30477 Chameleon

Moderator: nori

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

30477 Chameleon

Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 30477 Chameleon

Seria: Creator
Rok wydania: 2017
Liczba klocków: 53
Liczba figurek: -
Cena: 15 - 45 (MISB) zł (Allegro, BrickLink)

Brickset

Jako niepoprawny fan polybagów, zbierający je równie wytrwale jak klasyczne zestawy, wracając powoli do recenzji zestawów postanowiłem na etapie rozbiegu przybliżyć Wam niewielki tegoroczny zestaw serii Creator. Mały barwny kameleon wydany jako pozycja promocyjna w postaci polybaga trafił na rynek na początku lutego, a przynajmniej wówczas pojawił się w sprzedaży online. Zestaw idealnie wpisujący się w szereg zwierzaków, jakie wyszły w ramach twórczej serii to przyjemna konstrukcja, co postaram się poniżej udowodnić.

Opakowanie i instrukcja

Zestaw umieszczono w typowym dla polybagów woreczku foliowym o wymiarach 17 x 17 centymetrów (licząc wraz z przezroczystymi paskami). Grafika główna to zwierzak umieszczony na jakimś drzewie. Do tego numer zestawu oraz przeznaczenie wiekowe, jak i seria z której pochodzi. Tył to oczywiście wszelkiej maści ostrzeżenia i informacje techniczne. Nie mogło zabraknąć też przezroczystego paska do podglądu zawartości. Ciekawostką jest, iż jest to najbardziej "napakowany" polybag, jaki udało mi się kupić. A wiem co piszę, gdyż w ramach swojej kolekcji otworzyłem dotychczas ponad 150 różnych zestawów tego typu. ;) Być może to kwestia mojego egzemplarza, że na etapie produkcyjnym pozostało wewnątrz tak dużo powietrza, a być może dotyczy to całej serii. Tego nie wiem. Gdyby go mocno klepnąć, to wystrzeliłby jak nadmuchana torebka papierowa. :)

Obrazek

Obrazek

Następnie instrukcja. Złożona kilkukrotnie rozkłada się do formatu A4 i w obustronnych dwudziestu jeden ruchach przedstawia budowę modelu. Instrukcja czytelna, a błędów nie zauważyłem.


Obrazek

Obrazek

Elementy

Wnętrze polybaga poza wspomnianą instrukcją kryje średnią ilość elementów jak na woreczkowy zestaw. Zawartość całości wygląda dokładnie jak na zdjęciu poniżej.

Obrazek

Zestaw składa się z pięćdziesięciu trzech elementów plus trzesz sztuk zapasowych. Kolorystycznie został utrzymany bardzo barwnie. Kolorem dominującym jest limonkowy, do tego trochę części w kolorze niebieskim, jasno pomarańczowym, czerwonym i czarnym. Wśród elementów znajdziemy sporo przydatnych łuków czterech typów, w dwóch kolorach, plate, w tym modyfikowanych, kilka bricków i innej drobnicy. Najciekawsze elementy to 18649 w kolorze jasno pomarańczowym występujący w tej barwie tylko w dwóch zestawach i 63868 w kolorze limonkowym występujący tylko w trzech zestawach, czy 93606 w kolorze limonkowym występujący w sześciu zestawach.
Ilość elementów średnia jak na polybaga, lecz trzeba przyznać, że obfitująca w ciekawe i przydatne części. W szczególności zestaw stanowi bogaty zasób elementów w kolorze limonkowym. Części to duży plus zestawu.

Zestaw

30477 to nic innego jak miniatura kameleona polującego na muchę, tudzież innego latającego owada. Jest jednym z dwóch, w zasadzie trzech zestawów przedstawiających żyjątka (wliczając 31058), które wyjdą/wyszły w tym roku w ramach serii Creator. Zestaw wydaje się być pozycją promocyjną w sensie ogólnym i nie odnosi się do żadnego konkretnego zestawu normalnych rozmiarów. No chyba że TLG chciało nim przypomnieć o zwierzętach z deszczowego lasu 31031. Kameleon rzuca się mocno w oczy i zapada w pamięć dzięki swej jaskrawej kolorystyce. Barwność konstrukcji powoduje, że przyciąga wzrok. Tak było także ze mną gdy pojawiły się zdjęcia polybagów na rok 2017. Kameleon był jedną z tych pozycji, które najlepiej zapamiętałem.
Konstrukcja zwierzaka jest dość prosta i nie stwarza problemu podczas budowy. Można ją podzielić na cztery etapy. Budujemy tułów, łapki, ogon i głowę. Poszczególne moduły sympatycznego gada widoczne na zdjęciu poniżej. Dalej także zdjęcie gotowego zwierzaka wraz z owadem na którego polował i trzema zapasowymi częściami.

Obrazek

Obrazek

Konstrukcja dobrze oddaje kształty oryginału. Mamy sporą głowę z dużymi wyłupiastymi oczami, długi jęzor do chwytania owadów, łapki zakończone paluchami do chwytania drzew i gałązek oraz gibki ogon. Ponieważ kameleon to gad pozostający w bezruchu i polujący dzięki zmiennemu kamuflażowi, tak i nasza bestia siedzi bez ruchu i oczekuje na zdobycz. Sekwencja polowania widoczna na trzech poniższych zdjęciach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Budowa pozwala na dokonywanie sporej ilości ruchów w kilku zakresach. Ruchome są więc łapy, umożliwiające imitację chodu, głowa, wraz z ruchomą szczęką i językiem, a także ruchomy ogon. Bardzo dobre zdolności, jak na tak małą konstrukcję. Duży plus zestawu zapewniający bawialność. Zwierzak spokojnie trzyma się nawet na większych roślinach i może stanowić niezłe klockowe urozmaicenie domowych pnączy. ;)Więcej fotek przedstawiających tę fajną kolorową konstrukcję poniżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podsumowanie

30477 to zestaw, który choć jest tylko małym polybagiem to zapada w pamięć. Zastosowana kolorystyka w połączeniu z możliwościami ruchowymi naszego zwierzaka i to przy tak niewielkiej skali nadają moc polybagowi. Mnogość fajnych i przydatnych elementów i to w ciekawych kolorach w połączeniu z niewielką ceną (obecnie na jednym z portali aukcyjnych zestaw można nabyć za 15 zł!) dodatkowo wznosi odbiór pozycji na wyżyny. Moim zdaniem kameleon to świetny mały zestaw, w którym nie odnotowałem żadnych minusów. Ocena nie może być więc inna niż 10/10 punktów w polybagowej skali. Właśnie. I do tego to tylko mały polybag ;) 30477 polecam wszystkim fanom TLG, bo każdy w tej małej pozycji znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Za :
+ dobre odzwierciedlenie oryginału
+ bawialność i możliwości ruchowe
+ kolorystyka
+ elementy

Przeciw:

Brak
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 30477 Chameleon

Post autor: Silverbrick »

Chyba recenzując polybagi wywołałem kolejne... Sam zestaw ciekawy (jak na Creatora). Ciekawi mnie najbardziej ten element co Kameleon trzyma w buzi. To chyba coś w rodzaju "piórka" wetkniętego w element.
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 30477 Chameleon

Post autor: tbzz »

Silverbrick pisze:Chyba recenzując polybagi wywołałem kolejne... Sam zestaw ciekawy (jak na Creatora). Ciekawi mnie najbardziej ten element co Kameleon trzyma w buzi. To chyba coś w rodzaju "piórka" wetkniętego w element.
Silverbrick. Recenzja pochodzi z 28 lutego. Zajrzyj na moją stronę. A te piórko to skrzydła owada..
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
ODPOWIEDZ