Solaris Tramino S105p

Awatar użytkownika
Pablo Brickasso
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 414
Rejestracja: 26 lut 2017 02:42
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Solaris Tramino S105p

Post autor: Pablo Brickasso »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Po publikacji warszawskich tramwajów dla odmiany pora na prezentację czegoś w innych kolorach :)

Pomysł na zbudowanie poznańskiego tramwaju zrodził się nomen omen w Poznaniu. W supporcie na Targi HOBBY 2018 trafiliśmy w boxie tile 2 x 2 br. green , które to zainspirowały mnie do zbudowania tego modelu. Właśnie idealnie taki odcień zielonego mają tramwaje w tym mieście. Postanowiłem więc, że na przyszłoroczną edycję Targów zbuduję model Poznańskiego Solarisa Tramino.
Zacząłem od przejrzenia listy wszystkich dostępnych elementów w br. greenie.
Po tym, żeby skompletować wszystkie niezbędne elementy w tym kolorze musiałem zrobić w sumie 5 zamówień w różnych sklepach na BL ze Słowenii, Danii i Czech oraz dwóch z Polski.

Ale po kolei...
Jeszcze zanim miałem w planach ten projekt, zaopatrzyłem się w 2 flexy br. green 20L, bo pomyślałem, że a nuż kiedyś się przydadzą. I się przydały. Idealnie wpasowały się one w czoło tego pojazdu.
Kompletowanie elementów zacząłem od 68 szt. tile'i 1 x 2 br. green w B&P.
Poza tym na zbudowanie całego tramwaju w tym kolorze potrzeba mi było w sumie 78 plate'ów 1x4 , których miałem jedynie 2 szt. Na szczęście w pierwszym półroczu tego roku udało mi się kupić 39 szt tych elementów w dwóch polskich sklepach.
We wrześniu kiedy termin poznańskiej wystawy nieubłaganie się zbliżał natrafiłem na słoweński sklep na BL, w którym to było dostępne 38 szt tych płytek, czyli akurat o jedną więcej niż mi było potrzeba :D
Żeby tego było mało do wykończenia tramwaju potrzebowałem jeszcze płytek 1x1 i 1x3 br. green, które występowały dotychczas jedynie w figurce Queasy Kitty z CMF Unikitty. Traf chciał, że akurat każda fabrycznie zapakowana figurka zawiera 1 zapasowy plate 1x1 br. green. Ceny tych klocków potrafią osiągać kilka złotych na BLu i tak naprawdę żaden sklep nie miał ich w potrzebnej mi ilości w dobrych cenach. Przez co bardziej opłacało mi się kupić po prostu 7 figurek Queasy Kitty w jednym z duńskich sklepów.

Na koniec domówiłem w Czechach jeszcze kilka curved slope'ów 3 x 1 i 2 x 2 , 5 dodatkowych plate'ów 1 x 3 z Queasy Kitty luzem i kilkadziesiąt plate'ów 1x1 z clipem (na szczęście ten sklep miał ich sporo na stanie).

Także jest to chyba mój najdroższy tramwaj jak do tej pory. Ale myślę, że efekt był tego warty. Szczególnie, że Bright Green świetnie komponuje się ze standardowym legowym żółtym.

A teraz zapraszam do oglądania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A taką podstawkę przygotowałem do tramwaju by nie stał na wystawie bez żadnej scenerii :)

Obrazek

Wszystkie zdjęcia w albumie na flickrze

Dzięki za uwagę,
Pablo
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: Solaris Tramino S105p

Post autor: Fuku »

świetny, przy tej kolorystyce jak dla mnie lepiej widać detale niż w przypadku żółtych tramwai i łatwiej je docenić. Trochę mnie gryzie zaczepienie tego górnego czarnego długiego bara i flexów, ale przy modelach nie pod instrukcję nie ma sie co czepiać mniej koszernych rowiązań. Co zabawne, ten łuk pod przednią szybą, od kilku dni właśnie coś takiego ciągle chodzi mi po głowie tylko że w przypadku autobusu który jeździ u mnie w mieście i który chciałem zbudować, może kiedyś
Ostatnio zmieniony 17 gru 2019 19:55 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pablo Brickasso
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 414
Rejestracja: 26 lut 2017 02:42
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Tramino S105p

Post autor: Pablo Brickasso »

Fuku pisze:świetny, przy tej kolorystyce jak dla mnie lepiej widać detale niż w przypadku żółtych tramwai i łatwiej je docenić. Trochę mnie gryzie zaczepienie tego górnego czarnego długiego bara i flexów, ale przy modelach nie pod instrukcję nie ma sie co czepiać mniej koszernych rowiązań. Co zabawne, ten łuk pod przednią szybą, od kilku dni właśnie coś takiego ciągle chodzi mi po głowie tylko że w przypadku autobusu który jeździ u mnie w mieście i który chciałem zbudować, może kiedyś
Dzięki. Też uważam, że poznańskie malowanie jest ładniejsze, ale sam zdążyłem się już przyzwyczaić do żółtych tramwajów, bo widzę je na co dzień :)

Co do flexów to będę myślał nad jakimś lepszym mocowaniem, bo na tym trzymają się dosyć słabo.
Jeśli chodzi o pantograf to chyba to połączenie jest w pełni koszerne, bo nawet w najstarszych modelach te łapki bar holderów się nie wyrobiły :)

A w kwestii tego łuczka to sam pracuję nad nowymi wersjami Solarisów Urbino na 8 studów. Będą miały przody właśnie z tych samych curved slope'ów co Tramino.
Ale chętnie zobaczyłbym również wersję krakowską w Twoim wykonaniu :)
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: Solaris Tramino S105p

Post autor: Fuku »

Teraz to będzie wersja radomska ;P
8 studów? Myślałem, że tramwaje są mniej więcej szerokości autobusów, może nieco węższe, ale 8 studami mnie zaskoczyłeś, choć w temacie nie jestem więc może i tak jest
Awatar użytkownika
Pablo Brickasso
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 414
Rejestracja: 26 lut 2017 02:42
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Tramino S105p

Post autor: Pablo Brickasso »

Fuku pisze:Teraz to będzie wersja radomska ;P
8 studów? Myślałem, że tramwaje są mniej więcej szerokości autobusów, może nieco węższe, ale 8 studami mnie zaskoczyłeś, choć w temacie nie jestem więc może i tak jest
W sumie to są. Na przykładzie Tramino ma 2400 mm szerokosci, a Urbino 2550 mm. Więc róznica jest mała, ale widoczna. Widać to szczególnie po układzie siedzeń. W tramwajach zazwyczaj są w konfiguracjach 1+1 lub 2+0, a w autobusach niemal zawsze 2+2.

Tak naprawdę, żeby autobus wyglądał odpowiednio w stosunku do tramwaju na 6s to powinien być na 7 studów, ale budowanie go w ten sposób to męczarnia. Próbowałem i nie polecam ;)

Na 8s będą po prostu w nieco większej skali. Ale dzięki temu uda się zrobić siedzenia po obu stronach. A rozbieżności skali pewnie nie będą aż tak bardzo widoczne.
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: Solaris Tramino S105p

Post autor: Mateusz92 »

Najlepszy z Twojej floty!
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Solaris Tramino S105p

Post autor: Sirius »

Fajnie czyta się takie historie z budowy. Zdecydowanie warto, że męczyłeś się z kompletowaniem części, bo efekt jest znakomity.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Solaris Tramino S105p

Post autor: Thietmaier »

Wg mnie - najfajniejszy z całej Twojej zgrai tramwajów. Nie tylko kolorystyka robi w nim robotę, a trzeba przyznać że zestawienie tych kolorów jest po prostu trafione przez Poznań, ale sam poziom wykonania, zachowanie wszelkich krzywizn pierwowzoru jest na najwyzszym poziomie. Czego mi brakuje to naklejki z numerem linii :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Tramino S105p

Post autor: Kalais »

Cudo!

Kolor, który osobiście uważam za bezużyteczny, tutaj robi świetną robotę :)

P.S. Niezła historia zakupowa ;)
Awatar użytkownika
Pablo Brickasso
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 414
Rejestracja: 26 lut 2017 02:42
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Tramino S105p

Post autor: Pablo Brickasso »

Mateusz92 pisze:Najlepszy z Twojej floty!
Sirius pisze:Fajnie czyta się takie historie z budowy. Zdecydowanie warto, że męczyłeś się z kompletowaniem części, bo efekt jest znakomity.
Dzięki, dzięki :)
Thietmaier pisze:Wg mnie - najfajniejszy z całej Twojej zgrai tramwajów. Nie tylko kolorystyka robi w nim robotę, a trzeba przyznać że zestawienie tych kolorów jest po prostu trafione przez Poznań, ale sam poziom wykonania, zachowanie wszelkich krzywizn pierwowzoru jest na najwyzszym poziomie. Czego mi brakuje to naklejki z numerem linii :)
Dzięki, tak jak pisałem ten poznański match kolorów jest dużo ładniejszy niż żółć+czerwień. A naklejka będzie już niedługo :)
Kalais pisze:Cudo!
Kolor, który osobiście uważam za bezużyteczny, tutaj robi świetną robotę :)
P.S. Niezła historia zakupowa ;)
Dzięki, br. green ma to do siebie, że to taki zalegający kolor. Do terenu nie za bardzo pasuje, bo jest zbyt jaskrawy. A przez małą ilość dotępnych kształtów i to, że najpopularniejsze w tym kolorze są BP i duże plejty to nie ma za bardzo do czego go wykorzystać.
ODPOWIEDZ