10235 Winter Village Market

Moderator: nori

Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

10235 Winter Village Market

Post autor: nori »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Poczynając od 2009 roku TLG rok rocznie dostarcza nam przed świętami przyzwoitych rozmiarów zestaw, pozwalający na stworzenie prawdziwej Zimowej Wioski, oczywiście niepozbawionej wyraźnych świątecznych akcentów. Dotychczas otrzymaliśmy sklep z zabawkami, piekarnię, pocztę i wiejską chatę. Do tego sporo dodatków, pojazdów, mnóstwo akcesoriów. W tym roku naszą wioskę możemy uzupełnić o kolorowy jarmark.

10235 Winter Village Market

Obrazek

Obrazek

Seria: Creator, Expert / Seasonal, Winter Village
Rok premiery: 2013
Liczba elementów: 1261
Figurki: 9
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 47.5 x 37 x 6 cm
Cena: $99.99, £79.99, 89,99 €, 399,99 zł, monopolistyczny serwis aukcyjny: od 450 zł z przesyłką, czyli znacznie drożej niż na S@H!

BrickSet, BrickLink

Oficjalny filmik:



Obrazek

Pudełko zachwyca. Sporych rozmiarów gruby karton zdobi zdjęcie prezentujące cały zestaw w pełnej krasie, umieszczone na idealnie dobranym, nastrojowym tle. Napis "Creator" w ogóle nie przeszkadza, czego już nie można powiedzieć o strasznie kiczowatym oznaczeniu "Expert".

Obrazek

Na tyle pudełka ukazano zbliżenia na wybrane składowe zestawu, białe delikatne strzałki dodatkowo podkreślają aspekt bawialności.

Obrazek

Na zawartość pudła składa się w sumie osiem woreczków oznaczonych cyframi 1 i 2, dwie białe płytki wrzucone luzem,

Obrazek

Obrazek

oraz dwie instrukcje, wraz z arkuszem naklejek i elementami materiałowymi zabezpieczone dodatkowym kartonikiem. Patent z zabezpieczeniem jest już od dłuższego czasu dobrze znany, i sprawdza się wyśmienicie, szkoda jedynie, że został zarezerwowany tylko dla większych zestawów.

Obrazek

Obrazek

Naklejki to srebrny błyszczący arkusik na którym znalazło się dziewięć kółek i dwa paski z ornamentami - wszystkie te elementy posłużą do dekoracji karuzeli.

Obrazek

Elementy materiałowe dostępne w dwóch kolorach także wpłyną na wygląd karuzeli.

Obrazek

Obrazek

Instrukcje to dwie książeczki w formacie zbliżonym do A4, pierwsza liczy 40 stron i zawiera plany budowy straganów, druga na 76 stronach pokazuje jak złożyć karuzelę. To co mnie od dawna zastanawia, to zastosowanie różnego papieru na poszczególne okładki, przez co wyraźnie widać jakość odwzorowania zdjęcia zestawu w druku: na lepszym papierze zdjęcie jest zauważalnie lepszej jakości, a kolory są wyraźnie bardziej nasycone.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Jak każdy zestaw świąteczny także i ten dostarcza mnóstwa ciekawych elementów, w tym płytek w przepięknych "ciemnych" odcieniach (Dark Blue, Dark Red, Dark Red, Dark Tan),

Obrazek

dwóch sporych garści drobnicy,

Obrazek

Obrazek

oraz przyzwoitej liczby akcesoriów, w tym precla, ciasto, kotka, lizaków (okrągłe Tile 1x1 z premierowym spiralnym nadrukiem!) a także uroczego miśka który debiutował w szóstej serii Collectible Minifigures.

Obrazek

Niedawno, przy okazji recenzji małych promocyjnych zestawów świątecznych z tego roku (40082 Christmas Tree Stand & 40083 Christmas Tree Truck), rozpływałem się nad urokiem figurek pochodzących z tychże zestawów. Także tutaj nie należy szczędzić głosów zachwytu: niniejszy zestaw dostarcza aż 9 figurek, a wszystkie naprawdę są bardzo udane! Wśród "dorosłych" znajdziemy dwóch mężczyzn i aż trzy kobiety, przy okazji warto podkreślić, że tors ze szaliczkiem występuje tylko i wyłącznie w zestawach świątecznych!

Obrazek

Obrazek

Czwórka dzieciaków: dwóch chłopców i dwie dziewczynki, świetnie pasuje do tematyki zestawu i podkreśla rodzinny aspekt świąt. Do tego na licach wszystkich figurek królują uśmiechy, jaka to odmiana po wiecznie skrzywionych postaciach z serii licencyjnych.

Obrazek

Obrazek

Tylko dwie figurki mają podwójny nadruk na buźkach, no i już w tym przypadku wersje alternatywne do zadowolonych nie należą. Nie wiem czy warto wspominać, ale zauważcie, że obie te figurki są płci żeńskiej...

Obrazek

Czas na budowę! Z elementów pochodzących z woreczków oznaczonych cyfrą jeden składamy kolejno:

- trzy maciupkie stoliki,

Obrazek

- ławeczkę, na której zadomowił się kocur, oraz bardzo ładną stylową latarnię,

Obrazek

- stoisko z grillem, podczas zimnego dnia warto przegryźć udko czy kiełbaskę na ciepło,

Obrazek

Obrazek

- stoisko ze świątecznymi wypiekami,

Obrazek

- a dla milusińskich budka z łakociami.

Obrazek

Trzy budki oferują nie tylko różny asortyment, ale też każdą składa się zupełnie inaczej, do tego każda utrzymana jest w innej kolorystyce i posiada inne ozdobniki nawiązujące do okresu świątecznego. Wszystkie prezentują się nader udanie, są zgrabne, ładne, mimo małych rozmiarów, przyzwoicie bogate w ozdobniki i akcesoria. Ławeczka z lampą jest miłym urozmaiceniem, a na trzy proste stoliki zawsze koło stoisk znajdzie się miejsce.

Czas zabrać się zabudowę karuzeli!

Początek zapowiada, że także wyznawcy wielkiej zębatki znajdą tutaj coś dla siebie.

Obrazek

Powstaje budka skrywająca mechanizm sterujący, a dodatkowo wykorzystująca go jako obrotową platformę (koło zębate "Gear 40 Tooth") na której nasze minifigi mogą trenować celność.

Obrazek

Niestety, było późno i musiałem najwidoczniej coś źle złożyć, gdyż w mojej budce pojawiła się niepokojąca szpara (nazwa zastrzeżona!). Rozłożyłem więc konstrukcję i spróbowałem ponownie.

Obrazek

Albo coś mocno pokićkałem, albo rzeczywiście coś tutaj nie gra. Po takim teście:

Obrazek

okazuje się, że połączenie Axle 5.5 with Stop + Axle Connector + Axle Pin without Friction Ridges Lengthwise jest z deka większe niż 5 cegiełek i jedna płytka! Fizycznie nie ma możliwości, żeby to się zgrało, co obrazuje wyraźnie poniższe zdjęcie.

Obrazek

Na szczęście już podczas budowy błąd projektantki można łatwo naprawić zamieniając Axle Pin without Friction Ridges Lengthwise na np.: Axle 2 Notched (element ten występuje w zestawie, niestety nie ma żadnego zapasowego, tak więc trzeba go skołować we własnym zakresie).

Obrazek

Muszę przyznać, że aż taki błąd konstrukcyjny bardzo mnie zaskoczył, sądziłem, że coś takiego nie ma szans pojawić się w oficjalnym zestawie - przecież od razu widać, że coś tutaj nie gra! Może w pierwotnym zamyśle miały być tutaj wykorzystany inny zestaw elementów, a błąd powstał podczas składania listy elementów?

Mając nadzieję, że dalej nie natknę się na podobne kwiatki, przystąpiłem do dalszego składania. Dokończyłem budkę, powstała podstawa pod obrotowy element karuzeli,

Obrazek

która szybko została wygładzona, a dodatkowo pojawiły się tutaj zielone łuki - jak się zaraz okaże, wykorzystane do naprawdę genialnego patentu!

Obrazek

Kolejne elementy karuzeli buduje się modułowo, składanie jest bardzo przyjemne,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

choć przy dwóch zestawach po osiem ozdobników wkrada się mała monotonia, na szczęście dosłownie tylko na chwilę.

Obrazek

Na karuzeli pojawią się dwa... no właśnie, co to jest? Statki kosmiczne? Autka? Zabudowane wózki sklepowe? Ani to ładne, ani niestety ciekawe...

Obrazek

Obrazek

Rewelacyjnie natomiast prezentują się konie, wzór obecnie już nienowy, ale kunsztowne ozdobniki można bez wątpienia nazwać małymi dziełami sztuki!

Obrazek

Konie zostaną przyczepione do odpowiednio przygotowanych podstawek, które zamontowane w podstawie karuzeli spowodują, że kręcąc korbą nie tylko wprawiamy całą konstrukcję w ruch obrotowy, ale nasze konie dodatkowo wierzgają! Wprost genialne i sprawdza się wyśmienicie!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jarmark w moim mniemaniu sprawdził się prawie perfekcyjnie, idealnie wpasowuje się klimatem w Zimową Wioskę, całość prezentuje się bardzo ładnie, kolorowo, jest bawialna.

Obrazek

Niestety, nie obyło się bez paru wpadek, z których największa to dziwaczny i niezrozumiały błąd techniczny w konstrukcji, który na szczęście łatwo jest naprawić, jednak duże zaskoczenie i niesmak pozostaje.

Za drugi minus uważam akcesoria - dokładnie - te same akcesoria które na początku recenzji wychwalałem. Owszem, jest ich sporo, i są naprawdę rewelacyjne, ale jednak mamy tu do czynienia z jarmarkiem! Jeden misiek jako nagroda w rzutkach? Kiełbaska i udko oraz dwa kubki na stoisku z grillem? Seria Winter Village zawsze słynęła z przepychu, paradoksalnie w przypadku jarmarku, w którym to ten przepych powinien być jeszcze mocniej widoczny, czegoś po prostu zabrakło!

Odnoszę też wrażenie, że zestaw był projektowany "na szybko" - stąd właśnie błąd techniczny, relatywnie mało akcesoriów (brak czasu na kombinowanie, co dołożyć i kosztem czego) oraz wpadki w postaci np.: dziwacznych i mało ciekawych dwóch "pojazdów" na karuzeli.

Na szczęście dziewięć świetnych figurek pozwala nieco zniwelować bolączki zestawu, a nastój świąteczny wprost od niego bije. Tegoroczny zestaw w moim prywatnym rankingu nie pobił może sklepu z zabawkami czy piekarni, ale (przymykając oko na błedy) sprawdził się nad wyraz dobrze.

Po budowie zostaje sporo elementów zapasowych w tym... dodatkowa broda! Oj, naprawdę, jakiś świąteczny troll tu chyba mieszał z elementami...

Obrazek
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3121
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: 10235 Winter Village Market

Post autor: rASch »

Ja mam dwa pierwsze zestawy świąteczne. Zawsze je wyciągam na święta.
Kolejka co roku śmiga pod choinką. A sklep z zabawkami zastępuje jakieś kurzołapy które przez cały rok stoją na półce.

Przyglądając się twoim zdjęciom nabieram nieodpartej potrzeby zakupić ten zestawik. Nie będę ukrywał że w celu zmotoryzowania go, i zsynchronizowania z kolejką.

Dzięki za Przypomnienie że to czas wyciągnąć zestawy świąteczne ;)
Awatar użytkownika
hippotam
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4484
Rejestracja: 14 maja 2013 19:43
Rok urodzenia: 1974
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: 10235 Winter Village Market

Post autor: hippotam »

Bomba, właśnie wczoraj kupiłem ten zestaw i będziemy go budować z dziećmi już za kilka dni. Fajnie że te świąteczne zestawy trzymają poziom.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 10235 Winter Village Market

Post autor: jetboy »

Pierwszy świątecznhy zestaw który mam zamiar kupić. Tylko cena trochę wysoka, a na promocje nie ma co liczyć.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
szww
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1820
Rejestracja: 19 wrz 2013 11:16
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 10235 Winter Village Market

Post autor: szww »

Dzięki za recenzję, tylko upewniłem się w przekonaniu, że tego zestawu na pewno nie kupię (no chyba, że w bardzo dobrej promocji na części). Wszystkie poprzednie świąteczne zestawy są świetne, ten natomiast po prostu mi się nie podoba, czegoś w nim brakuje, może faktycznie przyczyną jest pośpiech i pewne niedopracowawie/niedopieszczenie detali?

Całe szczęście, że w tym roku były dwa świetne zestawiki z promocji S@H, które w zupełności zaspokoiły mój świąteczny apetyt na powiększenie Zimowego Miasteczka.
Awatar użytkownika
Nexus 7
Posty: 2692
Rejestracja: 14 maja 2013 19:52
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow, Nottingham

Re: 10235 Winter Village Market

Post autor: Nexus 7 »

Ten błąd techniczny jest bardzo bolesny. To chyba wynika z tego ze projektanci systemowi nie powinni sie brać za zębatki. No bo w epoce politycznej poprawności nie moge przecież niczego napisać o płci projektantki :-)
Recenzje wyśmienita, czyta sie z przyjemnością, informacje wszystkie podane, zdjęcia piękne.
Zmień sygnaturę to się pomodlę i wszystko wróci do normy.
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11897
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: 10235 Winter Village Market

Post autor: Kris Kelvin »

Mi się ten zestaw bardzo podoba. Szczególnie kolorystycznie. W ogóle mi się ta seria podobała zawsze. Kiedyś nawet chciałem sobie skompletować kolekcję wszystkich tych zestawów, ale kupiłem tylko pierwszy, potem reszta wyszła z produkcji, ceny poszły w górę i tak to się skończyło :)
I na ten też pewnie mi będzie szkoda pieniędzy, ale to zacny zestaw.
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: 10235 Winter Village Market

Post autor: Thietmaier »

Zestaw jest piękny i kolorowy jak cała seria. Sam się zastanawiałem nad zakupem karuzeli pod choinkę, ale ostatecznie wybrałem chatkę z ubiegłego roku. Właśnie nori, będzie recenzja Winter Village Cottage? Ja jestem tym zestawem zauroczony, ale zawsze ceniłem sobie Twoje zdanie i chętnie bym się dowiedział co sądzisz i o tym zestawie ;)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 10235 Winter Village Market

Post autor: nori »

Heh, z Winter Village Cottage mam dziwną sytuację, gdyż praktycznie recenzję tego zestawu mam prawie gotową, wszystkie zdjęcia już dawno są obrobione i nawet mam skrawek opisu... Problem tylko w tym taki, że wszystko to było przygotowane praktycznie rok temu i trudno trochę go dokończyć po tak długim czasie... Zobaczę, może się zbiorę, tym bardziej, że na temat tego zestawu mam dość sporo negatywnych uwag...
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Awatar użytkownika
hippotam
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4484
Rejestracja: 14 maja 2013 19:43
Rok urodzenia: 1974
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: 10235 Winter Village Market

Post autor: hippotam »

Ha, ciekawe. W naszym zestawie nie ma żadnej Niepokojacej Szpary, za to brakuje dwóch płytek 1x4 tan.
ODPOWIEDZ