75192 UCS Millennium Falcon

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

75192 UCS Millennium Falcon

Post autor: Havoc »

Obrazek

Rok: 2017
Ilość elementów: 7541
Ilość minifigów: 8
Cena (RRP): 799,99 €
Spis elementów: BRICKLINK

Zbierałem się i zbierałem do tej recki i w końcu się zebrałem. Lego czekało 10 lat z wypuszczeniem drugiej wersji UCS-owego Sokoła. Wszystkie zestawy ze świata Star Wars są w kółko 'odnawiane' więc nie było niespodzianką, że Falcon też się tego doczekał. Kiedy pierwsza wersja nr 10179 pojawiła się w 2007 roku był to wtedy największy zestaw pod względem ilości elementów. Szybko jednak został prześcignięty przez Taj Mahal 10189. W 2017 pojawiła się druga wersja Sokoła i ponownie jest to największy zestaw (pod względem ilości elementów póki co bezkonkurencyjny).
Pierwszy Falcon był dużą, pełną szczegółów, niespodzianką. Drugi ma być jeszcze bardziej szczegółowy, z dopracowanym wnętrzem. Ale czy dorównuje pierwowzorowi, czy może jest lepszy? Sprawdzimy.


Na pierwszy ogień idzie KARTON:

Obrazek

Jeśli mam być szczery to mi się nie podoba. No ale po kolei. Grafika przedstawia Sokoła uciekającego przed Tie Fighterami. W tle widać Cloud City. Ewidentnie ma to imitować scenę z 'Imperium kontratakuje' i to mi nie pasuje ale o tym później. W prawym dolnym rogu logo Disney'a. Pomimo, że małe i tak kłuje w oczy. (nic nie poradzę, nie lubię Disneya, wszystko zepsuli).

Na górze szkic Sokoła:
Obrazek


Po bokach rysunek z wymiarami i minifigi oraz zdjęcie Falcona na tle Gwiazdy śmierci z krótkim opisem.
Obrazek Obrazek


Z tyłu fotka 'na parkingu' i mniejsze zdjęcia z 'ficzerami' zestawu:
Obrazek Obrazek

Karton nie jest prostokątny, ma formę sześcianu. Nie podoba mi się takie rozwiązanie (chociaż ma swoje uzasadnienie wizualne - o tym za chwilę) ale to moja subiektywna opinia, jestem oldskulowy i lubię stary typ prostokątnych kartonów.

Po otwarciu widzimy:
Obrazek Obrazek


Wytłoczka z umieszczoną w niej instrukcją, bardzo dobre zabezpieczenie przed uszkodzeniem. A pod instrukcją arkusz z naklejkami:
Obrazek Obrazek


Po wyjęciu wytłoczki w kartonie zastajemy to (uzasadnienie wizualne):
Obrazek


Na każdym z tych mniejszych kartonów jest szkic i łączą się one w jeden. Równie przyjemne dla oka co zbędne :) Ale nie ma co narzekać. Na kartonach są również teksty z filmu (na każdym inny).
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


Zawartość kartonów:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


I taki szczególik. Szyba kokpitu jest w osobnym dziurkowanym woreczku. Taki typ klasycznych woreczków to rzadkość, aż się łezka w oku kręci :)
Obrazek


INSTRUKCJA:

Obrazek Obrazek

Tutaj nawet wielka księga gumisiów wysiada. Łącznie 461 stron, 1379 kroków budowy:
Obrazek Obrazek


Ale zanim dojdziemy do stron z instrukcją budowy musimy przebrnąć przez dość obszerny wstęp.
Najpierw fotki z 'ficzerami' (to samo co na kartonie) oraz zdjęcie jak trzymać Sokoła. Jak najbardziej uzasadnione ponieważ pierwszego Falcona można było trzymać za szkielet po wyjęciu górnej wieżyczki, a w przypadku drugiego NIE POLECAM tego robić, podobnie jak łapać za boki. Już przy podnoszeniu trzeszczy (odpowiadając zawczasu na pytanie - nie, nie spadł mi, zatrzymałem się właśnie na etapie trzeszczenia ale nie mam wątpliwości co by się potem stało).

Obrazek Obrazek

Następnie porada, żeby układać zgodnie z numeracją woreczków oraz jak korzystać z separatora klocków. Tym razem bez wzmianki o krwiożerczym dywanie z kosmosu. Jest też wzmianka o zespole projektantów Star Wars czyli o gościach co robią co roku te same zestawy zmieniając tylko parę szczegółów.

Obrazek Obrazek

Spory materiał o Sokole z przyjemnymi dla oka szkicami:

Obrazek Obrazek

Specyfikacja statku:
Obrazek

Za kulisami budowy:
Obrazek Obrazek

Historia 'legowych' Falconów ze zdjęciami z poszczególnych lat:
Obrazek Obrazek
Obrazek

Wywiad z projektantem omawianego zestawu:
Obrazek Obrazek
Obrazek

Projektant grafiki (czyli spec od MS paint :) ):
Obrazek

Projekt i szkice koncepcyjne:
Obrazek

Opis etapów budowy według poszczególnych woreczków (oczywiście woreczków z każdym numerem jest kilka):
Obrazek Obrazek
Obrazek


I wreszcie przechodzimy do budowy. Tym razem nie robiłem fotek po każdej godzinie budowy tylko mierzyłem czas każdego etapu:


ETAP 1 (czas - 84 minuty)

Obrazek

Jeśli ktoś myśli, że poprzednie UCSy miały w środku wszystkie smaki skittlesów, to ten zestaw Was zaskoczy. Paleta barw powoduje w pewnym momencie oczopląs.


ETAP 2 (czas - 32 minuty)

Obrazek Obrazek

Drugie zdjęcie niestety słabe. Przepraszam za jakość ale foty były robione o różnych porach i ciężko było z oświetleniem.


ETAP 3 (czas - 76 minut)

Obrazek Obrazek

Na tym etapie dobudowujemy dolne działko, górne stanowisko strzeleckie, pomieszczenie z Dejarik (czyli słynne szachy holograficzne) oraz minifigi Chewie, C3PO oraz przeklęte porgi. Jest też treningowy kask Luke'a.

Obrazek Obrazek


ETAP 4 (czas - 60 minut)

Obrazek Obrazek
Obrazek

Zabudowujemy tył - z jednej strony pomieszczenie z hipernapędem, kapsułami ratunkowymi i skrytką w podłodze. Z drugiej - PUSTO. Kicha. Nic tam nie dali, pewnie byłoby za drogo, a tak zestaw jest w bardzo przystępnej cenie :D
Plus za nadruk komputerków na slope'ach, minus za to, że skrytka w podłodze jest w zasadzie symboliczna. Są też kolejne minifigi - Leia i młody Solo (niestety stylizowany na tego z filmu Solo)


ETAP 5 (czas - 52 minuty)

Obrazek

Dokładamy dopalacze. W porównaniu z tymi z poprzedniej wersji te są lepsze pod wieloma względami. Rurki sprawdzają się lepiej niż konstrukcja z hinge'y i tilesów. Jest dużo lżej i tym razem kolor jest odpowiedni. Minus to ewentualne odkształcenia rurek.


ETAP 6 (czas - 60 minut)

Obrazek

No i mamy pełny obrys. Rozmiarami nie odbiega od wersji z 2007.


ETAP 7 (czas - 34 minuty)

Obrazek

Dokładamy poszycie kadłuba od spodu. Zaczyna się robić kolorowo.


ETAP 8 (czas - 53 minuty)

Obrazek

Tutaj to już tęcza owocowych smaków.


ETAP 9 (czas - 57 minut) + ETAP 10 (czas - 57 minut)

Połączyłem 2 etapy ponieważ w dziesiątym dobudowujemy trochę spodu (rampę i dolny quad cannon) i z oczywistych przyczyn zdjęcia spodu nie zrobię.

Dokładamy poszycie kadłuba z przodu. Na pierwszy rzut oka widać, że jest dużo bardziej dopracowany niż w poprzedniej wersji.

Obrazek

Dolny quad cannon. Swoją drogą działka są ciekawie zbudowane. SNOT RULEZ.

Obrazek Obrazek


ETAP 11 (czas - 32 minuty)

Obrazek

Dochodzą boczne nadbudówki.


ETAP 12 (czas - 55 minut)

Obrazek Obrazek

Pojawia się Finn i BB8. Zabudowujemy tył. Jeden z elementów poszycia kadłuba jest ciekawie połączony. Ma to ułatwiać demontaż i dostęp do wnętrza.

Obrazek Obrazek


ETAP 13 (czas - 37 minut)

Obrazek

Zabudowujemy resztę tylnej części.


ETAP 14 (czas- 31 minut)

Obrazek

Nadajemy przedniej części statku opływowy kształt.


ETAP 15 (czas - 31 minut)

Obrazek

Dobudowujemy stacje dokowania i kolejne elementy kadłuba z przodu.


ETAP 16 (czas - 52 minuty)

Obrazek Obrazek

Pojawia się kokpit z korytarzem dostępowym (tym razem zrobiony ze slope'ów) oraz minifigi Rey i stary (ale jary) Solo.

Było wiele opinii odnośnie wykonania tej części statku, zwłaszcza miejsca 'zagięcia' korytarza. Ja uważam, że nie wygląda źle, szczególnie przy tej skali.

Obrazek


ETAP 17 (czas - 49 minut)

I gotowy model. Dorabiamy drugą antenę, mynocka i tabliczkę na specyfikacje pojazdu.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


W sumie budowa zajęła mi 14 godzin i 12 minut.

Falcon z obsadą i kilka fotek:
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Zostało też sporo zapasówek:

Obrazek


No dobra, skoro budowę mamy z głowy to przyjrzyjmy się dokładniej wszystkiemu co oferuje zestaw.

MINIFIGI:
Obrazek
Obrazek

Porgów celowo nie wliczyłem. Rey, stary Solo i Finn mają alternatywne buźki (bojowe), a Leia i młody Solo mają maski tlenowe. Zdecydowanie brakuje mi R2D2.

I w Sokole:
Obrazek Obrazek

Niestety nie da się ich usadzić tak, żeby Chewie był z przodu. Trochę szkoda, że postać, która jest drugim pilotem nie może zająć swojego miejsca jeśli w kabinie jest jeszcze dwójka pasażerów.


No i trochę 'atrakcji':

Wnętrze jakieś jest ale mało co tam widać i z dostępem jest słabo.

Obrazek Obrazek


Pomieszczenie ze skrytką w podłodze...

Obrazek Obrazek

Skrytka ma wymiary 2x3 study i głębokość 3 plate'ów. Można tam schować...hmmm, głowę minifiga? Nawet BB8 się nie mieści. Plus jest taki, że dostęp do tej sekcji jest przyzwoity.


Mynock na kadłubie:
Obrazek

Stanowisko strzeleckie:
Obrazek

Działko:
Obrazek

Opuszczana rampa (porgi precz z pokładu):
Obrazek


Wracając jeszcze do tego dlaczego mi nie pasuje grafika na kartonie. Jak pisałem wcześniej miała to być scena z Imperium Kontratakuje. Ale już na pierwszy rzut oka widać, że Sokół jest wzorowany na tym z ep. VII. Wiem, czepiam się. Dla mnie to, że można zmienić antenę na okrągłą to taki sam zabieg jakby dorobić na Tumblerze z tyłu dwa skrzydła i powiedzieć, że to Batmobile Burtona.
Te wstawki w kolorze olive green i md dark flesh, czerwone reflektory z przodu. Różne drobne kosmetyczne zmiany, które nawet ja dostrzegam, a co dopiero hardcorowi fani. Od razu zobaczą, że to Falcon po liftingu.
Zamiast działać na dwa fronty mogli się skupić bardziej na dopracowaniu innych szczegółów i zrobić jedną wersję ale porządną. Nie zmienia to oczywiście faktu, że od strony technicznej, jest dużo bardziej dopracowany niż Sokół z 2007.
Sam greebling to już jakaś masakra.

Fotki dla porównania:
Obrazek Obrazek


Podsumowując:
Jako fan klasycznych SW ubolewam, że dostaliśmy nowszą wersję (ale oczywiście rozumiem, że 'tak było trzeba'). Od strony technicznej jest dużo lepiej. Prawie 2500 elementów więcej robi swoje. Wnętrze mogłoby być lepiej zrobione. Nie tylko obszerniejsze ale i z lepszym dostępem. ZA MAŁY KOKPIT.
Mimo wszystko samo układanie było przyjemne i ciekawe.
Czy dorównuje pierwowzorowi? Pod wieloma względami tak (pozytywnie) Czy jest lepszy? Tak i nie. Tu i tam jest krok w przód, a gdzie indziej krok w tył.

Ciekaw jestem co zaserwują nam za kolejne 10 lat...
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 75192 UCS Millennium Falcon

Post autor: Kalais »

Dobra robota z recką :) Dobrze się czytało i oglądało.
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 75192 UCS Millennium Falcon

Post autor: Szczepan »

Havoc pisze:Niestety nie da się ich usadzić tak, żeby Chewie był z przodu. Trochę szkoda, że postać, która jest drugim pilotem nie może zająć swojego miejsca jeśli w kabinie jest jeszcze dwójka pasażerów.
Może nie na siedząco, ale jeśli C3PO będzie stał w drugim rzędzie, to da się.

Naklejkami, jak widzę, gardzisz?
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 75192 UCS Millennium Falcon

Post autor: Havoc »

Szczepan pisze:
Havoc pisze:Niestety nie da się ich usadzić tak, żeby Chewie był z przodu. Trochę szkoda, że postać, która jest drugim pilotem nie może zająć swojego miejsca jeśli w kabinie jest jeszcze dwójka pasażerów.
Może nie na siedząco, ale jeśli C3PO będzie stał w drugim rzędzie, to da się.

Naklejkami, jak widzę, gardzisz?
Nie, żadna konfiguracja minifigów nie pomoże.

Naklejki powodują, że elementy stają się mniej uniwersalne.
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 75192 UCS Millennium Falcon

Post autor: Szczepan »

Usadź ich tak:
20181209_230921.jpg
to się zmieszczą
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 75192 UCS Millennium Falcon

Post autor: nori »

Wreszcie czytana recenzja, coś ostatnio panuje posucha w tym temacie na obu forach! Dzieki Havoc, miło się czytało i oglądało!
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 75192 UCS Millennium Falcon

Post autor: Havoc »

Szczepan pisze:Usadź ich tak to się zmieszczą
Nie można mówić 'usadź' skoro jeden musi stać :) Jak to mówią 'you're missing the point' Szczepan. Zwróciłem na to uwagę ponieważ jest to jeden ze wspomnianych przeze mnie kroków w tył. Kokpit w poprzednim Sokole może wyglądał gorzej ale wszystko się tam mieściło.
nori pisze:Wreszcie czytana recenzja, coś ostatnio panuje posucha w tym temacie na obu forach! Dzieki Havoc, miło się czytało i oglądało!
Dzięki, cieszę się, że się podobało.
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 75192 UCS Millennium Falcon

Post autor: Szczepan »

Skoro już się łapiemy za słowa, to od początku mówiłem, że da się posadzić Chewbaccę z przodu, jeśli C3PO będzie stał z tyłu, na co Ty odrzekłeś
Havoc pisze:Nie, żadna konfiguracja minifigów nie pomoże.
No więc pomoże.
Może to i krok wstecz, ale przynajmniej można się podeprzeć materiałem źródłowym:
Obrazek
C3PO mało siedział w kokpicie.
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 75192 UCS Millennium Falcon

Post autor: Amal »

Aleś się napracował! recenzja super, ale jeszcze większy szacunek za czas jaki poświęciłeś na złożenie Sokoła i obfotografowanie. Szczepanem się nie przejmuj - niech sobie sam usiądzie w kokpicie o przestanie marudzić :)
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
ODPOWIEDZ