6357 Stunt 'Copter N' Truck

Moderator: nori

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

6357 Stunt 'Copter N' Truck

Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 6357 Stunt 'Copter N' Truck

Seria: Town
Rok wydania: 1988
Liczba klocków: 177 (Brickset), 168 (BrickLink)
Liczba figurek: 2
Cena : 30 – 130 zł (allegro, BrickLink) – w zależności od stanu

BrickLink, Brickset

Witam z pierwszą recenzją na ZT. Mam nadzieję, że uda mi się skończyć kilka zaczętych, a jeżeli tak się stanie, z pewnością zamieszczę je na forum. Ale wracając do tematu.
Ostatnio robiąc recenzję 6526 na swoim blogu, czy LP, stwierdziłem, iż motywem przewodnim kolejnych będzie zastosowany przez Lego układ dwóch kolorów - żółtego i czerwonego w ramach elementów z nadrukiem. Poprzednio był to spoiler w barwach z cyfrą cztery. Tym razem, ten sam motyw znajdziemy na drzwiach ciągnika z prezentowanego zestawu. Ponadto układ kolorystyczny helikoptera również nawiązuje do tematu. Temat ewidentnie sportowy, lub nawiązujący do niego. Co w zestawie?

Opakowanie i instrukcja

Mój model, który prezentuję posiada tylko instrukcję. Co do pudełka, to w sieci jest sporo zdjęć obu jego stron, stąd nie będę zamieszczał nie swoich zdjęć. Kto chce, znajdzie :) Nadmienię, iż z racji sporej liczby elementów, jest to średniej wielkości pudło, w klasycznym układzie Lego ze starych lat.
Instrukcja w postaci rozkładanej, ze zdjęciem modelu na głównej części. Po rozłożeniu, to spory kawałek dobrze zadrukowanego obustronnie papieru. Czytelna i konkretna instrukcja. Niestety z racji użycia dziurkacza, przez poprzedniego właściciela, po rozłożeniu otrzymujemy śliczną wycinankę, jak w szkole podstawowej. Poniżej fotka obu stron instrukcji.

Obrazek

Elementy

Sam zestaw jest w stanie bardzo dobrym, z normalnymi śladami użytkowania, jak na set z 1988 roku. W skład zestawu wchodzi, w zależności od źródła 168 - 177 elementów. Czyli sporo. Zestaw nie zawiera nietypowych, czy też wyszukanych elementów, a do najciekawszych zaliczyć można tylko drzwi z nadrukiem, który to jest przyczyną recenzji właśnie tego seta. Z ciekawych, a może raczej użytenczych należy jeszcze wymienić duży grill, klasyczna owiewkę kabiny helikoptera, a także dwie plate z otworami. Zastosowane kolory to przede wszystkim czarny, czerwony, oldgray i kilka elementów żółtych i białych.

Obrazek

W skład zestawu wchodzą dwie takie same figurki, z czerwonymi nogami i torsem w sportowym kombinezonie. Różnica to nakrycia głowy. Pilot posiada biały kask, a kierowca czapeczkę z płaskim daszkiem.

Obrazek

Zestaw

Prezentowany zestaw należy do tych, z którymi można spędzić sporo wolnego czasu. Jest bardzo bawialny. Jako całość wygląda dobrze z każdej strony. Składa się z ciężarówki/ciągnika siodłowego, z klasycznym amerykańskim przodem, sporej naczepy oraz niewielkiego helikoptera. Na myśl przychodzi mi to, że Lego chyba wzorowało się na zestawach resoraków Matchboxa z tamtych lat, bo takie układy właśnie wtedy funkcjonowały.
Pojazd główny wygląda na solidny i przemyślany. Trzy osie robią swoje. Nie podoba mi się tylko konstrukcja spodu pojazdu, która jest jakoś zbyt nisko umieszczona. Brak także tylnego oświetlenia w pojeździe. In plus to fajny przód, rury wydechowe oraz zbiorniki z paliwem. Zawsze to lubiłem w starych zestawach.

Obrazek

Idąc dalej mamy słusznych rozmiarów trzy osiową naczepę. Wszystko w kolorze oldgray. Naczepa posiada dedykowane elementy w postaci bricków i beczułek do utrzymania helikoptera. Dodatkowo znajdziemy tam czerwone płotki, które można spokojnie zdjąć i zastosować jako ograniczenie miejsca, a także układ podtrzymujący wolno stojącą naczepę. Konstrukcja niezła. Choć lepiej wygląda bez tych wystających bricków i beczułek.

Obrazek

Ostatnim elementem zestawu jest niewielki, jednoosobowy helikopter w czarno-czerwono-żółtej kolorystyce. Klasyczna maszyna, jaką w tym układzie mogliśmy oglądać w kilku zestawach z lat 80 i 90. Podnoszona owiewka, krótkie płozy, dwa stery, dwu łopatowy wirnik, dwa szperacze poniżej kabiny i w zasadzie to tyle. Taka mała kaskadersko (jak nazwa zestawu sugeruje), obserwacyjna maszyna. Bez porywów.

Obrazek

Kilka dodatkowych fotek całkiem przyjemnego i funkcjonalnego zestawu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podsumowanie

Cóż mogę napisać. Mimo małych niedociągnięć, typu słabe konstrukcyjnie podwozie, czy mało wyszukana bryła helikoptera to bardzo udany zestaw. Naprawdę jest się czym pobawić i jest z czego konstruować. W ramach ok. 170 elementów otrzymujemy trzy elementy i dwie figurki, w tym ciągnik siodłowy, sporą naczepę i małe latadło. Ponadto z tylu elementów i w tak różnej kolorystyce można samemu coś ciekawego stworzyć. Z pewnością nie była to i nie jest to zapchajdziura w ramach tego co wydawało Lego. Ale u nas nie był to chyba zbyt popularny set. Ja przynajmniej go nie pamiętam. Podsumowując poleciłbym ten zestaw każdemu, a i sam się nad nim pochylił dłużej..z czystą przyjemnością.

Za :
+ trzy w ramach jednego : ciągnik, naczepa, helikopter
+ bawialność
+ funkcjonalność
+ kolorystyka

Przeciw:
- podwozie ciągnika
- brak tylnego oświetlenia w ciągniku
- mało wyszukana konstrukcja helikoptera

Na koniec mała uliczna aranżacja..

Obrazek
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
rh
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1559
Rejestracja: 15 maja 2013 07:18
Rok urodzenia: 1984
Lokalizacja: Kraków (Lubań)
Kontakt:

Re: 6357 Stunt 'Copter N' Truck

Post autor: rh »

Normalnie aż łezka się w oku kręci :) Uwielbiałem ten zestaw te kilkanaście lat temu, dla mnie to była rewelacja :)

Dzięki za świetną recenzję!
Bricks Planet
Posty: 183
Rejestracja: 10 paź 2014 08:45
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Epinal
Kontakt:

Re: 6357 Stunt 'Copter N' Truck

Post autor: Bricks Planet »

rh pisze:Normalnie aż łezka się w oku kręci :) Uwielbiałem ten zestaw te kilkanaście lat temu, dla mnie to była rewelacja :)

Dzięki za świetną recenzję!
Dokladnie tak !
ODPOWIEDZ