60027 Monster Truck Transporter

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

60027 Monster Truck Transporter

Post autor: Seba »

Recenzja 60027: Monster Truck Transporter

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City / Great Vehicles
Rok premiery: 2013
Liczba klocków: 299szt.
Liczba figurek: 3 (kierowca monster track'a; kierowca ciężarówki; mechanik)
Liczba worków z częściami: 4 woreczki
Spis części: BrickLink
Cena: 99zł (promocja w Carrefour'ach) -> Allegro ~110zł

Brickset
BrickLink

Była promocja, były chęci, była kasa to się kupiło. Padło na 60027, bo nie widzę go w najbliższych katalogach i zapowiedziach na rok 2014. Czyżby był to potencjalny kandydat do wygaśnięcia na rok 2014 ? Aby się nie głowić i nie przepłacić, za kilka miesięcy, poczyniłem zakup. Chętnie zabrałem się do budowy, bo: duży model, dużo klocków, dużo minifigów, ciekawy design, moja pierwsze ciężarówka z długim przodem i do tego moja ulubiona seria.

Historycznie patrząc, to transporterów z długą naczepą było mnóstwo. Najczęściej trsnportowały inne pojazdy -> śmigłowce czy transportery pożarowe, ale jest jeden zestaw, który jest moim numerem #1: 7747: Wind Turbine Tranport, który wcale nie przewozi innego pojazdu. Zapewne nie udało by mi się wszystkich wymienić, więc od razu przechodzę do faktów i fotoreportażu z budowy.

Opakowanie:
Myślę, że najlepiej dobrane na zasadzie ilość klocków w stosunku do rozmiaru opakowania. Ani za małe, ani za duże. Te 35cm na niemal 20 idealnie mieszczą 4 woreczki klocków.

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

PRAWO I LEWO
Obrazek Obrazek

Instrukcja:
Dwie książeczki, która pierwsza opisuje krok po kroku montaż monster trucka. Druga pokazuje montaż ciężarówki. Tradycyjne instrukcje. Nie ma w nich nic niesamowitego.

Obrazek

Worki
Jak już wcześniej wspomniałem 4, ale co ważne jakieś było moje zdziwienie gdy oprócz etykiet, długiego plate'a szerokiego na 2 study i płyty do rampy nie wypadło nic więcej. Gdzie naczepa ?

Obrazek

Minifig:
Obrazek Obrazek
Trójka panów (od lewej): kierowca monster trucka; mechanik, kierowca ciężarówki.
Ich atuty to ładne wdzianka, szczegółowy nadruk z prowokacyjnym napisem AIR BORNE (można odczytać jako AIR BONE lub AIR BORN). Jeśli miałbym się uczepić, to mechanika zrobiłbym uśmiechniętego, a nie takiego ... Polaka ciągle źle. Za to kierowca ciężarówki to bliźniak tego z 60018 ;-) Mechanika za to nadrabia nowością w postaci charakterystycznych słuchawek. Trochę są niedopracowane, ale zakładam, że to 1st edition i zapewne z czasem nabiorą kształtu i nie będzie trzeba mieć gackowatych uszu aby pasowały.

Klocki:
Obrazek 45590: Damper 2M
Obrazek 11402: Tool Wheel
Obrazek 14045: Headset W. Shaft Ø1.5
Obrazek 56891: Tyre Balloon Wide Ø 37X18
Obrazek 14520: Brick 1X4X1 2/3 W. V. Knobs
Obrazek 11303: Figur Head Clothing No 6
Obrazek 50943: Motor 2X2X1 1/3
Obrazek 55981: Rim Wide 18/14 W. Hole Ø4.8

FOTY Z BUDOWY:
Worek#1 czyli cały monster truck + jego kierowca.

Trzeba pochwalić konstruktora. Fajna, prosta, wytrzymała konstrukcja. Minimum elementów a mimo wszystko bardzo ładnie zachowana linia, kolorystyka i ogrom samego pojazdu. Świetnie dobrane opony ! Co już niestety zostało zmieniona w zestawie 60055. Masywne, na kształt balonów, a nie 'cięte walce'. Jedyny mankament, to fakt, że podwozie jest sztywne, nie ma żadnych sprężyn i możliwości przechylania/bujania konstrukcji, ale reszta jak najbardziej na duży plus !

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Worki#2+3 czyli cała ciężąrówka/ciągnik.
Mój pierwszy ciągnik z długim przodem. Niby nic, a jednak. Strasznie ciężki ten przód. Cały zabudowany.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Worek#4 czyli naczepa.
Szeroka na 8 studów. Niestety krzywa. Przednia część unosi się ku górze. Zerknijcie na drugie zdjęcie. Ciągnik prosty, minifig prosty a naczepa ciągnie ku górze :-/

Obrazek Obrazek

WORK IN PROGRESS:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

GOTOWY MODEL:
Obrazek
Sprawne oko i uważny czytelnik zauważy, że na ostatnim zdjęciu tak naprawdę nie ma przedstawionego całego zestawu, bo brakuje ... narzędzi. Są spakowane w osobnym woreczku, nie chciałem rozpakowywać ale i nie chciałem fotografować całości z woreczkiem.

ZA:
+ ciężarówka (jako całość: rozmiar, kolor, budowa)
+ monster truck (jako całość: rozmiar, kolor, budowa)
+ zwarta konstrukcja
+ niemal brak jajecznicy
+ cały pakiet narzędzi dla minifigów

PRZECIW:
- krzywa naczepa w przedniej części
- naklejki - 17 sztuk ! Wiele z nich spokojnie można byłoby zastąpić klockami z nadrukiem = lenistwo ?
- rampa - uważam, że jest zbyteczna

Podsumowanie:
Ciekawa pozycja, a tak naprawdę dwie: Długa ciężarówka i nietuzinkowy monster truck. Całość utrzymana w ciekawym kolorystycznym klimacie. Niewiele elementów ruchomych nadających całości więcej realizmu. Kilka ciekawych i nowych klocków. Do tego stosunek ilości klocków do ceny zachęcający. Ja jestem zadowolony z zakupu i szczerze mogę go polecić fanom ... kółek :-)
BTW: Ciekawe czy 60055 będzie pasował do 60027 ?
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 60027 Monster Truck Transporter

Post autor: jetboy »

Seba pisze:- naklejki - 17 sztuk ! Wiele z nich spokojnie można byłoby zastąpić klockami z nadrukiem = lenistwo ?
Konstruktor LEGO ma pewne limity podczas tworzenia modelu. Na przykład ilość nowych klocków jakie może wprowadzić. Klocek z nadrukiem, albo w nowym kolorze, to jest nowy rodzaj klocka, bo trzeba go oddzielnie magazynować, pakować, drukować. Generalnie jest zasada jeden nowy klocek wchodzi do produkcji jeden wychodzi. Więc konstruktor ma do dyspozycji na przykład 2-3 nowe klocki na zestaw. Do wyboru jest więc - albo 2-3 klocki z nadrukiem, albo jeden arkusz naklejek który liczy się jako jeden element z kilkoma-kilkunastoma naklejkami i 1-2 nowe klocki.

btw. Czasem taki sam klocek ale w innym kolorze, to kwestia zrobienia dodatkowej formy, bo ze względu na inny barwnik, który wymaga nieco innej mieszanki tworzywa inaczej zachowującej się podczas mouldowania.

Ograniczenie ilości dostępnych aktualnie klocków wynika z faktu że zbyt duża ich ilość powoduje koszmar logistyczny. I tak naraz w produkcji jest dostępne kilkanaście tysięcy wzorów (kształt/kolor/nadruk).
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Brecht
Posty: 19
Rejestracja: 19 lis 2013 08:33
Rok urodzenia: 1982

Re: 60027 Monster Truck Transporter

Post autor: Brecht »

Zestaw prezentuje się okazale, trzeba będzie sprawić taki synkowi :D Seria również moja ulubiona - esencja budowli z klocków, nie trzeba również przepłacać za licencję...
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 60027 Monster Truck Transporter

Post autor: Seba »

Brecht pisze:nie trzeba również przepłacać za licencję...
Fakt. Nigdy nie brałem tego pod uwagę ! Dobry argument !

@Jetboy. Zgodzę się, że każdy nowy wzór na klocku generuje tworzenie nowego PNu i jak napisałeś potrzeby jego magazynowania, pilnowania stocków itp. Wszystko wydaje się oczywiste, ale ja nie mogę zaakceptowac poczucia, że coraz więcej etykiet w zestawach. Przy każdej okazji będę im to wytykał :P
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 60027 Monster Truck Transporter

Post autor: jetboy »

Seba pisze:@Jetboy. Zgodzę się, że każdy nowy wzór na klocku generuje tworzenie nowego PNu i jak napisałeś potrzeby jego magazynowania, pilnowania stocków itp. Wszystko wydaje się oczywiste, ale ja nie mogę zaakceptowac poczucia, że coraz więcej etykiet w zestawach. Przy każdej okazji będę im to wytykał :P
Sugerujesz że to kwestia lenistwa, więc czuje się w obowiązku sprostować. Oczywiście wytykaj, tylko że to wiele nie zmieni.

No i zestaw z naklejkami wygląda lepiej niż bez. Też ich nie lubię, ale sam się często przekonuje że to bardzo poprawia wygląd i niedługo sam zacznę je stosować w swoich mocach.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 60027 Monster Truck Transporter

Post autor: tbzz »

Seba. Jak już pisałem w innym miejscu bardzo dobra recenzja i świetne fotki. Jak zawsze. Z zestawu najlepszy monster, choć chyba lepiej wyglądałby z jakimś pokombinowanym i działającym zawieszeniem.
jetboy pisze: Konstruktor LEGO ma pewne limity podczas tworzenia modelu. Na przykład ilość nowych klocków jakie może wprowadzić. Klocek z nadrukiem, albo w nowym kolorze, to jest nowy rodzaj klocka, bo trzeba go oddzielnie magazynować, pakować, drukować. Generalnie jest zasada jeden nowy klocek wchodzi do produkcji jeden wychodzi. Więc konstruktor ma do dyspozycji na przykład 2-3 nowe klocki na zestaw. Do wyboru jest więc - albo 2-3 klocki z nadrukiem, albo jeden arkusz naklejek który liczy się jako jeden element z kilkoma-kilkunastoma naklejkami i 1-2 nowe klocki.

btw. Czasem taki sam klocek ale w innym kolorze, to kwestia zrobienia dodatkowej formy, bo ze względu na inny barwnik, który wymaga nieco innej mieszanki tworzywa inaczej zachowującej się podczas mouldowania.

Ograniczenie ilości dostępnych aktualnie klocków wynika z faktu że zbyt duża ich ilość powoduje koszmar logistyczny. I tak naraz w produkcji jest dostępne kilkanaście tysięcy wzorów (kształt/kolor/nadruk).
Dzięki jetboy za uzmysłowienie jak to wszystko działa :) Ciekawostka dla mnie.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
ODPOWIEDZ