Twierdza Srebrna Góra - Festung Silberberg

Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Twierdza Srebrna Góra - Festung Silberberg

Post autor: goldsun »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Twierdza w Srebrnej Górze - jedyna górska twierdza w Polsce.
Model zaprojektowany i zbudowany na Mapę Polski dla Lego Polska.
Jak już wiecie z innych wpisów - Lego Polska poprosiło nas o współpracę przy zaprojektowaniu i zbudowaniu mapy Polski wraz z kilkunastoma charakterystycznymi budowlami które można w Polsce zobaczyć. Jednym z modeli które zaprojektowałem i zbudowałem jest miniaturowa wersja Twierdzy w Srebrnej Górze.

Obrazek

Twierdza Srebrnogórska została wybudowana w latach 1765-1777 na polecenie ówczesnego króla Prus - Fryderyka II Wielkiego. Jej głównym architektem był płk. Ludwig Regeler, z którym współpracowali inżynierowie wojskowi: Foris, Gontzenbach, Hartmann, Lahr, Strauss, Wetig. Twierdza miała wzmocnić linię obrony składającą się z twierdz w Nysie, Kłodzku i Świdnicy, przed ewentualnym najazdem austryjackim.

Obrazek
Na całe umocnienia składało się sześć fortów i kilka bastionów umiejscowionych na górach: Warowna Góra (686 m n.p.m.), Chochoł Mały (680 m n.p.m.), Chochoł Wielki (756 m n.p.m.). Centralnym i najbardziej widocznym punktem twierdzy jest Fort Donżon. Składa się z czterech wież o wysokości 30m połączonych kurtynami. W podstawie, jego mury miały nawet 12m grubości.
W Donżonie znajduje się 151 pomieszczeń, w których stacjonowało w porywach do 4tys żołnierzy. Poza kwaterami w forcie znajdowało się sporo magazynów, a także studnia o głębokości 80m. W magazynach przechowywano prowiant, który pozwalał na przetrwanie żołnierzy w twierdzy nawet do roku, bez dostaw z zewnątrz.
Twierdza tylko raz była oblegana - przez wojska Napoleońskie w 1807 roku. Teoretycznie została wtedy zdobyta przez wojska Bawarii i Wirtembergii, ale nie została zajęta, bo kilka dni później podpisano pokój w Tylży.
W 1860 roku został wydany rozkaz rozebrania przestarzałej już twierdzy, ostatnie wojska opuściły ją w 1867 roku.
Ale po niedługim czasie rozkaz został anulowany, bo władze Prus zdecydowały o zmianie twierdzy w obiekt do zwiedzania.
Została m.innymi doprowadzona w pobliże linia kolei zębatej Sowiogórskiej. (Niestety z powodu narzuconej wielkości modeli - nie dałem rady zmieścić jeszcze charakterystycznych mostów znajdujących się w pobliżu Srebrnej Góry).

W czasie II wojny światowej w fortach Ostróg (Spitzberg) i Wysoka Skała (Hohenstein) utworzono karny obóz jeniecki, w którym przetrzymywano polskich oficerów. Po wojnie, w latach 70-tych twierdzę ponownie otwarto do zwiedzania, dodając plenerowe muzeum ciężkiej broni palnej. Od 2004 roku, rozporządzeniem Prezydenta RP twierdza uzyskała status "Pomnika Historii".
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Od początku wiedzieliśmy, że modele muszą mieć ograniczoną wielkość, bo cała mapa Polski będzie mieć prawdopodobnie 7x7m. W związku z czym - przyjęliśmy, że standardową wielkością modeli będzie 2x2 płyty bazowe, lub coś podobnego. Jedynie w jednym przypadku (chyba) model jest większy - też moim. Pokażę go pewnie w ciągu kilku najbliższych dni.

W związku z powyższym ograniczeniem wielkości - nie udało mi się na makietce pokazać nie tylko kolei Sowiogórskiej, ale również np. Fortu Ostróg (znajduje się na górze obok - bardzo ładnie go widać z Donżonu), a nawet sama główna twierdza została trochę obcięta (o Fort Wysoki) a Fort Rogowy oraz Esplanada zostały skrócone. :-(

W związku z tym, że byliśmy ograniczeni tylko do klocków, które są aktualnie w produkcji - wnętrze Donżonu jest w kolorze tan, a powinno być w dark tan lub dark orange. Ale nie mogłem dostać od Lego odpowiednich klocków w tych kolorach.

Sama twierdza jest bardzo duża i tak naprawdę, niektóre elementy charakterystyczne w modelu są wyolbrzymione, bo chciałem je pokazać a ciężko było je zrobić mniejsze - dopasowane skalą do reszty modelu.

Mam nadzieję, że jednak jest w miarę rozpoznawalny i podobny do oryginału.

Kliknięcie w zdjęcie przenosi do jego większej wersji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I zdjęcie oryginału:

Obrazek

Link do zdjęć na Fotopolska.eu

Model został zaprojektowany w około tydzień. Zbudowany jest z około 10tys klocków, 90 lotów.

Obrazek

Zwiedzaliśmy z dzieciakami i Sikorką twierdzę kilka lat temu. Mogę zdecydowanie polecić, przy czym dobrze jest sprawdzić kiedy są na terenie Twierdzy jakieś eventy, oraz kiedy jest dostępne zwiedzanie również w nocy. Jak ktoś ma więcej czasu, to niedaleko może zwiedzić również Twierdzę Kłodzko (również ze zwiedzaniem nocnym) i jeszcze trochę innych atrakcji niedaleko. Z samej Srebrnej Góry można zjechać "tyrolkami" (jeśli ktoś lubi takie zabawy) - chyba nawet aż na sam dół - do parkingu.

Obrazek

Kilka dodatkowych zdjęć można jeszcze znaleźć w moim albumie na flickrze

Zakładam też, że za dwa tygodnie pojawią się zdjęcia całej mapy - ze wszystkimi modelami.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
marki
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3173
Rejestracja: 17 sty 2014 13:42
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Twierdza Srebrna Góra - Festung Silberberg

Post autor: marki »

Bardzo ładne odwzorowanie architektury.
***** ***
___________________________________
Marek do garów, Ania do klocków! :)
Awatar użytkownika
zgrredek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5511
Rejestracja: 09 lip 2013 20:10
Rok urodzenia: 1964
Lokalizacja: Ankh-Morpork
Kontakt:

Re: Twierdza Srebrna Góra - Festung Silberberg

Post autor: zgrredek »

Gdybyś pokazał inne zdjęcie oryginału, jakieś wiosenne, to bym się nie czepiał. Ale dałeś zdjęcie jesienne, gdzie zeschnięta trawa na murach wyraźnie odcina się od trawy wewnątrz murów, więc zainteresowałem się tematem i poszukałem innych zdjęć.
I myślę, że lepiej by było zrobić mury z tych klocków: Obrazek
Lepiej oddałyby kształt, bo teraz to mury są okrągłe tylko w przybliżeniu i wyglądają raczej jak kolumnada.
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Twierdza Srebrna Góra - Festung Silberberg

Post autor: goldsun »

zgrredek pisze:Gdybyś pokazał inne zdjęcie oryginału, jakieś wiosenne, to bym się nie czepiał. Ale dałeś zdjęcie jesienne, gdzie zeschnięta trawa na murach wyraźnie odcina się od trawy wewnątrz murów, więc zainteresowałem się tematem i poszukałem innych zdjęć.
I myślę, że lepiej by było zrobić mury z tych klocków: Obrazek
Lepiej oddałyby kształt, bo teraz to mury są okrągłe tylko w przybliżeniu i wyglądają raczej jak kolumnada.
Wiem, też potem zauważyłem, że zdjęcie pokazuje ciut inaczej. Zresztą już swego czasu Dworzec z Bytomia też pokazałem inne zdjęcie niż to na którym się wzorowałem. :-)
Takie zdjęcia byłyby lepsze? :-)
Obrazek
Obrazek
Przy czym, jak tam byliśmy to na terenie bastionów nie widziałem drzew - dlatego w modelu ich też nie ma - są tylko na zewnątrz.
Chociaż to akurat można by banalnie szybko zmienić w razie czego.
Uprzedzając pytanie - nie, zrobienie tej jaśniejszej ścieżki na donżonie, dookoła całego donżonu było raczej awykonalne w tej skali.

A budowanie z bricków odpadało jak dla mnie. Donżon byłby zbyt gładki, a ta twierdza jednak jest zbudowana z kamieni a nie ociosanych bloków. Próbowałem wcześniej w taki sposób i jak dla mnie wyglądało fatalnie. Ale też dlatego donżon to nie same groszki, są też przełamane plateami 1x1 i 1x2 oraz round plate 2x2.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Twierdza Srebrna Góra - Festung Silberberg

Post autor: SERVATOR »

Powiem Ci, że najbardziej przekonująco Twoja praca wygląda na zdjęciu jak testujesz jej wytrzymałość, więc zakładam, że na żywo będzie się prezentowała lepiej niż na zdjęciach.
Ja gdybym podchodził do takiego tematu, to chyba bardziej uwypukliłbym a nawet przerysował kształt samej twierdzy. Te cztery piaskowe baby zrobiłbym po prostu wyższe/szersze i okrąglejsze.
Z ciekawości. Kto wybierał miejsca na mapie? LEGO czy Wy? Nie sądziłem, że Srebrna Góra cieszy się taką popularnością/rozpoznawalnością, żeby na taką mapę trafić.
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Twierdza Srebrna Góra - Festung Silberberg

Post autor: goldsun »

SERVATOR pisze:Powiem Ci, że najbardziej przekonująco Twoja praca wygląda na zdjęciu jak testujesz jej wytrzymałość, więc zakładam, że na żywo będzie się prezentowała lepiej niż na zdjęciach.
Ja gdybym podchodził do takiego tematu, to chyba bardziej uwypukliłbym a nawet przerysował kształt samej twierdzy. Te cztery piaskowe baby zrobiłbym po prostu wyższe/szersze i okrąglejsze.
Kwestia podejścia.
Mnie bardziej pasuje taka wersja.
Swoją drogą to u mnie w pracy (bo z pracy to będę wysyłał, więc koleżanki i koledzy sobie obydwa modele pooglądali) - twierdza była rozpoznawana od ręki, więc raczej przypomina oryginał chociaż trochę. :-)

SERVATOR pisze: Z ciekawości. Kto wybierał miejsca na mapie? LEGO czy Wy? Nie sądziłem, że Srebrna Góra cieszy się taką popularnością/rozpoznawalnością, żeby na taką mapę trafić.
Lego Polska wybierało. A propozycje były częściowo od nas, częściowo od Lego.
Akurat Srebrną Górę ja zaproponowałem, więc potem wypadało też zbudować. :-)
Mam wrażenie że trochę wybierali miejsc już "oklepanych", a trochę mniej znanych. Stąd np. Srebrna Góra, Błędne Skały ...
Chyba, że chcieli po prostu w miarę równo mieć obiekty porozkładane na mapie i im pasowało w tych rejonach. :-)
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
zgrredek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5511
Rejestracja: 09 lip 2013 20:10
Rok urodzenia: 1964
Lokalizacja: Ankh-Morpork
Kontakt:

Re: Twierdza Srebrna Góra - Festung Silberberg

Post autor: zgrredek »

goldsun pisze:A budowanie z bricków odpadało jak dla mnie. Donżon byłby zbyt gładki, a ta twierdza jednak jest zbudowana z kamieni a nie ociosanych bloków. Próbowałem wcześniej w taki sposób i jak dla mnie wyglądało fatalnie.
Podobno Mur Chiński widać z kosmosu. Ale czy widać, że jest zbudowany z kamienia? Wiadomo, że im skala mniejsza, tym dokładne odwzorowanie jest trudniejsze. Dlatego trzeba się skupić na rzeczach charakterystycznych, uwypuklić je. Zbudować nawet karykaturę a nie model (to słowa Zumbiego). W tej skali nie ma szans na oddanie faktury muru. I dodawanie do groszków plejtów nic tu nie pomoże - dalej będzie słabo, bo nie widać najbardziej charakterystycznej cechy tego obiektu, czyli KSZTAŁTU.
Ja nigdy nie byłem w Srebrnej Górze, ani nawet nie wiedziałem, że jest tam taka fajna twierdza. Jak zobaczyłem twoją pracę to pierwsze skojarzenie jakie miałem, to że to jakiś domek Hobbitów. Gdybyś zrobił to tak jak napisałem, to pewnie pomyślałbym "To chyba jakiś zamek".

EDIT: I mury są za niskie.
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Twierdza Srebrna Góra - Festung Silberberg

Post autor: Jellyeater »

Podobno Mur Chiński widać z kosmosu
Podobno to bujda. :)

Solidna robota ten model. Nie porywa, ale też nie ma * we wsi. :) Ładnie oddaje co trzeba i zachęca do wycieczki w tamto miejsce.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Twierdza Srebrna Góra - Festung Silberberg

Post autor: jetboy »

Zbudowane snotem było by jeszcze lepsze.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Nexus 7
Posty: 2692
Rejestracja: 14 maja 2013 19:52
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow, Nottingham

Re: Twierdza Srebrna Góra - Festung Silberberg

Post autor: Nexus 7 »

Zobaczylem zdjecia modelu i bylem autentycznie zachwycony. Az do momentu kiedy pokazaly sie zdjecia oryginalu. Niestety podobienstwo wyszlo slabo. Glowna bryla ma zly ksztalt, faktura murow nie pasuje do tej skali.
Najciekawsze ze sam model jest bardzo estetyczny, oglada sie go z przyjemnoscia.
Zmień sygnaturę to się pomodlę i wszystko wróci do normy.
ODPOWIEDZ