8868: Air Tech Claw Rig [VIDEO]

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

8868: Air Tech Claw Rig [VIDEO]

Post autor: Sariel »

Obrazek

Seria: Technic
Rok premiery: 1992
Liczba elementów: 954
Oryginalna cena: $139, aktualne średnie ceny według Bricklinka ok. 1753 PLN za nowy / 638 PLN za używany
Linki: Bricklink, Brickset

Tym razem recka klasyka sprzed 24 lat do którego modliłem się pół dzieciństwa. W końcu udało mi się go zdobyć i nie zawiódł. Ba, powiedziałbym że ogromna większość współczesnych zestawów się przy nim chowa.

Plusy:
- niesamowita funkcjonalność i wygląd jak na zestaw poniżej 1000 części
- ogromnie bawialny dzięki świetnemu skrętowi, silnikowi V6 z wysokim przełożeniem i łatwej do opanowania pneumatyce
- dużo uwagi poświęconej detalom, wiele części dodanych tylko dla estetyki
- ma więcej funkcji niż niejeden nowy, duży zestaw; w sumie niewiele mniej od Arocsa
- ciągle wygląda pięknie i realistycznie po 24 latach
- dużo kreatywnych rozwiązań, np. unikalny mechanizm obrotu wieży
- instrukcja do modelu B w komplecie

Minusy:
- morderczo trudna instrukcja w której średnio dodajemy 30 klocków na jeden krok, a model zawsze widać z tej samej strony
- wężyki pneumatyczne dość upierdliwe w podłączaniu, szczególnie sekcje sztywne na bomie
- spora liczba białych części które w wielu egzemplarzach tego zestawu będą już pożółkłe

Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 8868: Air Tech Claw Rig [VIDEO]

Post autor: Szczepan »

Jedna rzecz mnie zawsze zastanawiała w tym zestawie - czy tam jest jakiś zawór nadmiarowy na pneumatyce? Co się dzieje, gdy silnik ciągle się kręci, a tłoki już są w swoich krańcowych położeniach?
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 8868: Air Tech Claw Rig [VIDEO]

Post autor: jetboy »

tripeman pisze:Jedna rzecz mnie zawsze zastanawiała w tym zestawie - czy tam jest jakiś zawór nadmiarowy na pneumatyce? Co się dzieje, gdy silnik ciągle się kręci, a tłoki już są w swoich krańcowych położeniach?
Trochę rzęzi, bo pompowanie idzie z większym trudem, ale nic się nie dzieje. Jak są słabo założone wężyki to się wężyk potrafi wypiąć.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 8868: Air Tech Claw Rig [VIDEO]

Post autor: tybort »

Przy zbyt dużym ciśnieniu w układzie pompka zaczyna przepuszczać. O ile pamiętam z obserwacji to w przypadku dużej pompki najzwyczajniej odkształca się tłok przez co dochodzi do chwilowego rozszczelnienia układu.

To zagadnienie dotyczy wszystkich zestawów z pneumatyką, nawet tych zasilanych ręcznie.
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 8868: Air Tech Claw Rig [VIDEO]

Post autor: Szczepan »

Miałem jeden zestaw z ręczną pompką ale nigdy nie próbowałem pompować na siłę, gdy ewidentnie dalej nie chciało iść. Dlatego zastanawiałem się, co się stanie, gdy nic nie odłączy pompowania. Myślałem, że może gumka się zacznie ślizgać na kole napędowym albo zwyczajnie silnik się zatrzyma i przepali (w latach dziewięćdziesiątych jeszcze oczekiwano, że dzieci będą samodzielnie myśleć).
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 8868: Air Tech Claw Rig [VIDEO]

Post autor: tybort »

Jeśli napęd jest przez przekładnię pasową to masz rację, na niej będzie zapewne uślizg. Podobnie jeśli zamontowane zostało sprzęgło.
ODPOWIEDZ