Z tradycją w nowoczesność

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Z tradycją w nowoczesność

Post autor: tbzz »

Gdy pierwszy raz prezentowałem na forum coś, co sam zrobiłem, zamiast recenzji i odniesień do starych zestawów, których jestem miłośnikiem, zapowiedziałem, że będzie kontynuacja mini projektu składającego się z większych winietek poszczególnych części jakiejś kosmicznej bazy. Zaczęło się od zrobionego na szybko hangaru do Minifig Loadera. I tak od słowa do słowa, postanowiłem zrobić dalszych kilka części w tej samej konwencji.

Pierwowzór był na początku częścią hangaru, a suma sumarum został jednak zmodyfikowany (choć inaczej pisałem wcześniej) na zewnętrzną część bazy. Część z dwoma wejściami - osobowym i towarowym - przystosowanym do Mecha, którego wersja Mark II będzie także w ramach projektu z czasem stworzona.

A dlaczego z tradycją w nowoczesność? A no dlatego, że całość będzie utrzymana w klimacie classic space, z wykorzystaniem figurek, charakterystycznych elementów, czy części zestawów sprzed lat. Przykładem jest, umiejscowiony na makiecie Xenon X-Craft z zestawu 6872.Oczywiście całość powstaje przy zastosowaniu także współczesnych rozwiązań i elementów, a to co stare będzie i jest modyfikowane na potrzeby całości.
Słowa słowami..czas na kilka zdjęć. Dwie części mini projektu razem.

Obrazek

Jak widać mamy do czynienia z wycinkiem większej całości ukazującym nam zewnętrzną platformę oraz jedno z pomieszczeń wewnętrznych bazy. Jest to pomieszczenie techniczne z monitoringiem systemów zapewniających funkcjonowanie bazy, w tym system zasilania, małym "kącikiem majsterkowicza" ;) oraz wyjściem na powierzchnię.

Ale wracając do pierwszego modułu - nastąpiło kilka zmian w stosunku do pierwowzoru. Zmodyfikowałem podłoże dodając elementy ułatwiające nawigację, mamy symetryczne rozłożenie innych elementów podłoża oraz kilka drobiazgów na ścianach itp. Jak już pisałem wyżej, na płycie stoi Xenon X-craft. I choć hangar, do którego wejście jest za nim, nie jest przystosowany do tego typu pojazdów i nie będzie miał takiego przeznaczenia, to spokojnie można dokonywać obsługi na zewnątrz bazy, co też właśnie dzieje się z ww. pojazdem. Poza nim, jeden z kosmonautów i kilka skrzynek z wyposażeniem na płycie.

Obrazek

Ujęcie to pokazuje także, że każde z pomieszczeń będzie posiadało na ścianach oznaczenie z numerem. I tak ww. płyta jest pierwszą z platform, dwie brakujące będą miały numery 2 i 3, a ostatnio wykonane pomieszczenie techniczne - numer 4.

Słów kilka o nim właśnie. Zawiera kilka punktowych funkcji. Niebieskie w kolorze stanowisko monitoringu, obsługiwane akurat przez dowódcę bazy, wyżej położoną dyspozytornię mocy oraz niżej umieszczone wyposażenie schowane w szafkach w ściance. Ponadto luk wyjściowy, gdzie nowoczesna technologia i pola siłowe nie wymagają podwójnych drzwi i oznaczona na żółto strefa zapewnia wyrównanie ciśnienia i natlenienie. Wychodzący ze strefy kosmonauta ma wskazane miejsce przetrzymywania wyposażenia osobistego, gdzie jest ono pozbawiane zanieczyszczeń. I kilka zdjęć, by było wiadomo o czym piszę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać na ścianach wiele części urządzeń niezbędnych do funkcjonowania gdzieś w przestrzeni na nieprzyjaznej planecie. Pomieszczenia są stosunkowo wysokie, z racji na to, iż w innych częściach będą korytarze i wyposażenie techniczne umiejscowione niedaleko górnej części bazy. Na ścianach widoczne także inne sprzęty jak apteczka, czy gniazdo z bezpiecznikami, jak i panel klimatyzacji.

Obrazek

Obrazek

Na ścianie widoczne ww. oznaczenie H 4, o którego znaczeniu pisałem powyżej.
I słów kilka o obsłudze bazy. O dzielnych "spacemenach" w klasycznych wdziankach figurek z classic space. Obecnie mamy sześciu kosmonautów, których funkcje określają kolory skafandrów. Dowódca ma wdzianko kosmiczne w kolorze czarnym, naukowcy w kolorze niebieskim, technicy w kolorze czerwonym. W dalszej części zobaczymy jeszcze mechaników w żółtych skafandrach i lekarza (pierwszego oficera) w kolorze białym. W stosunku do oryginałów mamy kaski późniejsze niż pierwowzory oraz główki i ręce w kolorze cielistym. Nie zabraknie także płci pięknej. Dwa zdjęcia naszej dzielnej brygady, z ponurym w swoim obliczu dowódcą jednostki.

Obrazek

Obrazek

Cóż. To by było na tyle jeżeli idzie o półmetek mini projektu. W dalszej kolejności zaprezentuję pozostałe dwie części jednocześnie. Tak by całość wypełniała postawione założenie. Bazą tą nie jestem raczej odkrywczy, gdyż nowe podejście do klasycznego space jest mocno rozpowszechnione w ramach dzieł robionych przez fanów Lego. I często naprawdę jest co podziwiać! To co powyżej to pierwsze próby w tym kierunku. Nie mniej jednak, to ciekawa droga i może coś jeszcze powstanie.
Mam nadzieję, że nie zanudziłem i czekam na sugestie, co do tego co już jest, jak i tego co ma być w pozostałych dwóch częściach. A czy mnie jeszcze dalej poniesie i powstaną kolejne cztery części, a może i ściany zewnętrzne..czas pokaże.
Kosmicznie i klasycznie pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 09 lut 2014 19:32 przez tbzz, łącznie zmieniany 1 raz.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: Z tradycją w nowoczesność

Post autor: nori »

Miałem Cię za doskonałego recenzenta, a tu się okazuje, żeś jeszcze świetny budowniczy!
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Awatar użytkownika
LePrzemo
Posty: 832
Rejestracja: 18 sty 2014 16:41
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Wrocław

Re: Z tradycją w nowoczesność

Post autor: LePrzemo »

Praca bardzo fajna.
Hej Kolego Klocki Lego To Zabawa Na Całego
Awatar użytkownika
Lordofdragonss
Posty: 1201
Rejestracja: 20 lip 2013 05:10
Rok urodzenia: 1990
Lokalizacja: Bełchatów/ Łódź

Re: Z tradycją w nowoczesność

Post autor: Lordofdragonss »

Kurcze, praca jest niesamowita, ilośc detali powala.
Przyczepienie klocków od tyłu daje naprawdę kosmiczny efekt.

Czy drzw.. to znaczy włazy się otwierają?
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: Z tradycją w nowoczesność

Post autor: tbzz »

Dzięki koledzy! Robi się różne rzeczy Nori.. ;)
Co do włazów, to będą ruchome za wyjątkiem jednego. Z pomieszczenia technicznego na rampę. Wszystkie będą się chowały do wewnątrz ściany. W tym ten duży.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Z tradycją w nowoczesność

Post autor: jetboy »

Znakomita praca! Tym razem całość jest świetna i wszystkie elementy znakomicie pasują.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 107
Rejestracja: 20 lip 2013 16:07
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa

Re: Z tradycją w nowoczesność

Post autor: bonczyk85 »

Bardzo mi się podoba, naprawdę czuć klimat legowego classic space, jak i klasycznego filmowego oraz książkowego sci-fi!
Niewątpliwie masz talent do tworzenia różnych takich niezwykłych szczególików, które przykuwają uwagę.
My sets:): http://www.brickset.com/search/?ownedBy=bonczyk85
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: Z tradycją w nowoczesność

Post autor: Jerac »

No masz no :D

Hangar podoba mi się bardzo - jest jeszcze lepszy niż poprzedni. Jak rozumiem tam gdzie są ściany działowe szerokie na 3, będą suwane drzwi, na jakieś pokrętło czy coś?

Natomiast tak jak poprzednio nie podoba mi się "główny bohater", czyli tutaj jeden z - moim zdaniem - bardziej nieudanych zestawów classic space ;)
Szarnywirk
Awatar użytkownika
QQS
Posty: 89
Rejestracja: 06 sie 2013 21:19
Rok urodzenia: 1990

Re: Z tradycją w nowoczesność

Post autor: QQS »

Ehh, gdybym miał tyle szarych klocków ...

Tak czy inaczej - hangar bardzo mi się podoba, zwłaszcza ta dbałość o szczegóły (silniki, szatnia ... ).

No i zgadzam się z norim w 100% - jesteś nie tylko dobrym recenzentem, ale też całkiem niezłym budowniczym! Tak trzymać!
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Z tradycją w nowoczesność

Post autor: Amal »

Kolejna rzecz którą chciałbym obejrzeć osobiście. Piękne toto i tyle...
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
ODPOWIEDZ