42100 Liebherr R 9800

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

42100 Liebherr R 9800

Post autor: Sariel »

Na szybko tylko w formie filmowej, w wolnej chwili się rozpiszę:



Klikamy:
00:37 - box and unboxing
04:13 - new pieces
05:59 - pieces in new colors
06:28 - parts list
06:47 - speed build
23:33 - functions
32:21 - impressions
43:43 - final note
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: 42100 Liebherr R 9800

Post autor: M_longer »

Przygotowuję się do pisania recki 42099, ale wrzućmy to tu:

Małe porównanie wymiarów elementów PF i C+:

Obrazek

Hub jest wysoki na 5 studów, oraz szeroki i długi na 9 studów.

Obrazek

L jest wysoki na 4 study, szeroki na 3 study i długi na 8 studów.

Obrazek

XL jest wysoki i szeroki na 5 studów, długi na 8 studów.

Obrazek


Zasadniczo XL C+ jest nieco większą wersją L, ale z większa ilością otworów montażowych. Oba są nieco dłuższe od ich odpowiedników PF (1-2 study), ale pozostałe wymiary pozostają takie same.

Hub to niestety inna historia, jest dużo większy od boxa PF. Dostajemy wbudowany moduł Bluetooth pozwalający na sterowanie zdalne, niestety kosztem większej ilości miejsca zajmowanego w modelu.
Silniki PF wymagały wieży IR do działania z pilotem, jednak sama wieża mogła być umieszczona daleko od boxa, nawet przy użyciu przedłużek, których niestety póki co w serii C nie ma.
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 42100 Liebherr R 9800

Post autor: Sariel »

A dziś zapraszam na spacerek po prawdziwym R 9800. Ze szczegółami i z siedzeniem w kabinie :)

Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: 42100 Liebherr R 9800

Post autor: M_longer »

Miałem okazję przez dwa dni sterować tym zestawem na wystawie HOBBY w Poznaniu.

Matkoboskoafolsko, jaki to jest słaby zestaw.

Zacznijmy może od samej apki, która żyje własnym życiem, łączy się z kostkami prawie minutę (mierzone), a próba przełączenia się na 42099 kończy się wyłączeniem 42100.
Dwa razy zdarzyła mi się sytuacja, w której trzeba było na chama otwierać pudełko z bateriami znajdujące się w wieży.

Przypadek pierwszy:
Kostka w wieży zawiesiła się, restartowanie aplikacji nic nie dało. A musicie wiedzieć, że apka nie uznaje sytuacji w której tylko jedna kostka jest połączona i nie pozwala na sterowanie gąsienicami i obrotem, tylko wywala na cały ekran komunikat o naciśnięciu zielonego przycisku na kostce.

Problem polega na tym, że górna kostka jest wbudowana na stałe w nadbudówkę i baterie można wyciągnąć tylko otwierając klapkę w dół i powinno się to zrobić gdy znajduje się dokładnie między gąsienicami:

Obrazek

Tyle że mi kostka ześwirowała gdy całość znajdowała się nad gąsienicą, a wtedy prawie nie ma miejsca żeby wsadzić dłoń i otworzyć klapkę z bateriami. No miałem pecha. Tyle że dolna kostka w podwoziu była cały czas połączona i sprawna, ale apce to nie przeszkadzało w wyłączeniu sterowania dolnymi funkcjami. Więc dlaczego nie można było obrócić całości mimo sprawnego zasilania i połączenia?

Przypadek drugi:

Padły baterie w kostce w wieży. I zgadnijcie w jakim położeniu była całość :)
Tylko teraz dla odmiany komunikat o naciśnięciu zielonego przycisku został zastąpiony takim o słabych bateriach.

Pomijam już fakt, że komunikat pojawiał się losowo, raz apka pozwalała na sterowanie całością, a raz wywalała komunikat, odłączając możliwość sterowania.

Jedyna rzecz fajna w tej apce, to sterowanie jednym palcem, pozwalające na dowolne ustawianie ramienia przez przesuwanie punktów na ekranie. Ale to też nie działa zawsze dobrze, bo koparka przy pierwszym uruchomieni kalibruje sobie wszystkie siłowniki, ustalając ile obrotów potrzeba do pełnego zakresu ruchów.
Ale to też nie zawsze działa, bo przez dwa dni zdążyło się to wszystko posypać i koparka zgrzytała sobie siłownikami raz na jakiś czas.

To teraz sam model. Duży. Ciężki. Za duży i za ciężki. Ma sześciostopniową redukcję w układzie napędowym, a sam napęd jest dodatkowo zabezpieczony nowym sprzęgłem zaprojektowanym specjalnie dla tego zestawu.

Obrazek

I wiecie co? Przy zatrzymywaniu koła napędowego na chama, sprzęgło kręci się nadal, a przeskakuje z12.

Obrazek

Sam model jest niesamowicie wolny, każda funkcja (oprócz obrotu wieży) jest woooolna. Nawet otwieranie łyżki chyba spowolniono celowo.

Miałem wielkie nadzieje co do tego zestawu, niestety rzeczywistość szybko wszystko zweryfikowała.

Nie polecam, lepiej kupcie sobie 42095 bo daje dużo więcej radochy.


I na koniec ciekawostka:

Apka Buwizza łączy się z kostką C+ w 3 sekundy i pozwala na dowolne skonfigurowanie sterowania nawet kilku kostek na raz. Da się?
kendo
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2019 19:23
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: ST-CE

Re: 42100 Liebherr R 9800

Post autor: kendo »

Hej, dzisiaj zamówiłem jak złoże, to napisze parę słów czy faktycznie jest taki słaby, jak pisze kolega wyżej.
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: 42100 Liebherr R 9800

Post autor: Jellyeater »

Jak ktoś uwielbia wyścigi ślimaków w kisielu to będzie zadowolony.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5725
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: 42100 Liebherr R 9800

Post autor: glaz_pimpur »

Jellyeater pisze:Jak ktoś uwielbia wyścigi ślimaków w kisielu to będzie zadowolony.
Hasło "godziny zabawy" nabierają nowego znaczenia.
Duplo Users Poland Assosiation
kendo
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2019 19:23
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: ST-CE

Re: 42100 Liebherr R 9800

Post autor: kendo »

Hej, złożyłem zajęło mi to 10 godzin:) koparka jest ogromna. Sądząc po komentarzach miało być bardzo wolno, ale miom zdaniem nie jest źle, denerwuje tylko brak gumek na gąsienicach ślizgają się na parkiecie. Z aplikacją control+ zero problemu łączy odrazu. Teraz czas na jakąś promocję na 42110. Pozdro.
crazy_ivan
Posty: 1
Rejestracja: 02 paź 2020 09:03
Rok urodzenia: 1983

Re: 42100 Liebherr R 9800

Post autor: crazy_ivan »

M_longer

... taaaa... słaby :D
oczywiście taki zestaw powinien mieć silniki odrzutowe aby działał szybko :)
i oczywiście masa składania nie daje nic radochy :)

Piękny zestaw :)
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: 42100 Liebherr R 9800

Post autor: M_longer »

crazy_ivan pisze:M_longer

... taaaa... słaby :D
oczywiście taki zestaw powinien mieć silniki odrzutowe aby działał szybko :)
i oczywiście masa składania nie daje nic radochy :)

Piękny zestaw :)
Zestaw powinien sprawiać radość podczas zabawy, a nie zanudzać.
ODPOWIEDZ