60091 Deep Sea starter set - Podwodny świat

Moderator: nori

Alamo
Posty: 66
Rejestracja: 18 mar 2016 13:40
Rok urodzenia: 1984

60091 Deep Sea starter set - Podwodny świat

Post autor: Alamo »

Recenzja: 60091 Deep Sea starter set - Podwodny świat (morskie głębiny)

Obrazek

Dane:
Seria: City
Rok wydania: 2015
Ilość klocków: 90
Ilość figurek: 3 + rekin
Rozmiar pudełka: 15,5 x 13,8 x 4,5cm
Cena: ~35 - 40pln

brickset
bricklink

Prezentowany egzemplarz nabyłem w sieci marketów spożywczych na L... Zakup był oczywiście wstępem do kolejnych zakupów z tej serii :) Jako, że to Starter Set zacznę przygodę z recenzjami właśnie z tym małym modelem.
Seria Deep Sea Explorers jest małym odpowiednikiem tego co robię na co dzień, więc po prostu musiałem ją mieć. Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że w mojej recenzji znajdą się na pewno uwagi nurka, które z punktu widzenia AFOLa - nie nurka mogą nie mieć zupełnie znaczenia.
Do dzieła:
Model jest spakowany w prostokątne pudełko, z przodu znajduje się scenka sytuacyjna. Pudełko w większości jest niebieskie, jak na "wodny" model przystało.
Obrazek
Niestety już tutaj jest mało profesjonalnie.
1. Nurek nie będzie nigdy używał takiego walkie-talkie jakie ma postać u góry.
2. Zamiast 3 nurków jednego wysłałbym na powierzchnię, jako obsługa pojazdu podwodnego.
3. Nurek pomarańczowy - jeśli ma grać nurka klasycznego, to również przydałby się dla niego jakiś operator z powierzchni.

Można by pokusić się o modyfikację tego modelu jako dwie odrębne scenki:
1. Para z aparatem i krzaczkiem,
2. Nurek z pojazdem ROV.

Z góry pudełka zaprezentowana figurka w skali 1:1.
Obrazek

Z tyłu inne scenki z życia minifigów (bez modeli alternatywnych).
Obrazek

Wewnątrz otrzymujemy 2 woreczki i instrukcję:
Obrazek

Budowanie poszczególnych części modelu nie jest trudne, w każdym kroku montujemy 2-3 klocki.
Figurki są przygotowane bardzo precyzyjne - malowanie korpusu i spodni odzwierciedla wygląd skafandra nurkowego oraz wyposażenia dodatkowego.
Obrazek

Rekin w LEGO pojawił się już w 1989r, ten zawarty w zestawie pojawił się po raz pierwszy w 2013r. Mimo braku podwodnego łowcy, pasuje do całej scenki.
Obrazek

Krzak jest jednocześnie zatopioną beczką, pojemnikiem, ze skarbami.
Obrazek

Pojazd podwodny to niezłe odzwierciedlenie pojazdów typu ROV (remoted operated vehicle) lub AUV (autonomous underwater vehicle). Pojazdy takie pracują jako wsparcie dla nurków, a czasem, dzięki manipulatorom (ramionom) wykonują prace za nurków.
Obrazek

Co prawda pojazdy rzeczywiste mają pędniki ustawione w taki sposób, aby mogły poruszać się w każdym kierunku. Z reguły to 5 niezależnych pędników. Ale to już czepianie się szczegółów.
Może jak rozpakuję pozostałe zestawy to zbuduję MOCa na wzór pojazdu używanego w pracach podwodnych.

W zestawie znajdujemy też kilka klocków zapasowych (dodatkowych).
Obrazek

Gotowy zestaw:
Obrazek

I tutaj, jak na wstępie, proponuję rozdzielić to na dwa osobne zestawy:
Obrazek Obrazek

Otrzymujemy parę (hetero), która fotografuje się przy jakimś krzaczku - skale oraz nurka uwalniającego pojazd podwodny.

Podsumowanie:
Zestaw Podwodny Świat jest bardzo ciekawym wstępem do serii podwodnych modeli. Tak samo figurki jak i pojazd znajdą zastosowanie w większych makietach. Pojazd podwodny jest niezłym dawcą dla MOCów.

+ bardzo dobrze odwzorowane elementy skafandra i wyposażenia nurkowego na figurkach,
+ 3 figurki,
+ ruchome ramiona w pojeździe podwodnym,
+ kandydat na "dawcę" do MOCów,
+ ciekawy krzaczek - skała,
+ "bawialność" dwoma zestawami w jednym,
+ dużo klocków względem ceny.

- połączenie dwóch typów nurkowań: rekreacyjnego i zawodowego (choć może się to podobać...),
- brak figurki - operatora powierzchniowego,
- "bawialność" dwoma zestawami w jednym,
- walkie-talkie jako podwodna łączność? To nie zagra...,
- mało realne odzwierciedlenie pędników w pojeździe podwodnym.

Finalnie: +++ jako super model uzupełniający pozostałe zestawy deep sea explorers :)

Wybaczcie mi zdjęcia, ale z makro muszę jeszcze poćwiczyć... Nie chciałem zwlekać z recenzją, bo jak nie zacznę teraz, to nie zacznę nigdy...
Ostatnio zmieniony 30 cze 2016 14:19 przez Alamo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: 60091 Deep Sea starter set - Podwodny świat

Post autor: dzidek1983 »

Bardzo mi się podoba ten zestaw, kupiłem go nawet jako prezent dla dziecka. W promocji kosztował nieco ponad 20 złotych w którymś ze supermarketów. Fajne akcesoria, ładne figurki i rekin to największe plusy tego zestawu wg mnie. No i figurki którymi można się fajnie bawić w wannie jak pokazało zdjęcie Jetboya w dziale konkursowym ;)
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7067
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 60091 Deep Sea starter set - Podwodny świat

Post autor: Jaskier »

Heh, zamierzałem napisać coś o tym zestawie już rok temu, ale w końcu nie zdążyłem.
Zestaw jest bardzo spoko, ma chyba wszystkie niezbędne do zabawy w nurkowanie elementy.

Dodałbym takie zdjęcie.
Obrazek
Nie miałem tych gogli wcześniej i bardzo się ucieszyłem, zorientowawszy się, że można je nałożyć na włosy minifiga. To jest dopiero rekreacyjne nurkowanie. :D
Alamo
Posty: 66
Rejestracja: 18 mar 2016 13:40
Rok urodzenia: 1984

Re: 60091 Deep Sea starter set - Podwodny świat

Post autor: Alamo »

Wakacje na całego :)
Kolejny cel: fig nurka pływaka w kąpielówkach :D
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1689
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: 60091 Deep Sea starter set - Podwodny świat

Post autor: Janek »

Też mam ten zestaw. Naprawdę godny polecenia.

Do recenzji mam uwagę. Następnym razem trzeba zmieścić model na całym tle. Widok symbolicznych "skarpet w salonie" nie jest raczej mile widziany. :P
Poza tym miło się czyta. ;)
Alamo
Posty: 66
Rejestracja: 18 mar 2016 13:40
Rok urodzenia: 1984

Re: 60091 Deep Sea starter set - Podwodny świat

Post autor: Alamo »

Nie tłumacząc się... Do zdjęć przygotowałem się kiepsko... Tło było za małe i światło nie takie, ale się poprawię, już nad tym pracuję :)
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 60091 Deep Sea starter set - Podwodny świat

Post autor: tybort »

Pozwól, że się przyczepię do kilku fragmentów.

1. Walkie-talkie. Wnioskując z kafla przyczepionego do walkie-talkie, urządzenie to ma w tym zestawie pełnić rolę konsoli do zdalnego sterowania pojazdem podwodnym (ROV). Nie mam pojęcia, jak się to ma do rzeczywistości (z Twojej uwagi o braku operatora na powierzchni wnoszę, że ma się słabo, i że kierować pojazdem powinien operator na powierzchni) ale jestem niemal pewien, że Lego nie sugerowałoby rozmawiania przez krótkofalówkę pod wodą.
2. Rekin. Ten konkretny wzór rekina pojawił się (za bricklinkiem) dopiero w 2013 roku. Rekin z roku 1989, o którym piszesz, nie miał malowanych oczu oraz skrzeli. Również kształt całego korpusu był nieco mniej obły.
3. Zestaw jako dawca. Chociaż uważam ten zestawik za świetny, nie zgodzę się, że jest on dobrym dawcą klocków. Owszem, zawiera sporo figurek potrzebnych do zabawy lub budowy wielkiej wyprawy podwodnej, ale już elementów jest tu tylko garstka. Jeśli akceptujemy używanie zestawów we własnych konstrukcjach to można się pokusić o umieszczenie dwóch, może trzech takich pojazdów w jednej scenie (to już Ty wiesz lepiej, na ile to ma sens i jak często się zdarza, żeby jedna ekspedycja miała do dyspozycji kilka robotów) ale od używania go jako bazy do budowy własnych podwodnych wehikułów lepszym pomysłem wydaje mi się zakup potrzebnych elementów na sztuki.
4. Bawialność. A tutaj po prostu nie rozumiem, dlaczego "«bawialność» dwoma zestawami w jednym" jest i w plusach, i w minusach.
Alamo
Posty: 66
Rejestracja: 18 mar 2016 13:40
Rok urodzenia: 1984

Re: 60091 Deep Sea starter set - Podwodny świat

Post autor: Alamo »

tybort pisze:Pozwól, że się przyczepię do kilku fragmentów.
Cieszę się, że sprowokowałem dyskusję :)
1. Walkie-talkie. Wnioskując z kafla przyczepionego do walkie-talkie, urządzenie to ma w tym zestawie pełnić rolę konsoli do zdalnego sterowania pojazdem podwodnym (ROV). Nie mam pojęcia, jak się to ma do rzeczywistości (z Twojej uwagi o braku operatora na powierzchni wnoszę, że ma się słabo, i że kierować pojazdem powinien operator na powierzchni) ale jestem niemal pewien, że Lego nie sugerowałoby rozmawiania przez krótkofalówkę pod wodą.
Wszystko byłoby całkiem logiczne, gdyby nie to, że na opakowaniu to właśnie nurek trzyma to walkie-talkie.

Może wystarczyłoby dodać kilka klocków i jednego figa przerobić na operatora, np. tak:

Obrazek

Rekin - słuszna uwaga, już poprawiam :)
tybort pisze: 3. Zestaw jako dawca. Chociaż uważam ten zestawik za świetny, nie zgodzę się, że jest on dobrym dawcą klocków. Owszem, zawiera sporo figurek potrzebnych do zabawy lub budowy wielkiej wyprawy podwodnej, ale już elementów jest tu tylko garstka. Jeśli akceptujemy używanie zestawów we własnych konstrukcjach to można się pokusić o umieszczenie dwóch, może trzech takich pojazdów w jednej scenie (to już Ty wiesz lepiej, na ile to ma sens i jak często się zdarza, żeby jedna ekspedycja miała do dyspozycji kilka robotów) ale od używania go jako bazy do budowy własnych podwodnych wehikułów lepszym pomysłem wydaje mi się zakup potrzebnych elementów na sztuki.
Uważam, że zawiera kilka ciekawych klocków, które można wykorzystać w budowie pojazdów podwodnych lub kosmicznych, ale to już bardzo obiektywna ocena.
Słusznie zauważyłeś, że można zrobić wielką ekspedycję z kilkoma różnymi pojazdami wokół nurków.

OT: przy Costa Concordia (przy wraku) pracowało w kulminacyjnym momencie blisko 200 nurków. Przy próbie wydobycia tak dużego wraku musiało być ok. 30-50 pojazdów!

Jeśli zaś chodzi o bawialność to trafiła do + i - gdyż z jednej strony można się tym dobrze bawić, ale z drugiej (zawodowej) brakuje mi operatora na powierzchni i tak jak pisałem rozbiłbym to na dwa zestawy.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 60091 Deep Sea starter set - Podwodny świat

Post autor: jetboy »

Odnośnie panelu sterowania, to nurek może z takiego panelu sterować pod wodą.

Odnośnie bycia dobrym dawcą, to trudno tak powiedzieć o zestawie w którym jest więcej minifigów (wliczając rekina) niż klocków.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Alamo
Posty: 66
Rejestracja: 18 mar 2016 13:40
Rok urodzenia: 1984

Re: 60091 Deep Sea starter set - Podwodny świat

Post autor: Alamo »

Nie zgodzę się, że można to robić spod wody, chyba że byłoby to sterowane przewodowo. Uszczelnianie takiego panelu nie ma sensu... To za duże koszty, a zysk żaden... Ale to Już robi się OT
ODPOWIEDZ