6023 Maiden's Cart

Moderator: nori

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

6023 Maiden's Cart

Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 6023 Maiden's Cart

Seria: Castle
Rok wydania: 1986
Liczba klocków: 43
Liczba figurek: 2+1
Cena: 45 - 450 (MISB) zł (Allegro, BrickLink)

Brickset, BrickLink

Ponieważ ostatnia recenzja klasyki spod mojej klawiatury dotyczyła zestawu serii castle, postanowiłem bliżej przybliżyć jeszcze kilka innych pozycji serii, tak dla przypomnienia. Nie ukrywam, że ma to trochę związek z pojawieniem się wraz z tym rokiem serii Nexo Knights, lekko nawiązującej do klasycznej serii zamkowej, co widać chociażby po niektórych symbolach. W związku z powyższym pierwszy wybór padł na niewielki zestaw uzupełniający serię zamkową, tj. powóz z damą.

Opakowanie i instrukcja

Prezentowany zestaw stanowi komplet. Oprócz klocków jest i pudło i instrukcja. Pudełko w stanie dobrym, z delikatnym znakiem czasu po jednej stronie. Instrukcja natomiast bez zarzutów. Karton od zestawu utrzymany w typowej żółtej kolorystyce. Grafika główna przedstawia zestaw na tle zachodzącego słońca. Prócz tego symbol TLG, napis Legoland i numer zestawu. Grafika główna jak zwykle klimatyczna i typowa dla zamkowej serii. Boki opakowania różną się od siebie. Na krótszym widać napisy dotyczące przeznaczenia wiekowego oraz naklejkę z ceną. Zestaw pochodzić musiał ze Szwecji sądząc po napisach. Dłuższy dolny bok to kod kreskowy, firma oraz rok pochodzenia. 1986. Ponadto mała grafika z możliwościami zestawu. Górna dłuższa krawędź to oczywiście zawieszka umożliwiająca odpowiednią prezentację na półce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tylna ścianka to oczywiście nieodżałowane konstrukcje alternatywne. W przypadku 6023 Lego oferuje nam cztery różne konstrukcje, o czym poniżej we właściwej części recenzji.

Obrazek

Instrukcja to typowa rozkładanka średniego rozmiaru. Dwustronnie zadrukowany prospekt z grafiką główna na pierwszej stronie, w jedenastu krokach przedstawia jak złożyć prostą konstrukcję, którą jest powóz damy. Poniżej obie strony instrukcji na jednym ujęciu.

Obrazek

Elementy

Elementy wchodzące w skład zestawu to 43 sztuki, lub 36 wg. innego źródła. W każdym bądź razie niewiele, jednak odpowiednio dużo na mały powóz z dwoma figurkami. Kolorystyka zestawu typowa dla powozów, tj. kolor czarny jako baza, z dodatkiem czerwonego na elementy materiałowe (dwie flagi służące za materiał osłaniający damę, lub konstrukcję stałą powozu), czy też dach i dyszel. Do tego kilka w kolorze brązowym i białym. W skład elementów wchodzą przede wszystkim plate, w tym modyfikowane, slope, bricki i inne typy w małych ilościach. Nie zabrakło też wyposażenia typowego dla rycerskiej serii, choć w małej ilości. Spis elementów dostępny pod linkiem. Elementy w moim egzemplarzu są w przeważającej ilości w bardzo dobrym stanie, kilka w dobrym. Ogólnie na cztery z plusem.

Obrazek

Ciężko było mi wyróżnić tutaj jakieś specjalne elementy, oczywiście za wyjątkiem nakrycia głowy damy, które w tym kolorze występuje tylko w tym zestawie. Najciekawsze moim zdaniem na zdjęciu poniżej.

Obrazek

W zestawie otrzymujemy dwa minifigi. Pierwszym jest przedmiotowa dama z czerwonymi koralami na torsie i w białym typowym nakryciu głowy dla średniowiecznych dam od TLG. Drugim pojedyńczy rycerz będący jednocześnie woźnicą powozu z ładnym torsem krzyżowców. Ogólnie figurki niezłe i dobrze skomponowane.

Obrazek

Zestaw

6023 zadebiutował na rynku w 1986 roku i co najmniej przez trzy lata znajdował się w katalogach Lego. Jako, że to typowa konstrukcja uzupełniająca zamki można domyślać się, że nie schodził zbytnio firmie, stąd i jego długa obecność. A jak się prezentował w katalogu, możecie zobaczyć poniżej. Dwa ujęcia z katalogu z 1988 roku.

Obrazek

Obrazek

Zestaw jak już wspomniałem przedstawia mały powóz damy z jednym koniem. Białym. Powóz wielkością nie odbiegający od innych konstrukcji tego typu z lat 80-tych, takich jak 6022, czy 6016. Jest od nich tylko ciut wyższy i wydaje się delikatnie dłuższy, co zawdzięcza skrzyni umieszczonej w tylnej części. Skrzynia jest dobrym pomysłem i nieodzownym elementem damy, która przecież musi podróżować z kosztownościami i fatałaszkami. No właśnie. I tutaj pierwszy minus. A gdzie jakikolwiek kielich, czy chociażby żółte kropki, często imitujące kosztowności w klasycznych zestawach TLG? Szkoda.

Ale do tematu. Powóz to niezbyt skomplikowana konstrukcja. Oparty na jednej ośce z dużymi brązowymi kołami sprawia wrażenie dobrze zaprojektowanego i wykorzystującego maksymalnie dostępną przestrzeń. Tuż za koniem mamy miejsce dla rycerza - woźnicy, który wyposażony we włócznię strzeże damy i powozi. No właśnie tak na marginesie drugi minus. Czemu tylko jedna sztuka broni? Nawet bez tarczy, nie wspominając już o chociażby jednym mieczu. Miejsce na uchwyt znalazłoby się bez problemu. Za woźnicą, który siedzi na podwyższeniu, mamy przestrzeń główną dla damy. Przestrzeń okryta z boków i z góry czerwonym dachem/baldachimem i dodatkowymi okryciami po obu stronach. Wszystko w kolorze czerwonym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tuż za podwyższeniem z dachem znajduje się miejsce na skrzynię. Widać gołym okiem, że spokojnie można było dodać dwa uchwyty na miecz i tarczę. O pustej skrzyni także już wspominałem. Nic więc dziwnego, że nasza dama zdziwiona lekko brakiem zawartości..a może ona (zawartość) była tylko rycerz coś ściemnia? Na tarczę i miecz powinno starczyć. ;)

Obrazek

Pędzę z odpowiedzią na pytanie jak umieszcza się damę wewnątrz powozu. Otóż projektanci zaplanowali dwa zawiasy, dzięki którym całość dachu odchylana jest ku tyłowi i jest dużo miejsca na zamontowanie do wnętrza damy.

Obrazek

Sam zestaw mimo jednotorowego przeznaczenia daje pewne możliwości. Poza klasyczną konfiguracją, czyli woźnica, dama, koń i powóz, możemy odczepić konia pozostawiając powóz oddzielnie. Czy też prowadzić pieszo konia ciągnącego powóz z damą pozdrawiającą innych rycerzy. Tutaj nasuwa mi się jednak kolejna mała wątpliwość. Ewidentny brak siodła dla konia. Choć przyznam, że ciężko byłoby je gdzieś tutaj upchnąć. może jeden plate z bolcem pod skrzynią załatwiłby sprawę. Jednak z pewnością popsułby linię powozu, która jest całkiem niezła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać powóz spokojnie może uzupełniać większe konstrukcje jak miasteczka złożone z zamków i innych budowli. Tym bardziej, że wszędzie tylko rycerze i rycerze. Konstrukcja powozu wyróżnia go kształtem, lecz utrzymuje w jednej kategorii z innymi powozami z serii. Pomijając oczywiście większe konstrukcje jak transport więźniów. Ogólnie rzecz ujmując dobry dodatek do większych zestawów.

Modele alternatywne

Modele alternatywne zestawu 6023 to cztery konstrukcje proponowane przez projektantów. Idąc od góry tylnej ścianki pudełka są to dwa różne powozy, koń przewożący na grzbiecie ładunek oraz koń z prowizorycznym pługiem. Nic wielkiego, gdyż elementy wchodzące w skład zestawu predysponowane są głównie do tworzenia powozów. Stąd też mój wybór na model alternatywny pada na jeden z nich. Budowa nie stwarza problemów i po pięciu minutach model alternatywny gotowy. A jak wygląda możecie zobaczyć poniżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Konstrukcje alternatywne nie porywają, jednak biorąc pod uwagę zakres elementów można to usprawiedliwić.

Podsumowanie

6023 to dobrze rozpoznawalna zamkowa pozycja. Zestaw mimo iż posiada swoje ograniczenia w pełni spełnia rolę pozycji uzupełniającej. Ja przynajmniej cały czas tak go traktuję. Doskonale wspomaga scenki z zamkami, lub też średniowieczne miasta. Konstrukcji powozu nie można nic zarzucić, natomiast spokojnie można wskazać elementy, których z pewnością tutaj zabrakło. Elementów niestety oczywistych, jak broń, czy zawartość skrzyni. Mimo wszystko zestaw polecam fanom serii, jako pozycję obowiązkową oraz standardowo już zbieraczom klasyki. Dla szukających bardziej wyrafinowanych powozów, czy też dawców uzbrojenia i wyposażenia, 6023 nie polecam. Biorąc pod uwagę powyższe wartości dodane oraz wyraźne minusy oceniam zestaw na 6/10 punktów.

Za :
+ zamkowy klimat
+ dobrze dobrane figurki
+ ciekawa linia powozu

Przeciw:
- brak dodatkowego uzbrojenia
- brak zawartości w skrzynie
- słabe modele alternatywne

Klasycznie już na koniec przedstawiam dwa ujęcia zestawu w małej scenerii z innymi pozycjami. Tym razem nie jest to coś odkrywczego, bo scenkę już prezentowałem w szerszym zakresie. Tutaj jednak to powóz jest głównym bohaterem. Scenka oddaje także doskonale to czym był 6023. Konstrukcją uzupełniającą i wzbogacającą zamki i temu podobne zestawy.

Obrazek

Obrazek
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: 6023 Maiden's Cart

Post autor: Jellyeater »

Brakuje mu bata jeszcze.

Recenzja jak zwykle wyśmienita.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
Scythe
Posty: 17
Rejestracja: 14 lis 2015 17:10
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 6023 Maiden's Cart

Post autor: Scythe »

Świetna recenzja.
Jellyeater pisze:Brakuje mu bata jeszcze.
Chyba, że właśnie po to mu ta włócznia, do kłucia i lania konia po zadzie :-)
Ananas
Posty: 343
Rejestracja: 19 lip 2013 22:15
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Opole

Re: 6023 Maiden's Cart

Post autor: Ananas »

Mam okazję się pochwalić, to się pochwalę. Wygrałem taki zestaw :D

Do ciekawych klocków dołączyłbym też tego plejta z kółkiem i połową zawiasu. Pierwszy raz takiego klocka widziałem. No i teraz się go nie uświadczy.

A że recenzja jest wzorowa, to na pewno wiesz. Więc nie ma sensu, bym pisał, że jest wzorowa!
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7058
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 6023 Maiden's Cart

Post autor: Jaskier »

Legofan pisze:o ciekawych klocków dołączyłbym też tego plejta z kółkiem i połową zawiasu.
Miałem kiedyś takie, tylko pourywane zawiasy były. Ciekawy klocek, pozwala obniżyć konstrukcję o wysokość płytki, co w wozie może mieć duże znaczenie.
Kupiłem sobie ostatnio sztukę do kompletu z tym dynksem nakładanym na konia.
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: 6023 Maiden's Cart

Post autor: dzidek1983 »

A ja mam jeszcze taki jeden :) został własnie jako jeden z nielicznych z lat 90'tych no i cały nie połamany :)

A zestaw z recenzji, no cóż, zwykle ludzie go kupują dla panienki która jest unikatowa i ciężko ją dostać jako figurkę samą.
Reszta klocków nie zachwyca i szczerze cena za zestaw trochę wysoka, zwłaszcza, że za 45 zl to dostajemy zbieraninę klocków z BL bez instrukcji i pudełka.
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
ODPOWIEDZ