Konieczność zmian

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Konieczność zmian

Post autor: Amal »

Próbuję zrozumieć...
Początkowo sądziłem, że teraz idziemy w ilość. Wielu recenzentów nie miałoby wtedy żadnych szans, chyba że obniżyliby loty, by tylko wziąć udział w konkursie. Stąd wziął się mój wpis.
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: Konieczność zmian

Post autor: Silverbrick »

A więc oceniamy średnią twórczości. ;)
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Konieczność zmian

Post autor: dzidek1983 »

Jakiekolwiek rozwiązania matematyczno/statystyczne nie mają tu sensu... bo 1 recenzja oceniona na 10, będzie takiej samej wagi co 10 recenzji ocenionych na 1...

Z tego wzięła się ta cała mini kłótnia lub niedomówienie.
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
rutek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2699
Rejestracja: 15 maja 2013 07:05
Rok urodzenia: 1970
Kontakt:

Re: Konieczność zmian

Post autor: rutek »

Robicie z igły widły. Jakikolwiek wybór zawsze będzie subiektywny.
Na szczęście na forum są kumaci ludzie, którzy będą umieli zawsze wybrać najlepszego recenzenta. Nie tego, który napisze 100 byle jakich recenzji ale tego, który napisze 3 zapadające w pamięć i nie ma się co nad tym rozwodzić.

Zmiana, że nagrodzona zostanie osoba, która do konkursu nie zgłosiła się sama jest OK.
________________________________________________________________
Nie pytaj Co ZT może zrobić dla Ciebie. Zapytaj co Ty możesz zrobić dla ZT!
BRICKSHELF FLICKR
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: Konieczność zmian

Post autor: nori »

Jeżeli jeszcze można, All przemyśl sposób "nagradzania" w formie wyróżnienia w spisie. To raczej nie jest dobre rozwiązanie.

Co do zmiany formuły z recenzji na recenzenta - wydaje mi się dość dyskusyjna, zawsze wydawało mi się, że oceniamy efekty pracy, ALE w tym przypadku może rzeczywiście się sprawdzić? Tylko żeby jasno to zaznaczyć, jak widać, niedomówienia są straaaszne...
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Konieczność zmian

Post autor: Jaskier »

rutek pisze:Robicie z igły widły. Jakikolwiek wybór zawsze będzie subiektywny.
Na szczęście na forum są kumaci ludzie, którzy będą umieli zawsze wybrać najlepszego recenzenta. Nie tego, który napisze 100 byle jakich recenzji ale tego, który napisze 3 zapadające w pamięć i nie ma się co nad tym rozwodzić.

Zmiana, że nagrodzona zostanie osoba, która do konkursu nie zgłosiła się sama jest OK.
+1

Ja tak do tej pory głosowałem. Nie przez pryzmat tej jednej recenzji, którą autor musiał wybrać, ale brałem pod uwagę wszystkie jego dokonania na polu recenzenckim.
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Konieczność zmian

Post autor: Innos »

nori pisze:Co do zmiany formuły z recenzji na recenzenta - wydaje mi się dość dyskusyjna, zawsze wydawało mi się, że oceniamy efekty pracy, ALE w tym przypadku może rzeczywiście się sprawdzić? Tylko żeby jasno to zaznaczyć, jak widać, niedomówienia są straaaszne...
A to ja się wypowiem, bo już raz zabrnąłem w ten problem.:) Nie da się wybrać najlepszej recenzji w analogii do wyboru najlepszego MOCa, albo inaczej, taki wybór to fikcja. Istotą recenzji jest zestaw + warsztat recenzenta, pisarski i fotograficzny/filmowy, i trudno oczekiwać, że głosujący będą oceniać sam warsztat zupełnie w oderwaniu od przedmiotu recenzji. A skoro tak, to wybieranie najlepszej recenzji to w jakiejś części głosowanie na warsztat (czyli recenzenta) ale i w jakiejś części - na sam zestaw.
Hipotetycznie, w skrajnym przypadku przy dwóch recenzjach o zbliżonym poziomie warsztatowym, ale jednej poświęconej polybagowi City, a drugiej wypasionemu zestawowi Exclusive można spokojnie obstawiać, że wygra ta druga. To nagrodę należałoby chyba wysłać projektantowi, skoro to jego praca przechyliła szalę zwycięstwa...

Zdefiniowanie konkursu jako wybór recenzenta uściśla choć trochę, o co w tym interesie ma chodzić. Nie sprawi to, że nagle wszyscy zaczną głosować w pełni obiektywnie, że dajmy na to fan Technic nie będzie preferował recenzji Sariela z samego faktu, że są poświęcone jego ulubionej serii itd. Ale przynajmniej będzie jasne, że oceniamy to, jakim ktoś jest recenzentem, czyli właśnie efekty jego pracy, a nie to, co kto recenzuje. Innymi słowy kładziemy odpowiedni nacisk na to, czy naszym zdaniem lepszy sposób recenzowania w ocenianym okresie miał przysłowiowy Sariel czy przysłowiowy Nori, a nie, czy bardziej podoba nam się recenzja 70901 czy 42065. ;)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Re: Konieczność zmian

Post autor: Allemov »

Jaskier pisze:Ja tak do tej pory głosowałem. Nie przez pryzmat tej jednej recenzji, którą autor musiał wybrać, ale brałem pod uwagę wszystkie jego dokonania na polu recenzenckim.
Innos pisze:Innymi słowy kładziemy odpowiedni nacisk na to, czy naszym zdaniem lepszy sposób recenzowania w ocenianym okresie miał przysłowiowy Sariel czy przysłowiowy Nori, a nie, czy bardziej podoba nam się recenzja 70901 czy 42065. ;)
No i o to właśnie chodziło. :)

Oraz o to, żebym nie musiał każdorazowo pisać wiadomości prywatnej do M_longera czy Bricks Planet (którzy ostatnio przecież wygrali) z przypomnieniem, żeby ogarnęli, że jest konkurs i żebym mógł wziąć ich pod uwagę w ankiecie. Absurdalnym jest fakt, że gdybym tego przypomnienia nie wysłał, to autorzy takich filmów/tekstów nie zostaliby nagrodzeni za to co zrobili.
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Konieczność zmian

Post autor: jetboy »

Allemov pisze:Oraz o to, żebym nie musiał każdorazowo pisać wiadomości prywatnej do M_longera czy Bricks Planet (którzy ostatnio przecież wygrali) z przypomnieniem, żeby ogarnęli, że jest konkurs i żebym mógł wziąć ich pod uwagę w ankiecie. Absurdalnym jest fakt, że gdybym tego przypomnienia nie wysłał, to autorzy takich filmów/tekstów nie zostaliby nagrodzeni za to co zrobili.
Sam ten absurd wprowadziłeś.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Re: Konieczność zmian

Post autor: Allemov »

jetboy pisze:Sam ten absurd wprowadziłeś.
Pomyliłem się. Każdy ma prawo się pomylić. :)

Organizując konkurs nie przewidziałem problemów które wystąpiły przez ten rok, bo skupiłem się wówczas na niedopuszczeniu do wystąpienia zupełnie innych.

Na LugPolu każda pojedyncza recenzja, to podpunkt w ankiecie. Tak samo wyglądał MOC Roku na KMFL. W 2011 roku, 11 razy konkurs na MOC Miesiąca wygrał LL, a raz Thietmaier. Pojawiła się więc ankieta na MOC Roku w której było 11 opcji LL-a i 1 Thieta. Efekt był taki, że zwolennicy LL-a nie wiedzieli na który zamek głosować i głosy się rozproszyły, więc wygrał Thiet. Gdyby zsumować wszystkie głosy oddane na LL-a to miałby ich kilkakrotnie więcej od tych Thieta. Wydawało mi się to rażąco niesprawiedliwe i dlatego kiedy 5 lat później miałem organizować konkurs z ankietą, pierwsze o czym pomyślałem, to to aby nie dopuścić do powtórki takiej sytuacji.

Wymyśliłem więc, że autor będzie wybierał jedną recenzję - jego zdaniem najlepszą i to ona będzie w ankiecie. To skutecznie rozwiązywało problem, którego się obawiałem i z tego akurat jestem bardzo zadowolony. Jak jednak wiecie, wystąpiły inne problemy. :)

Kiedy tylko zdałem sobie z nich sprawę postanowiłem je naprawić, co uczyniłem tą zmianą regulaminu, o której tu rozmawiamy. Czy obecne zasady konkursu są idealne? Nie są. Nigdy nie będą. Ale właśnie dlatego, warto je doskonalić. ;)
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
Zablokowany