75945 Harry Potter Expecto Patronum

Moderator: nori

Awatar użytkownika
michallus
Posty: 56
Rejestracja: 15 gru 2016 18:22
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Warszawa

75945 Harry Potter Expecto Patronum

Post autor: michallus »

Harry Potter Expecto Patronum set 75945
Obrazek

Dane Techniczne
Seria: Harry Potter Prisoner of Azkaban
Rok premiery: 2019
Liczba klocków: 103
Liczba figurek: 4
Cena: Lego Shop - 89,99 PLN ; allegro - około 60 PLN

Spis części
https://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=75945-1,

Wstęp

Witam Was. Moja dzisiejsza recenzja opisuje zestaw Harry Potter 75945. Nie ukrywam, że zazwyczaj moje zakupy setów LEGO związane są z zainteresowaniem figurkami, tym razem również nie odbiegłem od tradycji. Jednakże opis figurek zostawiam na sam koniec, a zacznijmy od początku.

Pudełko

Niebieskie, małe, ładnie pomalowane pudełko. Z przodu pełno energii, dużo się dzieje, z tyłu już bardziej realna sytuacja co jest w zestawie.

Obrazek

Obrazek

Kiedy oglądałem zdjęcia tego zestawu w internecie, to mimo że znałem jego wymiary (26.2 x 14.1 x 4.8 cm ) na żywo zaskoczył mnie rozmiar pudełka, jest ono naprawdę małe.

Prezentuję set przy zapalniczce dla kontrastu:

Obrazek



Środek

Nasze małe pudełko jest naprawdę wypchane po brzegi. Po otwarciu zestawu ze środka wypadają cienka instrukcja, 3 woreczki z klockami, opakowanie tekturowe z pelerynami oraz renifer z zamknięciu własnym.

Obrazek


Klocki

Woreczki nie są numerowane. Wszystko wysypujemy na jedną kupkę i zaczynamy budować. Jak widać kolory wiodące to brąz i zieleń.

Obrazek

Ciekawszymi klockami są tu dla mnie round plate i zwykły brick 1X2 , oba te klocki błyszczą się od zatopionego w nich srebrnego brokatu:

Obrazek

Budowanie dzieli się na dwa etapy. Pierwszy to drzewo z "LEGOwiskiem" dla jednej z figurek, a drugi to drzewo z wyrzutnią. Ze względu na ilość klocków, oba drzewa złoży się szybciej niż herbata wystygnie.

Gotowe dzieło:

Obrazek

Z tego co widać powstałe drzewa nie są zbyt powalające, ba powiem więcej - są po prostu brzydkie. Mimo całkiem sporej ilości liści olive green, wyszło słabo i brzydko.

Możliwość interakcji z powstałymi drzewami to to, że na jednym z nich jest działko strzelające okręgiem niebieskiej energii. Koło drugiego drzewa jest kamień, na którym może odpoczywać Syrius Black.

Klocki pozostałe po budowaniu:

Obrazek

W zestawie znajduje się wcześniej wspomniane, małe tekturowe pudełko. Schowane są tam peleryny dla naszych dwóch straszydeł:

Obrazek

Figurki

Zestaw składa się z czterech figurek: Harrego Pottera, Siriusa Blacka i dwóch Dementorów.

Obrazek

Harry Potter

Jako pierwszego prezentuję głównego bohatera Harrego. Figurka dosyć standardowa, występująca na ten moment tylko w tym zestawie, ładny tors, dwustronna świńska główka.

Obrazek

To co mi się bardzo podoba u tej postaci, to ruchome, krótkie nóżki. Wystąpiły one już wcześniej np. w serii minifigures z harrego pottera. Tamte nóżki były jednak raczej ciężkie do wykorzystanie ze względu na ich specyficzne malowanie.

Obrazek

W tym zestawie mamy nienadrukowane, krótkie ruchome nóżki w fajnym kolorze dark tan, niezamykające nam drogi do wykorzystania ich nie tylko w świecie czarodziejów.
Obrazek

Dementors


Kolejne dwie postacie to figurki Dementorów. Uważam, że są bardzo ładnie zrobione. Cała figurka trzyma klimat: dolna eteryczna część tułowia, tors z malunkiem trzewi i bezduszna jednostronna główka. Zazwyczaj czarne figurki z innych zestawów nie potrafią być tak spektakularne jak nasze duszki.

Obrazek

Do tej pory były dwie wariacje figurki dementora:

Obrazek
najstarszy dementor - z 2004 roku

Obrazek
dementor z 2011

Uważam, że opcja z 2019 jest zdecydowanie najlepsza.

Sirius Black

Obrazek

jako ostatnią figurkę przedstawiam słynnego czarodzieja Siriusa Blacka

Obrazek

Sirius ma dwustronną świńską główkę oraz ciekawe malowanie z obu stron.

Sirius Black występował do tej pory tylko w jednym wydaniu, z roku 2004. Poniżej przedstawiam do porównania obie wersje. Jak widać z biegiem lat zapuścił włosy i poszedł w brąz:

Obrazek

Magiczny niebieski renifer

Obrazek

No dobra, według bricklinka to jeleń ale moja nazwa zdecydowanie bardziej mi się podoba.

Przyznaję, że jest to główny powód kupienia przeze mnie tego zestawu.

Obrazek

Jeleń od samego początku kreowany jest na największą gwiazdę, dostał nawet indywidualne pakowanie.

Obrazek

Jak zobaczyłem tego niebieskiego zwierzaczka na zdjęciach, byłem ciekawy jak została rozwiązana kwestia rogów, a raczej materiału z którego są zrobione.

Jeleń jeśli chodzi o tułów zrobiony jest z tego samego co inne zwierzaki LEGO takie jak konie czy krowy, natomiast jego poroże jest gumowe:

Obrazek

Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy. Mimo pierwszego zachwytu, jeleń nie jest tak idealny jak mogłoby się wydawać.

Przede wszystkim do wypełnienia jego grzbietu jest przewidziany brokatowy brick blue trans clear 1x2 wyszczególniony przeze mnie wcześniej ORAZ niebieski plate trans blue clear 1x2 ale już bez brokatu. Wydaje się błahostka - ale to serio widać.
Już mogli dodać trochę brokatu do tej płytki żeby to wszystko grało?

Dodatkowo jeleń jest dziwnie rozepchany na środku, z każdej stron widać szczeliny.

Obrazek


Podsumowanie

Obrazek

Harry Potter Expecto Patronum set 75945 to zestaw mały lecz warty uwagi. Same klocki grają tutaj zdecydowanie drugie skrzypce, w tym zestawie chodzi głównie o figurki.
Za cenę około 70 zł dostajemy cztery figurki lego na licencji plus niebieskiego, brokatowego renifera. Myślę, że całkiem uczciwie biorąc pod uwagę realia zestawów licencyjnych.


Plusy

+ niebieski jeleń
+ dużo figurek
+ fajne uzupełnienie większych zestawów
+ adekwatna cena do zawartości

Minusy

- drzewa są serio słabe i zaprojektowane na odwal
- dementory mogłyby się minimalnie od siebie różnić
- cztery figurki, a w tym ŻADNYCH akcesoriów po za podwójną różdżką Harrego
- renifer mógłby być wykonany trochę staranniej jednak plus drugi minus za brak płytki 1x2 z brokatem
Nie lubią słowa singiel, uważają je za zbyt wyszukane jak na ich miarę. Wolą swojskie kawaler. Kawalerowie do wzięcia.
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7067
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 75945 Harry Potter Expecto Patronum

Post autor: Jaskier »

Klocki fajne, figurki spoko, chyba się połaszę na ten zestaw, renifera odsprzedam, bo mi się nie podoba i nie widzę dla niego zastosowań.
Awatar użytkownika
michallus
Posty: 56
Rejestracja: 15 gru 2016 18:22
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Warszawa

Re: 75945 Harry Potter Expecto Patronum

Post autor: michallus »

Jaskier pisze:Klocki fajne, figurki spoko, chyba się połaszę na ten zestaw, renifera odsprzedam, bo mi się nie podoba i nie widzę dla niego zastosowań.
Sam zwierzak na alledrogo chodzi po 30/40 zł ,dlatego plan masz Jaskier idealny :)
Nie lubią słowa singiel, uważają je za zbyt wyszukane jak na ich miarę. Wolą swojskie kawaler. Kawalerowie do wzięcia.
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: 75945 Harry Potter Expecto Patronum

Post autor: Jellyeater »

renifera tylko kupi, ktoś kto jest naprawdę głupi. Zestaw wychodzi niecałe 30 PLN drożej, a jednak kilka klocków i figurek jest.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
ODPOWIEDZ