Dodge RAM single cab (RC)

Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Dodge RAM single cab (RC)

Post autor: syzygy »

Skala 1:13

Długość: 52 study
Szerokość: 20 studów
Wysokość: 19 studów

PF: 2xL motor, duży BB, światła.
Gear ratio: 1.4:1 (czyli po prostu standardowy dyferencjał)

Funkcje: jeździ, świeci, kierownica podąża za kołami, ruchoma atrapa silnika V6 pod maską.
Otwierają się drzwi, maska, tylna klapa i schowek w środku kabiny.

Skalowany scalerem Sariela, efekt o wiele lepszy niż celowanie na oko ;) Dokładnie skalowałem RAMA 1500 z 2010 roku, ale wygląd to raczej wypadkowa bardziej charakterystycznych cech wszystkich RAMów. W ogóle jestem w szoku, że nie znalazłem żadnego RAMA z lego.. znaczy znalazłem jednego technica, ale na szczęście to inna bajka, więc nie miałem się na czym wzorować i ściągać ;)
Budowa w takiej skali to dla mnie ciekawe doświadczenie - kupa miejsca.. które i tak technicznie roztrwoniłem, bo powinienem wcisnąć tam jeszcze chociaż ze dwa biegi, zawieszenie + napęd na cztery. No ale na razie mierzę siły na zamiary i żeby nie utknąć na podwoziu na pół roku zostało ono dosyć ubogie. Wiele chcę jeszcze poprawić w kolejnych modelach, albo i w tym - teraz mam już budę, z której jestem w miarę zadowolony, więc być może poćwiczę technikowanie.
Te rury z boku to progi a nie rury wydechowe - powinny być spłaszczone lekko, ale nie wymyśliłem jak to osiągnąć. Chromowane oryginalnie z 5541, cała chłodnica pewnie lepiej wyglądałaby chromowana, ale to już kosztowana zabawa, na razie jak już to wolę inwestować w klocki :) Chłodnicę wykonałem z kafelków, bo jakoś nie pasowały mi te legowe gotowce - m.in. dlatego, że mam tam nieparzystą liczbę studów (5), ale myślę, że to na dobre wyszło, jestem zadowolony z efektu. Paka żeby nie było za nudno ma takie karby - przy tej skali nawet ok to wygląda, mimo że oczywiście jest to za duże w stosunku do prawdziwych pickapów.
Wygląd i ukrycie bebechów jest priorytetem, udało się wszystko (prawie) zamaskować - receivera wywaliłem specjalnie, bo poprzedni mój pojazd miał lekko ukryty i już to przeszkadzało wyraźnie w sterowaniu.
Teraz ciężko w to będzie uwierzyć pewnie, ale wlot powietrza wymyśliłem sam a za chwilę wyszedł mustang z prawie identycznym ;) No ale żadne to epokowe odkrycie, więc może ktoś da wiarę ;)
Filmik z jazdy nagram przy okazji. Podowzie latało po pokoju, ale stopniowo zwalniało, aż musiałem obniżyć gear ratio, teraz jeździ statecznie, ale i tak szybciej niż mój poprzedni model, który był na jednej Lce. Może powinienem użyć jednego XLa? Chociaż chyba dwie Lki mają jednak więcej torque + szybciej się kręcą?
Ciężko się o tej porze roku fotografuje czarne pojazdy smarfonem - trzy weekendy czekałem na dobre światło a i tak nie jest idealnie - jasność sztucznie podbijana.

..ale nie ma co gadać, tylko oglądać. Cały album tutaj, poniższe fotki bez linków: https://flic.kr/s/aHskPMGFF8" target="_blank

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek


Stare, dla porównania:

ObrazekObrazekObrazek
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 maja 2019 14:00 przez syzygy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dodge RAM single cab (RC)

Post autor: Sariel »

Niestety, rozjechały się proporcje. Na pierwszy rzut oka grill jest stanowczo za szeroki w stosunku do reflektorów i błotników, a same błotniki są chyba ciut za nisko, poza tym klapa maski powinna się zwężać ku przodowi. Model jest zbudowany prawie z samych kątów prostych, oryginał ma znacznie więcej obłości, widać to m.in. po przednim zderzaku.

Obrazek
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dodge RAM single cab (RC)

Post autor: syzygy »

Ten Twój jest jakiś wyjątkowo obły ;)

Obrazek
Obrazek

Co do chłodnicy - też miałem takie wrażenie. Ale niby wszystko się w miarę zgadza - chłodnica jest na 14 studów zamiast 13.2 a światła są na 3, tak jak wg rysunku. Chociaż jak na oko jest źle, to coś tu nie gra jednak. Te serki może optycznie zmniejszają moje reflektory - może lepsze białe...
Obrazek


Kąty proste - racja, jeszcze daleka droga przede mną :) Może się pobawię, dzięki za komentarz!
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Dodge RAM single cab (RC)

Post autor: jetboy »

Sam w sobie świetny moc. Ale jako odwzorowanie konkretnego modelu to jest trochę mankamentów. Głównie kąty proste - ale to Lego, klocki promują konty proste ;) jeśli chodzi o proporcje to czasem warto zrobić odstępstwo od wyliczonych wartości jeśli optycznie coś wygląda na za duże/za małe. Czasem przerysowanie kluczowych elementów sprawia ze model wygląda lepiej niż robiony od linijki.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Dodge RAM single cab (RC)

Post autor: Jellyeater »

Poszedłbym w kierunku jakiegoś pickupa z lat 80'tych czy 90'tych. Bo te obłości w klockach to nie bardzo.
Ten Twój jest jakiś wyjątkowo obły ;)
To ten sam model i te same obłości. Kwestia ujęcia, lekko wyżej, niżej. Przyjrzyj się uważnie. Bez tego nigdy nic dobrze nie odwzorujesz. :-)
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dodge RAM single cab (RC)

Post autor: syzygy »

Obrazek

Mogłem celować bardziej w taki rocznik ;)
Dzięki za komentarze - chylę czoła przed tak doświadczonymi budowniczymi i przyjmuję je z pokorą ;)

Może pobawię się w weekend z maską - ten trójkąt zwężający się ku grillowi na pewno da się jakoś osiągnąć.
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dodge RAM single cab (RC)

Post autor: syzygy »

Wrzuciłem nowe fotki przodu do pierwszego posta, na dole zostawiłem stare dla porównania.
Chłodnica zmniejszona do 13 studów, wyśrodkowana. Reflektory minimalnie większe. Okazało się, że istnieje skosów, które pomogą w mojej sytuacji (Wedge 10 x 3 - skosy w trzech interesujących mnie kierunkach)- wygląda to wg mnie teraz lepiej.
Skosy nie zgadzają się idealnie na masce przez podniesienie na wlot powietrza, ale gdy z niego rezygnowałem, to maska była przytłaczająco nudna. Ale pewnie skupiam się nie na tym, co trzeba ;)

Będę wdzięczny za opinie.
ODPOWIEDZ