1257 Bedford Delivery Truck

Moderator: nori

Awatar użytkownika
tajfek
Posty: 39
Rejestracja: 14 gru 2013 13:02
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Jordanów

1257 Bedford Delivery Truck

Post autor: tajfek »

Obrazek
Obrazek

Recenzja 1257-2 1:87 Bedford Delivery Truck

Dane techniczne
Seria: HO 1:87 Vehicles
Rok premiery: 1955
Waga modelu (bez pudełka): 18 gram
Waga zestawu (brutto): 20 gram
Liczba pojazdów: 1
Spis cześci: 1257-2
Cena: Allegro: wylicytowałem za 45,56 PLN

Co? Jak? Dlaczego?

Co? mały samochodzik firmy LEGO? Jak? Dlaczego?
Było to mniej więcej w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia.
Firma Lego rozpoczęła produkcję małych, plastikowych samochodów ciężarowych, osobowych i innych.
Samochody posiadały metalowe koła i osie a czasem i inne elementy.
Pojawiło się kilkadziesiąt ciekawych, dobrze odwzorowanych modeli pojazdów.
Niniejsza recenzja dotyczy jednego z tych samochodów.
Samochodziki produkowane były w różnych skalach 1:43, 1:87, 1:90.
W początkowym okresie produkcji sprzedawane były w kartonowych opakowaniach.
Od roku 1962 do 1965, większość sprzedawanych setów, pakowana była w małe przeźroczyste plastikowe garaże,
pomijając kilka VW Beetles, oraz wszystkie VW Vans i VW Pickup Trucks, które ponoć w sprzedaży były bez pudełek.
Więcej na ten temat można przeczytać po angielsku tutaj.
Dziś pojazdy klasyfikowane są jako The Classic HO 1:87 Vehicles.
Produkcji tych samochodów zaprzestano pod koniec 1970 roku.


LEGO Bedford Delivery Truck? czy może Lorry?

Rozpoczynając wywód na temat ciężarówki, chciałbym zwrócić uwagę na kilka spraw związanych z tym skarbem.
Zapewne niewiele osób wie, że Bedford to miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, ośrodek administracyjny
hrabstwa Bedfordshire, nad rzeką Great Ouse. W 2001 roku liczyło 82 448 mieszkańców. W pobliżu
znajduje się fabryka cegieł. W mieście znajdują się stacje kolejowe: Bedford oraz Bedford St Johns.

Obrazek

Bedford to również dawne brytyjskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, będące częścią Vauxhall Motors, należącego do
koncernu General Motors, założone w 1930r od którego pochodzi nazwa marki samochodu. Firma produkowała głównie
samochody ciężarowe. Przedsiębiorstwo zostało zlikwidowane w 1986 roku.
Oto kilka przykładowych modeli produkowanych w fabryce Bedforda.

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Ciekawostką jest też fakt, iż tłumaczenie słowa ciężarówka na język angielski ma dwa odpowiedniki. Słówka truck i lorry to synonimy.
W Stanach Zjednoczonych Ameryki w powszechnym użyciu jest nazwa "truck". Brytyjczycy zaś, częściej używają słowa "lorry".

LEGO Bedford Delivery Truck produkowany był w roku 1955 oraz 1958.
Różnice są następujące:

*Nadruk lub grawer na pace "LEGO TRANSPORT"

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

*Numer katalogowy 1257-2 oraz 257-1

ObrazekObrazek

Podobieństwo dotyczy kolorystyki i opakowania.
Dodam też, że z tym samym opakowaniem sprzedawany był 250 Esso Fuel Tanker Truck.
Widoczny na zdjęciu opakowania znajdującego się w dalszej części recenzji.

Opakowanie

Obrazek

Opakowanie wykonywane było z kartonu podobnego po pudełka zapałek.
Wielkością też było do pudełka zapałek zbliżone. Stąd też dawno temu, wzięła nazwę pewna znana firma,
produkująca małe, metalowe samochodziki do zabawy w różnych skalach. Mam tu na myśli firmę Matchbox.

Model

Model jest po prostu piękny.
Należy oczywiście wziąć pod uwagę okres w którym był produkowany.
Żółta, zgrabna szoferka, która jest bardzo dokładnym odwzorowaniem modelu szarej ciężarówki oznaczonej logiem THE SUN nieco powyżej.
Niebieska paka z otwieranymi drzwiczkami!
Od spodu widoczne detale typu bak, dyfer, most, rura wydechowa.
Koła metalowe, a na tylnej osi, jak przystało na ciężarówkę koła bliźniaki.
Zobaczcie sami :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Podsumowanie

Pojazdy takie jak ten w dzisiejszych czasach to rarytasy.
Nie jest o nie łatwo. Czasem pojawiają się na portalach aukcyjnych.
Jeśli są we właściwej kategorii, dobrze opisane i sprzedający wie co sprzedaje ceny mogą z łatwością poszybować w górę.
Jeśli zaś sprzedający wrzuca to w katerorie pamiątki PRL-u z opisem stare plastikowe autko, wtedy można zdobyć go za mniejszą kwotę.
Szukajcie licytujcie i zbierajcie, bo tych samochodów jest bardzo mało i na dodatek coraz mniej.
Na zakończenie wrzucam zdjęcie, które jest również zapowiedzią kolejnej recenzji.
Proszę serdecznie wszystkich zaglądających tu AFOLi o komentarze jak i o konstruktywną krytykę

Obrazek

Dziękuje za uwagę.
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: 1257 Bedford Delivery Truck

Post autor: SERVATOR »

No i to jest coś co lubię. Wzorcowa recenzja czegoś czego nigdy nie miałem w rękach a zawsze bardzo mi się podobało. Zazdroszczę Ci takich rarytasów.
Z ciekawości... Czy to dość nienaturalne wygięcie samochodziku było w nich od początku czy to kwestia upływu czasu/warunków przechowywania?
Awatar użytkownika
tajfek
Posty: 39
Rejestracja: 14 gru 2013 13:02
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Jordanów

Re: 1257 Bedford Delivery Truck

Post autor: tajfek »

Dziękuję za zapytanie. Kiedy pozyskałem Bedforda był już wygięty. Nie jest to naturalne wygięcie, musiało powstać na wskutek działania innych, nieznanych mi okoliczności. Samochód w tym roku skończy 60 lat, można by powiedzieć, że nadgryzł go ząb czasu.
Mam więcej takich modeli, dodatkowo aktualnie pod opieką przebywają u mnie alternatywne modele Noriego. Może zanim je zwrócę, zrecenzuję kolejne egzemplarze? Są tam też osobówki, mam Ople, Fordy, chyba nawet jakiś mercedes, wszystkie stare jak świat w różnym stanie jakościowym.

Obrazek
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 1257 Bedford Delivery Truck

Post autor: nori »

LEGOwe resoraki chyba obecnie funkcjonują już tylko w ramach ciekawostki, choć trzeba im przyznać, były naprawdę dobrze wykonane, i nawet dzisiaj za całkiem przyzwoite pieniążki można zdobyć niektóre co popularniejsze egzemplarze. Dzięki za recenzję, warto przypominać historię LEGO, pewnie wielu młodych fanów nawet nie zdaje sobie sprawy, że TLG produkowało kiedyś coś innego niż klocki.
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
ODPOWIEDZ