4643 Power Boat Transporter

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

4643 Power Boat Transporter

Post autor: Seba »

Recenzja 4643: Power Boat Transporter

Obrazek

Dane techniczne:

Seria: City / Harbour
Rok premiery: 2011
Liczba klocków: 254szt.
Liczba figurek: 2
Liczba worków z częściami: 3 woreczki
Spis części: BrickLink
Cena: ~ 100zł

Brickset
BrickLink

Zestaw był jedną z pozycji na mojej liście must have. Nadażyła się okazja, aby kupić, więc skorzystałem. Po zakupie sprawdziłem ceny na Bricklink i teraz wydaje się, że to była udana transakcja, bo ja zapłaciłem 97zł, a średnia cena na BL waha się w granicach 45$.

Opakowanie:
Za duże: 48x28cm ! To chyba przypadłość tamtych lat, bo recenzowany przeze mnie 4434: Dump Truck także miał jakieś nadrozmiarowe opakowanie. Dopiero później okazało się, że tego typu zestawy da się zapakować w coś mniejszego jak 4432: Garbage Truck. Poza tym żadnych spektakularnych zmian. Dominujący niebieski przepleciony obrazkami z "życia" ciężarówki i łódki. Zdjęcia poniżej prezentują detale.
A! Może warto wspomnieć, że na lewym boku, jest logo LEGO Universe - jakieś multiplayer'owej gry. Rozumiem, że to umarło w 2011 ? Bo na późniejszych opakowaniach nic takiego nie spotkałem.

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

LEWO I PRAWO
Obrazek Obrazek

Instrukcja:
Dwie książeczki w tradycyjnym rozmiarze. Pierwsza to opis składania motorówki. Druga poświęcona jest ciężarówce.
Obrazek
Pierwsza instrukcja ma zaledwie 30 stron, za to druga ponad 70. Czuję się różnice w palcach.

Worki
Trzy. Pierwszy to części motorówki. Drugi ciągnik, a trzeci naczepa.
Obrazek Obrazek

Luzem były etykiety, szary element naczepy i kadłub łodzi. Tu na chwilę chciałbym się zatrzymać. Kadłub jest wykonany z innego tworzywa, trochę bardziej elastycznego. Niestety wydaje się także, że także gorzej wykonanego. Mam wrażenie, że kadłub dostał mniej restrykcyjne wymiary lub tolerancje od pozostałych części. Szczególnie widać to po złożeniu całości. Pojawiają się szpary w połączeniu z innymi klockami. Dziwnie to wygląda.
Obrazek Obrazek

Minifig:
Skromnie. Dwójka panów, dwójka kierowców. Jeden odpowiedzialny za ciężarówkę, drugi za motorówkę. Różnią się jedynie główkami. Miło, że obaj są raczej pozytywnie nastawieni do życia, a szczególne "kierowca" motorówki. Niebieskie spodnie, niebieskie torsy, tylko od frontu nadruk z umiejętnie zrobionym kołnierzem wyścigowym "na zakładkę". Na głowach czerwone czapeczki z daszkiem. Dodatkowo każdy z nich ma do dyspozycji żółtą kamizelkę i czerwony kask, które umiejętnie ulokowane są w naczepie, ale o tym w dalszej części.
Obrazek Obrazek

Ciekawe klocki:
Obrazek 92709: Hull Of A Ship 8X28X3 01/01 - tylko w tym zestawie
Obrazek 85970: Brick With Bow 1X10
Obrazek 44570: Roof 4X4 W. Forks
Obrazek 92339: Chassis 6X28X6.4
Obrazek 30592: Plate 2X4/2X2X1 W. Vertical Sn
Obrazek 64453: Vertical Front 1X6X3

FOTY Z BUDOWY:
Worek#1 czyli motorówka z "kierowcą". Zastrzeżenia co do instrukcji. Niektóre naklejki klejone są w późniejszych krokach, a nie w momencie montażu klocków na których te naklejki powinny się znajdować. Dziwne ? Natomiast inne (np. rejestracje ciągnika czy etykiety na naczepie) od razu w czasie montażu elementu.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Worek#2 czyli ciężarówka + kierowca.
1. Podwozie: Proste, ale stabilne i racjonalnie zagospodarowane. Nie ma wodotrysków, ale nie zapomniano o tylnich światłach czy naklejkach z fakturą. Brawo !
2. Kabina: podobnie jak podwozie. Bardzo ładnie zrobione. Przyciemnianie płaskie szyby, żółta barwa i żółte światła, mały grill na masce bez etykiet i żadnych dziur w kabinie. Dach to nie jest jedna część spajająca całość. To trochę bardziej rozbudowana konstrukcja wizualnie powiększająca całość, żadnych dziur i tak naprawdę wszystko bazuje na dwóch kolorach (żółty + czarny). Ale całość ma dwa mankamenty.
a) dwa study to za mało by przytrzymać dach z owiewką. Bardzo łatwo da się obie części rozdzielić. Powiedziałbym, że nawet nie trzeba używać siły.
b) brak drzwi - trochę kłuje po oczach
Mimo wszystko całość na duży PLUS.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Worek#3 czyli naczepa.
3. Tylnia oś niebanalna. Montaż tylnich osi daje jeszcze możliwość ruchu, sprawiając wrażenie działania resorów. Super !
Przód natomiast ma specjalną dobudówkę, która mieści w sobie dwie kamizelki i kaski minifigów. Motorówka "lekko" wpasowuje się na naczepę i nie spada, mimo iż tylnie osi są osadzone poniżej środka pojazdu. Ba ! Powiedziałbym, że tak ma być, bo w końcowej części naczepy są dwa bricki, które z jednej strony blokują motorówkę, z drugiej są miejscem montażu świateł. Kolejne proste ale jakże niebanalne rozwiązanie.
4. "Stojak" - bo nie wiem jak fachowo nazwać przednie podparcie naczep/przyczep ? Ciekawy i prosty dodatek. Jeszcze nie spotkałem w żadnym innym zestawie podobnego rozwiązania. Proste, a cieszy :-)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Worek#2 + #3 czyli ciągnik i naczepa.
Obrazek
Obrazek

GOTOWY MODEL:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

ZA:
+ nieprzekombinowany racjonalnie wykorzystane klocki stworzyły bardzo dobrą konstrukcję. Widać w tym czyjąś twórczość własną, aczkolwiek nie nadmierną. Projektant włożył w ten set trochę "od siebie" i miało to bardzo dobry wpływ na całość.
+ zestaw oparty na trzech barwach: żółty, czarny i czerwony. Żadnego z nich nie ma do przesady. Optymalizacja.
+ całość wydaje się być nieskomplikowana konstrukcyjnie, ale technicznie rozwiązuje każdy problem
+ "stojak" w naczepie
+ ciekawa konstrukcja tylnich osi naczepy
+ brak jajecznicy

PRZECIW:
- połączenie dachu ciągnika z kabiną największy mankament
- naklejki szczególnie te na motorówce
- słabo trzyma zapięcie naczepy
- za mało urozmaicone minifigi czepiam się

Podsumowanie:
Całość jest schludna i czysta konstrukcyjnie. Robi bardzo dobre wrażenie i po prostu z przyjemnością składa się całość odkrywając co krok kolejne ciekawe rozwiązania. Mimo, iż jest to set z 2011 roku, spokojnie kilka z rozwiązań wcieliłbym w życie w najnowszych zestawach, bo mam wrażenie, że od wielu zdecydowano się odejść. Mimo średniego podejścia na starcie miło mnie zaskoczył w końcowej fazie.

Tradycyjnie już 3 największe zestawy na jednym zdjęciu:
Obrazek

Zapraszam do komentowania !
ODPOWIEDZ