Ferrari F40

Awatar użytkownika
barneius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 183
Rejestracja: 09 sty 2019 22:51
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Ferrari F40

Post autor: barneius »

Farrari F40. Premiera pojazdu miała miejsce w 1987 roku i przez wielu uznawana jest za narodziny współczesnego supersamochodu. Model zaprojektowany na 40 urodziny marki i zarazem ostatni, który został zatwierdzony przez Enzo Ferrari. Bezkompromisowy, najszybszy, najlżejszy i rzecz jasna najdroższy. I bez klimy.

Dla mnie to też samochód marzeń z dzieciństwa. To były długie godziny spędzane z kumplami nad autokatalogami przywożonymi przez ojca z RFN - po niemiecku nic wówczas nie rozumiałem (dzisiaj z powodzeniem zamawiam kawę) ale to nie przeszkadzało w nieustających zachwytach nad zdjęciami F40’tki i nieustającym niedowierzaniu w dane o przyśpieszeniu i prędkości maksymalnej.

Model zbudowany w „skali” i w stylu serii Speed Champions na osiem studów szerokości. Nie jestem fanem budowania przy użyciu fleksów, rączek, płytek w clipach i innych osobliwych (nielegalnych :P) technik. Lubię natomiast gdy model jest zwarty i stabilny. Poza tym od kiedy seria Speed Champions została poszerzona do 8 studów kolekcjonuję te autka i moje F40 miało z założenia pasować do reszty. Takie budowanie w szczególności w tej skali ma swoje ograniczenia ale taki styl preferuję.

Nie podaję rzeczywistej skali, ponieważ proporcje nie są (niestety) idealne. Szerokość z założenia musiała wynieść 8 studów i tu nie było pola manewru z powodów jak wyżej. Przy tej szerokości model powinien być o jeden stud krótszy ale z kolei wówczas musiałbym zrezygnować z kilku bardzo istotnych detali i proporcji profilu. Ostatecznie więc powstało auto, które pod względem proporcji pozostawia niedosyt ale zarazem takie, które zachowuje wszystkie charakterystyczne kształty, detale i przynajmniej z profilu nie można mu (mam nadzieję) nic zarzucić. Z resztą taka jest chyba właśnie seria Speed Champions z jej wszystkimi wadami i zaletami - idealne proporcje nie zawsze muszą być priorytetem. Ważne jest zachowanie formy jako całości, oddanie charakteru i wymodelowanie tych wszystkich charakterystycznych kształtów, które decydują o tym, że od razu wiadomo o jaki pojazd chodzi. MOdel składa się z 368 klocków. Użyłem 6 naklejek z zestawu 75890 ale i bez nich model daje radę.

MOC zaprezentowany podczas „przerwy technicznej” w funkcjonowaniu forum, więc pewnie większość z Was już widziała ale nie darowałbym sobie gdyby tu nie trafił.

Więcej fotek na moim flickerze: https://www.flickr.com/photos/barneius/ ... 7593975578" target="_blank
Instrukcja dostępna na Rebrickable: https://rebrickable.com/mocs/MOC-60667/ ... 0/#details" target="_blank

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr
- barneius heavy machinery and vessels industries -
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Ferrari F40

Post autor: jetboy »

Jeździł bym!
Bardzo mi się podoba, te zdjęcia na białym tle są doskonałe. Lepiej wygląda niż ten dużo większy model z creator ekspert.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
parsom
Posty: 666
Rejestracja: 06 sty 2017 12:22
Rok urodzenia: 1978
Kontakt:

Re: Ferrari F40

Post autor: parsom »

Szacun. Po pierwszym rzucie oka myślałem, że to skala podobna do tych z creatora. Za oddanie tego co trzeba w tej skali tym większy szacun.
Rower, rower, ROWER!
SZAFA kontratakuje
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7105
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Ferrari F40

Post autor: Jaskier »

Świetny jest, chylę czoła.
Awatar użytkownika
romkoo
Posty: 391
Rejestracja: 30 wrz 2016 12:32
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ferrari F40

Post autor: romkoo »

Wspaniałe odwzorowanie. Dzięki tej pracy przypomniałem sobie, że miałem plakat tego modelu na drzwiach mojego pokoju za dzieciaka :)
Awatar użytkownika
Zapalski
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 206
Rejestracja: 07 cze 2020 20:01
Rok urodzenia: 1991
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ferrari F40

Post autor: Zapalski »

Fenomenalny jest te model. Świetnie odwzorowany i to jeszcze w skali dla figa :) Ja jestem straszna noga jeśli chodzi o budowę pojazdów wiec dla mnie to jest majstersztyk ! :)
_________________
Klocki, góry i czekolada to najlepsze, co nas na tym Świecie spotkało.

YouTube Instagram
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Ferrari F40

Post autor: Sirius »

Tak jak już pisałem na discordzie. Wygląda świetnie i jak na tę skalę odwzorowanie jest super.
ODPOWIEDZ