8868: Air Tech Claw Rig [VIDEO]

Moderator: nori

Rok urodzenia: 1982

8868: Air Tech Claw Rig [VIDEO]

Postprzez Sariel » 23 maja 2016 20:44

Obrazek

Seria: Technic
Rok premiery: 1992
Liczba elementów: 954
Oryginalna cena: $139, aktualne średnie ceny według Bricklinka ok. 1753 PLN za nowy / 638 PLN za używany
Linki: Bricklink, Brickset

Tym razem recka klasyka sprzed 24 lat do którego modliłem się pół dzieciństwa. W końcu udało mi się go zdobyć i nie zawiódł. Ba, powiedziałbym że ogromna większość współczesnych zestawów się przy nim chowa.

Plusy:
- niesamowita funkcjonalność i wygląd jak na zestaw poniżej 1000 części
- ogromnie bawialny dzięki świetnemu skrętowi, silnikowi V6 z wysokim przełożeniem i łatwej do opanowania pneumatyce
- dużo uwagi poświęconej detalom, wiele części dodanych tylko dla estetyki
- ma więcej funkcji niż niejeden nowy, duży zestaw; w sumie niewiele mniej od Arocsa
- ciągle wygląda pięknie i realistycznie po 24 latach
- dużo kreatywnych rozwiązań, np. unikalny mechanizm obrotu wieży
- instrukcja do modelu B w komplecie

Minusy:
- morderczo trudna instrukcja w której średnio dodajemy 30 klocków na jeden krok, a model zawsze widać z tej samej strony
- wężyki pneumatyczne dość upierdliwe w podłączaniu, szczególnie sekcje sztywne na bomie
- spora liczba białych części które w wielu egzemplarzach tego zestawu będą już pożółkłe

Stowarzyszenie Zbudujmy.to

Re: 8868: Air Tech Claw Rig [VIDEO]

Postprzez Szczepan » 31 maja 2016 11:53

Jedna rzecz mnie zawsze zastanawiała w tym zestawie - czy tam jest jakiś zawór nadmiarowy na pneumatyce? Co się dzieje, gdy silnik ciągle się kręci, a tłoki już są w swoich krańcowych położeniach?

Lego Ambasador
Rok urodzenia: 1973

Postprzez jetboy » 31 maja 2016 12:19

tripeman napisał(a):Jedna rzecz mnie zawsze zastanawiała w tym zestawie - czy tam jest jakiś zawór nadmiarowy na pneumatyce? Co się dzieje, gdy silnik ciągle się kręci, a tłoki już są w swoich krańcowych położeniach?

Trochę rzęzi, bo pompowanie idzie z większym trudem, ale nic się nie dzieje. Jak są słabo założone wężyki to się wężyk potrafi wypiąć.

Rok urodzenia: 1988

Postprzez tybort » 31 maja 2016 12:23

Przy zbyt dużym ciśnieniu w układzie pompka zaczyna przepuszczać. O ile pamiętam z obserwacji to w przypadku dużej pompki najzwyczajniej odkształca się tłok przez co dochodzi do chwilowego rozszczelnienia układu.

To zagadnienie dotyczy wszystkich zestawów z pneumatyką, nawet tych zasilanych ręcznie.

Postprzez Szczepan » 31 maja 2016 12:58

Miałem jeden zestaw z ręczną pompką ale nigdy nie próbowałem pompować na siłę, gdy ewidentnie dalej nie chciało iść. Dlatego zastanawiałem się, co się stanie, gdy nic nie odłączy pompowania. Myślałem, że może gumka się zacznie ślizgać na kole napędowym albo zwyczajnie silnik się zatrzyma i przepali (w latach dziewięćdziesiątych jeszcze oczekiwano, że dzieci będą samodzielnie myśleć).

Rok urodzenia: 1988

Postprzez tybort » 31 maja 2016 15:48

Jeśli napęd jest przez przekładnię pasową to masz rację, na niej będzie zapewne uślizg. Podobnie jeśli zamontowane zostało sprzęgło.

Powrót do Recenzje