42055 Bucket Wheel Excavator [VIDEO]

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

42055 Bucket Wheel Excavator [VIDEO]

Post autor: Sariel »

Obrazek

Seria: Technic
Rok wydania: 2016
Liczba elementów: 3927
Cena: £179.99 / $279.99
Brickset



Funkcje:
Zmotoryzowane jednym silnikiem PF XL podłączonym do skrzyni rozdzielczej:
- napęd przód/tył
- obrót koła łopatkowego z jednoczesnym napędem górnego i dolnego pasa transmisyjnego
- obrót wieży lewa/prawa
Ważne: skrzynia rozdzielcza jest dość skomplikowana i zasadniczo pozwala albo napędzać cały model, albo kręcić kołem i obracać lewa/prawa - ale nie jednocześnie z napędem.

Funkcje manualne:
- obrót dolnego pasa transmisyjnego lewa/prawa w zakresie 180 stopni
- blokada dolnego pasa transmisyjnego tak, żeby pozostawał w miejscu kiedy wieża się obraca
- opuszczane schodki z tyłu podwozia
- ciężarówka z manualnym skrętem i paką podnoszoną za pomocą dźwigni

Za:
- ogromny zestaw, największy Technic w historii podnoszący zeszłoroczną poprzeczkę o ponad 1100 części
- zaskakująco tani: kosztuje mniej niż 42056 od którego jest znacznie większy
- fantastyczne źródło klocków, w tym wielu nowych części
- znakomicie uczy jak budować solidne struktury
- w komplecie z fajną ciężarówką
- modele A i B są niezwykłymi, ciekawymi maszynami
- prosta, przyjemna budowa która pochłonęła mi mniej czasu niż spędziłem nad Arocsem

Przeciw:
- kopanie, czyli podstawowa funkcja, ssie straszliwie przez sprzęgła które zatrzymują koło jak tylko o coś się otrze
- większość dzieci będzie już dorosłymi zanim to przejedzie kilka metrów
- obsługa skrzyni rozdzielczej nie jest prosta
- ogromna ilość kół zębatych generuje duże luzy, od których cierpi szczególnie funkcja blokowania dolnego pasa transmisyjnego
- zaledwie garstka części zapasowych
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11460
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: 42055 Bucket Wheel Excavator [VIDEO]

Post autor: goldsun »

Qrde. Mocno mnie przekonujesz do ewentualnego zakupu. Tym bardziej, ze sam model mnie ciekawi.
I nawet nie odrzuca mnie aż tak bardzo "nie dla tych, którzy właśnie posegregowali swoje klocki" (a właśnie zrobiłem sobie lekką reorganizację). :-)
Tylko lista nowych części (nowych kształtów, nie "w nowych kolorach") jakoś wcale aż tak duża IMHO nie jest, albo ja czegoś nie zauważyłem?
Chyba, że ta "duża ilość" ma dotyczyć tego, że dostajemy od razu 14 sztuk tej żółtej ćwiartki okręgu z zębatką i 8 "łyżek"?


Dzięki za recenzję - dobry materiał do zastanowienia się "być kupić, czy nie być nie kupić". :-)
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 42055 Bucket Wheel Excavator [VIDEO]

Post autor: Sariel »

goldsun pisze:Chyba, że ta "duża ilość" ma dotyczyć tego, że dostajemy od razu 14 sztuk tej żółtej ćwiartki okręgu z zębatką i 8 "łyżek"?
Tak, pomijając drobiazgi typu 50+ ramek 5x7 czy 700+ pinów :)
Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Re: 42055 Bucket Wheel Excavator [VIDEO]

Post autor: Allemov »

Brzydkie jak siedem nieszczęść. :P

A jeśli na części - to do czego komu aż tyle "łyżek"? Budujesz 8 koparek?

Mamy chyba dokładnie odwrotne gusta. Ostatnio wyłania się powoli schemat, w którym krytykujesz wszystkie duże zestawy, które mi się podobają, a wychwalasz wszystkie które mi się nie podobają. ;)
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 42055 Bucket Wheel Excavator [VIDEO]

Post autor: Sariel »

Jeśli podobało Ci się Porsche, nie mogę Ci pomóc :)
Awatar użytkownika
Lordofdragonss
Posty: 1201
Rejestracja: 20 lip 2013 05:10
Rok urodzenia: 1990
Lokalizacja: Bełchatów/ Łódź

Re: 42055 Bucket Wheel Excavator [VIDEO]

Post autor: Lordofdragonss »

Ja nie jestem technikowcem, ale model w ruchu mnie zachwycił!
Smutno tylko, że kopać się nie da....
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11460
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: 42055 Bucket Wheel Excavator [VIDEO]

Post autor: goldsun »

Zbudowałem w końcu (Model A). :-)
(pierwsze) wrażenia:
- faktycznie spore to draństwo - porównywał ktoś go do innych, największych modeli z klocków Lego?
- jazda z prędkością zmęczonego żółwia na urlopie, nie zachęca
- działanie ... na pewno fajne, zwłaszcza na początku - pytanie tylko, jak długo będzie bawialne (dla dziecka), zwłaszcza w porównaniu do 3 dni budowania (na luzie, w wolnych chwilach, ale jednak było tego trochę godzin)
- mam pewne wątpliwości co do "można się nauczyć budowania mechanizmów" - mechanizmy buduje się w kawałkach, więc trzeba mieć wyobraźnię, żeby "zobaczyć" jak taki mechanizm po kolei działa po poskładaniu. Zwłaszcza, że w podwoziu jest całość mocno zabudowana. No chyba, że skrzynię biegów - sterowania, która jest faktycznie w jednym kawałku.
- z drugiej strony - w ramieniu mamy "gołe" trzy axle które ten mechanizm napędzają - czemu nie są jakoś ładniej zabudowane - nie mam pojęcia
- fajne dbanie o szczegóły: reflektorki, poręcze ... świetna mała wywrotka!
- ilość ramek 5x7 robi wrażenie, grubość instrukcji też :-)
- woreczek nr.6 to w rzeczywistości chyba było ... 10 woreczków. Wyglądały jakby były jakoś konkretnie podzielone, ale w instrukcji tego podziału nie zauważyłem, więc przez jakiś czas miałem pół stołu zawalonego klockami. Minimum kilka pojemniczków na mniejsze klocki i posortowanie większych pozwala to sobie trochę uporządkować, ale momentami szukanie czegoś było męczące.
- model spokojnie robi świetne wrażenie, mimo braku naklejek. Przykleiłem tylko te od sterowania, żeby było wiadomo co jest do czego.
- ciekawi mnie ile czasu trwało projektowanie tego zestawu, zwłaszcza, że jest jeszcze drugi model z tych samych klocków, więc pewnie wymagane było trochę model A zmienić (miałem wrażenie w wielu miejscach, że "przecież tu powinny być inne klocki)

Jak dla mnie bardzo fajny model i nie żałuję zakupu. Chociaż wydaje mi się, że to nie jest zestaw dla każdego.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
tomaschek
Posty: 7
Rejestracja: 22 sty 2017 16:59
Rok urodzenia: 1975

Re: 42055 Bucket Wheel Excavator [VIDEO]

Post autor: tomaschek »

Witam.
Zachecony recenzja zakupilem ten zestaw. Trafilem na promocje w sklepie i udalo mi sie kupic za £ 133 :)
Pytanie - w pudelku jest instrukcja tylko do modelu A, brak instrukcji do modelu B. To normalne czy mam pecha ?

Pozdrawiam

Tomasz

P.S. Dodam, ze kupilem go troche z sentymentu... W firmie, w Polsce, w ktorej pracowalem zanim wyemigrowalem bylo kilka takich maszyn :)
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 42055 Bucket Wheel Excavator [VIDEO]

Post autor: jetboy »

tomaschek pisze: Pytanie - w pudelku jest instrukcja tylko do modelu A, brak instrukcji do modelu B. To normalne czy mam pecha ?
Instrukcja do modelu B do pobrania z sieci. https://www.lego.com/pl-pl/technic/buil ... structions" target="_blank
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 42055 Bucket Wheel Excavator [VIDEO]

Post autor: Silverbrick »

Zauważyłem, iż w twoich recenzjach liczby minusów i plusów są niemal równe.

Zestaw nawet na moim bracie, który się zbytnio nie zna na Technic robi ogromne wrażenie. Widziałem go w sklepie i zobaczyłem, że pudełko ma dodatkową, otwieraną klapkę. Już się zacząłem obawiać, iż zrezygnowano z tego patentu.
ODPOWIEDZ