10241 Maersk Line Triple-E

Moderator: nori

Awatar użytkownika
zagiwolf
Posty: 70
Rejestracja: 17 paź 2019 13:29
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

10241 Maersk Line Triple-E

Post autor: zagiwolf »

Obrazek

Lego Creator Expert 10241 Maersk Line Triple-E

Triple-E, czyli: Economy of scale, Energy efficient and Environmentally improved
Zestaw kupiłem od Pani, która dostała go w prezencie od firmy transportowej, w której pracowała. Tak często bywało z setami Maersk, których w historii Lego już kilka było - bywały giftami pracowniczymi.
Katalogowo w 2014 roku zestaw kosztował 549zł. Obecnie za używany set trzeba zapłacić ok. 1000zł, a nowy nawet 1500zł.
To i tak nieźle, bo stary kontenerowiec Maersk z 1974 roku, który sprzedawany był tylko w Danii kosztuje na bricklinku 4500zł i tylko jedna osoba go sprzedaje.

Obrazek

Model 10241 należy do serii Expert. Miałem przyjemność zbudować niemal wszystkie zestawy z tej serii i ten kontenerowiec do szczególnie wymagających nie należy. Budowa jest raczej prosta, w sumie niczym nie zaskoczy bardziej zaprawionych w bojach zawodników, a etap budowania kontenerów to dosłownie brick na bricku. Tutaj trzeba zaznaczyć, że widok tych wszystkich kontenerów może sugerować drogę przez mękę i powtarzalność - nic bardziej mylnego. Mimo, że samych bricków 2x4 jest tu ponad 200, ten etap mija w moment, buduje się to bardzo szybko. Wymęczyć potrafią inne zestawy z serii Sculptures, jak: Taj Mahal, Tower Bridge czy Wieża Eiffla, gdzie musimy powtarzać dużo bardziej złożone sekcje.
Generalnie budowa całości nie powinna przekroczyć 2h - to nie jest dużo przy tej ilości elementów (1518). Nie wliczam tutaj naklejania naklejek, które zostawiłem sobie na koniec.

Obrazek

Jeżeli chcielibyście kupić zestaw Lego osobie, której bardzo nie lubicie to ten może okazać się całkiem niezłym wyborem. Ilość naklejek potrafi przyprawić o ból głowy!
Mamy tu łącznie 134 naklejki, często naklejane na kilka złączonych klocków, część z nich jest przezroczysta.
Jeśli ktoś preferuje zestawy z drugiej ręki, a jest pedantycznym szaleńcem to w 90% taki zakup odpada. Nie ma dużych szans żeby osoba bez naklejkowej wprawy przykleiła je dobrze.
Sam spodziewałem się hardkoru, ale poszło mi zaskakująco dobrze. Szare naklejki na kontenery po chwili przykleja się już mechanicznie i idzie to błyskawicznie. Gorzej z transparentnymi, które idą na białe kontenery chłodnicze. W każdym razie podium naklejkowego koszmaru bez zmian zajmuje 10219 Maersk Train. Tu nie było aż tak źle jak można się było spodziewać.

Skończony model prezentuje się naprawdę fenomenalnie! Kontenery są umieszczone na statku luźno, nie są przyczepione.

Obrazek

Statek można oczywiście zdjąć z podstawki i dzięki śliskim klockom umieszczonym od spodu można śmiało popływać nim na dywanie. Dla ścisłości: statek nie pływa w wodzie więc o wodowaniu w wannie proszę zapomnieć!!!
Jest tu parę ciekawych detali jak transparentny fragment kadłubu przez który widać silnik - taki jakby przekrój statku, moim zdaniem fajne urozmaicenie. Z przodu ukryta jest złota moneta - taki good luck charm, tradycja która obecna jest na prawdziwych statkach. Monet dostajemy w sumie 4 sztuki, a razem z nimi chromowaną złotą sztabkę, która nie ma swojego miejsca na statku.

Obrazek

Jest tu dużo ciekawych kolorów - Sand Blue, Sand Green, sporo Dark Red, ten niebieski Medium Azur jest ciekawy choć wolałem jednak błękit z pociągu Maersk - zestawy ustawione obok siebie na żywo trochę się gryzą, chociaż na zdjęciu tego nie widać. Nie da się jednak ukryć, że prezentują się naprawdę świetnie!

Obrazek

Jest też sporo unikalnych dla tego zestawu elementów, jak np dwie urocze, pomarańczowe szalupy czy elementy kadłubu w kolorze Medium Azur. Złożenie tego setu z elementów w przyszłości będzie mocno utrudnione.
Zestaw dostarcza nam też sporo brązowych płotków - dużych 45 i małych 24 sztuki.

Przyznam, iż kupiłem go z myślą o zbudowaniu i natychmiastowej odsprzedaży. Podobał mi się, ale jednocześnie wydawał dosyć prosty i nieciekawy. Dość nieoczekiwanie postanowiłem go zatrzymać, a nawet zaliczyć do czołówki moich ulubionych setów Lego.
To jest naprawdę doskonały model na display, ciężko mi wymienić lepszy - w dużej mierze dzięki bardzo eleganckiej podstawce z tabliczką informacyjną - dodanie jej to duży plus w stosunku do poprzednika (10152/10155). Taki idealny gadżet do biura firmy, wyeksponowany w gablotce na ścianie albo po prostu na biurku.
Mój tramwaj na Lego Ideas: https://ideas.lego.com/projects/ffadcc0 ... b14a161b59" target="_blank
Mój profil o Lego na Instagramie: http://www.instagram.com/klockidladoroslych" target="_blank
ODPOWIEDZ