75126 First Order Snowspeeder

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1688
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

75126 First Order Snowspeeder

Post autor: Janek »

Obrazek

Seria: Star Wars
Podseria: Microfighters
Rok: 2016
Liczba elementów: 91
Figurki: 1 (First Order Snowtrooper)
Cena katalogowa: 39,99zł
Cena obecnie: ~27,10zł (Bricklink)/ ~37zł (Allegro)
Spisy części na:
Brickset
Bricklink

Witam Was w kolejnej mojej recenzji Star Wars. ;) Tym razem przyjrzę się Snowspeederowi z serii Microfighters. Czy jest to zestaw godny polecenia? Czy wiernie odwzorowuje oryginał? Zachęcam Was do lektury. :)

Pudełko

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pudło jak u każdego "Mikrofajtera". Zgrabnie leży w dłoni. A po otwarciu:

Obrazek

Instrukcja

Obrazek Obrazek Obrazek

Dość rozlazła jak na 91 klocków, bo aż 32 strony. I zgnieciona w pół... Ale tak ma chyba każdy zestaw z tej serii.

Budowa

Oto wszystkie części:

Obrazek

Trochę szarych bricków, nawet i tanowe się znajdą. Płytki wszelkiej maści. Naprawdę różnorodnie. Czas zacząć budowę! :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Gotowy model:

Obrazek

Części pozostałe po budowie:

Obrazek

Model

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I nasz żołdak na swoim potworku:

Obrazek

Figurka

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Figurka ma świetne nadruki (ale jak zwykle mnie się trafił niedokładny), super hełm zadrukowany nawet z tyłu. Tylko znowu główka klona. Żołdak jest prawie taki sama jak w większym Snowspeederze (75100). Dlaczego prawie? Ponieważ nie ma pelerynki na nogi, którą powinien mieć każdy śnieżny szturmowiec... Duży minus!

Plusy i minusy

-Klocki
-Figurka
-Dostępność
-Cena
-Microfighter pełną parą

-Niemożność wsadzenia Stud shootera w łapkę minifigurki
-Brak pelerynki dla szturmowca
-Długa instrukcja


Podsumowanie

Zestaw może i ma swój urok jako Microfighter, lecz jest brzydki, figurce brak ważnego elementu i nie da się przyczepić działka do ręki szturmowca. Jednym słowem: polecam jedynie zapalonym miłośnikom budowania bazy Starkiller. ;)

Dziękuję za lekturę i życzę miłego dnia. :)



PS. Jeszcze w ramach ciekawostki (i poniekąd szpanu) podsyłam zdjęcie mojej całej, aktualnej kolekcji minifigurek Najwyższego Porządku:

Obrazek
"Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma."

Moje social media: INSTAGRAM | FLICKR | YOUTUBE
Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Re: 75126 First Order Snowspeeder

Post autor: Allemov »

Zdjęcia bardzo dobre. Tekstu niestety jak na lekarstwo.

Nie powiem - sama prezentacja zdjęć, może przejrzyście zaprezentować zestaw, ale we wstępie obiecujesz coś więcej, niż tylko prezentację:
Janek pisze:Witam Was w kolejnej mojej recenzji Star Wars. ;) Tym razem przyjrzę się Snowspeederowi z serii Microfighters. Czy jest to zestaw godny polecenia? Czy wiernie odwzorowuje oryginał? Zachęcam Was do lektury. :)
Nie za bardzo widać, żebyś się "przyjrzał". Ponadto nie odpowiedziałeś na swoje własne pytanie: Czy wiernie odwzorowuje oryginał? Nie ma nawet zdjęcia porównawczego, żeby sobie czytelnicy sami porównali. No i zapraszasz Nas do lektury, która sprowadza się do pojedynczych zdań pomiędzy seriami zdjęć i podsumowania.

Nie mówię, żebyś pisał elaboraty. Mógłbyś jednak napisać choć trochę więcej. To porównanie do oryginału byłoby na ten przykład bardzo ciekawe. Alternatywnie zmień wstęp na "Tym razem zaprezentuję Wam szczegółową sesję zdjęciową Snowspeedera." i też będzie w porządku. ;)

Działaj dalej! :)
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1688
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: 75126 First Order Snowspeeder

Post autor: Janek »

Wezmę twoje rady pod uwagę. Pisałem to po rozprawce na 3 strony A4 na jakiś durny temat... Weny twórczej mi zabrakło. :D
A poza tym, z ilością fotek może trochę przesadziłem. :)

Jeszcze co do samych zdjęć, to może się wydawać, że na każdym zdjęciu jest inne oświetlenie, a wcale tak nie jest. Wszystko jest kwestią mojego aparatu (kompakt od SONY), który jest nastawiony głownie na automatykę. Moja rola sprowadza się jedynie do wciśnięcia spustu i ustawienia statywu. :P
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: 75126 First Order Snowspeeder

Post autor: przem »

tak jak sam autor zauważył (chyba?) - zdjęcia niestety nie są bardzo dobre.
1. zwróć uwagę na balans bieli (najlepiej ustaw go w aparacie przed rozpoczęciem fotografowania) - teraz co fotka to inny kolor
2. zwróć uwagę na ekspozycje (najlepiej ustaw aparat w tryb manualny przed rozpoczęciem fotografowania) - teraz jedna fotka jaśniej, druga ciemniej
oba powyższe w teorii można by poprawić jeszcze po fakcie przy obróbce ale po co sobie dokładać roboty
3. zwróć uwagę na światło - najlepiej zastosuj ustawienie podobne do tego - złego oświetlenia już niestety po fakcie nie poprawisz.

jeśli masz pytania - to pytaj.
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1688
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: 75126 First Order Snowspeeder

Post autor: Janek »

Próbowałem w trybie Manualnym i nawet ciekawie to wychodzi. Balans bieli też pewnie gdzieś w ustawieniach znajdę... O ile go wogóle mam. ;)

Co do oświetlenia, to mam 3 lampki biurkowe o bardzo podobnym kolorze światła. Jedna mocniejsza z lewej i dwie słabsze z prawej. Widać może tylko trochę ten cień po prawej stronie zdjęć

Serdeczne dzięki. Na pewno będę się jeszcze pytał Was o różne sprawy. ;)

PS. Ze zdjęć samego modelu jestem zadowolony. ;)
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: 75126 First Order Snowspeeder

Post autor: przem »

- balans bieli znajdziesz w: menu -> White balance (balans bieli) -> wybierz opcję która da najlepszy efekt (w sensie biała kartka ma być możliwie biała a nie żółtawa czy niebiekskawa)
- tryb manualny ustawiasz kółkiem wyboru trybów - na pozycji M. żeby ustawić konkretne parametry - naciskasz okrągły przycisk funkcyjny z tyłu aparatu a potem wybierakiem góra/dół ustawiasz czas a lewo/prawo ustawiasz przysłonę. skąd masz wiedzieć jak to ustawić ? z zdjęcia testowego:

- ustaw ISO na 100 (menu -> ISO -> 100) a następnie zrób zdjęcie na automacie.
- sprawdź jaki aparat dobrał czas i przysłonę - te parametry będą punktem wyjściowym.
* jeśli zdjęcie jest wystarczająco jasne ustawiasz czas i przysłonę dokładnie tak jak masz to w zdjęciu testowym.
* jeśli jest za ciemne ustaw przysłonę jak w testowym a czas daj dłuższy.
* jeśli zdjęcie jest za jasne ustaw przysłonę jak w testowym a czas krótszy.
* jeśli zdjęcia wychodzą rozmazane (z powodu zbyt długiego czasu otwarcia migawki) użyj statywu albo kilku książek na których postawisz aparat.

lampy ustaw tak żeby świeciły na arkusz papieru a dopiero światło odbite od papieru ma padać na model, najlepiej dwa takie "reflektory" po obu stronach modelu.
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1688
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: 75126 First Order Snowspeeder

Post autor: Janek »

Dzięki. Wszystko sprowadza się do pogrzebania w ustawieniach mojego kompakta. ;)
Koło godziny 20 wrzucę zdjęcie jak (mniej więcej) wyglądało moje "studio". ;)
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: 75126 First Order Snowspeeder

Post autor: przem »

twoje studio wyglądało tak jak na załączniku.

te dwie lampki po prawej są za słabe w porównaniu do lewej.
spróbuj użyć tylko tych słabszych (jedna z lewej druga z prawej) - to spowoduje że cień z obu stron będzie taki sam.

jeśli chcesz usunąć cień użyj albo kartonu tak jak pisałem powyżej albo jeśli możesz zainwestować parę plnów - kup dwie blendy 5w1 o średnicy 82 cm albo o średnicy 60 cm i świeć przez rozpraszającą warstwę blendy.
Możesz ich także użyć do odbijania światła - zamiast kartonów.
Załączniki
lighting-diagram-1457774680.png
Awatar użytkownika
wesyr
Posty: 442
Rejestracja: 18 sty 2016 19:42
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: 75126 First Order Snowspeeder

Post autor: wesyr »

Zestaw do nabycia. Podoba mi się minifigurka. :)
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1688
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: 75126 First Order Snowspeeder

Post autor: Janek »

wesyr pisze:Zestaw do nabycia. Podoba mi się minifigurka. :)
Racja. Nawet bez tej białej pelerynki na nogi jest przyjemną figurką.
Szkoda, że nie ma Microfightera ze zwykłym szturmowcem. ;)

Przem, eksperymentowałem z trybami. Na białym tle lepiej wychodzi w Autoprogramie, a na czarnym w Manualu. Porównawcze fotki wrzucę niedługo.
I nie da się u mnie ustawić przysłony...
ODPOWIEDZ