Ditch Witch JT20 + MAN F2000

Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Ditch Witch JT20 + MAN F2000

Post autor: Thietmaier »

Dziś mam do zaprezentowania nowy mój projekt, model wiertnicy do przewiertów horyzontalnych marki Ditch Witch JT20:

Obrazek
DitchWitchJT20.01 by Damian Z., on Flickr

Oryginał do porównania:

Obrazek

Pozwolicie na krótki sentymentalny wywód, ale ten model ma dosyć szczególne miejsce w mojej kolekcji. Mój tata, od ponad 20 lat pracuje w spółce, która jako jedna z pierwszych w Polsce rozpoczęła stosowanie technologii bezwykopowych w postaci horyzontalnych przewiertów sterowanych (z ang. HDD - Horizontal Directional Drillings - wikipeda jakby ktoś chciał poczytać coś więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Horyzonta ... kierunkowe) i zawsze w swoim parku maszynowym posiadali maszyny amerykańskiej marki Ditch Witch (strona producenta: https://www.ditchwitch.com/), która jest jednym z wiodących producentów tego rodzaju maszyn. Można by rzecz że zostałem wychowany w cieniu tych maszyn, mam nawet zdjęcie w rodzinnym albumie jako chyba roczne dziecko stoję na wiertnicy razem z tatą. Jako mały chłopiec uwielbiałem z tatą odwiedzać siedzibę firmy albo bazę sprzętu i zaglądać do tych maszyn, oglądać z tatą zdjęcia które robił na placu budów, na które jeździł po całej Polsce, a nawet poza granicami, swego czasu. Te wycieczki zaszczepiły we mnie pewną fascynację takimi maszynami, maszynami budowlanymi, ciężarówkami no i z czasem maszynami rolniczymi, które pokazywał mi tata i o których często mi opowiadał, jak działają etc. Także to co teraz buduje jest w dużej mierze jego zasługą albo winą, jak kto woli :D Jako dziecko budowałem bardzo często maszyny które spotkałem na placu po wycieczce z tatą, więc oczywistym było, że koniec końców zbuduje jakąś wiertnicę marki Ditch Witch jako poważny model z klocków. Ostatecznym bodźcem było to, ze ok 1,5 rok temu w pracy brałem udział w jednym projekcie związanym z technologiami przewiertów horyzontalnych i dawna pasja powróciła i tak o to zacząłem budowę :)

A przechodząc bo samego modelu to wybrałem jeden z mniejszych modeli marki Ditch Witch, który został zbudowany w skali ok 1:40 (skalowany na oko do gąsienic). Wydaje mi się, że wyszedł całkiem fajnie, najbardziej jestem dumny z tego, że udało mi się ograniczyć użycie naklejek i ten charakterystyczny czarny pasek między klapą od silnika i pompy płuczki jest zbudowany z klocków. W modelu udało mi się upchnąć masę detali i elementów odzwierciedlających prawdziwe elementy takiej maszyny: pochylany maszt na którym jest ruchome wrzeciono które porusza się po takiej "szynie", ruchome klucze do łączenie żerdzi, kotwy, przewody doprowadzające płuczkę do żerdzi, magazynek żerdzi, opuszczane tylne podpory itd. Bardzo mocno studiowałem zdjęcia i nawet filmiki pokazujące takie maszyny podczas pracy bo chciałem do maksimum wycisnąć co się da z tego modelu. No i tata jest bardzo zadowolony z efektu i to chyba dla mnie najważniejszy komplement ;)

Efekty można oglądać na zdjęciach:

Obrazek
DitchWitchJT20.03 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
DitchWitchJT20.05 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
DitchWitchJT20.07 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
DitchWitchJT20.08 by Damian Z., on Flickr

Jednakże, z uwagi na to, że o technologi przewiertów trochę wiem, czy od taty czy z własnej lektury, nie mogłem pozostawić samej wiertnicy, bo to tylko część wyposażenia wymaganego do tej technologii. Dlatego też powstała ciężarówka, inspirowana MANem F2000, o układzie 6x2 z kontenerem w którym znajduje się przestrzeń warsztatowa, działająca wyciągarka oraz cały system i stanowisko przygotowania płuczki wiertniczej - w skrócie zbiornik na wodę/pluczkę, pompa, mieszalnik w którym miesza się bentonit z wodą i masę przewodów - do wnętrza można zajrzeć łatwo poprzez otwierane drzwi i zdejmowany dach. Ciężarówka wyszła średnio, nie jestem w pełni do niej przekonany, ale też nie chciałem aby przysłoniła główny model którym jest wiertnica. Kolory ciężarówki mają nawiązywać do logo marki Ditch Witch :) A skoro jest ciężarówka to i na szybko zrobiłem prostą przyczepę do transportu wiertnicy i powstał cały zespół wiertniczy :)

Obrazek
MANF2000HDDtruck.09 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
MANF2000HDDtruck.05 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
MANF2000HDDtruck.03 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
MANF2000HDDtruck.08 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
DitchWitchJT20.15 by Damian Z., on Flickr

No i na koniec dobudowałem jeszcze dioramę z przewiertu, gdzie mamy rozstawioną na poboczu wiertnicę rozpoczynającą tzw przewiert pilotażowy, na ulicy stoi ciężarówka z otwartymi drzwiami, przewodami łączacymi wiertnicę i sytemu płuczkowy no i ogólny rozgardiasz, m.in leżące głowice do dalszych części przewiertów/wiercenia w skale, system lokalizacji itd.
Kilka ujęć:
ObrazekDitchWitchDiorama.01 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
DitchWitchDiorama.03 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
DitchWitchDiorama.04 by Damian Z., on Flickr

Po więcej zapraszam do albumu na Flickr lub na mojego Instagrama.
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ditch Witch JT20 + MAN F2000

Post autor: Toltomeja »

Fascynuje mnie, że umiesz budować tak piękne i dokładne modele urządzeń, których nie umiem nawet nazwać. ;)
Awatar użytkownika
romkoo
Posty: 390
Rejestracja: 30 wrz 2016 12:32
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ditch Witch JT20 + MAN F2000

Post autor: romkoo »

Model oddany super jak i wszystkie pozostałe. Skąd czerpiesz inspiracje? A raczej skąd się bierze Twoje zainteresowanie tą tematyką?
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Ditch Witch JT20 + MAN F2000

Post autor: Thietmaier »

Tolto - dzięki. Staram się :)
Romkoo - widzę, ze ściana tekstu Cię odstraszyła o tak późnej porze :D Jak pisałem - mój tata pracuje odkąd pamietam w spółce która zajmuje się technologiami bezwykopowymi i korzystają z maszyn tej marki. Zabierał mnie czesto na plac z maszynami i tak mnie zaraził pasja do takich urządzeń. To w skrócie - szczegóły w poście wyżej :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
romkoo
Posty: 390
Rejestracja: 30 wrz 2016 12:32
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ditch Witch JT20 + MAN F2000

Post autor: romkoo »

Tak przyznaje się :), o tej porze ściana tekstu jest dla mnie nie do przebrnięcia. Po prostu spoglądam na zdjęcie modelu i porównuje z oryginałem. A to pytanie chciałem zadać już wcześniej, przy okazji wcześniejszych mocy. I teraz już wszystko jasne :)
Awatar użytkownika
Insomnia
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 868
Rejestracja: 06 sty 2018 22:58
Rok urodzenia: 1978
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Ditch Witch JT20 + MAN F2000

Post autor: Insomnia »

Mam tak samo jak Toltomeja - nie znam się na tym ale zawsze miło się ogląda.
____________________________
Moja radosna twórczość: Flickr
Sklep BrickLink: Extra Extra Bricks
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Ditch Witch JT20 + MAN F2000

Post autor: jetboy »

Widać miłość w tym modelu! Jest po prostu znakomity!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Skowronek
Posty: 190
Rejestracja: 04 cze 2020 08:11
Rok urodzenia: 1990

Re: Ditch Witch JT20 + MAN F2000

Post autor: Skowronek »

Czytam, czytam... Jest wiertnica - OK, mamy MOC. Czytam dalej. "A to dobudowałem ciężarówkę" - OK, fajne uzupełnienie. Czytam dalej... "A to zrobiłem mała dioramkę" - OK (w głowie - ciekawe co będzie kolejne - może zaraz będzie dobudowana makieta miasta albo nie wiem, postawił wiertnicę na makiecie wioski wikingów? :D)

Bardzo ładny projekt, zawsze ciekawiły mnie te maszyny, takie niepozorne, a jednak wymagają sporo dodatkowego sprzętu (płuczka, transport). Jednocześnie pozwalają mega zaoszczędzić czas, trudności i pieniądze, jak mniemam?
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Ditch Witch JT20 + MAN F2000

Post autor: Thietmaier »

Romkoo - spoko, też by mi się nie chciało czytać tego wywodu o północy :D

Insomnia, jetboy - dzięki za miłe słowa uznania :)

Skowronek - dzięki :D Diorama pierwotnie miała być większa - chciałem zrobić scenę z przewiertu pod torami kolejowymi, z profilem gleby (cała makieta byłaby wysoka na kilka bricków) w której znajdowałaby się wciągana rura (3 etap wiercenia), ale odpuściłem, bo raz że nie miałem gdzie te trzymać, a dwa, było za ciasno bo chciałem zmieścić się w 2 płytach bazowych - po drugiej stronie miała stać jeszcze mini koparka, którą już kiedyś pokazywałem, wykopany dół przez który wciąga się rurę itd. Może jeszcze kiedyś spróbuję do tematu podejść :D
I tak, technologia przewiertów jest na pewno tańsza i opłacalna gdy chcemy zainstalować rurociąg np. pod drogą, chodnikiem, rzeką, de facto dowolną przeszkodą - nie trzeba niszczyć nawierzchni, odbudowywać jej na całym odcinku, a tylko punktowo. Czas również jest przez to zaoszczędzony. W momencie gdy budujemy jakiś rurociąg w przestrzeni zurbanizowanej na długości parunastu kilometrów, to przewiert jest najlepszą formą jego budowy. No i też są różne gabaryty tych maszyn, więc można instalować rury o bardzo dużych średnicach :)

EDIT: Zapomniałem dodać, ale to nie koniec maszyn marki DitchWitch - mam też gotową do publikacji jeszcze jedną, mniejszą wiertnicę i koparkę łaćuchową/pługo-układacz do kabli. Ale nie będę zasypywał Was od razu, lecz stopniowo :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Skowronek
Posty: 190
Rejestracja: 04 cze 2020 08:11
Rok urodzenia: 1990

Re: Ditch Witch JT20 + MAN F2000

Post autor: Skowronek »

@Thietmaier jesteś z Krakowa to sobie pozwolę na lokalną prywatę :D ostatnio błogosławiłem tę technologię jak robili przewiert pod Bobrzyńskiego na wysokości Orlenu i Kauflandu / Norymberska (koniec Trasy Łagiewnickiej) i nie zamknęli całego skrzyżowania (jeszcze, bo na pewno za jakiś czas zamkną...). A tak to w firmie, w której pracuję, też korzystamy z tej technologii czasami, jak gazyfikujemy jakąś gminę ;) Ale o tym więcej napiszę w innym miejscu i za jakiś czas, bo robię MOC w tematyce firmy trochę :P
Ostatnio zmieniony 23 lut 2021 09:22 przez Skowronek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ