6861 X-1 Patrol Craft

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

6861 X-1 Patrol Craft

Post autor: Amal »

6861 X-1 Patrol Craft

Obrazek

Rok:1980
Seria: Space Classic
Ilość elementów: 54 (pudełko) 53 peeron, 55 brickset
Ilość figurek: 1 kosmonauta (czerwony)
Wymiary pudełka: 19.3 x 9 x 3.6 cm

Rok 1980 w temacie Space, pod względem ilości wydanych zestawów, zdominowany został przez zestawy w tonacji szarej z przezroczysto-zielonymi dodatkami. Jednym z nich jest prezentowana jednostka oznaczona symbolem X-1.

W stosunku do tego modelu nie mogę pozostać obojętnym. Był to bowiem drugi zestaw który otrzymałem od brata, powracającego z wycieczki do USA, tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Gdy go otrzymałem, targnęły mną mieszane uczucia: olbrzymiego szczęścia z powodu niespodziewanego – drugiego już prezentu, a także straszliwego … żalu z powodu stanu pudełka – zgniecionego podczas transportu w walizce.

PUDEŁKO I ZAWARTOŚĆ

Opakowanie nie należy do największych, choć do zupełnie maciupkich mu jeszcze daleko. Model umieszczono w pudełku w którym w USA zastosowano nielubiane przeze mnie zamknięcie. Aby dobrać się do zawartości należy rozedrzeć krótszy bok kartonika w miejscach perforacji. Niestety przy pierwszym otwarciu, powodowało to w pewnym stopniu destrukcję pudełka i tym samym stratę wartości kolekcjonerskiej. W dacie otrzymania zestawu nie znałem jeszcze niestety tajników otwierania pudełka bez destrukcyjnych wskazówek producenta i z niesmakiem się do nich zastosowałem. Prezentowane przeze mnie opakowanie jest wersją kanadyjską z zastosowaniem grubszego kartonu i podwójnych klapek zamykających. Na tylnej stronie pudełka możemy zapoznać się z czterema modelami alternatywnymi.
Obrazek

W zestawie brak jest szczególnie rzadkich i poszukiwanych elementów, chyba że za takie uznać podpory statku lub szary skos z logo Classic.
Obrazek

Posiadany przeze mnie zestaw z rynku kanadyjskiego, uzupełnia instrukcja, koperta z adresem jednego z legowych klubów oraz karteczka o bliżej nieznanym przeznaczeniu.
Obrazek

BUDOWA I BAWIALNOŚĆ

Model Główny
Obrazek

Ze względu na małą ilość zastosowanych elementów, model ten powstaje szybko i bezproblemowo. Wydawałoby się więc, że nie możemy oczekiwać po nim jakichkolwiek niezwykłości, zwłaszcza, że brak w nim elementów ruchomych. Pomimo tego, gdyby ktoś zapytał mnie o najbardziej udane konstrukcje Space Classic, X-1 znalazłby się tam z pewnością. Nie wiem czy to tylko moje wrażenie, ale w moim legowym świecie Space, statek ten pełnił funkcję szybkiego, zwrotnego i niezwykle skutecznego niskopułapowego obrońcy osiedli badawczych. Podoba mi się przede wszystkim umieszczenie czerwonego pilota pomiędzy niezwykle udaną konstrukcją silników, przechodzących stopniowo w kondensatory energii-pożywki dla karabinów pulsacyjnych, znajdujących się na jej drugim końcu. W wielu moich symulowanych misjach X-1 dawał sobie radę z wieloma teoretycznie silniejszymi lecz mniej zwrotnymi jednostkami wroga. Jedynym drażniącym mnie elementem były i są wiecznie odpadające anteny, pionowo umieszczone przy silnikach. Gdyby w jakikolwiek sposób zastosować ich horyzontalne położenie, podkreśliło by to drapieżność tego myśliwca.
Obrazek
Obrazek

MODELE ALTERNATYWNE

Zaproponowano nam cztery modele. Warto zwrócić uwagę, że w każdym z nich zastosowano inną formę, co powoduje, że nie możemy narzekać na monotonię.

Model I
Statek o przeznaczeniu transportowym. Sam w sobie może nie jest piękny, lecz zwrócę uwagę na miejsce pomiędzy konstrukcją silników. Umieszczone są tam dwa okrąglaki, mogące stanowić podstawę dla kontenera niewielkich rozmiarów, lub innego urządzenia. Trzeba do tego jednak użyć MOC-y - innych klocków z tego okresu.
Obrazek

Model II
Uwagę zwraca zwarta konstrukcja tego statku oraz jego spód ukazany bardzo wyraźnie na pudełku. Ze względu na potężne silniki pionowe, zapewne ma on za zadanie punktową lewitację nad terenem. Całkiem możliwe zatem, że jest to jednostka śledząca lub nadzorująca budowę infrastruktury gruntowej.
Obrazek
Obrazek

Model III
Nieduże stanowisko startowe rakiety badawczej. W zasadzie bardzo udana konstrukcja, ale… ze względu na fakt, iż zestaw pozbawiony jest jakichkolwiek elementów zawiasowych, ramię startowe rakiety jest nieruchome! To duży minus osłabiający ocenę bawialności tego modelu.
Obrazek
Obrazek

Model IV
Najbardziej oryginalny i zarazem najciekawszy model alternatywny tego zestawu. Budując go sądziłem, że sposób łączenia niektórych elementów będzie powodem szybkiej destrukcji statku. Pomyliłem się jednak, z czego bardzo się cieszę. Łączenia są mocne, a statek solidny. Zawdzięcza to przede wszystkim niezwykle lekkiej konstrukcji. Zastanawiałem się długo, jak przy zaprojektowanej konfiguracji silników, ma wyglądać spód zapewniający swobodne posadzenie statku na gruncie. Po wielu próbach, przy ograniczonych możliwościach materiałowych wybrałem prezentowaną wersję, która moim zdaniem dobrze wpasowuje się w konstrukcyjną lekkość tej patrolowo-myśliwskiej jednostki.
Obrazek
Obrazek

Rodzina X-1 stanowi świetne uzupełnienie szarej konwencji Space roku 1980, a w szczególności zestawu 6901. Całości stawiam mocną czwórkę.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2018 02:51 przez Amal, łącznie zmieniany 1 raz.
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 6861 X-1 Patrol Craft

Post autor: nori »

Kojarzę większość modeli z tamtych lat, a ten mnie zaskoczył, tym bardziej, że zdjęcie na pudełku jest dość niestandardowe jak na TLG. Nie kojarzę, by często fotografowano model "od tyłu" i do tego bez pokazania buźki minifigurki. Wygląda to cokolwiek dziwnie.

Ale sam model mi się podoba, coś ostatnio coraz bardziej powraca u mnie miłość do zestawów z tamtych lat, gdy klocki były jeszcze klockami, a nie modelami do złożenia z pierdyliardem wyspecjalizowanych części dostępnych w multum odcieni każdego koloru.

Dzięki Amal za kolejną świetną recenzję, uwielbiam gdy wstawiasz dodatkowe opowieści, jak choćby zestaw trafił w Twoje ręce i w jakim stanie było pudełko. Recenzje wtedy mają bardziej osobisty wydźwięk, co tylko nadaje im smaku.
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 6861 X-1 Patrol Craft

Post autor: Havoc »

Model główny jeszcze jakoś tam daje radę ale reszta...no cóż. Do najpiękniejszych nie należą. Może inna kolorystyka by to podratowała. Ale recenzja jak zawsze git :)
ODPOWIEDZ