[MOC] Amazone Pantera 4502

Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

[MOC] Amazone Pantera 4502

Post autor: eric trax »

Witam wszystkich serdecznie.

Na początku roku szukając inspiracji do budowy nowego modelu kiedy kończyłem Challengera postanowiłem, że zbuduję opryskiwacz samojezdny. Decyzja podyktowana była tym, że takich maszyn z lego praktycznie nie było. Krótko po tym jak zbudowałem podwozie na Eurobricks nastąpił istny wysyp tych maszyn. Z tego co pamiętam w krótkim czasie opublikowano trzy takie MOCe. Mój zapał trochę opadł do czasu aż zorientowałem się, że brakuje im jednej bardzo istotnej funkcji. Przed wami Amazone Pantera 4502.

Obrazek

Oryginał powiedzmy sobie szczerze ma swój urok ze względu na pyzatą buźkę. Jednak najbardziej charakterystyczną funkcją tych maszyn jest zmiana regulacja prześwitu. Tej brakowało we wcześniej publikowanych modelach więc postawiłem sobie za cel taką funkcję dodać. Przez co dość oryginalnie podszedłem do kwestii napędu maszyny.

Obrazek

Napęd i sterowanie

Oryginał ma napęd na wszystkie koła więc tej funkcji nie mogło zabraknąć. Regulacja prześwitu wymusiła taką konstrukcję, która będzie znajdować się możliwie najwyżej. W ten sposób zamiast opierać się na zwolnicach które zajmują sporo miejsca wpadłem na pomysł że skoro używam dużych kół to one mogą posłużyć jako część wielkiej zwolnicy, dlatego napęd przekazywany jest nie bezpośrednio na oś ale na rolki odpychające koła których używam w każdym swoim modelu. Dzięki temu rozwiązaniu koła nie rozjeżdżają się na boki a przełożenie z rolki na oponę jest tak dużą redukcją, że nie występuje efekt skakania podczas jazdy. Ten problem jest nagminny ze względu na duże luzy w legowych zębatkach. Model porusza się dzięki silnikowi XL. Funkcja skrętu została ograniczona do sterowania dwoma osiami naraz za pomocą mediuma. W oryginale skręcać można na trzy sposoby: przednią osią, dwiema lub tzw psim chodem :)

Regulacja prześwitu

Jasną rzeczą jest, że oparcie modelu, który miał ważyć 2,5kg o rozsuwające się zwolnice skończyło by się katastrofą. Żeby tego uniknąć posunąłem się do małego oszustwa. Otóż niezależnie od tego jaki prześwit jest ustawiony podwozie zawsze jest na tej samej wysokości. Oddanie funkcji polega na tym, że podnosi się cała karoseria. Sprawia to wrażenie, że wysuwają się tylko koła. Rozwiązanie oparte jest o połączenie czterech małych siłowników śrubowych które napędzane mediumem wypychają górną część modelu wyżej . Proste ale na tyle skuteczne, że czasem włączam stojący na półce model żeby popatrzeć jak to funkcjonuje :D

Obrazek

Belka opryskiwacza

Element, który budził największe obawy. Każdy z nas wie jak elastyczne są klocki. Ze wstępnych szacunków wynikało, że ramiona powinny być szerokie na 160cm. To bardzo wiele. Po zbudowaniu okazało się, że przy rozłożonej belce wszystko jest w najlepszym porządku. Zależało mi na tym żeby ramiona rozkładały się automatycznie ale wyglądały możliwie realistycznie. Na początku próbowałem oprzeć rozkładanie o cięgna ale pomysł okazał się nie zbyt trafiony. Wtedy zamówiłem dwa mikromotory modląc się by te drogie ustrojstwa dały sobie radę. O ile pierwsze sekcje rozkładane są za pomocą przekładni ślimakowych napędzanych mediumem to z kolejnymi był problem. Podczas rozkładania całość wyginała się. Ramiona mimo że wzmocnione kratownicą z flexów po prostu się skręcały. W związku z tym ostateczna ich szerokość to 1397mm. Całość działa naprawdę sprawnie a lekkie kołysanie nadaje całości realizmu. Jest lepiej niż się spodziewałem.

Wygląd

Rzecz jasna jak to mam w zwyczaju skupiłem się na stronie wizualnej modelu. Wybór koloru nie był łatwy. O ile pomarańcz to pomarańcz to nad rodzajem zielonego myślałem miesiąc. Z jednej strony zwykła zieleń, zero problemu z dostępnością i masa elementów z drugiej przepiękny, piekielnie drogi i zbierany po całej europie ale jakże oddający oryginalny kolor Bright Green. Nie żałuje że musiałem zbierać klocki po kilku krajach, efekt jest piorunujący. Największym wyzwaniem był przedni zderzak. Jego konstrukcja wymusiła pewne uproszczenia. Oddając do 1 do 1 najpewniej rozpadł by się od patrzenia. Bardzo długo opierałem się przed zbudowaniem tej części aż do momentu kiedy dmac napisał, że używa przegubów kulowych. Wcześniej z nich nie korzystałem ale dzięki nim mogłem zamocować pod dość nieoczywistym kątem policzki tak charakterystyczne dla tej maszyny :)

Koniec biadolenia. Zapraszam do obejrzenia zdjęć i skromnego filmu:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:

https://www.youtube.com/watch?v=rm8blyk9Snk" target="_blank



Dziękuję Longerowi za cenne wskazówki podczas budowy i znoszenie spamowania zdjęciami WIP :)
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5725
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: [MOC] Amazone Pantera 4502

Post autor: glaz_pimpur »

No piękny jest. Jeszcze tylko brakuje patentu, żeby wodę nalać;) A na filmie powinien być jeszcze fragment jak jeździ z tymi rozłożonymi ramionami i podniesionym zawieszenim.
Duplo Users Poland Assosiation
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: [MOC] Amazone Pantera 4502

Post autor: SERVATOR »

Wyszedł Ci kolejny rewelacyjny rolniczy model. B-R-A-W-O!
Uwielbiam modele gdzie są ciekawe, rzadko widywane gdzie indziej funkcje. Tutaj rewelacją jest ta "polewaczka". Sam mechanizm rozkładania ramion można byłoby wykorzystać do jakiejś latającej maszyny... Funkcja robienia "pompek" też jest miodna. :)

I faktycznie. Ten kolor rzeczywiście jest wyjątkowy i IMO w żadnym innym ta maszyna nie wyglądałaby tak dobrze. Podziwiam i zazdroszczę Ci umiejętności i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów.
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: [MOC] Amazone Pantera 4502

Post autor: eric trax »

Dzięki Panowie! :)
glaz_pimpur pisze:No piękny jest. Jeszcze tylko brakuje patentu, żeby wodę nalać;) A na filmie powinien być jeszcze fragment jak jeździ z tymi rozłożonymi ramionami i podniesionym zawieszenim.
Patent jest, plan na wykonanie również niestety skala w jakiej buduje swoje modele na to nie pozwoliła. Gdybym miał większe koła i budował go w skali np 1:13 z dodaniem zbiornika i kompresora nie było by problemu. Gorzej że wtedy ramiona miały by około 2 metry szerokości :)

Niestety nie mam w mieszkaniu tyle miejsca. Chcę nakręcić kilka ujęć z ogródku i cyknąć do tego kilka fotek ale muszę zrobić to w ciągu dnia czyli najwcześniej jutro. Z okazji że trawa jest odpowiedniej wysokości zżrea mnie ciekawość jak to wyjdzie :)
samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

Re: [MOC] Amazone Pantera 4502

Post autor: samolot »

Po tym co widziałem na wystawie w Pszczynie, należało się spodziewać, że będzie świetny. I tak też jest, dopracowany wyśmienicie, gratuluję. Sprawia, że myśl o wejściu w temat gładkich klocków nie chce odejść z mojej głowy. Chciałbym pewnego dnia podobne cudo zbudować samodzielnie.
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2413
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: [MOC] Amazone Pantera 4502

Post autor: Mateusz92 »

Kolejny ciekawy model w Twoim garażu. Bright Green jest tutaj strzałem w dziesiątkę. Pytanie: czy na zdjęciach podkręciłeś BG trochę (nasycenie może) ponieważ jest bardzo soczysty? Smukło wyszły te "policzki" w zderzaku. Choć są osobnym elementem nie wyglądają na odstające (cześć środkowa gładko przechodzi w boki). Nie ukrywam, że zaskoczyłeś mnie terminem prezentacji. Kilka dniu temu rozmawialiśmy na temat Pantery i spodziewałem się publikacji około połowy grudnia, a tu bach jeszcze w listopadzie.
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: [MOC] Amazone Pantera 4502

Post autor: eric trax »

samolot pisze:Sprawia, że myśl o wejściu w temat gładkich klocków nie chce odejść z mojej głowy.
To nie ma co myśleć tylko działać :) Masz wiele ciekawych pomysłów, które można ciekawie przelać na taką technikę budowania :)
Mateusz92 pisze:Pytanie: czy na zdjęciach podkręciłeś BG trochę (nasycenie może) ponieważ jest bardzo soczysty?
Oczywiście, że tak :) Od bodajże prezentacji holmera wszystkie zdjęcia są kręcone w photoshopie. Miałem różne aparaty ale korekcja kolorów zawsze wiele daje. W tym wypadku ze względu właśnie na bright green. Z aparatu wyszedł wyprany ze względu na światło więc podkręciłem nasycenie tak żeby nie przesadzić i oddać rzeczywisty jego kolor. Druga sprawa, że sam model jest przez to atrakcyjniejszy jako, że to dominujący kolor, to bardzo przyciąga wzrok.
Mateusz92 pisze:Nie ukrywam, że zaskoczyłeś mnie terminem prezentacji. Kilka dniu temu rozmawialiśmy na temat Pantery i spodziewałem się publikacji około połowy grudnia, a tu bach jeszcze w listopadzie.
Wtedy model już był gotowy. Sam planowałem prezentację na połowę grudnia ze względu na masę obowiązków. Jako, że wszystko miałem gotowe i mogłem pozwolić sobie na kilka godzin nagrywania, fotografowania i siedzenia przy komputerze od razu zabrałem się do pracy :)
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4559
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: [MOC] Amazone Pantera 4502

Post autor: Sirius »

Świetnie się prezentuje, warto było zbierać klocki, bo kolor swoje robi. No i funkcje też robią wrażenie. Też czekam na zdjęcia z pleneru i może jakiś film żeby zobaczyć jak to jeździ z rozłożonymi ramionami.
ODPOWIEDZ