6277 Imperial Trading Post [VIDEO]

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 6277 Imperial Trading Post [VIDEO]

Post autor: Szczepan »

Silverbrick pisze:A co do rosnących cen: niby mówi się, że nowe Pirates jest droższe od Classic. Coś mi tu jednak nie pasuje i to mocno. Jak wy to porównujecie skoro wtedy cen jeszcze nie było w katalogach?
Wybacz, ale to pytanie jest tak głupie, że aż nie wiem, co Ci napisać. Zdajesz sobie oczywiście sprawę z tego, że katalogi to nie jedyne na świecie źródło wiedzy o cenach?

Nawiasem mówiąc - zupełnie nie zgodzę się z tezą, że teraz klocki są droższe niż kiedyś. Przykładowo - Black Seas Barracuda kosztowała $110 (za Bricksetem). W 1990 roku kurs dolara ustawiono na sztywno na 9500 zł. I faktycznie - w Peweksie można było Barakudę kupić za okrągły milion złotych. Czyli za jedną średnią krajową (dziś ~4200 zł). Ale ile te pieniądze były faktycznie warte? Co jeszcze można było za to kupić? W 1990 bochenek chleba kosztował 2000 zł (dziś ~3 zł). Innymi słowy - Barakuda kosztowała 500 bochenków. Gdyby dziś miała tyle kosztować, to byłoby ~1500 zł. Dla porównania - 70738, który jako-tako da się do niej przyrównać jest trzykrotnie tańszy.

I wiem, że rok 1990 to trudny przypadek, bo hiperinflacja i tak dalej, ale co do zasady, to raczej się nie mylę - klocki teraz są relatywnie tańsze niż kiedyś.

Informacje o cenach w 1990 roku brałem stąd.
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 6277 Imperial Trading Post [VIDEO]

Post autor: Silverbrick »

Wielkie dzięki za tą infromację! Obaliłeś wielki mit. Może wreszcie ludzie przestaną narzekać na to, że Lego drożeje.
Jellyeater pisze:Stare ludki były sympatyczne. Nowi piraci z tymi swoimi wykrzywionymi mordami nie są.
Mam pomysła. A gdyby tak wziąć nową figurkę Pirata i zamienić jej twarz na starą główkę? Były by i ładne detale na torsie/nóżkach i sympatyczność.
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: 6277 Imperial Trading Post [VIDEO]

Post autor: dzidek1983 »

Silverbrick pisze:Wielkie dzięki za tą infromację! Obaliłeś wielki mit. Może wreszcie ludzie przestaną narzekać na to, że Lego drożeje.
Jellyeater pisze:Stare ludki były sympatyczne. Nowi piraci z tymi swoimi wykrzywionymi mordami nie są.
Mam pomysła. A gdyby tak wziąć nową figurkę Pirata i zamienić jej twarz na starą główkę? Były by i ładne detale na torsie/nóżkach i sympatyczność.
Gdyby to było takie proste :(
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7105
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 6277 Imperial Trading Post [VIDEO]

Post autor: Jaskier »

Silverbrick pisze:Wielkie dzięki za tą infromację! Obaliłeś wielki mit. Może wreszcie ludzie przestaną narzekać na to, że Lego drożeje
LEGO może nawet i drożeje, ale same klocki robią się tańsze. Robiłem kiedyś projekt na zaliczenie ze statystyki i badałem zmiany ilorazu: cena zestawu/ilość części. Nawet bez uwzględniania inflacji (komu by się to chciało robić w sierpniu po pierwszym roku studiów :P) badanie wypadło na korzyść nowszych zestawów. Ceną za to jest rezygnacja z płyt bazowych, dużych podstawek, ogólnie dużych części, które zauważalnie podbijały (w zasadzie wciąż podbijają) ceny - pik wystąpił np. przy jakimś nowszym promie kosmicznym z City, który miał kilka takich białych zaokrąglonych paneli.

Oczywiście nijak się to ma do kwestii jakości wykonania elementów, projektów zestawów etc.
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 6277 Imperial Trading Post [VIDEO]

Post autor: Silverbrick »

dzidek1983 pisze:
Silverbrick pisze:Wielkie dzięki za tą infromację! Obaliłeś wielki mit. Może wreszcie ludzie przestaną narzekać na to, że Lego drożeje.
Jellyeater pisze:Stare ludki były sympatyczne. Nowi piraci z tymi swoimi wykrzywionymi mordami nie są.
Mam pomysła. A gdyby tak wziąć nową figurkę Pirata i zamienić jej twarz na starą główkę? Były by i ładne detale na torsie/nóżkach i sympatyczność.
Gdyby to było takie proste :(
Gdzie widzisz problem? Np. masz zestaw z nowych Pirates i kupujesz na Allegro ludka ze stare, no i podmieniasz. Oto cała tajemnica.
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: 6277 Imperial Trading Post [VIDEO]

Post autor: Jellyeater »

Stare głowy wyglądają już staro. I nie pasują stylistycznie do nowych torsów. Stare strasznie są grubo drukowane.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: 6277 Imperial Trading Post [VIDEO]

Post autor: dzidek1983 »

Chodzi o stylistykę, stare główki były "przyjazne" i cały wygląd figurki był mało agresywny. Obecne torsy są dużo bardziej szczegółowe, ale tez wykluczają się z tej łagodnej stylistyki. W skrócie miła buzia nie pasuje to torsu zakapiora.

Ps. ostatnio nawet postanowiłem, że sobie sprawię statek piratów, bo nigdy za młodu nie miałem, a zawsze chciałem, by ciąć koszty postanowiłem kupić potrzebne klocki wg instrukcji z BL i samemu złozyć, typowa inwestycja na półkę, ale ceny żagli są mocno wyśrubowane, same żagle do Barracudy to jakieś 300 zł??
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Bricks Planet
Posty: 183
Rejestracja: 10 paź 2014 08:45
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Epinal
Kontakt:

Re: 6277 Imperial Trading Post [VIDEO]

Post autor: Bricks Planet »

Jaskier pisze:
Silverbrick pisze:Wielkie dzięki za tą infromację! Obaliłeś wielki mit. Może wreszcie ludzie przestaną narzekać na to, że Lego drożeje
LEGO może nawet i drożeje, ale same klocki robią się tańsze. Robiłem kiedyś projekt na zaliczenie ze statystyki i badałem zmiany ilorazu: cena zestawu/ilość części. Nawet bez uwzględniania inflacji (komu by się to chciało robić w sierpniu po pierwszym roku studiów :P) badanie wypadło na korzyść nowszych zestawów. Ceną za to jest rezygnacja z płyt bazowych, dużych podstawek, ogólnie dużych części, które zauważalnie podbijały (w zasadzie wciąż podbijają) ceny - pik wystąpił np. przy jakimś nowszym promie kosmicznym z City, który miał kilka takich białych zaokrąglonych paneli.

Oczywiście nijak się to ma do kwestii jakości wykonania elementów, projektów zestawów etc.

nie da sie tego dokladnie porownac. Chyba, ze zrobilibysmy bardzo wnikliwe badania. Tak jak napisales, kiedys bylo wiecej duzych klockow i plytek bazowych. Cena jednej plytki bazowej wszyscy wiemy jaka jest wsklepie. wiec jak taka plytke wrzucimy do zestawu to srednia cena klocka na zestaw jest bardzo zawyzona.

Mysle, ze aby to zrobic, trzeba by porownywac przy zestawach City. Tylko tutaj tez trzeba zwrocic uwage na to, ze kiedys smieciarka miala tylko 109 klockow ( http://brickset.com/sets/6668-1/Recycle-Truck" target="_blank ), a dzis ma dwa razy tyle ( http://brickset.com/sets/7991-1/Recycle-Truck" target="_blank ). Wiec jesli porownamy ceny dwoch smieciarek to oczywiste, ze ta nowa bedzie drozsza.
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7105
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 6277 Imperial Trading Post [VIDEO]

Post autor: Jaskier »

Dlatego napisałem, że można odebrać, że LEGO jako takie drożeje, ale - i mowa tu wyłącznie o zestawach - średnia cena pojedynczych elementów zmalała (o ile mnie pamięć nie myli, inflacja wywołała coś koło trzykrotnego spadku wartości dolara, więc to dodatkowo wpłynie na korzyść tej tezy).

W swoim projekcie uwzględniłem około stu dużych zestawów - flagowców danych serii - główne bazy, największe zamki etc. Wydaje mi się, że było to wystarczające do zauważenia trendów, o których napisałem w poprzednim poście.
ODPOWIEDZ