4203 Excavator Transporter

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

4203 Excavator Transporter

Post autor: Seba »

Recenzja 4203: Excavator Transporter

Obrazek

Dane techniczne:

Seria: City / Mining
Rok premiery: 2012
Liczba klocków: 305szt.
Liczba figurek: 2
Liczba worków z częściami: 3 woreczki
Spis części: BrickLink
Cena: ~ 120zł

Brickset
BrickLink
Peeron

Ha ! Ten transporter to było moje oczko w głowie od niemal roku. Przymierzałem się i przymierzałem do zakupu. Zaczynając od tak prozaicznego powodu jak cena, do problemu z przemyceniem tak dużego kartonu w sposób na tyle udany aby go nie uszkodzić ale także by moja pociecha nie zauważyła. Jeszcze jestem przed złożeniem zestawu, nawet nie otworzyłem kartonu, więc nie wiem dokładnie co się wewnątrz kryje. Oczekiwania natomiast są spore.

Zestaw jest jednym z pięciu promujących “górnictwo” w wydaniu Lego.
4200: Mining 4x4
4201: Loader and Tipper
4202: Mining Truck
4203: Excavator Transporter
4204: The Mine

Dlaczego ten ? Mój konik – czyli ciężarówka do specjalnego zastosowania. Long vehicle transporter ze specjalnym ładunkiem. Dwa “niesamochodowe” pojazdy w jednym zestawie. Poza tym dobrze byłoby coś mieć z serii Mining. Naczepa może się przydać do potencjalnych własnych konstrukcji. Chciałbym też podpatrzeć jak zbudowany jest mechanizm łączący ciągnik z naczepą. Aby nie było tak różowo, to są też pewne elementy, które odpychały mnie od zakupu tej konstrukcji. Szczególnie podobieństwo do moich poprzednich zestawów: 60018-Cement Mixer, 60016-Tanker Truck, 4206-Recycle Truck, 4432-Garbage Truck, 4434-Dump Truck. Jest tez kwestia tego co chciałbym kupić w najbliższej przyszłości: 60020, 60025 czy najnowsze sety (2014). Jestem monotematyczny co do zestawów, prawda ?
BTW: 4203 nie jest prezentem od Gwiazdora.

Opakowanie:
Spore, ale nie największe wśród moich zestawów: 38cm x 26cm. W prawym górnym rogu frontu przedstawiono model i jego całkowitą długość, która wynosi: 37cm. Czyżby jedyny atut - rozmiar ?

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

PRAWO I LEWO
Obrazek Obrazek

No to co ? Otwieramy.

Instrukcja:
Dwie książeczki w tradycyjnym rozmiarze. Pierwsza to koparka „krok po kroku”, druga opisuje montaż ciężarówki i naczepy.
BTW: Na co zwróciłem uwagę, to niektóre kroki w instrukcji nie mieszczą się na jednej kartce. Wygląda jakby ktoś źle wyskalował obrazek. A może to efekt zamierzony ? Nie wiem. We wcześniej recenzowanych zestawach nie pamiętam lub nie zwróciłem na to uwagi.
Obrazek

Worki
Trzy. Pierwszy to koparka. Drugi to ciągnik. Trzeci kryje części do naczepy + dodatki (kamienie, złoto). Jest jednocześnie najmniejszym workiem.
Obrazek Obrazek
Największa część, naczepa, jest luzem w kartonie wraz z naklejkami.
Obrazek

Minifig:
Dwójka panów. Kierowca, w czerwonej czapeczce z daszkiem i górnik. Ten drugi wygląda znajomo. Te same gębusie użyto w 60018 czy 60027. Rodzina, czy co ? ;-)
Górnik ma ciekawy tors. Koszula w kratę rozpięta pod szyją – taki macho ! Szkoda, że nie pociągnięto motywów dalej, na spodnie. Narzędzia, które widać na torsach (kombinerki, młotek, klucz czy sprzączka od paska) giną gdzieś w jednokolorowych spodniach.
Obrazek Obrazek

Ciekawe klocki:
Obrazek 47508: Shovel 4x8x2 2/3
Obrazek 92582: Plate 2x2 with stump/top
Obrazek 10314: Brick 1x4x1 1/3
Obrazek 30388: Brick 1x8 frick/stub/fork vertical
Obrazek 87620: Brick 2x2 with angle 45 degrees
Obrazek 2639: Corner plate 2x4x4
Obrazek 6249: Bearing element 2x4 w.d. snap
Obrazek 87058: Chassis 6x34x2 2/3

FOTY Z BUDOWY:
Worek#1 czyli koparka + górnik.
Bardzo ładny zestaw. Masywny, porządnie zaprojektowany. Ma możliwość obracania górnej części skokowo (nie płynnie) o 360stopni. Z początku traktowałem to jako niedoróbkę, ale teraz jestem z tego zadowolony. Ciężko bawiłoby się elementami, które wciąż obracają się względem siebie. Obie części można bez większego wysiłku rozdzielić, ale nie ma możliwości aby podwozie samo się wysunęło. Bardzo dobre rozwiązanie ! Duża łyżka i ramię o znaczącym zasięgu dopinają całości. Są etykiety, ale powiedziałbym raczej podkreślające detale.
Ciekawym rozwiązaniem jest pokrywa silnika. Jeden element dachu tym razem posłużył do zasłonięcia silnika.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Gotowy model:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Worek#2 czyli ciągnik + kierowca.
Wygląda schludnie, ale najsłabiej w zestawie i chyba jedna ze słabszych konstrukcji jakie miałem w ręku. Tył ciągnika zupełnie „łysy”. Zrobiony niechlujnie: brak tylnich świateł, rejestracji, konstrukcja tyłu jest zbyt szczupła w stosunku do reszty, wystają study na klockach z osiami – FUJ ! Nie zadbano o „wypełniacze” typu zbiorniki paliwa, skrzyneczki czy chociażby naklejkę. Symetryczne nudne grille. Dodatkowo, za kabinę, wstawili żółtego wielgaśnego klocka, który skupia uwagę na tylniej części. Przód lepszy, podoba mi się umiejętne odcięcie górnej części kabiny od dolnej, bardzo ładny zielony kolor ! Szkoda, że nie wstawili fotela, nie zagospodarowali dachu, drzwi z obu stron mają szparę po zamknięciu i nie urozmaicili przodu ...
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Worek#3 czyli naczepa + dodatki.
Tym razem naczepa jednoczęściowa i na szczęście prosta. Skąpe rozwiązanie tylnich osi razi, poza tym OK.
Koparka nie jest wciskana na naczepę na zasadzie łączenia klocków, jest jedynie na nią nakładana.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

GOTOWY MODEL:
Bez koparki ...
Obrazek Obrazek

... z koparką ...
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

... i z dodatkami (w całości).
Obrazek

ZA:
+ ciekawy / bawialny zestaw,
+ jest dużo w zestawie (koparka, kilof, dynamit, kamienie, złoto, kubek, kierowca) ...
+ ... i jest na to wszystko miejsce. Nie ma potrzeby trzymania elementów luzem. Wszystko da się zamontować na modelu.
+ koparka spokojnie mogłaby być samodzielnym zestawem,
+ brak jajecznicy,
+ nie ma dużo naklejek Ta na masce ciągnika spokojnie mogłaby być nadrukiem na klocku lub zieloną etykietą, pod kolor kabiny. Zastosowanie przezroczystej psuje efekt. Mikrobąbelki powietrza wyglądają paskudnie.

PRZECIW:
- a przepraszam, którędy na naczepę wjeżdża koparka ? o_O gruby błąd,
- czemu koparka wystaje poza obrys całości ? 8studów: koparka vs 6studów: reszta,
- słaba / mizerna konstrukcja ciągnika,
- słabo trzyma zapięcie naczepy,
- koła ciągnika za małe w stosunku do całości,
- prostacka konstrukcja tylnich osi naczepy,
- jednokolorowe spodnie minifigów

Podsumowanie:
Mam wrażenie, że zawiodłem się zestawem. Napaliłem się, a szczegóły i detale, które tak lubię w LEGO zawiodły mnie, bo zwyczajnie w świecie nie ma ich w 4203. Przed zakupem to ciężarówką i naczepą zachwycałem się najbardziej. Po zbudowaniu mam dokładnie odwrotne uczucia. To koparka jest tu najlepszą konstrukcją ! Brakuje detali !
Wiem, że w kopalni nie nadruk, syreny czy światełka są najważniejsze, ale ten model jest zbyt skąpy jak na moje wymagania. A jednak sam rozmiar to nie wszystko ;-)

Na koniec pozwolę sobie zrobić małe zestawienie 60027 vs 4203. Różnica minimalna.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5725
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: 4203 Excavator Transporter

Post autor: glaz_pimpur »

Rzadko kiedy czytam recezje ale tę (na raty ale jednak) dałem radę. Fajnie wszystko wypunktowałeś. Nie mam zestawu ale patzrąc na zdjęcia zgadzam się z Twoją opinią. Chyba cała seria jest takim rozczarowaniem. Wiele osób miało spore oczekiwania, które zostały zweryfikowane przez TLG.
Duplo Users Poland Assosiation
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 4203 Excavator Transporter

Post autor: tbzz »

Kolejna wyczerpująca recenzja. Zgadzam się z plusami i minusami. Minusy w kilku przypadkach mocno rażą. I jakoś nie zwróciłem na to uwagi wcześniej. Nie ma to jak recenzja ;) Bardzo fajne fotki.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Dejw
Posty: 254
Rejestracja: 17 lip 2013 19:53
Rok urodzenia: 1994

Re: 4203 Excavator Transporter

Post autor: Dejw »

Nie rozumiem dlaczego minusem jest to, że koparka jest szersza od ciągnika.
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5725
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: 4203 Excavator Transporter

Post autor: glaz_pimpur »

Od ciągnika, ja też nie. Ale jak od lawety na której stoi - tak
Duplo Users Poland Assosiation
Awatar użytkownika
Dejw
Posty: 254
Rejestracja: 17 lip 2013 19:53
Rok urodzenia: 1994

Re: 4203 Excavator Transporter

Post autor: Dejw »

Koparka szersza od lawety to raczej nic dziwnego.

Obrazek
Awatar użytkownika
ejczej

Re: 4203 Excavator Transporter

Post autor: ejczej »

Stary, dobry Dawid :)
Awatar użytkownika
rutek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2699
Rejestracja: 15 maja 2013 07:05
Rok urodzenia: 1970
Kontakt:

Re: 4203 Excavator Transporter

Post autor: rutek »

Dejw pisze:(...)- a przepraszam, którędy na naczepę wjeżdża koparka ? o_O gruby błąd,
He, he rzuca się w oczy, co nie :)
Dejw pisze:Koparka szersza od lawety to raczej nic dziwnego.

Obrazek
A teraz przyjrzyj się zdjęciu, które sam pokazałeś ;)

Koparka całkiem fajna, reszta mniej, ale nie najgorsza. Dejw, nie pamiętam zestawu lego, którego jakoś-tam bym nie poprawił po zbudowaniu. Polecam - całkiem przyjemne zajęcie.
Recenzja b. dobra.
________________________________________________________________
Nie pytaj Co ZT może zrobić dla Ciebie. Zapytaj co Ty możesz zrobić dla ZT!
BRICKSHELF FLICKR
Awatar użytkownika
Dejw
Posty: 254
Rejestracja: 17 lip 2013 19:53
Rok urodzenia: 1994

Re: 4203 Excavator Transporter

Post autor: Dejw »

rutek pisze:
Dejw pisze:Koparka szersza od lawety to raczej nic dziwnego.

Obrazek
A teraz przyjrzyj się zdjęciu, które sam pokazałeś ;).
Chodzi o to, że gąsienicowa?

Obrazek

Jeśli nie to nie wiem.

Co do poprawiania to pewnie masz rację, chociaż ja zestawów nie kupuję więc raczej nie mam okazji.

A zestaw jest całkiem fajny. Ale jeśli chcecie realistyczną koparkę to niestety musicie sobie ją sami zbudować.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7020
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: 4203 Excavator Transporter

Post autor: Thietmaier »

Dejw, ale pokazałeś straszne bydle... I to nawet nie klasyczna koparka, tylko material handler. Po pierwsze, koparki kołowe nie muszą być tak często transportowane jak gąsienicowe. Po drugie, jeśli już muszą, to nie wystają tak bardzo jak gąsienicowe, bo są po prostu mniejsze. W tym zestawie nie powinno wystawać, za duży rozstaw kół zrobili...
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
ODPOWIEDZ