75098 Assault on Hoth

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

75098 Assault on Hoth

Post autor: Sariel »

Obrazek

Seria: Star Wars UCS
Rok premiery: 2016
Liczba elementów: 2144
Cena: £219.99 / $249.99 / 249.99€
Linki: Brickset

Rok 2016 zapamiętamy jako rok, w którym ktoś w LEGO uznał: po co klecić kolejny duży, unikalny, wypasiony model w ramach serii UCS kiedy można zebrać kilka starych, małych zestawów, dorzucić trochę śmiecia, przywalić cenę z kosmosu i potem tylko liczyć kasę. Wiem, brzmi to skrajnie, ale tym właśnie jest 75098. Całkiem serio, gdyby LEGO wydało to jako 4-in-1 Superpack, byłaby to pewnie fajna okazja. Ale komuś uwidziało się żeby nie tylko wpakować tę zbieraninę do serii typowo kolekcjonerskiej, ale jeszcze policzyć jak za flagowca. Nie wiem co palą w Danii, ale ten tu zestaw liczy sobie 150 klocków więcej niż 75060 czyli niedawny UCS Slave I, a jest o 1/4 droższy. Żeby było jeszcze smutniej, oba zaprojektował ten sam gość. Faceta który stworzył Slave'a posadzono z zadaniem "sprzedaj jeszcze raz te same stare zestawy". Żal.

Za:
- duży, bardzo bawialny zestaw, niezły start do zbierania SW jeśli ktoś nie liczy się z kasą
- mamy tu właściwie kompletną Bazę Echo
- 15 minifigów i 2 zwierzęta
- znakomite nalepki
- ładna i długa sekcja wprowadzająca w instrukcji jak w porządnym UCS
- bogaty zbiór części zapasowych

Przeciw:
- ogromna większość zestawu to odświeżone wersje elementów jakie znajdziemy w conajmniej 4 starszych, małych zestawach; modele, części a nawet minifigi w większości zwyczajnie wygrzebano z ostatnich paru lat i wrzucono do jednego wora, co oznacza m.in. całkowity brak nowych części w 75098
- nie mam pojęcia skąd nazwa "Atak na Hoth" dla zestawu z DWOMA żołnierzami Imperium. W zestawie znajdziemy w najlepszym razie połowę "ataku" w postaci niemal wyłącznie sił rebeliantów. 75098 powinien się nazywać "Obrona Hoth" albo "Baza Echo". Tak, w pudełku jest Snowspeeder ale już AT-AT należy dokupić osobno.
- z 15 minifigów tylko 3 są rzeczywiście unikalne: R3-A2, Toryn Farr i Wes Jason. Reszta to lekko odświeżone albo sklonowane na chama figurki ze starych zestawów co znakomicie widać po załodze Snowspeedera z blendami wydrukowanymi na twarzach zamiast wstawionymi w hełmy, jak w zeszłorocznym 75102. Nawet figurkę Hana, swoją drogą bardzo ładną, wygrzebano z polybaga sprzed 3 lat.
- to co faktycznie jest w zestawie nowe, a więc generator osłony i działo jonowe, mocno rozczarowuje. Element tak ikoniczny jak generator obcięto o 1 dysk bo ktoś uznał że warto tu zaoszczędzić garść klocków, natomiast działo jest jakąś straszną pomyłką, brzydką jak noc listopadowa, z paskudnym, gołym tyłem, i wymagającym dwóch rąk do obsługi. Ba, działo ma unikalną zdolność gibania się wyżej/niżej, ale w bok się już nie obróci. Rebelianci żeby coś nim ustrzelić zapewne celują całą planetą.
- ze świecą szukać w całym zestawie chociaż pół nowego klocka
- wierność filmowi kuleje: zaśnieżone Hoth w wersji Lego pełne jest błota i wystających skał, generator ma 3 dyski zamiast 4 bo tak, a działo jonowe w ogóle ciężko poznać
- wartość kolekcjonerską zestawu szacowałbym na poziomie chomiczych bobków
- duże osiągnięcie: stworzyć flagowy (przynajmniej cenowo) zestaw z linii UCS w którym wszystko jest małe, uproszczone i zrobione po taniości, a całość wydaje się mocno niekompletna bo nie bardzo jest komu przeprowadzać "atak". Ogólnie wieje biedą i jest, za przeproszeniem, kupa ze stolcem.

Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 75098 Assault on Hoth

Post autor: Silverbrick »

Szacun, że zdobyłeś tak drogi zestaw.
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 75098 Assault on Hoth

Post autor: Sariel »

Dostałem go do recenzji.
Awatar użytkownika
wesyr
Posty: 442
Rejestracja: 18 sty 2016 19:42
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: 75098 Assault on Hoth

Post autor: wesyr »

Już jak wyciekły zdjęcia tego zestawu wiadomo było, że zestaw to totalne dno. Ale i tak dzięki za robotę recenzencką.
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 75098 Assault on Hoth

Post autor: Silverbrick »

Jak dla mnie zestaw wcale tak zły nie jest. Choć wolałbym kupić kilka mniejszych zestawów z Hoth niż to. Ale, ogólnie uważam, że seria Star Wars jest genialna.
Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Re: 75098 Assault on Hoth

Post autor: Allemov »

Mnie tak jakoś specjalnie nie jara, ale szczerze powiedziawszy, wolałbym to Hoth od ogromnego UCS TIE Fightera. Mam średniego TIE, o katalogowej 300, którego dostałem za friko do recki i po czasie jakoś nie jestem z niego specjalnie zadowolony. A co dopiero gdybym miał takiego większego kupić za kupę siana. :P
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 75098 Assault on Hoth

Post autor: Silverbrick »

Dla mnie robienie USC TIE Figtera było troch bezsensu. Jak dla mnie wystarczył by 9492.
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1687
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: 75098 Assault on Hoth

Post autor: Janek »

Silverbrick pisze:Dla mnie robienie USC TIE Figtera było troch bezsensu. Jak dla mnie wystarczył by 9492.
Tfu! Odpukać! Brzydota w każdym calu/studzie. ;) Jego kokpit to wiesz... :) UCS jest świetnie zrobiony. Jak Slave I. Ciekawe co tam z nowa Gwiazdą Śmierci. ;)

Recenzji jeszcze nie obejrzałem, ale inne z Twojego warsztatu tak, wiec pewnie nic poza "ochami i achami" nie napiszę. ;)
"Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma."

Moje social media: INSTAGRAM | FLICKR | YOUTUBE
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4559
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: 75098 Assault on Hoth

Post autor: Sirius »

Janek pisze: UCS jest świetnie zrobiony. Jak Slave I.
Obejrzyj Tie Fightera, którego zrobił Jerac i szybko zweryfikujesz swoją ocenę tego UCSa ;)
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11894
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: 75098 Assault on Hoth

Post autor: Kris Kelvin »

Wyjątkowo, ale to wyjątkowo marna rzecz.
Gdyby całość była po prostu tańsza i nie miała "łatki" UCS to byłby porządny zestaw. A tak to mamy to co mamy.
1150 zeta? LOL.

PS. Co do USC Tie-Fightera to też wygląda średnio, ciężko nawet go porównywać ze Slave I, który jest moim zdaniem jednym z najlepszych UCS-ów w historii. Tie jest bardzo średni. Szczególnie kabina.
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
ODPOWIEDZ