[MOC] New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC

Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

[MOC] New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC

Post autor: eric trax »

Trzy lata temu kiedy pojawił się zestaw 42054 wymyśliłem sobie, że kiedy Lego wyprodukuje mniejsze jodełki zbuduję ciągnik z prasą działającą jak GBC tylko dla snopków :D Opon nie ma ale model jest:

Obrazek

New Holland TM 140 - szukając ideału

Mniej więcej w momencie kiedy zacząłem budowę szukałem odpowiedniego pierwowzoru na którym mógłbym się oprzeć budując model. Wybór padł na bardzo popularną drugą generację serii ciągników TM od firmy New Holland głównie ze względu na to że dość łatwo było oddać wygląd ciągnika za pomocą klocków :)


Obrazek

Napęd i sterowanie:

Przy budowie ciągnika, zwłaszcza jeśli ma być obudowany w stylu model team trzeba bardzo oszczędnie gospodarować dostępnym miejscem. Głównie dlatego model napędzany jest silnikiem L a nie XL jak to mam w zwyczaju. Jak się później okazało Lka jest nadzwyczaj wdzięczna w opakowaniu. Do sterowania przednią osią użyłem pierwszy raz servomotoru i muszę przyznać, że jazda przy jego pomocy jest bardzo płynna zwłaszcza, że ciągnik sterowany jest kostką SBrick. Dodatkowo model został wyposażony w wał odbioru mocy napędzany Mką niezależnie od samego napędu oraz trzypunktowe układy zawieszenia przedni i tylny. Te są sprzężone i napędza silnik medium a kilka studów miejsca pod maską wykorzystałem na dodanie mechanicznego wyłącznika przedniego TUZ. Dzięki temu jeśli nie jest używany można go bardzo szybko odłączyć.

Wygląd

Jako, że maska jest dość wdzięczna w odwzorowaniu nie przysporzyła tak wiele problemów jak choćby ta w Challengerze. Starałem się dodać jak najwięcej detali jednak w momencie kiedy padła decyzja o tym, że powstanie do niego instrukcja musiałem się ograniczyć do rozsądnego minimum. Na szczęście nie wpłynęło to na wygląd i mogę szczerze przyznać, że to jeden z tych modeli, które podobają mi się bardziej :) Inną sprawą było oddanie wyglądu prasy ale o tym niżej.

Claas Quadrant 2200RC

Od pomysłu na prasę w zasadzie zaczęło się budowanie. Kiedyś wymyśliłem przyglądając się pracy modułów GBC stwierdziłem, że zrobię własne ale ze snopkami :D Założenie było proste, prasa miała wypychać klockowe bele słomy wkładane do modelu ręcznie. Funkcja sama w sobie nie skomplikowana bo ogranicza się do posuwania bel słomy w jednym kierunku. Problemy zaczęły się kiedy trzeba było połączyć wszystkie krzywizny prasy z mechanizmami. Problematyczne było to o tyle że całość napędzana miała być tylko jednym wałkiem, tym z ciągnika. Na szczęście po wielu próbach i błędach udawało mi się doklejać kolejne mechanizmy takie jak podbieracz, podajnik, RotoCut czy sam element prasujący. Po premierze Lexiona sporo zarzutów zebrały naklejki na bocznych pokrywach więc tym razem postanowiłem to zrobić z klocków. Po pół roku oglądania tego jak budować mozaiki zacząłem się bawić w ułożenie pokryw bocznych. Efekt jak na pierwszy raz jest zadowalający :D



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:

https://www.youtube.com/watch?v=ArxdiamDrLE" target="_blank

Dziękuję wszystkim których zalewałem zdjęciami z budowy i wytykali mi elementy w których chciałem iść na łatwiznę :D
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: [MOC] New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC

Post autor: Thietmaier »

Piękne cacko!

Działająca prasa to coś nowego - bardzo fajnie to wygląda.

Miałem sobie dać spokój z budowaniem już ciągników w mojej skali, ale taki zestaw jak Twój aż prosi się o mniejszą kopię ;)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: [MOC] New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC

Post autor: SERVATOR »

Rewelacyjny zestaw. Jak zwykle u Ciebie dopracowany technicznie i naprawdę cieszący oko. Gratuluję i zazdroszczę umiejętności i wytrwałości w dążeniu do celu. :)
A z ciekawości... Dlaczego nie wrzucisz do wątku fotki z oponami z Playmobila? Na nich traktor wyglądał naprawdę rasowo.
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: [MOC] New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC

Post autor: M_longer »

SERVATOR pisze:Dlaczego nie wrzucisz do wątku fotki z oponami z Playmobila? Na nich traktor wyglądał naprawdę rasowo.
Bo mu powiedziałem, że lepsze są zdjęcia bez, bo zaraz ludzie będą pytać z jakiego zestawu te opony. Już wystarczy że nas męczą pytaniami o to, czy będzie instrukcja do Lexiona ;)
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: [MOC] New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC

Post autor: eric trax »

SERVATOR pisze:Dlaczego nie wrzucisz do wątku fotki z oponami z Playmobila? Na nich traktor wyglądał naprawdę rasowo.
M_longer pisze:
SERVATOR pisze:Dlaczego nie wrzucisz do wątku fotki z oponami z Playmobila? Na nich traktor wyglądał naprawdę rasowo.
Bo mu powiedziałem, że lepsze są zdjęcia bez, bo zaraz ludzie będą pytać z jakiego zestawu te opony. Już wystarczy że nas męczą pytaniami o to, czy będzie instrukcja do Lexiona ;)

I tak i nie. Pierwsza seria zdjęć była wykonana na oponach playmobil film zresztą też. Kiedy miałem już wszystko zmontowane i czekałem na felgi w kolorze szarym ciągnik stał na 81.6 wtedy przyglądając mu się kilka dni doszedłem do wniosku że te opony jako opony lego lepiej wpisują się w cały model jako sestem klocków. Z oponami playmobil ciągnik w ogóle wyglądał jak model RC. Tak jak pisze Marek, przez wzgląd na to że jednocześnie opublikowaliśmy instrukcję chcieliśmy uniknąć rozczarowania kiedy ktoś kto taki model zbuduje w zasadzie będzie miał trochę inny ciągnik bo zdobycie opon playmobil to jednak trochę zachodu i dodatkowy koszt. Zdjęcie dla porównania

Obrazek
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: [MOC] New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC

Post autor: Mateusz92 »

Kolejny bardzo ładny zestaw w Twoim gospodarstwie. Kto by się spodziewał, że niebieski traktor będzie tak ładnie współgrał z limonkową maszyną ;)
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MOC] New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC

Post autor: syzygy »

Piękna sprawa, jesteś mistrzem :)
ODPOWIEDZ