Drzewo. Wielkie Drzewo! czyli Dąb Bartek

Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Drzewo. Wielkie Drzewo! czyli Dąb Bartek

Post autor: Allemov »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Przed Wami kolejna praca powstała we współpracy z Lego Polska na cele projektu Mapa Polski. Jest to za razem pierwszy mój MOC większy niż mały. No... od grudnia 2011. ;)

W wielu aspektach nazwałbym to bardziej "swobodną adaptacją", niż modelem w skali Dębu Bartka. Gdyby miał dążyć do - nazwijmy t0 - klockowego fotorealizmu musiałby być nieco mniejszy, a mnie - nie ukrywam, zależało na przytłoczeniu widza jego wielkością. Chciałem żeby na pierwszy rzut oka wyglądał jak stare, potężne, sędziwe drzewo. I wydaje mi się, że to się udało.

ObrazekHUGE LEGO TREE "Dąb Bartek" by Allemov, on Flickr
ObrazekHUGE LEGO TREE "Dąb Bartek" by Allemov, on Flickr
ObrazekHUGE LEGO TREE "Dąb Bartek" by Allemov, on Flickr

Faktem jest, że spełniłem w ten sposób jedno z "klockowych marzeń" bo nie jest tajemnicą, że mam fizia na punkcie roślinności Lego.

Jeśli chodzi o mój ulubiony detal, to jest to zdecydowanie... droga. Powstała razem z płotkiem i polanką z dwóch powodów. Po pierwsze, żeby widz mój złapać mniej-więcej skalę modelu. Uwydatnić to jakie to drzewo jest duże w rzeczywistości. Po drugie, bo bardzo chciałem wybrukować kiedyś drogę szarymi sztabami złota, a ich cena jest tak zaporowa, że to była prawdopodobnie jedyna okazja, żeby się przekonać czy to taki dobry pomysł jak mi się imaginowało. :P

ObrazekHUGE LEGO TREE "Dąb Bartek" by Allemov, on Flickr



Czekam na feedback. Po komentarzach osób, które widziały na żywo, mam lekką nadzieje, że może nawet pozytywny. ;)
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
Awatar użytkownika
Stelario
Posty: 3189
Rejestracja: 21 sty 2015 20:22
Rok urodzenia: 1984

Re: Drzewo. Wielkie Drzewo! czyli Dąb Bartek

Post autor: Stelario »

Moim zdaniem konar jest jak od 5x wyższego drzewa. Gałęzie są ok, liczba liści wierna oryginałowi wiec się nie można do tego przyczepić. Widziałem z 5-8 metrów więc cięzko mi więcej powiedzieć.
Pani Kasia pisze:Dąb Bartek wyróżnia się w śród modeli prezentowanych na mapie polski.
Ostatnio zmieniony 08 sie 2016 10:41 przez Stelario, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Drzewo. Wielkie Drzewo! czyli Dąb Bartek

Post autor: dzidek1983 »

Na początku myślałem, że mało listków dałeś, potem spojrzałem na oryginał i faktycznie nie ma ich za dużo. Może trochę brakuje mi tu tych cieńszych gałązek, wszystko osadzone jest na grubych gałęziach. Fajnie że pokazałeś faktyczny układ gałęzi na drzewie z odkrytym przodem. Ogólnie mi się podoba. :)
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
Dejw
Posty: 254
Rejestracja: 17 lip 2013 19:53
Rok urodzenia: 1994

Re: Drzewo. Wielkie Drzewo! czyli Dąb Bartek

Post autor: Dejw »

Zobaczyłem zdjęcie dębu bartek i nie widzę podobieństwa.
Pień za gruby, konary za krótkie, droga jest asfaltowa więc te sztabki nie pasują kompletnie, brakuje podpór, detali otoczenia. No i technika trochę mało finezyjna, przydałoby się coś więcej niż same skosy bez snotu. Patrząc od góry model jest zrobiony od ekierki, wystarczyłoby dodać kilka zawiasów i można zrobić konary pod różnymi kątami.

Robiąc model dla LEGO wypadałoby się bardziej postarać.
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7073
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Drzewo. Wielkie Drzewo! czyli Dąb Bartek

Post autor: Jaskier »

Nie zgadłbym, że to Dąb Bartek, bardziej przypomina jakąś niedokończoną elficką budowlę.

Pień jest zdecydowanie za gruby, konary i gałęzie zbyt kanciaste i brakuje charakterystycznych palików, które je podtrzymują.
Lolas
Posty: 381
Rejestracja: 07 lis 2013 12:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzewo. Wielkie Drzewo! czyli Dąb Bartek

Post autor: Lolas »

Dlaczego taki gruby ten Bartek?
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Drzewo. Wielkie Drzewo! czyli Dąb Bartek

Post autor: dzidek1983 »

Być może kolegę tłumaczy to, że modele muszą być na tyle stabilne by je można było przewozić, postawcie to na cienkim pniu i spróbujcie zapakować do pudełka na drogę.
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Drzewo. Wielkie Drzewo! czyli Dąb Bartek

Post autor: jetboy »

dzidek1983 pisze:Być może kolegę tłumaczy to, że modele muszą być na tyle stabilne by je można było przewozić, postawcie to na cienkim pniu i spróbujcie zapakować do pudełka na drogę.
Nie muszą. Model ma być na mapę, a potem to już nie ważne. Ten i tak nie jest stabilny.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Drzewo. Wielkie Drzewo! czyli Dąb Bartek

Post autor: goldsun »

Zalety:
- żołędzie
- wielkość drzewa
- ogólne oddanie wyglądu Bartka

Wady:
- dlaczego teren jest jakby go nie było - jakbyś zrobił trochę terenu z płytek zielonych to raz, że wyglądałoby to lepiej, dwa nie musiałbyś łączyć BP jakimiś dwoma klockami które tam nijak nie pasują
- dlaczego na terenie jest tak mało trawki? przecież "oszczędzać" nie musiałeś :-)
- brakuje mi jakiegoś sensownego daszku z napisem "Dąb Bartek" który jest w pobliżu oryginału
- klocki ZT jak dla mnie niepotrzebnie tak centralnie. Znowu - jakbyś miał teren, to miałbyś miejsce do umieszczenia tych klocków w bardziej subtelny sposób
- w gałęziach przydałoby się trochę SNOTa, bo strasznie kwadratowe są. Mimo, że ogólna kanciastość modelu (pnia) mi nie przeszkadza.

Neutralne:
- mogłeś dla porównania użyć minifigów: albo jakichś zwiedzających, albo nawiązać do historii jakoby Jan II Sobieski ukrył w pniu szablę i skarb
- nie brakuje mi podpórek pod gałęziami, bo osoby, które nie widziały oryginału a tylko model, mogłyby pomyśleć, że "nie umiał zbudować, to zrobił podpórki". To miało być drzewo, podpórki mogłyby pomóc, ale w ogólnym odbiorze mogłyby również przeszkadzać.

Ogólny odbiór - samo drzewo wygląda całkiem dobrze. Z daleka pewnie nie będzie widać tak bardzo wad. Chociaż ten brak terenu mnie osobiście trochę gryzie.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
ODPOWIEDZ