30372 Robin's Mini Fortrex

Moderator: nori

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

30372 Robin's Mini Fortrex

Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 30372 Robin's Mini Fortrex

Seria: Nexo Knights
Rok wydania: 2016
Liczba klocków: 48
Liczba figurek: 1
Cena: 15 - 36 (MISB) zł (Allegro, BrickLink)

Brickset, BrickLink

Mimo, iż nie pałam miłością do niektórych serii Lego, a tak z pewnością mogę napisać chociażby o tegorocznym Nexo Knights, to pomyślałem, a dlaczego by opisać jednej z pozycji? No właśnie. Tym bardziej, iż jestem olbrzymim fanem polybagów, chyba na równi z fanatyzmem jakim pałam do klasycznych zestawów. Mój wybór padł na dość dobrze dostępną pozycję, tj. 30372. Oczywiście nie jestem uprzedzony ;) i postaram się wycisnąć wszystkie pozytywy z tego małego przedstawiciela "neozamkowej" serii.

Opakowanie i instrukcja

Zestaw to klasyczny polybag. Z reguły i założenia promocyjna pozycja złożona z kilkudziesięciu elementów. Nie inaczej jest w przypadku 30372. Wymiary foliowego opakowania w klasycznym stylu (jak na polybagi) to 17 cm x 16,5 cm. Grafika główna to nic innego jak przedmiotowy zestaw ujęty w jakiejś zamkowej scenerii. W oddali widać jeden z nich. Nie zabrakło też akcji. To nasz mały fort na kółkach właśnie oddaje strzał z działa. Tylna ścianka to typowe informacje techniczne, nazwa zestawu i grafika przypominająca prezentacje jakiegoś systemu namierzania. Dodatkowo przezroczysty pasek do podglądu zawartości.

Obrazek

Instrukcja to typowy mały, rozkładany blister, dwustronnie zadrukowany. W czternastu krokach przedstawia montaż fortu. Dodatkowo na połowie tylnej strony duża reklama aplikacji, która towarzyszy serii. Instrukcja czytelna, umieszczona na miłym dla oka tle.

Obrazek

Obrazek

Elementy

Wnętrze polybaga kryje w sobie garść elementów oraz złożoną instrukcję. Ilość części średnia jak na tej wielkości polybag, ale już z tego górnego zakresu. Po otwarciu wszystko wygląda tak jak na zdjęciu.

Obrazek

Zawartość kryje łącznie 48 elementów, z czego zgodnie z instrukcją trzy sztuki zapasowe. Zestaw utrzymano w kolorystyce zgodnej z serią, czyli w dwóch odcieniach niebieskiego - klasycznym i granatowym, dwóch odcieniach szarości i w kolorze - symbolu serii, tj. trans - neon orange. Wśród elementów znajdziemy kilka ciekawych części, jak chociażby wszystkie przezroczyste w tym kolorze, włącznie z ciekawymi 22388. Do tego sporo bricków w dwóch kolorach, w tym dwa modyfikowane łukowe, trochę plate, w tym jedną techniczną z otworami, drabinkę, flagę, no i małe działo na zwykłe kropki. Części przydatne i kolorystycznie i merytorycznie. Dla mnie to spory plus zestawu.

Obrazek

Wśród części znajdziemy także jednego minifiga z krótkimi nóżkami. Figurka to typowy przedstawiciel serii w sensie kolorystyki - niebiesko - błękitnej. Sam w sobie, nasz dzielny mały wojak o szlachetnym imieniu Robin, w tej konfiguracji (bez zbroi) występuje póki co tylko w tym zestawie. Można by pomyśleć, że dostosowano go wielkością do rozmiarów fortu, tj. mały sprzęt mały minifig ;), lecz oczywiście tak nie jest. On z założenia tak wygląda, co widać też w zestawie 70333. Ogólnie jest niezły, z ciekawym nadrukiem na torsie (obustronnym), w tym z ładnym herbem koguta. To ponownie mocna strona zestawu. Choć przyznam, że chyba coś nie tak jest z formą włosów, bo pozostawiła wyraźny ślad dookoła czupryny Robina.

Obrazek

Obrazek

Zestaw

Zestawu oczywiście nie znajdziemy w katalogu, natomiast jego większą wersję jak najbardziej. Mowa oczywiście o zestawie 70317 Fotrex. Tutaj, jak sama nazwa mówi, mamy do czynienia z mini wersją kroczącego, czy też pełzającego fortu. Budowę zestawu trudno podzielić na jakieś szczególne etapy, bo zbyt mało tego wszystkiego tutaj jest, nie mniej jednak przedstawię w kilku krokach jak składa się 30372.

Na początku oczywiście podwozie, tzn. płyta bazowa.

Obrazek

Dalej, zaczynamy budowę nadbudówki z burtami, kierownicą i drabiną.

Obrazek

Następnie to już budowa kolejnych poziomów fortecy, czyli pierwszego i drugiego. Budowa idzie płynnie i bez problemów.

Obrazek

Obrazek

Ostatni krok to już tylko uzbrojenie, brama, koła i amunicja do działa. Fort gotowy.

Obrazek

Po złożeniu, jak już wspominałem pozostają nam trzy elementy zapasowe, w tym dwa przezroczyste i spust do działa. Zestaw przewiduje bowiem ilość amunicji do działa w liczbie sztuk trzech. A tak wygląda w całej okazałości.

Obrazek

Zestaw przedstawia mały fort, poruszający się w terenie dzięki niewielkim kółkom. Fortem steruje Robin, który dostaje się do wnętrza po drabinie umieszczonej w tylnej części. Przód pojazdu wyższy, z umieszczonym centralnie działkiem i klapą imitującą bramę w większym z zestawów. Tutaj to np. dobre miejsce do chowania dodatkowych sztuk amunicji do działa. Boki maszyny, podobnie jak jej wieżowe zakończenia przyozdobiono przezroczystymi elementami. Fort sprawia solidne wrażenie, mimo iż to tak mała konstrukcja. Jest spójny i dobrze zaprojektowany, choć można by się też pokusić o stwierdzenie, że to taka mała karykaturka. Tak jest często przy zestawach wielkości polybagów. Kilka zdjęć dla ogólnego przybliżenia konstrukcji, szczególnie jej wnętrza, które jest ciasne i dopasowane ściśle do minifiga.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście poza typowym opisem jak wyżej, muszę zwrócić uwagę na pewną groteskowość połączoną z zabawnością konstrukcji. Jest na swój sposób i karykaturą i czymś zadziornym. Nie wiem, może to kwestia dobrze dobranego minifiga do całości i tego jak wygląda w tej małej jeżdżącej fortecy. Budzi u mnie uśmiech na twarzy i pozytywne podejście. Dalej, kilka zdjęć z działań minifiga, takich jak jazda fortem, wchodzenie do niego, czy używania działa poza nim. Na pierwszym zdjęciu widoczna także możliwość przewozu dodatkowej amunicji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podsumowanie

Obiecałem obiektywizm i mimo niechęci do serii myślę, że mi się to udało. :) Zestaw ku mojemu delikatnemu zaskoczeniu wywołał we mnie więcej pozytywnych skojarzeń niż negatywów. Zacznę od tych drugich. Patrząc na mały ruchomy fort nie da się uciec od wrażenia typowej karykatury większej konstrukcji, która to często występuje przy tej wielkości zestawach. Szczególnie, gdy są mini wersją czegoś większego. Nie mogę jednak zaprzeczyć i pozytywom 30372. Po pierwsze budzi u mnie uśmiech na twarzy w pozytywnym sensie. Ta dobrze dobrana mina Robina, spoglądającego zza działa swojego fortu, taka trochę szelmowska jest na mocny plus. Podobnie elementy, które są i ciekawe kolorystycznie i technicznie. Moim zdaniem zestaw zasługuje na chwilę uwagi i jest plusem serii. Moja ocena to 8/10 punktów w skali polybagów. Wydaje mi się, że to sporo. :) Konstrukcję polecam wszystkim, którzy chcą małym kosztem zaznajomić się z serią.

Za :
+ zabawny groteskowy klimat
+ ciekawe części
+ dobra figurka
+ niska cena

Przeciw:
- skojarzenia z karykaturalnością

Bonus

Na koniec mały dodatek w postaci moda 30372. Bonus, który wykonałem dziś na szybko przedstawia inny pojazd Robina, tj. mały ścigacz, z dwoma działkami i delikatnie wysuniętym dziobem. Pokazuje to także, jak dobrze skomponowane są elementy w zestawie. Myślę, że pozwoliłby spokojnie na budowę jeszcze kilku innych konstrukcji. ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 lut 2016 09:02 przez tbzz, łącznie zmieniany 1 raz.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7073
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 30372 Robin's Mini Fortrex

Post autor: Jaskier »

Gdzie dorwałeś ten zestawik?

Mimo wszystko, pierwszy rzut Nexo Knights nie prezentuje się aż tak źle, jak można było podejrzewać. Demoniczne stwory są naprawdę udane.
Ten jest taki śmiechowy. Jakby dzieciak chciał kopać tyłki potworom, ale nie nadawał się jeszcze na rycerza, więc wykorzystał swój intelekt do skonstruowania pojazdu, który mu to umożliwi.

Plus dla recenzji za zdjęcie alternatywnej konstrukcji.
Ja nigdy nie mam głowy do takiego kombinowania - dzisiaj na przykład rozłożyłem kupionego dwa dni temu czerwonego Mixela na części pierwsze i od razu klocki powędrowały do szufladek.
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 30372 Robin's Mini Fortrex

Post autor: Silverbrick »

Jak się zrobi zakupy za minimum 100zł, w oficjalnym sklepie Lego, dostaje się ten polybag jako gratis.
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 30372 Robin's Mini Fortrex

Post autor: tbzz »

Mój akurat kosztował 16 zł na allegro.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
ODPOWIEDZ