Zamek

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
gustaf999
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2019 22:21
Rok urodzenia: 1990

Zamek

Post autor: gustaf999 »

Witam
Zakupiłem ostatnio płytkę budowlaną 3D o numerze 30271 (od zestawu 6098).
Chciałbym zbudować zamek za bardzo nie wiem jakie elementy bym musiał zamówić. Inspiracją do takich działań jest ta kompozycja (https://www.worthpoint.com/worthopedia/ ... -457869371" target="_blank).
Z góry dziękuje za pomoc.
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Zamek

Post autor: Jellyeater »

Znajdujesz sobie zestaw:
https://www.bricklink.com/catalogList.a ... =S&catID=9" target="_blank
I patrzysz na jego Inventory:
https://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=6080-1" target="_blank
I widzisz z czego się składa.

Klikasz sobie na klocek:
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... =9#T=C&C=9" target="_blank
I możesz zamawiać.

A ile? Tyle na ile budżet pozwoli. ;-)
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
gustaf999
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2019 22:21
Rok urodzenia: 1990

Re: Zamek

Post autor: gustaf999 »

Znam stronę bricklink i są tam oficjalne sety a chciałbym zbudować coś swojego jakiegoś „custom’a” jak podałem w linku. Nie chce budować kopi 1:1 ale projekt bardzo mi się podoba i chce się trochę zainspirować. Widzę że że zastosował ściany typu 2345 (mam racje?) i łączył je klockami 3004. Tyle udało mi się odczytać...
Co do budżetu to wiem ze nie zbuduje go w ciągu miesiąca wiec chciałbym coś zawsze dorzucać ale myśle by zmieścić się w kwocie 500,-
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Zamek

Post autor: Jaskier »

Jak chcesz budować zamek, to nakup sobie szarych klocków podstawowych rodzajów - bricki, plate'y, jeśli chcesz te panele, to też, luki do okien/sklepień. Do tego jakieś czarne/brązowe, jakieś okienka, drzwi, coś na dach.
500zł to trochę mało, ale na jakiś niewielki powinno starczyć.
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Zamek

Post autor: Innos »

Wydaje mi się, że BrickLink na sam początek, kiedy trudno się połapać w całej nomenklaturze, w tysiącach typów elementów i dziesiątkach kolorów, to nie jest dobre rozwiązanie, ani najtańsze.

Jeśli nie masz na start żadnych zasobów klocków (albo masz niewiele) i słabo orientujesz się w typach elementów to sugeruję żebyś na start kupił jakiś zestaw (albo kilka), w ten sposób najlepiej zapoznasz się z wieloma typami elementów. A budując kilka zestawów z instrukcji przy okazji poznasz trochę podstawowych technik budowania - na początek warto, nawet jeśli za chwilę rozbierzesz te zestawy a elementy z nich użyjesz do własnych konstrukcji.

500zł to nie jest duży budżet, niestety zestawy z linii stricte Castle są dość rzadkie i drogie, ale da się też znaleźć dużo zestawów z serii niekoniecznie związanych z tematyką zamkową, które mogą jednak dostarczyć dużo odpowiednich części do budowania klasycznego zamku. Np. taki zestaw 70806 z Lego Movie albo 75826 z Angry Birds, ten pierwszy nawet dostarcza od razu odpowiednie figurki. Najłatwiej na początku szukać po słowach kluczowych typu Castle, zamek, rycerze, na aukcjach i w lokalnych ogłoszeniach, choć warto tez poprzeglądać Brickset i zapolować też na konkretne zestawy. Zestawy używane czy niekompletne za łącznie kilkaset złotych mogą juz dać już jakąś sensowną bazę 2000-4000 elementów z których możesz zacząć coś konkretnego budować. I potem ewentualnie BrickLink może mieć sens kiedy do dokończenia rozpoczętego juz modelu będzie Ci brakować tylko konkretnych elementów.

Można też zabrać się za temat z innej strony i zacząć od projektowania wirtualnie w jednym z popularnych programów, a potem, mając gotowy projekt kupować klocki na sztuki według gotowej listy. Ale i tak na początku taniej będzie kupić jakieś w miarę pasujące kolorystyką zestawy, przykładowo z przytoczonego 70806 pewnie 90% elementów da się użyć do MOCa zamku, a gdybyś chciał kupić te elementy na sztuki to zapłaciłbyś o połowę czy 2x więcej niż za cały zestaw z jakiegoś ogłoszenia z używanym egzemplarzem.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
Stelario
Posty: 3189
Rejestracja: 21 sty 2015 20:22
Rok urodzenia: 1984

Re: Zamek

Post autor: Stelario »

Kup sobie Hogwart 75954 to prawie jak zamek. Nic lepszego teraz nie dostaniesz.
gustaf999
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2019 22:21
Rok urodzenia: 1990

Re: Zamek

Post autor: gustaf999 »

Posiadam w swojej kolekcji już zamek disenya 71040 oraz kiedyś miałem właśnie zamek 6098 oraz 6087 ale wydałem rodzinie co było błędem przeszłości. Marzył mi się zawsze zamek 6090 ale ciężko go złapać w rozsądnej cenie i zarazem nie jest taki duży tylko podstawa 3D daje wysokość tego zestawu.
Płytkę o której napisałem wyżej kupiłem okazyjnie a nie mam luźnych klocków które mógłbym wykorzystać na rozpoczęcie budowy. Budżet mogę zwiększyć ale właśnie przez to ze nie miałem okazji czegoś stworzyć własnego to nie wiek ile i jakich elementów nabyć by wogole wystartować z budową. Przez to że będzie to pierwsza budowa nie licze ze będzie jakiś pro i stawiam najpierw na prostotę stad wołam o pomoc :)
Awatar użytkownika
romkoo
Posty: 390
Rejestracja: 30 wrz 2016 12:32
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zamek

Post autor: romkoo »

Proponuję skorzystać z instrukcji w pdf dostępnych na stronie lego lub innych, przeanalizuj listę klocków wybranego zestawu i spróbuj zamówić podobne ilości powiększone np o 20%. BL powie Ci ile na to byś wydał i sam ocenisz czy warto.
Awatar użytkownika
Stelario
Posty: 3189
Rejestracja: 21 sty 2015 20:22
Rok urodzenia: 1984

Re: Zamek

Post autor: Stelario »

Zamek można zbudować nawet z 1 rodzaju klocka. Wybierz kolor w jakim chcesz zamek, kup sobie brickow 1x2 i 1x4 i większych w tym kolorze za 500 zł , dorzucić to co masz już kupione na drzwi i okna i będzie dobry zamek.

A na pytanie: ile potrzebuje klocków na zamek? Jest bardzo prosta odpowiedź: Wszystkie jakie masz w kolorze zamku .
Castiel
Posty: 78
Rejestracja: 04 kwie 2017 09:23
Rok urodzenia: 1986

Re: Zamek

Post autor: Castiel »

Ja mój zamek buduje już 6 lat.... i jest to kaso chłonne zajęcie . Ale na początek warto iść na łatwiznę i kupić trochę paneli z okienkami takimi jak przy starych zamkach, potem obudowane kolumnami i skosami nie wyglądają tak żle .
ODPOWIEDZ