8848 Power Truck

Moderator: nori

Awatar użytkownika
KlockowyŚwiat
Posty: 32
Rejestracja: 21 sty 2015 16:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

8848 Power Truck

Post autor: KlockowyŚwiat »

8848 Power Truck

Obrazek

Dziś kolejna recenzja klasycznego zestawu Technic. Tym razem na tapetę wziąłem model 8848 Power Truck. Pochodzi z roku 1981 i jest drugim pod względem wielkości zestawem z tego roku (po 8859). Zestaw ten jest wzorowany na Mercedes-Benz Unimog, niestety ze względu na zawiłości prawne Lego musiało użyć zastępczej nazwy Power Truck. Dopiero w roku 2011 na 60-lecie przejęcia marki Unimog przez M-B Lego otrzymało licencję dzięki której w sprzedaży znalazł się zestaw 8110 – pełnoprawny Unimog model U400.

Obrazek


Dane techniczne

Seria: Technic/ Expert Buldier
Rok premiery: 1981
Waga klocków: 596 gramy
Waga zestawu (brutto): 1.22 kg
Wymiary pudełka 38 x 23 x 7 cm
Liczba elementów: 398 (Bricklink), 395 (Bricker)

Spis części: 8848
Brickset: 8848
Cena: Bricklink: 172 – 302 PLN, Ebay: od 150 PLN, Allegro od 180 PLN,


Pudełko i instrukcja

Posiadam zestaw z oryginalną instrukcją, niestety bez pudełka. Instrukcja jest formatu A4 i przeszła już trochę w swoim życiu co widać na zdjęciach. Zawiera instrukcję do modelu głównego, wyposażenia oraz do trzech modeli alternatywnych. Zdjęcie pudełka wziąłem z serwisu eurobricks.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Elementy ciekawe i unikatowe

Obrazek
Obrazek
Elementy te w żółtym i czerwonym kolorze zostały wypuszczone w 1981 roku w trzech zestawach Technic (8848, 8844, 8859), ale ze względu na bardzo łatwą łamliwość zastąpiono je w latach następnych elementami 4275a/4275 i 4276a/4276.

Obrazek
Jest to pierwszy zestaw posiadający koła rozmiaru 20x30.

Obrazek
Obrazek


Model główny

Główny model prezentuje pojazd wielofunkcyjny w kolorze czerwonym. Załączone w zestawie żółte elementy tworzą natomiast wyposażenie pojazdu. Po dodaniu zestawu uzupełniającego 8710 można stworzyć 6 różnych projektów wyposażenia . Na poniższych zdjęciach przedstawiłem wszystkie znajdujące się w instrukcji projekty. Jedyny dość spory mankament to sterowanie przednią osią które znajduje się tuż pod dachem kabiny, oraz dziwne sterowanie elementami ruchomymi za pomocą siedzeń w kabinie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Modele alternatywne
Na modele alternatywne w tym zestawie składa się:
- czerwono-żółty samochód wyścigowy,
- podnośnik magazynowy,
- podwozie małego czterokołowego pojazdu.
Model alternatywny główny czyli samochód wypada przyzwoicie, ciekawy jest również podnośnik, ostatni model jest jednak bardzo słaby, dodany jak dla mnie na siłę.

Alternatywne

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Podsumowanie

Jest to klasyczny zestaw który jest godnym polecenia dla wszystkich interesujących się historią serii Technic ale nie tylko dla nich. Pomimo kilku mankamentów główny pojazd wygląda świetnie i jest naprawdę wiernie oddany oryginałowi. Dodatkowym atutem jest relatywnie niska cena jak na rok wydania i wielkość zestawu, więc pozostaje szukać i kupować. Polecam gorąco.


Za
  • świetnie wygląda (jak na rok produkcji 1981),
  • duża liczba wyposażenia do pojazdu głównego,
  • ciekawe modele alternatywne,
  • dobre odwzorowanie oryginału,


Przeciw
  • dziwne sterowanie elementami ruchomymi (za pomocą siedzeń w kabinie),
  • sterowanie przednią osią umieszczone pod dachem kabiny,



Ocena końcowa 5.5/6

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2016 08:24 przez KlockowyŚwiat, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 8848 Power Truck

Post autor: nori »

Uch, muszę przyznać, że dla mnie to potworek straszliwy. Lubię klasyczne zestawy, ale takie, które mają coś w sobie, a ten dziwoląg niestety zupełnie pod żadnym aspektem (mnie) nie zachwyca. No może na plusik można zapisać mnogość dodatkowego wyposażenia. Modele alternatywne dziwaczne, a samochód wyścigowy to tragiczna wręcz porażka. Pozostałe także nie zachwycają, ale przynajmniej wyglądają, jakby ich głównym celem było pokazanie pewnych mechanizmów w działaniu - i pod tym względem raczej się sprawdzają.

Co do samej recenzji, parę uwag: dodaj koniecznie link do BrickSetu, to spora baza, warto by w recenzji był do niej odnośnik. W samym tekście masz parę dziwnych zdań, brakuje też przecinków. Wypunktowania raz robisz z przecinkami, raz zupełnie bez znaków interpunkcyjnych. Czyli ogólnie kosmetyczne poprawki (nie mam obecnie uprawnień by Ci je nanieść, więc musisz sam je wprowadzić ;) ).
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Awatar użytkownika
KlockowyŚwiat
Posty: 32
Rejestracja: 21 sty 2015 16:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: 8848 Power Truck

Post autor: KlockowyŚwiat »

nori pisze: Co do samej recenzji, parę uwag: dodaj koniecznie link do BrickSetu, to spora baza, warto by w recenzji był do niej odnośnik. W samym tekście masz parę dziwnych zdań, brakuje też przecinków. Wypunktowania raz robisz z przecinkami, raz zupełnie bez znaków interpunkcyjnych. Czyli ogólnie kosmetyczne poprawki (nie mam obecnie uprawnień by Ci je nanieść, więc musisz sam je wprowadzić ;) ).
Dzięki nori za zwrócenie uwagi na niedociągnięcia :) Wprowadziłem już część poprawek do całego tekstu. Mam nadzieję że jest już lepiej :)
Awatar użytkownika
wesyr
Posty: 442
Rejestracja: 18 sty 2016 19:42
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: 8848 Power Truck

Post autor: wesyr »

Model ciekaw, aczkolwiek brzydki. Jednak 35 lat to szmat czasu i technologia i możliwości były inne niż dzisiaj (aż strach pomyśleć jaki zestaw lego dostanę na 70 urodziny, o ile dożyję :) ).

Sama recenzja bardzo przyjemna, choć (sam mega fachowcem nie jestem) zdjęcia są trochę zbyt ciemne. Nie żeby to był jakiś straszny problem, ale rzuca się w oczy.
Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Re: 8848 Power Truck

Post autor: Allemov »

wesyr pisze:Sama recenzja bardzo przyjemna, choć (sam mega fachowcem nie jestem) zdjęcia są trochę zbyt ciemne. Nie żeby to był jakiś straszny problem, ale rzuca się w oczy.
Wystarczy wrzucić do Gimp 2 > zakładka kolory > jasność i kontrast > sporo zwiększyć jasność i odrobinę kontrast. U mnie ta metoda się w 90% sprawdza. :P
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
Awatar użytkownika
wesyr
Posty: 442
Rejestracja: 18 sty 2016 19:42
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: 8848 Power Truck

Post autor: wesyr »

Allemov pisze: Wystarczy wrzucić do Gimp 2 > zakładka kolory > jasność i kontrast > sporo zwiększyć jasność i odrobinę kontrast. U mnie ta metoda się w 90% sprawdza. :P
Po zmianie body aparatu właściwie nie muszę nic w Photoshopie poprawiać. Dosłownie drobne korekty.
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: 8848 Power Truck

Post autor: przem »

najtańsza (i często najskuteczniejsza) jest zmiana ustawień aparatu.
jak ktoś robi słabe fotki małpką to i maszynki pokroju d5 czy 1d mark któryś tam nie pomogą ;)

a poza tym należy nauczyć się czytać histogram (i przy fotografowaniu i przy obróbce) - dzięki temu problemy za ciemne/za jasne przestaną istnieć.
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1308
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 8848 Power Truck

Post autor: Havoc »

Ja tam lubiłem stare zestawy yechnic. Fanem samego technica nie jestem ale tamte sety miały klimat. Instrukcje z pasami ostrzegawczymi, normalne elementy zamiast samych liftarmów i paneli no i przede wszystkim spójność kolorystyczna, a nie piny w 30 kolorach wyłażące w każdym miejscu.
ODPOWIEDZ