10211 Grand Emporium

Moderator: nori

Awatar użytkownika
zagiwolf
Posty: 70
Rejestracja: 17 paź 2019 13:29
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

10211 Grand Emporium

Post autor: zagiwolf »

Obrazek

Lego 10267 - Grand Emporium
Rok wydania: 2010
Seria: Creator Expert (Modular Buildings)
Ilość elementów: 2182
Cena (RRP): £132.99 / $149.99

Gdy 12 lat temu trzymałem w rękach pudełko z zestawem Cafe Corner nie sądziłem, że ta seria przetrwa tak długo i tak bardzo się rozwinie.
Grand Emporium to piąty budynek modularny z serii. Był recenzowany już na Lugpolu, ale pomyślałem, że dorzucę jeszcze swoje 3gr - rzucę spojrzenie z dzisiejszej perspektywy jako posiadacz wszystkich pozostałych kamieniczek oprócz Green Grocer (i tu przy okazji prośba do forumowiczów - jeśli ktoś miałby 10185 na sprzedaż to bardzo proszę o informację, może być niekompletny).

PUDEŁKO

Słusznych rozmiarów: 57.5 X 47.5 X 9 (cm)
Przedstawia cały model (billboard ledwo się mieści) oraz jego wymiary 25.5 cm szerokości, czyli standardowy wymiar bp 32x32 oraz 37.5 cm wysokości (do czubka billboardu). Do tego informacja o ilości elementów - to wcale nie jest dużo jak na tę serię, zwłaszcza że budynek jest dość wysoki - ilość odbija się niestety na wnętrzu. Aczkolwiek jak każdy zestaw z tej serii Grand Emporium to rewelacyjny dawca części. Aż 76 sztuk zielonych okien - to był chyba najmocniejszy punkt zestawu jeśli udało się go kupić poniżej RRP. Sporo białych łuków i bricków w kolorze tan, lbg. Rozpiska szystkich elementów jest standardowo na boku pudełka.
Z tyłu możemy zobaczyć jak wyglądają poszczególne kondygnacje, figurki i ciekawsze elementy. Jest też kilka przykładowych scenek oraz prezentacja Domu towarowego wraz z dwoma poprzednimi kamieniczkami - Remizą i Warzywniakiem. :)

Obrazek

Obrazek

W środku mamy:
- trzy instrukcje zabezpieczone kartonikiem - każda do budowy jednej z kondygnacji.
- dziewięć woreczków z numerem 1
- siedem woreczków z numerem 2
- jedenaście woreczków z numerem 3
- jeden woreczek bez numeru (przyda nam się już w pierwszym etapie)
- luzem baseplate 32x32 w kolorze tan

Dzielenie instrukcji uważam za świetny pomysł, bo zawsze można zbudować zestaw razem z kimś - aczkolwiek dałem narzeczonej ostatnio do zbudowania oldschoolowe sety z Harry'ego Pottera i zasnęła (chyba Lego jednak nie jest dla Niej).
Zestawy z serii Modular Buildings ustrzegły się na szczęście przed naklejkami poza jednym wyjątkiem - Palace Cinema. Tutaj zatem naklejek nie mamy, ale też nie ma w sumie elementów z nadrukami - nie licząc tego na sukience manekina.

Obrazek

FIGURKI

W zestawie mamy siedem minifigurek z czego dwie z nich robią za manekiny na witrynie sklepowej - tutaj na myśl przychodzi mi bardzo przyjemny, choć chyba mało znany film z lat 80-tych "Manekin" - polecam. Zastanawiałem się czy główki są czyste, bez nadruków tak jak u Stormtrooperów w serii Star Wars, ale jednak są to standardowe główki z uśmiechami, tylko że odwrócone. No właśnie - zestaw pochodzi z 2010 roku i to jest jeszcze czas kiedy w Modularach (nie licząc Market Street) wszystkie figurki miały standardowe głowy z uśmiechami - to skończyło się na Placu Zgromadzeń i od 2018 roku mamy już różnorodne głowy w tych zestawach. Pozostałe figurki to:
- pan przymierzający spodnie
- pan myjący okna (bardzo fajny motyw)
- pani ekspedientka
- chłopiec
- obładowana siatkami zakupoholiczka

Figurek jest sporo więc nie ma co się czepiać, aczkolwiek obsługa tak dużego centrum handlowego mogłaby być nieco bardziej liczna. :)

ETAP 1

Zaczynamy od złożenia sześciu z siedmiu figurek i bierzemy się za pierwszą kondygnację.
Początek to żmudne wykończenie podłoża tilami - bardzo fajny wzór przed wejściem. Tu jednak chwilę ponarzekam - wszystkie jedynki lbg różnią się odcieniem od pozostałych tile w tym kolorze (buduję zestaw nowy, co prawda kisił się u kogoś w kartonie przez 10 lat, ale otworzyłem go osobiście wczoraj). Widoczne jest to nawet na zdjęciu:

Obrazek

Skoro już narzekam to wspomnę jeszcze o kolorach w instrukcji - chociaż jest to znany temat. Elementy czarne wyglądają jak dbg:

Obrazek

Dalej budowa idzie sprawnie, budynek rośnie bardzo szybko, bo niestety ściany z tyłu to praktycznie brick na bricku - w nowszych kamieniczkach designerzy zadbali o to żeby na ścianach jednak coś się działo - tu niestety nie za wiele. Wkrada nam się na tym etapie mała powtarzalność przy budowie czterech słupków ozdabiających kondygnację:

Obrazek

Nie sposób jednak nie wspomnieć o mocnych punktach. Przede wszystkim bardzo udane obrotowe drzwi, działają świetnie. Pomysłowo rozwiązane zostały "ruchome" schody (aczkolwiek szkoda, że prowadzą tylko w jedną stronę. Napis "SHOP" nad wejściem również jest świetny. Nie byłem przekonany do przymierzalni stworzonej z dwóch czarnych pelerynek, ale w sumie nie jest taka zła. Na zewnątrz dwa ciekawie rozwiązane kwietniki, standardowa latarnia, skrzynka na listy, kosz na śmieci i stanowisko z lodami. Środek trochę straszy studami, szkoda że całość podłogi nie jest zabudowana.
Po tym etapie budynek wygląda tak - manekiny umieszczone są w środku, wyjąłem je jedynie do zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

ETAP 2

Druga kondygnacja jest dosyć prosta i budowa idzie bardzo szybko. Nieco żmudne może okazać się wkładanie szyb w okna - jak już wspomniałem jest ich tu aż 76.
W środku niestety powtórzę - nieco ubogo i pusto, pamiętać należy jednak, że to 2010 rok, a dwa pierwsze budynki były kompletnie pozbawione wnętrza. Osoby lubiące pomodzić przy oficjalnych setach będą miały tu spore pole do popisu.
Powtarzamy budowę schodów, które prowadzą na kolejne piętro - i tu mała uwaga. Czarne chwytaki, których używamy do budowy poręczy różnią się od tych z poprzedniego etapu. Słyszałem, że jest to możliwe, że klocki z różnych partii produkcyjnych trafiają do jednego pudełka, ale osobiście spotkałem się z tym pierwszy raz, a przez moje ręce przeszły setki zestawów. Łatwiej jest mi to pokazać na białych elementach, różnica na tej zasadzie:

Obrazek

Druga kondygnacja nie jest w żaden sposób umocowana na dolnej. Jest to jedyny modular z takim rozwiązaniem, całość po prostu leży na tilach.
Dodanie flag uważam za plus, dodają nieco koloru do całości.

Obrazek

Obrazek

ETAP 3

Niektórzy określają Grand Emporium mianem "nudnego modulara" - trzecia kondygnacja niestety niemal identycznie jak druga i różnic w budowie jest niestety niewiele, zatem nic nas specjalnie nie zaskoczy. Na tym piętrze sprzedawane są zabawki - więc składamy mały pojazd, domek, dodajemy dwie kolorowe piłki. Fajnym elemenetem jest "kryształowy" żyrandol.
Niestety kilka elementów w jak zaznaczyłem już wcześniej NOWYM zestawie miało takie mikrouszkodzenia - gdyby był używany to byłbym przekonany, że miały bliskie spotkanie z zębami poprzedniego właściciela, wrzucę dla przykładu plate, choć słabo to widać, ale podobnie było też np z ósemką tan - to zaledwie 4 elementy na zestaw, ale chyba warto wspomnieć, bo sytuacja dla mnie dosyć niespotykana:

Obrazek

Umieszczamy kolejną kondygnację i po tym etapie zestaw zaczyna robić ogromne wrażenie. Nie spodziewałem się, że spodoba mi się aż tak bardzo.

Obrazek

Obrazek

W tym kroku budujemy również dach i tutaj jest całkiem sympatycznie: bardzo fajne ozdobne wykończenie, ciekawie użyte dwie duże szyby oraz billboard z pomysłowo umieszczonym prezentem, który nieco rozświetla ten stonowany kolorystycznie zestaw.

Obrazek

Elementów zapasowych jak na tak duży zestaw jest bardzo mało i nie ma tam nic ciekawego. Ciekawostką okazuje się być jedynie kość dla psa - element, którego nie ma w spisie, ani też instrukcja nie każe go nigdzie umieszczać. Ciekawi mnie czy znalazł się tu przypadkiem czy może to taki mały smaczek od designerów - może ktoś kto otwierał ten zestaw pamięta? W każdym razie kość trafiła do kosza na śmieci (tego tuż obok stanowiska z lodami).

WNIOSKI KOŃCOWE

Zestaw bardzo fajnie wpasował się do mojego miasta (jeszcze nie wiem czy pozostanie w tym miejscu, być może umieszczę go z drugiej strony Ratusza). Krawężniki przesunąłem, przedłużyłem chodniki, dodałem hydrant, wykonałem również podobny wzór do tego przed wejściem. Dojdą jeszcze dwie minifigurki oglądające manekiny na witrynie sklepowej.
Gabarytowo Grand Emporium robi wrażenie i z zewnątrz zestaw jest bardzo elegancki - wygląda bardziej jak budynek ambasady niż dom towarowy. Niech nie zwiedzie Was moje "narzekactwo" w recenzji, bo to naprawdę piękny zestaw - aczkolwiek w chwili obecnej już chyba tylko dla kolekcjonerów, którzy chcą skompletować całą serię (z uwagi na cenę).
W czasie budowy moja narzeczona zdążyła obejrzeć Kevina samego w domu i w NY pod rząd (bez reklam - z reklamami zbudowałbym pewnie jeszcze ze dwa takie sety)! ;p

Życzę wszystkim forumowiczom samych sukcesów w roku 2020 oraz jeszcze bardziej niesamowitych budowli!

Obrazek
Mój tramwaj na Lego Ideas: https://ideas.lego.com/projects/ffadcc0 ... b14a161b59" target="_blank
Mój profil o Lego na Instagramie: http://www.instagram.com/klockidladoroslych" target="_blank
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 10211 Grand Emporium

Post autor: jetboy »

Co z tego ze było recenzowane na lugpolu?
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
zagiwolf
Posty: 70
Rejestracja: 17 paź 2019 13:29
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 10211 Grand Emporium

Post autor: zagiwolf »

Suche info, po prostu zaznaczam, że mam świadomość, że taka publikacja była i zapewne część osób zainteresowanych zestawem zapoznała się z nią - zwłaszcza, że link był podany tu na forum przy okazji recenzji Mini-modularów.
Mój tramwaj na Lego Ideas: https://ideas.lego.com/projects/ffadcc0 ... b14a161b59" target="_blank
Mój profil o Lego na Instagramie: http://www.instagram.com/klockidladoroslych" target="_blank
ODPOWIEDZ