Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Post autor: goldsun »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Wawel ...

Obrazek
No i co ja mam tu napisać? :-)
Wawel jaki jest - każdy widzi lub widział, przynajmniej na zdjęciach i/lub w jakimś TV. Bo część pewnie po prostu "na żywo".
Dla odmiany - drugim obiektem który zbudowałem na Mapę Polski dla Lego Polska jest jeden z chyba najbardziej rozpoznawalnych zespołów budynków w naszym kraju.
Archeolodzy piszą, że odkopali fragmenty z XI wieku, które sugerują, że już wtedy był tu "rezydencjalny kompleks".
Od tamtych czasów kompleks na wzgórzu Wawelskim już wielokrotnie był przebudowywany, palony, rozwalany, odbudowywany i zmieniał tak kształt jak i kolorki.
W związku z ograniczeniami na wielkość modeli na Mapę Polski, zbudowałem tylko Zamek Królewski z Katedrą. I tak zakładaną wielkość przekraczając. :-)
Ale najlepsze jest to, że ja wcale Wawelu nie chciałem budować. :-)
Po zrobieniu projektu Srebrnej Góry, zostało jeszcze trochę czasu do "deadline".
Zobaczyłem, że nie ma przypisanych chętnych do Malborka i Wawelu.
Jako, że Malbork bardzo lubię i zwiedzałem już kilkanaście razy to zgłosiłem się, że "mogę jeszcze go dorobić".
Ale okazało się, że chętny już Malbork projektuje, tylko był się nie wpisał! ;-p
Został Wawel, co do którego powiedziałem, że "kategorycznie nie ma mowy, wybijcie to sobie z głowy ... młotem kowalskim".
...
Co najwyżej mogę zrobić "rzeźbę smoka" (na nią akurat pomysł miałem - ostatecznie jednak nie powstała, bo nie pasowałaby skalą).
...
I projektując tą rzeźbę smoka trafiałem co jakiś czas na zdjęcia samego Wawelu. Między innymi takie:
Obrazek
Nie wiem, czy macie tak czasami, że patrzycie na zdjęcie i dokładnie wiecie jak to zbudować? Jak tak miałem.
Projekt dziedzińca powstał chyba w godzinę. Miałem tylko jeden zgryz, ale uznałem, że w takiej skali zrobienie trzech pięter się nie uda, więc zrobiłem tylko jedno z łukami i jedno z kolumnami.

Obrazek
A potem już jakoś poszło. :-)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W międzyczasie się zorientowałem, że na Zamku Królewski użyłem nie tego koloru jaki powinienem.

Obrazek Obrazek Obrazek

Przy czym - deadline na projekty był do końca kwietnia.
Ja zacząłem realnie projekt Wawelu ... 2 maja. :-)
Na szczęście był to "przedłużony weekend" i projekt ostatecznie zakończyłem 7 maja, mogłem go jeszcze spokojnie do Lego podesłać.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Potem powstała lista klocków. Co spowodowało pierwszą irytację, bo byłem święcie przekonany, że jakieś klocki w danym kolorze istnieją, a okazało się, że jednak nie i musiałem od razu zmieniać na inne.
Potem kolejna irytacja, bo z 200 lotów okazało się, że nie dostanę 10%! z czego połowa to były klocki w kolorze sand green. W związku z czym, część klocków w kopułach na wieżach jest kupiona przeze mnie w międzyczasie po prostu na BLu. Bo zrobienie kopułek tylko z plate 1x2, plate 1x4, tile 1x2, serków, slope curved 2x2x2/3, lunet i slope curved 1x3x2/3 to jednak trochę problem. Zero cone, zero innych poza serkami slope, zero round bricków, zero round plate, zero plate 1x1, zero tile 1x1 - masakra.
Dla porównania - ze Srebrnej Góry nie dostałem tylko 1 lotu, który nawet bez domawiania mogłem zastąpić czymś innym.
A potem, któregoś dnia przyjechały do mnie trzy spore pudła z klockami (jedno na Srebrną Górę, dwa na Wawel). :-)
Podczas budowania oczywiście model jeszcze trochę ewoluował. Czasami z powodu braków w klockach, a czasami "bo bedzie lepiej wyglądać".
Np. w dziedzińcu kolumienki nie sięgają już podłogi, tylko barierki (dziękuję tutaj komuś z TLG kto wymyślił round plate 1x1 z dziurką - używam od tamtego czasu tego klocka namiętnie). W paru miejscach musiałem też model uprościć.
Ale mam nadzieję,ze się podoba.
Bo mnie się chyba spodobał (co mi się zbyt często nie zdarza - zawsze widzę jakieś kolejne mankamenty. Nie, żebym tutaj nie widział, ale i tak mi się podoba. :-)).

Się trochę rozpisałem. :-)
No to szczegóły:
64x105 studów,
wysokość w najwyższym punkcie jakieś 46 bricków
200 lotów,
około 20 tys klocków
projektowanie - 5 dni (realnie to raczej 3 dni)
budowanie - jakieś 2 tygodnie na luzie

Konkrety:
Zamek Królewski - Dziedziniec

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wieża Zygmunta III Wazy

Obrazek
Wieża Jana III Sobieskiego

Obrazek
Wieża Jordanka

Obrazek
Wieża Duńska

Obrazek
Kurza Stopka

Obrazek
Baszta Senatorska

Obrazek

Katedra

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Wieża Zegarowa

Obrazek
Wieża Zygmuntowska

Obrazek
Wieża Srebrnych Dzwonów

Obrazek



Kilka zdjęć ogólnych.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I taka tam - zabawa ze zdjęciem.

Obrazek
Uff.
To chyba rekord ilości zdjęć jakie zrobiłem pojedynczemu modelowi. :-)

Dzięki każdemu komu chciało się doczytać/dooglądać do końca. :-)
Cały album na Flickrze jest tu.

Niektóre zdjęcia "są jakie są", ale już nie zrobię nowych. Jutro model wyjeżdża do magazynu Lego Polska, skąd pojedzie na event (do sklepu).

P.S. Chyba należy się przyznać, że piąty model "Zabytków Architektury Polskiej" do Strefy AFOLi na eventach Lego, to będzie właśnie Wawel, zbudowany przeze mnie, w sporej części oparty o ten model "na mapę". :-) Dlatego już szykuję się na "dużo poprawek i ulepszeń".
Niektóre od razu założyłem:
- zmiana koloru katedry z dark tan, na dark orange
- tym razem zakładam też zrobienie wzgórza
- bo to, że to będzie całe wzgórze, ze wszystkimi zabudowaniami to oczywistość :-)
- wieża srebrnych dzwonów dorobi się nowego dachu, bo chyba już byłem mocno zmęczony, że zrobiłem go okrągły zamiast kwadratowy ... :-( kolory na krawędziach też będą białe a nie lbg
- przejście z dziedzińca na zewnątrz obok katedry mnie pokonało całkowicie. Ale może spróbuję je zrobić lepiej. Chociaż różowej ściany dalej nie planuję.
- acha, odpowiednią rzeźbę smoka też mam w planach, nawet ziejącą ogniem. :-)
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Post autor: Jellyeater »

Nikt nie wie co napisać.

To może ja zacznę. Praca wywołuje bardzo pozytywne wrażenie. Klimat miejsca oddany bardzo dokładnie, jak sobie to porównuję ze wspomnieniami. :) Nie mogę się doczekać jak zobaczę na żywo.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Post autor: jetboy »

Temat bardzo trudny, jak na ograniczenia czasowo/klockowe to wyszło super.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Post autor: SERVATOR »

Bez Wawelu mapa Polski byłaby zwyczajnie wybrakowana a Twój Wawel jest w 1000% procentach rozpoznawalny. Będzie cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Przy okazji. Widzę, że pod Wawelem i dookoła Twierdzy Srebrna Góra masz takie same drzewka. Patrząc na te dwie prace wydaje mi się, że w twierdzy one są trochę za duże... Może to również przez ich mnogość, twierdza nieco niknie w tej zieleni.
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Post autor: goldsun »

SERVATOR pisze:Bez Wawelu mapa Polski byłaby zwyczajnie wybrakowana a Twój Wawel jest w 1000% procentach rozpoznawalny. Będzie cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających.
Ja widziałem więcej projektów modeli na tą mapę, więc tam zdecydowanie będzie więcej budowli które wzbudzą zainteresowanie. :-)
Chociaż sam jestem ciekawy tych modeli, których autorzy nie pokazywali wcześniej niczego nawet w wątkach dla Stowarzyszonych i są na razie "owiane tajemnicą". :-)
SERVATOR pisze:Przy okazji. Widzę, że pod Wawelem i dookoła Twierdzy Srebrna Góra masz takie same drzewka. Patrząc na te dwie prace wydaje mi się, że w twierdzy one są trochę za duże... Może to również przez ich mnogość, twierdza nieco niknie w tej zieleni.
Zdecydowanie drzewka nie powinny być takie same. Bo skala modelu Wawelu a skala modelu Srebrnej Góry jest drastycznie inna.
Sam Donżon Srebrnej Góry powinien być podobnej wysokości co wieże przy Zamku Królewskim.
Z tego co znalazłem:
- Donżon - 30m wysokości w rzeczywistości
- Baszta senatorska (ta w dark tan) - 40m wysokości w rzeczywistości
A porównanie widać poniżej.
Obrazek
Więc raczej:
- na Wawelu drzewka są trochę za małe
- na Srebrnej Górze są za duże
Przy czym Srebrna Góra jest tak obrośnięta wokół drzewami w rzeczywistości. Jak spojrzeć na jakieś zdjęcie satelitarne to wszędzie tam widać masę drzew z których widać w niektórych miejscach tylko zarysy bastionów - tylko Donżon bardziej wystaje spośród nich.
jetboy pisze:Temat bardzo trudny, jak na ograniczenia czasowo/klockowe to wyszło super.
Jellyeater pisze:Nikt nie wie co napisać.
To może ja zacznę. Praca wywołuje bardzo pozytywne wrażenie. Klimat miejsca oddany bardzo dokładnie, jak sobie to porównuję ze wspomnieniami. :) Nie mogę się doczekać jak zobaczę na żywo.
Podziękował.
W sumie to napiszcie później, jakie wrażenie "na żywo" bo jestem ciekawy. :-)
I jak się całość zaprezentuje na mapie.

P.S. Zapomniałem - szykujcie dla mnie stos - kilka klocków jest przyklejonych.
Nie dlatego, że nie da się ich przyczepić, bo przyczepione są wszystkie. Tylko, że się słabo trzymają, więc żeby jakoś wytrzymały różne transporty itp.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Post autor: rASch »

Czasem też tak mam, że pomysł na budowę i w jaki sposób to zrobić przychodzi przy pierwszym spojrzeniu ;)

Bardzo udany Wawel ;)
Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 810
Rejestracja: 06 gru 2013 09:35
Rok urodzenia: 1978
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Post autor: Migalart »

bardzo udany Wawel
Ciehoo
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2208
Rejestracja: 12 sie 2013 18:56
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Będzin
Kontakt:

Re: Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Post autor: Ciehoo »

Jest świetnie! Tyle szczegółów:)
---------------------
Mój BRICKSHELF
Awatar użytkownika
wallyjarek
Posty: 387
Rejestracja: 07 lip 2016 21:13
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Poznań/Limerick

Re: Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Post autor: wallyjarek »

Trzeba mieć ogromną wiedzę o klockach by tak szybko projektować jak Ty.
Bardzo mi się podoba.
ODPOWIEDZ