lub myśliwsko-bombowego to taki kwadrat 20 na 20 metrów, to Su-24 wypełnia go bardzo szczelnie i jest jednym z najcięższych samolotów w tej klasie rozmiarowej. Z wyglądu jest to trochę powiększony MiG-23, a bliskie siebie ułożone dwóch silników, małe wloty powietrza do nich oraz zmienna geometria skrzydeł upodabniają maszynę do myśliwców III generacji. Amerykanie dopatrywali się z kolei podobieństwa do swojego F-111.

Obrazek

Zdjęcie Fencera we współczesnym malowaniu, łatwo o dobrą rozdzielczość.

Obrazek
Obrazek

ObrazekSukhoi Su-24M Fencer D (6) by [Maks], on Flickr


Obrazek

Tutaj natomiast bardzo trudne do znalezienia malowania na którym się dokładnie malowałem, widać że przełomu lat 80 i 90. No i rysuneczek poglądowy, z którego podpatrywałem szczegóły kamuflażu.

Obrazek
Sukhoi Su-24M Fencer D (7) by [Maks], on Flickr

Su-24 był nową jakością w lotnictwie radzieckim, gdyż wcześniejsze samoloty wykonujące rolę taktycznych bombowców były z reguły przerobionymi przestarzałymi myśliwcami, ciasnymi, ze słabą widocznością i długą drogą rozbiegu do startu (np. Su-7BKŁ latający długo w polskich barwach). Fencer miał natomiast kabinę z miejscami pilota i bombardiera obok siebie, duży kadłub z wieloma zaczepami i co najważniejsze zmienną geometrię skrzydeł, ułatwiającą krótki start z nieutwardzonych lotnisk.

Obrazek
Sukhoi Su-24M Fencer D (12) by [Maks], on Flickr
Obrazek
Sukhoi Su-24M Fencer D (13) by [Maks], on Flickr

Zrobienie ruchomych skrzydeł było dla mnie wyzwaniem, gdyż bałem się o ich wytrzymałość oraz o to, czy uda mi się wymyślić sposób na odpowiednie ich zamocowanie. Działają jednak bardzo dobrze. Drugi z głównych bajerów modelu to składane podwozie - też bardzo trudny obszar, bo tych klapek i drzwiczek jest ogromna ilość (sposób otwierania dokładnie odwzorowałem z prawdziwego samolotu).

Obrazek
Su-24M Fencer-D landing gear details by [Maks], on Flickr

Mam taki "master obrazek" pokazujący wszystko na raz. Polecam kliknąć sobie w niego, wejść na flickr i powiększyć żeby wszystko zobaczyć. Alternatywa to post na moim instagramie,
gdzie przesuwając zdjęcia można sobie samemu "złożyć" podwozie:

Instagram - składanie podwozia

Po złożeniu tego podwozia, samolot może sobie "polatać". Tutaj akurat podparty na kubełku ze ściany w poznańskim Lego Store.

Obrazek
Sukhoi Su-24M Fencer D (5) by [Maks], on Flickr

Obrazek
Sukhoi Su-24M Fencer D (4) by [Maks], on Flickr

Model budowałem od lutego 2022 do grudnia 2022 r. Tyle czasu zeszło z powodów oczywistych (brak czasu :) oraz konieczności wykonania ogromnej liczby zamówień na BL. Klocki w medium blue czy dark green czasem wciąż ciężko zdobyć w większych ilościach, a ja jestem zbyt leniwy na robienie prototypu z kolorowych klocków. Na pewno zapytacie o kamuflaż - jest on zaokrąglony z wykorzystaniem naklejek z zestawu 76907 Lotus Evija - około 10 arkuszy.

Obrazek

Obrazek
Sukhoi Su-24M Fencer D (6) by [Maks], on Flickr

Twarde dane:
Skala: 1:40
Długość: 61cm
Rozpiętość - 48cm

Obrazek
Sukhoi Su-24M Fencer D (10) by [Maks], on Flickr

Galeria Flickr
Instagram 1
Instagram 2

Zapraszam do oglądania i życzę spokojnej niedzieli!
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7024
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Suchoj Su-24M Fencer-D

Post autor: Thietmaier »

Nie jestem jakiś wielkim miłośnikiem samolotów wojskowych, ale kurde, ten model jest iście bombowy :D
Po pierwsze - kolorystyka i kamuflaż, które przyciągają wzrok. Tym na pewno cały model się wyróżnia na tle innych, zwykle szarych samolotów wojskowych z lego.
Ale dalej, smukła, niemal bezstudowa sylwetka - wow. Masa świetnie oddanych detali, też robi robotę.
No i to co najbardziej doceniam, czyli ruchome skrzydła i chowane podwozie - domyślam się ile było z tym żmudnej roboty, ale robi wrażenie.
Cudo panie, warto było czekać na kolejny model od Ciebie tak długo.
Kończ tego Stara teraz :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7105
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Suchoj Su-24M Fencer-D

Post autor: Jaskier »

Piękne cacuszko.
Awatar użytkownika
zago
Posty: 65
Rejestracja: 09 gru 2020 12:31
Rok urodzenia: 2008
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Suchoj Su-24M Fencer-D

Post autor: zago »

Fajnie wyszło.
_______________________________________________________________________
"Bez pracy nie ma kołaczy"
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2549
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Suchoj Su-24M Fencer-D

Post autor: Toltomeja »

Fantastyczny model. Już miałem się przyczepić do niekoszernych naklejek, ale jednak wszystko w porządku. :p
Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: Suchoj Su-24M Fencer-D

Post autor: Maks »

Dziękuję chłopaki za komentarze! Sam wiem, że w erze lajków i szerów bardzo ciężko się do nich zmobilizować :p
Toltomeja pisze: 18 sty 2023 22:44 Fantastyczny model. Już miałem się przyczepić do niekoszernych naklejek, ale jednak wszystko w porządku. :p
Pytanie, czy cięcie naklejek jest koszerne? Odcięcie małego żółtego kawałka z zielonej naklejki pewnie tak, ale już wycięcie zupełnie innego kształtu niż oryginalnie? To są poważne pytania filozoficzne! :D
Thietmaier pisze: 18 sty 2023 10:32
Kończ tego Stara teraz :)
Bryła jest już prawie gotowa, potem będę się bawił w żmudne dobieranie jakichś gratów na dach, przedni zderzak itp. Może w lutym będzie :)
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2549
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Suchoj Su-24M Fencer-D

Post autor: Toltomeja »

Maks pisze: 19 sty 2023 09:18 Pytanie, czy cięcie naklejek jest koszerne? Odcięcie małego żółtego kawałka z zielonej naklejki pewnie tak, ale już wycięcie zupełnie innego kształtu niż oryginalnie? To są poważne pytania filozoficzne! :D
Masz moje błogosławieństwo. Dają naprawdę fenomenalny efekt, więc jestem w stanie przymknąć oko na ten szczegół.
Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: Suchoj Su-24M Fencer-D

Post autor: Maks »

Zrobię mały odkop i pokaże Wam jeszcze jako post scriptum dwie grupowe fotki Suchoja z MiGiem-21.

Obrazek
Su-24M and MiG-21 PF (1) by [Maks], on Flickr

Obrazek
Su-24M and MiG-21 PF (2) by [Maks], on Flickr

Ciekawy kontrast widać w rozmiarach, ale jeszcze bardziej różnią się masą startową - MiG-21 od 8800 kg do 10400 kg, Su-24 natomaist od 38 do prawie 44 ton. To w ogóle dosyć charakterystyczna cecha konstrukcji radzieckich, że albo były bardzo małe i ciasne dla pilota, albo wręcz zbyt wielkie. Rzadko kiedy zdarzało się coś pośredniego.

Ta para mogła się spotkać na jakichś ćwiczeniach Układu Warszawskiego w późnych latach 80.
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7105
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Suchoj Su-24M Fencer-D

Post autor: Jaskier »

Takich odkopów nigdy za wiele! :D
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2421
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: Suchoj Su-24M Fencer-D

Post autor: Mateusz92 »

Co tu dużo mówić kolejny fenomenalny model. Czasami mam wrażenie, że moce nigdy nie będą rozpatrywane jako modelarstwo redukcyjne i można budować jedynie z modelarskim zacięcieciem/stylem po czym przychodzi Maks i mówi "Potrzymaj mi piwo". :)
ODPOWIEDZ