Lego Rc ktore elementy/zestaw?

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
marek123

Lego Rc ktore elementy/zestaw?

Post autor: marek123 »

Witam wszystkich

Po latach wracam do lego i jestem zielony jeśli chodzi o nowinki w postaci elementów RC, kupiłem niedawno zestaw 42070 i chciałbym użyć go jako bazy do kolejnych modeli i tu pytanie:
Jakie elementy/zestawy polecacie dokupić?
Zależy mi głównie na silnikach i jeśli jest to możliwe preferowałbym sterowanie przez apke / pada.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Lego Rc ktore elementy/zestaw?

Post autor: jetboy »

W takim razie 42100 jest dobrym dawcą silników i hubów poweredup.
Tylko ten system to bubel, ale jak tam chcesz :)
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
marek123

Re: Lego Rc ktore elementy/zestaw?

Post autor: marek123 »

w takim razie co polecasz?

myslalem nawet nad mouldking https://mouldkingblock.com/product/moul ... rol-truck/" target="_blank
ale to nie orginalne lego i nie wiem jak z jakoscia, ktos to ma/mial i moze cos o tym powiedziec?
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Lego Rc ktore elementy/zestaw?

Post autor: jetboy »

marek123 pisze:w takim razie co polecasz?

myslalem nawet nad mouldking https://mouldkingblock.com/product/moul ... rol-truck/" target="_blank
ale to nie orginalne lego i nie wiem jak z jakoscia, ktos to ma/mial i moze cos o tym powiedziec?
No w tej chwili to już zdaje się lego się całkowicie wycofało z Power Functions więc może być słabo z dostępnością. Więc jeśli preferujesz sterowanie z telefonu, to PoweredUp może Ci podpasować. Dla mnie sterowanie z telefonu to wada. Za 2-3 lata zmienisz telefon i może już nie działać na nim soft. Za 5-6lat lego zmieni system i w ogóle przestanie wspierać PoweredUP i cały ten sprzęt stanie się złomem. Pytanie czy nadal będziesz się bawił LEGO za te pare lat. Jeśli nie, to dla Ciebie to nie jest wada.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Skowronek
Posty: 190
Rejestracja: 04 cze 2020 08:11
Rok urodzenia: 1990

Re: Lego Rc ktore elementy/zestaw?

Post autor: Skowronek »

Jeśli chcesz dobrze, to nie będzie tanio. Ja bym poszedł w PF, pomimo wycofania go przez Lego, wciąż można dostać zestawy z silnikami w dobrych cenach (np. 42082 Big Red, mnóstwo klocków, świetny model sam w sobie, silnik L w zestawie, czy 42095 - bierz ile wlezie, bo dwie L-ki, wieża IR i pilot piechotą nie chodzą, a raczej chodzą coraz drożej, moim zdaniem najlepszy w kwestii relacji ceny do ilości otrzymywanych elementów). Jeśli chcesz sterowanie aplikacją to olej wieże IR i pilota, ew. sprzedaj z zestawu 42095, a kup S-brick (tylko odbiornik, ok. 300 PLN sztuka, 4 wyjścia) lub Buwizz (odbiornik i akumulator w jednym, ok. 600 PLN sztuka, 4 wyjścia). Do tego są apki na telefon, można podłączyć pad od PS4 lub inny na BT i wtedy sterujesz padem. Tylko dwie wady: nie jest to geuine Lego, choć uznane przez społeczność, więc taka wada/niewada (zależy jak ortodoksyjny jesteś) i druga wada - wysoka cena. Wada samego PF - wycofany i coraz droższy, szczególnie serwomotory osiągają zawrotne ceny rzędy 300 PLN za MISB, gdzie katalogowa cena to było 110 PLN. Ale za 10 lat o ile hardware wytrzyma (ew. wymienisz kabelki lub inne elementy), to soft nie będzie przeszkodą, bo w najgorszym wypadku wrócisz do sterowania IR. Wiem co mówię, bo mam na stanie 10-letnie i starsze motorki M i działają.

Nowszy system, Control+, jest jeszcze mocno niedopracowany, choć rozwijany. Tam masz połączenie baterii i odbiornika w jednym - w hub. Powstają tez już dedykowane temu systemowi wersje zarówno Sbrick, jak i Buwizz. Jest tam trochę uproszczonego kodowania, mozna też sterować urządzeniem z Androidem lub padem. Podzespoły są droższe niż PF (mówię o porównaniu cen katalogowych). Sam musisz zdecydować, w co iść i potem być konsekwentnym. Ja idę w PF-ki, rzutem na taśmę kupiłem serwo w większej ilości tuż po tym jak już wyszło z produkcji, ale było jeszcze w lokalnym sklepie i nie kosztowało dwóch nerek za sztukę. Control+ jestem ciekaw, ale chyba sprawię sobie Off-road buggy i na nim będę poznawał, a na razie bliżej mi do zakupu Sbrick / Buwizz.

Sposób na zdobycie serwo: kupić używane modele, które mają serwo, najtaniej (co nie znaczy tanio!) wyjdzie chyba 9398, choć trzeba uważać, bo to model bardzo dobry do zabawy i to na zewnątrz, więc żeby nie trafić na "zajechane" podzespoły. Najlepiej odbiór osobisty ze sprawdzeniem funkcjonalności. Te modele raczej nie stały na półce...
Awatar użytkownika
marek123

Re: Lego Rc ktore elementy/zestaw?

Post autor: marek123 »

na taki opis liczylem :D

dzieki wielkie, wytlumaczyles wiekszosc co chcialem wiedziec, skusze sie na buwizz, najnowsze wygladaja ciekawie, 2x power function, 4x power up

jeszcze poprosilbym o skrocony opis do czego najczesciej uzywa sie konkretnych silnikow, ktore maja wieksze obroty a ktore wieksza sile?
Awatar użytkownika
Skowronek
Posty: 190
Rejestracja: 04 cze 2020 08:11
Rok urodzenia: 1990

Re: Lego Rc ktore elementy/zestaw?

Post autor: Skowronek »

Co do silników to ściągnij sobie aplikacje Sariela na Androida, jest ich kilka, jedna jest do silników z wszystkich systemów. Mogę powiedzieć tylko coś podstawowego o PF: serwo wiadomo, do skręcania, wychył 90stopni w każdą stronę i automatyczny powrót do pozycji wyjściowej. M / L / XL różnią się wielkością, prędkością i momentem obrotowym, odpowiednio M najwolniejszy i najmniejszy moment, ale też najmniejszy, główne zastosowanie to motoryzacja poszczególnych funkcji dodatkowych w większym modelu, np. stabilizatory czy ramię HDS, najbardziej popularny chyba silnik. L-ka jest najbardziej uniwersalna, trochę większa niż M-ka, rzadziej spotykana, nadaje się świetnie do napędu większości modeli, poza takimi, które same sporo ważą albo ciągną większy ciężar (vide ciągniki siodłowe). XL-ka ma najwięcej momentu, sama w sobie też jest największa, zasadniczo do ciężkich zastosowań, np. motoryzacja zestawów pokroju 8110 Unimog czy ciągników siodłowych w skali 1:17 (koła 62,4 mm). Jest jeszcze motor z modeli RC - bestia, nie silnik. Mało momentu, ale prędkością bije na głowę wszystko inne. Zastosowanie: lekkie, szybkie modele. Ciekawy kształt, często montuje się je po dwa w modelu. Niesamowicie prądożerne, rozładowują battery box w kilkanaście minut intensywnego użytkowania. Jak chce podłączyć do Buwizz i używać w trybie ludacrous to licz 1 silnik na 1 buwizz, bo inaczej odetnie zasilanie. Jest pokazane dwa silniki RC + 2 buwizz w modelu 42065 na YT, chyba na kanale RacingBrick. TL:DR - zniszczył osie i mocowanie osi, klocki się po prostu starły / nadtopiły. Cenowo to serwo i RC są drogie, nie wiem ile aktualnie serwo, ale widziałem po 300 PLN, RC podobnie. W drodze jest silnik RC od producenta Buwizz. M-ki to od 50 PLN wzwyż za używane, L-ki ok. 70 PLN za nowe, XL-ki nie wiem, chyba 100 PLN wzwyż. Aha, ważne - do podłączenia silnika RC do nowego battery box potrzeba kabla przedłużki 20 cm (50 cm nie zadziała!). Chodzi o to, że RC występowało tylko w kilku modelach ze specjalnie przystosowanym podzespołem (serwo, bateria, odbiornik i nadajnik) oraz w jednym dźwigu (sterowanym ręcznie, bez IR) i jako zestaw akcesoriów do budowy skrzyni biegów (tam miało swój własny battery box, charakterystyczny, bo z czerwonymi elementami, a nie pomarańczowymi). No i miało inne złącza niż nowsze PFki, więc tym starym kablem nie połączysz motory RC z wieżyczką IR i z Buwizz chyba też nie. Przedłużka 20 cm ma dwa rodzaje końcówek, więc daje radę, kosztuje coś ok. 30 zł chyba. Przedłużka 50 cm ma tylko nowsze końcówki, stąd nie daje rady.
ODPOWIEDZ