42070B Research explorer vehicle

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

42070B Research explorer vehicle

Post autor: Sariel »

Recenzja modelu B 42070 6x6 All Terrain Tow Truck
Obrazek

Dane techniczne
Seria: Technic
Rok premiery: 2017
Liczba klocków: 1862
Katalogi: Brickset
Cena: $289.99, S@H: 1190,00 PLN

Model B oficjalnego flagowca 2017. Przejdzie do historii jako konstrukcja o bardzo tajemniczej historii powstania: czy projektant przegrał jakiś zakład? Czy bardzo potrzebował wyjść wcześniej z pracy i sklecił coś naprędce na kolanie? A może chodziło o stworzenie czegoś, przy czym model A będzie wyglądał całkiem przyzwoicie? Jeśli to ostatnie, to trzeba przyznać że plan zadziałał - a to dzięki takim strategicznym posunięciom jak:
- brak jakiegokolwiek zawieszenia
- trzy otwarte dyfry, skutecznie zatrzymujące ciężarówkę jeśli któreś koło choćby zacznie się ślizgać
- artystyczna buda nie przypominająca żadnego pojazdu, z gołym tyłem, surowym przodem i dziurą pośrodku
- skrętna oś z tyłu zamiast z przodu. Nie dla jakiegoś konkretnego powodu, po prostu tak bo tak.
- wyciągarka z powszechnie lubianą zębatką z24 ze sprzęgłem, dająca się pociągnąć na siłę jednym palcem
- ponad 600 gramów niewykorzystanych części z modelu A, w tym wszystkie obrotnice, racki i tona kół zębatych
- sprytne zagospodarowanie silników: wyciągarkę napędza PF M, bo XL w tym czasie podnosi i opuszcza nadwozie

Jednym słowem: katastrofa. Nie mam pojęcia co model ma reprezentować i czym miał być w zamierzeniu - od biedy mógłby chyba uchodzić za futurystyczną ciężarówkę rajdową, ale na pewno nie za "research vehicle" skoro jest wyposażony wyłącznie do jazdy z punktu A do punktu B. Gigantyczna liczba niewykorzystanych części - około 1/4 zestawu - świadczy o tym jak bardzo projektantowi się nie chciało, a skąd wziął się pomysł na skręt tylko z tyłu, tego najtęższe umysły nie odgadną. Biorąc pod uwagę poziom wykonania całości: być może projektant za późno się zorientował że buduje nadwozie tyłem do przodu i już tak zostało.

Na plus zaliczyłbym dużą prędkość tego potworka, bo i redukcja i masa jest tu niższa niż w modelu A, oraz lepiej działającego pilota dzięki bardziej odsłoniętemu odbiornikowi IR. Pod każdym innym względem jest to trudna do zrozumienia fuszerka.

Film:
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: 42070B Research explorer vehicle

Post autor: Jellyeater »

Jeździ? Jeździ. Jedna osobistość ma już teraz drugi powód by kupić ten zestaw. A może nawet i dwa, żeby mieć dwa jeżdżące pojazdy na raz. :-)
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11897
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: 42070B Research explorer vehicle

Post autor: Kris Kelvin »

Sariel pisze: Jednym słowem: katastrofa.
Lejesz miód na me serce :D
Uczcijmy to okolicznościowym gifem:
Obrazek
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
Mateyo82
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2014 07:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Baranowo

Re: 42070B Research explorer vehicle

Post autor: Mateyo82 »

Powiem tak, przeanalizowałem dokładnie Twoje obie recenzje modelu A i B i ten zestaw, jak na uczczenie 40 lecia Lego Technic to jakieś nieporozumienie. No może za wyjątkiem tych pięknych kół. Reszta to bieda straszna i cena też straszna. Żal i zgrzytanie zębów prawdziwego fana. "42030 i 42043 zjada 5-krotnie ten zestaw na śniadanie".
ODPOWIEDZ