42056: Porsche 911 GT3 RS [VIDEO]

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

42056: Porsche 911 GT3 RS [VIDEO]

Post autor: Sariel »

Obrazek

Seria: Technic
Rok premiery: 2016
Liczba elementów: 2704
Cena: 300 euro, 1350 PLN
Linki: Brickset, Shop @ Home

Przed Wami najdroższy zestaw w historii LEGO Technic, w którego promocję Lego włożyło masę pary i zbudowało ogromne oczekiwania. Nie będzie to pozytywna recenzja.

Nie da się zaprzeczyć, że zestaw jest piękny, zachwycająco ogromny, przepięknie wydany bo pudełko i instrukcja, i wielu osobom to wystarczy. Ba, wybitni specjaliści od Technica znani jako The Brothers Brick zatytułowali recenzję "Breathtaking perfection". Lego wielu osobom sprzedało 42056 samym wyglądem. Niestety, ponieważ wydaje mi się że w serii Technic chodzi nie tylko o wygląd, to się przyczepię.

Spójrzmy na 42056 w ten sposób: Lego robi wielką pompę pt. "supercar ostateczny" i wypuszcza zestaw liczący prawie 3k części za który trzeba naprawdę słono zapłacić. Czego moglibyśmy się spodziewać? Nowych PFów? Jakiegoś zaawansowanego zawieszenia, może Ackermann, może caster? Może układ skrętny uwzględniający że oryginalne Porsche ma skręt także na tylnych kołach? Może działające hamulce skoro zamarkowano zaciski? Wypasiona skrzynia biegów która zastąpi wszystkie inne?

Co dostajemy:
- żadnych PFów. Nawet kawałka elektroniki. Żadnej opcji typu "łatwo dodaj silniki".
- najprostsze możliwe zawieszenie, oklepane dziesiątki razy, identyczne jak w zestawach kosztujących 5x mniej
- ordynarnie prosty skręt z przodu, żadnego skrętu z tyłu, i trudno dostępną kierownicę
- zamiast hamulców mamy, uwaga, kafle z nalepką
- skrzynia która zajmuje pół podwozia a potem jeśli w ogóle działa to w zasadzie nic nie robi

Serio, dla kogoś kto oczekiwał, zgodnie z tym co samo Lego wypisuje o 42056 "sztuki inżynierii", zestaw jest po prostu strzałem w twarz. Pierwsza lampka ostrzegawcza zapaliła mi się gdy zobaczyłem że cała lista części to dwie kartki, i to nieduże. Za cenę 1350 złotych dostajemy pudło liftarmów, zębatek i paneli. Owszem, są fajne nowe felgi, jest kilka nowych elementów, ale nijak nie wyjaśnia to ceny. Cena jest tym zabawniejsza, że równocześnie z Porsche wychodzi zestaw 42055 który kosztuje mniej, a ma ponad 1200 części więcej, w tym PFy. W zasadzie gdyby koszt za klocek w Porsche był taki sam jak w 42055 to zestaw powinien kosztować jakieś 192 dolary, pozostaje więc pytanie za co płacimy jedną trzecią ekstra?

Największym gwoździem do trumny 42056 jest to co miało być wisienką na torcie, czyli skrzynia biegów. Z niepojętych przyczyn do sekwencyjnej 4-biegowej skrzyni postanowiono dodać dodatkową skrzynię przód/tył, skutkiem czego na niektórych biegach napęd przekazuje DWADZIEŚCIA zębatek. Jaka jest efektywność takiego rozwiązania, wiecie sami. A jeśli nie wiecie, posłuchajcie na filmie jak to wszystko skacze i rzęzi, ponieważ Lego wyznając zasadę "działać nie musi, byle się toczyło" wsadziło do skrzyni z24 ze sprzęgłem, którego jedynym zadaniem jest pozwolić kołom się kręcić kiedy skrzynia zacina się od nadmiaru tarcia. Serio, jest to chyba pierwszy zestaw gdzie zastosowano rozwiązanie typu "wiemy że to nie działa, ale może nikt nie zauważy". Najlepszym żartem jest natomiast to, że nawet gdyby skrzynia jakimś cudem działała perfekcyjnie to w sumie i tak tego nie zobaczymy ponieważ jedyne na co ona wpływa to prędkość obrotów atrapy silnika, która to atrapa jest kompletnie zabudowana i niewidoczna.

Mało? No to uwaga: Lego tak skupiło się na promocji 42056 że chyba zapomniało o kontroli jakości, czego skutkiem są pomylone prędkości w skrzyni. Zamiast 1-2-3-4 mamy 1-3-2-4 ponieważ w instrukcji błędnie zamieniono dwie zębatki. Serio, sprawdzałem to z innym recenzentami. Kurtyna.

Plusy:
- duży i bardzo ładny, chyba że ktoś ma alergię na pomarańcz
- w końcu nie czerwony
- pudełko i instrukcje zjadają wszystko co Lego zrobiło wcześniej a UCS-y wciągają nosem
- sporo nowych części, w tym przydatne koła
- świetny "starter pack" do budowy własnego supercara

Minusy:
- w zestawie za $300 dostajesz klocków za niecałe $200
- funkcje leżą i kwiczą, 8880 sprzed 22 lat to przy tym kosmiczna inżynieria
- brak PF, brak możliwości łatwego dodania PF
- wielkość i waga poważnie utrudniają zabawę; w zasadzie jest to zestaw nadający się głównie do wyglądania na półce
- błąd w instrukcji
- żadnego modelu B
- 1350 PLN? Serio?

Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 42056: Porsche 911 GT3 RS [VIDEO]

Post autor: jetboy »

Bardzo fajna recka, obejrzałem prawie całą. Przewinąłem tylko 5 minut. Mnie osobiście utwierdziła w planach nie kupowania (chyba że za pół ceny). Chomik jak zwykle rządzi!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 42056: Porsche 911 GT3 RS [VIDEO]

Post autor: Silverbrick »

Nie wiem ile razy mam powtarzać. Lego jest robione z myślą o zachodnim rynku, więc cena zawsze będzie duża.
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11460
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: 42056: Porsche 911 GT3 RS [VIDEO]

Post autor: goldsun »

Silverbrick pisze:Nie wiem ile razy mam powtarzać. Lego jest robione z myślą o zachodnim rynku, więc cena zawsze będzie duża.
A ile razy masz w odpowiedzi usłyszeć (żebyś przestał powtarzać?):
Lego jest drogie, zwłaszcza na rynkach wschodnich wychodzi drogo. Wszyscy to wiedzą.
Ale w niektórych przypadkach nawet jak na zachodnie pieniądze wychodzi drogo. I widać to również w komentarzach na forach międzynarodowych.
To jest ten przypadek.
W dodatku jest to przypadek w którym zestaw prezentuje się źle. Po prostu.
Zestawy Technic powinny nie tylko wyglądać. A ten niestety nic innego poza wyglądem nie robi.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: 42056: Porsche 911 GT3 RS [VIDEO]

Post autor: Jellyeater »

Zestawy Technic powinny nie tylko wyglądać. A ten niestety nic innego poza wyglądem nie robi.
Nawet już się go nie da popchnąć bo strzela zębatkami. ;-D On już tylko majestatycznie stoi i świeci dziurami.

To jak z tą złotą erą LEGO?
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 42056: Porsche 911 GT3 RS [VIDEO]

Post autor: Silverbrick »

Jellyeater pisze:To jak z tą złotą erą LEGO?
Nie zbieram Technic, więc nie obchodzi mnie zbytnio w jaką stronę pójdzie ta seria. Ale takie Star Wars, Nexo czy Super Heroes są obecnie w świetnej formie.
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: 42056: Porsche 911 GT3 RS [VIDEO]

Post autor: SERVATOR »

Silverbrick pisze:
Jellyeater pisze:To jak z tą złotą erą LEGO?
Nie zbieram Technic, więc nie obchodzi mnie zbytnio w jaką stronę pójdzie ta seria. Ale takie Star Wars, Nexo czy Super Heroes są obecnie w świetnej formie.
Zapomniałeś dodać, że Ty też od długiego czasu jesteś w świetnej formie!
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 42056: Porsche 911 GT3 RS [VIDEO]

Post autor: Szczepan »

Przyznam, że nieco ta recenzja ostudziła mój zapał. Nie, żebym był planował jakoś się specjalnie rzucać na ten zestaw... Ale jeśli faktycznie jest niczym więcej niż kulawą skrzynią biegów w opakowaniu z pomarańczowych paneli, to przestałem mieć wątpliwości.
Awatar użytkownika
Mateyo82
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2014 07:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Baranowo

Re: 42056: Porsche 911 GT3 RS [VIDEO]

Post autor: Mateyo82 »

Recenzja pierwsza klasa, a moja opinia na temat tego zestawu identyczna jak autora. Model, oczywiście jak na Technic, wygląda świetnie i na tym jego zalety się kończą. Nic dodać, nic ująć. Za pół tej kwoty, które życzy sobie Lego może i bym się skusił na ten zestaw. Flagowce z poprzednich lat lepsze, oferowały znacznie więcej i były tańsze w dniu premiery. Przyoszczędzę grosz na coś innego. Ba, w tej cenie nawet 2 inne zestawy uda się kupić. Dziękuję za wyczerpującą recenzję.
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11894
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: 42056: Porsche 911 GT3 RS [VIDEO]

Post autor: Kris Kelvin »

Ok, zaraz, zaraz, chwila moment, niech złapię oddech.
Dobrze słyszę, że zestaw jest niedostępny bo strzelili byka w instrukcji i będą poprawiać?
I całe to budowanie napięcia, profesjonalny kamuflaż, achy i ochy, perfekcyjne pudełko będące dziełem sztuki i przełomem na miarę wynalezienia druku psu na budę?
Czyż życie nie jest piękne :D

Postarajmy się być poważni, choć nie ukrywam, że banan nie schodzi mi z mordy.

Zestaw wygląda naprawdę przecudnie. Jak zobaczyłem go w tym kamuflażu a la zebra to naprawdę pomyślałem, że sobie wreszcie kupię pierwszy dziurawy zestaw. Autentycznie nie przyszło mi do głowy, że to może nie jeździć. Nie za taką cenę i nie z takim marketingiem, a jednak. A jednak Lego znowu dało radę!!!

To kolejny tegoroczny zestaw po Jaskini Batmana i Bitwą na Hoth, który nie przestaje mnie zadziwiać jak bardzo pazerna może być ta firma, wypuszczając jakieś półprodukty za obłędne ceny. W głowie się nie mieści.

PS. Recenzja jak zawsze znakomita aczkolwiek trochę przewinąłem. No, przewinąłem większość, w sumie do podsumowania.
Chomik chciał pojechać i nie dał rady?
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
ODPOWIEDZ