30279 Kylo Ren's Command Shuttle

Moderator: nori

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

30279 Kylo Ren's Command Shuttle

Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 30279 Kylo Ren's Command Shuttle

Seria: Star Wars
Rok wydania: 2016
Liczba klocków: 45
Liczba figurek: 0
Cena: 9.99 - 30 (MISB) zł (Allegro, BrickLink)

Brickset

Z uwagi na pojawienie się w większości punktów prasowych kolejnego tegorocznego polybaga, jako dodatku do miesięcznika dedykowanego głównie dla dzieci, postanowiłem na szybko zrecenzować ten mały promocyjny zestaw, z przeznaczeniem szczególnie dla tych, którzy zastanawiają się czy zakupić 30279. Zestaw, jak to zauważyli koledzy we właściwym wątku na forum, stanowi załącznik do magazynu Kaczor Donald i obecnie można go kupić za jedyne 9.99 zł. Czy warto musicie zdecydować sami. W kilku słowach postaram się przybliżyć 30279.

Opakowanie i instrukcja

Zestaw został wydany jako polybag, czyli mała promocyjna (choć nie zawsze) pozycja złożona z kilkudziesięciu elementów i umieszczona w foliowym woreczku. Wymiary klasycznego opakowania to 17 cm x 19 cm. Strona główna przedstawia grafikę ze scenką wzorowaną na film i naszym głównym bohaterem w locie wzbogaconym wybuchami. Ponadto napisy z oznaczeniem zestawu, jego nazwą, przeznaczeniem wiekowym, logo TLG oraz Disneya. Na górze odmienny kolorystycznie pasek z dużym napisem Star Wars. Grafika główna widoczna na pierwszym zdjęciu.

Tył opakowania również klasyczny jak na ostatnie lata, czyli dwie powierzchnie z napisami i informacjami oraz przezroczysty pasek do podglądu zawartości. Po lewej stronie logo TLG, numer zestawu, nazwy i kod kreskowy. Prawa strona to informacje techniczne i ostrzeżenia w wielu językach.

Obrazek

Instrukcja, która znajduje się wewnątrz to mały rozkładany blister, typowy dla zestawów tej wielkości. Instrukcja czytelna, dwustronna, w jedenastu krokach przedstawiająca budowę promu. Poniżej zdjęcia obu stron instrukcji.

Obrazek

Obrazek

Elementy

Wewnątrz małego opakowania znajdziemy garść elementów i ww. instrukcję. Całość po otwarciu wygląda właśnie tak, jak na zdjęciu poniżej.

Obrazek

Elementów w zestawie naliczyłem czterdzieści pięć sztuk wliczająca dwa zapasowe, co jest średnio większą ilością jak na polybagi. Zestaw, jak to większość przedstawicieli serii Star Wars, utrzymano w dwóch odcieniach szarości - jasnym i ciemnym z dodatkiem czarnego i elementów przezroczystych, głównie czerwonych. Wśród części znajdziemy głównie plate, klasyczne, skośne i z otworami, tile małe i większe, serki, grille i inne pojedyńcze elementy jak slope, czerwonego axla, beczułki, czy bricki z otworem na axla. Ogólnie nie ma tu wyszukanych elementów. Wszystko znajdziecie w innych zestawach. Szału nie ma, ale źle też nie jest. Model nieskomplikowany, to i części proste. Bliższe zdjęcie całości znajdziecie poniżej.

Obrazek

Zestaw

30279 to prom dowódczy Kylo Rena z najnowszej części sagi. Zestaw przedstawia mini wersję innego zestawu z serii Gwiezdnych Wojen, tj. 75104. Jest więc typowym zestawem promocyjnym.

Jego budowę można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest konstrukcja kadłuba, a drugim budowa skrzydeł, którą to także można podzielić na dwie części. Poniżej przedstawiam kroki z budowy poszczególnych etapów, aż do zakończenia. Po złożeniu promu pozostają nam dwa elementy w postaci tile i kropki w kolorze trans red.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prom po złożeniu, zgodnie z oryginałem ma krótki (stosunkowo) kadłub i duże skrzydła, umieszczone po bokach i skierowane ku górze. Kadłub w części przedniej posiada kabinę, z oknami, co odzwierciedla przezroczysty tile. Tył kadłuba zakończono dwoma silnikami. Umieszczone po obu stronach skrzydła są znacznych rozmiarów w stosunku do kadłuba. Skrzydła posiadają smukłą i zwężającą się ku górze konstrukcję, wzbogaconą dodatkowymi elementami, przezroczystymi tile i dwoma lornetkami imitującymi działka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tu trzeba postawić kropkę i zwrócić uwagę na pewne braki. Jak spokojnie można zrozumieć, że to model w wersji mini, to już nie bardzo rozumiem, dlaczego nie pokuszono się o taką konstrukcję skrzydeł, by odginały się na boki jak w większym modelu i oryginale. W zestawie skrzydła zamocowano na jednym axlu przechodzącym przez kadłub. Wystarczyło jednak zastosować łącznie od czterech do ośmiu modyfikowanych plate z uchwytami, czy coś podobnego i zapewnić ruch skrzydłom. Dodałoby to bawialności, szczególnie, że nawet tak małe modele, nawet te z serii Star Wars, wydawane jako polybagi posiadały takie możliwości. Jak dla mnie to największy minus zestawu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogólnie konstrukcja jest spójna, zawiera wszystkie elementy oryginału i większego modelu, które dało się odwzorować w tej skali. Tak samo kolorystyka zgodna z większym bratem. Zestaw więc i dobry i nie.

Podsumowanie

30279 jak na zestaw za niecałe 10 złotych jest pozycją wartą zainteresowania. Posiada kilkadziesiąt elementów, do których zawsze znajdzie się zastosowanie we własnych konstrukcjach, tym bardziej, że to w większości odcienie szarości. Posiada jeden, aczkolwiek znaczący mankament gdyby odwołać się do oryginału, tj. brak mechanizmu ruchu skrzydeł.
Mimo to zestaw spokojnie nadaje się do postawienia na półkę, szczególnie że to model z najnowszej części Gwiezdnych Wojen. Wymienione plusy nie ratują jednak oceny, którą zdecydowanie obniża brak możliwości ruchu skrzydeł. Dla mnie to pozycja z oceną 6/10 punktów

Za :
+ klimat Gwiezdnych Wojen
+ linia maszyny, zgodna z oryginałem
+ dostępność i niska cena

Przeciw:
- brak ruchomych skrzydeł
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7058
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 30279 Kylo Ren's Command Shuttle

Post autor: Jaskier »

Lubię w Twoich recenzjach zdjęcia pokazujące części.
Chociaż nie, nie lubię ich, są zbyt przekonujące do zakupu. :P
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: 30279 Kylo Ren's Command Shuttle

Post autor: SERVATOR »

Co do bawialności... Skrzydła się nie rozkładają ale "właz" do statku działa. :)
A na plus czerwony axle długości 4 - na razie dość rzadki.

A o atrakcyjności świadczą ceny na BL. Z tego co widzę póki co jest on tylko w polskich sklepach po min. 25 zł choć są i po 35. Spodziewam się, że nasi koledzy kilka złotych na nich mogą zarobić. ;)
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 30279 Kylo Ren's Command Shuttle

Post autor: tbzz »

Śpieszę z małą autopoprawką. Oczywiście w dużej wersji modelu, tj. 75104, skrzydła się oczywiście nie rozkładają jak w oryginale, a składają z pozycji spoczynkowej, do pozycji do lotu, ale tylko w zakresie pionowym. Mały skrót myślowy. ;)
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Silverbrick
Posty: 1610
Rejestracja: 27 gru 2014 20:35
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Kontakt:

Re: 30279 Kylo Ren's Command Shuttle

Post autor: Silverbrick »

Jak mówiłem, tak kupiłem: https://www.youtube.com/watch?v=Nxdb6e46hxg" target="_blank
Edycja: sprawdziłem na Brickset i okazało się, że ten zestaw jak dotąd jest dostępny tylko w Kaczorze Donaldzie. Póki co, to taki Poland Exclusive. xD
Awatar użytkownika
Lordofdragonss
Posty: 1201
Rejestracja: 20 lip 2013 05:10
Rok urodzenia: 1990
Lokalizacja: Bełchatów/ Łódź

Re: 30279 Kylo Ren's Command Shuttle

Post autor: Lordofdragonss »

Jako, że dużego zestawu nie miałem zamiaru kupić, maluch stoi na biurku jako pamiątka po obejrzanym filmie. Śliczny jest!
Awatar użytkownika
zgrredek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5503
Rejestracja: 09 lip 2013 20:10
Rok urodzenia: 1964
Lokalizacja: Ankh-Morpork
Kontakt:

Re: 30279 Kylo Ren's Command Shuttle

Post autor: zgrredek »

Też sobie kupiłem i zastanawiam się, czy nie kupić więcej. Bo właściwie nie ma w tym mini zestawie klocków zbędnych. No, może poza klockami trans red, których uzbierało mi się "całe wiadro".

EDIT: Kupiłem jeszcze dwa. Oczywiście żadnego nie zbudowałem, tylko posegregowałem klocki. ;)

EDIT 2: Kupiłem jeszcze dwa. Razem pięć. Kupiłbym więcej, ale trochę krucho u mnie z kasą.
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1687
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: 30279 Kylo Ren's Command Shuttle

Post autor: Janek »

Też kupiłem. Tani, choć jak dla mnie jest brzydki niemiłosiernie (czemu czarnego nie zrobili...). Ale to w końcu dodatkowe klocki. ;)
Awatar użytkownika
wesyr
Posty: 442
Rejestracja: 18 sty 2016 19:42
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: 30279 Kylo Ren's Command Shuttle

Post autor: wesyr »

Fajnie, że za niewielkie pieniądze można zdobyć kilka części. Bo model do postawienia na półce to raczej średni.

Do tego bardzo fajna recenzja tak niewielkiego zestawu.
ODPOWIEDZ