40196 SHELL Tanker

Moderator: nori

Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

40196 SHELL Tanker

Post autor: SERVATOR »

40196 SHELL Tanker

Obrazek

Seria: Promotional/Shell/Racers
Rok premiery: 2014
Liczba elementów: 95 (+ 6 zapasowych)
Figurki: 0
Opakowanie: Polybag
Cena: Promocja przy zakupie paliwa na stacji SHELL: 7,49 zł lub 13,49 zł (w zależności od rodzaju paliwa); Allegro (IX’2015): ok. 30 zł
Bricklink, Brickset

Zapraszam do przeczytania przygotowanej przeze mnie recenzji polybaga z najnowszej i prawdopodobnie OSTATNIEJ serii przygotowanej wspólnie przez LEGO, SHELL i FERRARI.

Dlaczego ostatniej? Bo LEGO nie lubi już koncernu SHELL. Szczegóły sprawy możecie poznać tu: Oficjalny komentarz z TLG/Artykuł w Gazecie Wyborczej/Artykuł w Rzeczpospolitej.
Jak się okazuje sprawa ta miała istotny wpływ na promocję tej serii w Polsce. Przez długi czas wydawało się nawet, że w Polsce tej promocji już nie będzie. Na szczęście jednak obawy te się nie sprawdziły. :)

Przypomnę, że światowa promocja tej serii wystartowała już w ubiegłym roku - zanim jeszcze powstał wspomniany wyżej problem. W internecie można było wówczas znaleźć wiele zdjęć całej serii, w skład której wchodziło 6 zestawów sygnowanych logo Ferrari (w tym 4 samochody) i przedmiotowa cysterna sygnowana logo SHELL. No właśnie - cysterna nie jest w żaden sposób związana z Ferrari (a w każdym razie nie widać na niej żadnego logo tej firmy).

Dziś bardzo jest trudno znaleźć w sieci zdjęcie całej rodziny w komplecie choć oczywiście coś tam jeszcze się uchowało. ;)

Obrazek

Już po rozpoczęciu całego zamieszania z niewiadomego dla mnie powodu z większości materiałów reklamowych dotyczących tej promocji cysterna została usunięta.

Aktualna do dziś, polska reklama tej promocji wygląda tak:

Obrazek

Co ciekawe, na internetowej stronie promocji na SHELL.PL można znaleźć informacje o istnieniu tej ciężarówki.
W praktyce z dostępnością tej cysterny na stacjach jest różnie. Sprawdziłem sam, że na wielu z nich makieta z modelami pojazdów nie zawiera tej ciężarówki.

Co ciekawe w wielu krajach ciężarówka była oferowana jako edycja limitowana - dostępna w bardzo ograniczonym czasowo zakresie (np. przez tydzień). U nas, choć również opisywana jako LIMITOWANA, teoretycznie, jest dostępna przez cały czas trwania promocji.

Mając to wszystko na względzie, mam przeczucie, że model ten stanie się za jakiś czas dość poszukiwanym przez kolekcjonerów kąskiem. Jak więc macie taką możliwość, to zachęcam Was do kupna tego zestawu.

Wracając do opisywanego zestawu.

Polybag jest spory (19,5 cm x 18,5 cm) i zaskakująco ciężki (85 g).

Obrazek

Zawartość opakowania stanowią: duuużo klocków wrzuconych luzem, mniejszy woreczek z drobnymi elementami oraz foliowa saszetka zawierająca instrukcję, naklejki i okolicznościowy kartonik z obrazkiem całej serii.

Obrazek

Ilość wrzuconych do polybaga klocków (z których część jest naprawdę sporych) jest dużym zaskoczeniem. Każdy z domowników, który spojrzał na to co wysypałem z saszetki komentował, to mniej więcej słowami "Dużo tych klocków. To wszystko było w tej torebce?".

Fajnie, że ktoś pomyślał o tym żeby instrukcja i naklejki były usztywnione kartonikiem bo dzięki temu możemy się cieszyć z ich "świeżego" wyglądu.
Po wyjęciu zawartości dwóch mniejszych woreczków całość prezentuje się tak:

Obrazek

Zwróćcie uwagę, że kartonik jest dwustronnie zadrukowany. Na jednej stronie jest link do informacji o promocji a na drugie zdjęcie zestawów dostępnych w promocji. Tu również nie ma cysterny!
Dość zaskakująca jest papierowa instrukcja w formie wielokrotnie złożonej połowy kartki formatu A3 (uciętej po dłuższym boku). Osobiście spotkałem się z takim formatem po raz pierwszy.

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia instrukcji pochodzą z zasobów BrickInstructions.com.

Zestawik (a w zasadzie pełnoprawny ZESTAW) składa się z 95 elementów (+ 6 dodatkowych drobiazgów). Szczegółowa ich lista jest TU.
W odróżnieniu od pozostałych samochodzików z tej promocji, jako jedyny nie posiada napędu pull-back z czego ja akurat się bardzo cieszę.

Trudno jest wskazać elementy, które zasługują na szczególną uwagę. W zasadzie jedynym klockiem, który wykracza poza zakres standardowych elementów otrzymywanych w polybagach jest Brick, Modified 2 x 4 x 2 with Studs on Sides.

Obrazek

Czymś co może kiedyś się do czegoś przydać jest również

arkusz naklejek z logo SHELL.
Obrazek

Budowa pojazdu jest bardzo przyjemna. Zamiast fotek z poszczególnych etapów budowy (na instrukcji widać wszystkie jej kroki), osobom ciekawym proponuję obejrzeć TEN dość krótki filmik.

Łapiemy za klocki i po kilku minutach... TA DAM!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po budowie zostało jeszcze kilka drobiazgów...

Obrazek

Pojazd całościowo wygląda bardzo fajnie. Ma jasną, typową dla koncernu Shell kolorystykę.
Model zbudowany jest praktycznie bez studów na wierzchu. Moją pierwszą myślą było więc żeby dorzucić te "brakujące" białe tilesy 2x4 na górę zbiornika paliwa. Po chwili jednak stwierdziłem, że nawet po tej operacji nie będzie on tak ładnie odwzorowany jak kolekcjonerskie modele plastikowe czy metalowe a jednocześnie może wówczas stracić cały swój klockowy urok.

Jedynym, jak dla mnie istotnym niedociągnięciem projektantów tego modelu jest szyba w szoferce. Czarny brick poza który wyraźnie wystaje dach jakoś mi tu nie pasuje. Z boku wygląda to wręcz brzydko.

Obrazek

Na szybko zrobiłem szybę z 3 przezroczystych bricków 1x2. Mi już nawet takie rozwiązanie bardziej się podoba.

Obrazek

Kształt szoferki od razu przywołuje na myśl amerykańską ciężarówkę. Przeglądając internet trudno jest jednak znaleźć zdjęcia tego typu, krótkich 3-osiowych ciężarówek z logo Shell. Najbardziej podobna wydaje się być ciężarówka Freightliner Columbia.

Obrazek

Ciekawostką jest fakt, że "podobny" promocyjny polybag z cysterną, LEGO wspólnie z SHELL wypuściło też już prawie 30 lat temu.

Obrazek

W sumie to smutne, że na naszych oczach skończyła się już pewna epoka. :(

Przy okazji przygotowywania recenzji przytrafiło mi się coś zabawnego. Zawsze wydawało mi się, że instrukcje w małych zestawach są tak czytelne, że nie sposób pomylić się przy ich budowie - zwłaszcza ludziom, którzy dość często mają z klockami do czynienia.
Okazało się jednak, że przeglądając internet, można trafić na takie "kwiatki". ;)

Obrazek

Najpierw się z tego pośmiałem ale potem stwierdziłem, że to może być fajny pomysł na MOD tego zestawu.

Niedługi czas potem powstała ta oto tylnozsypowa wywrotka z kruszywem TWZK 2014S (jeżeli się pomyliłem, to Bricksley/Karol błyskawicznie wyprowadzi mnie z błędu). ;)

Obrazek

Więcej fotek tej ciężarówki jest TU a skomentować ją możecie TU.

Podsumowując:

+ BARDZO DOBRA cena = nawet niecałe 8 groszy za element!!!
+ fajny kolor = zawsze przyda się garść świeżo wyglądających białych klocków na wymianę za te już pożółkłe.
+ marka SHELL = z czasem zestaw może zwiększyć swoją wartość.

- kiepsko wymyślona przednia szyba (czarny brick 1x4) = zbyt mocno wystający poza nią dach.
- prawie żadnych ciekawych/rzadkich elementów.

Moja finalna ocena: 10/10
Ja zamówiłem już wśród znajomych kilka takich zestawów „na szafę” – co i Wam polecam uczynić. :)
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2015 17:55 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: 40196 SHELL Tanker

Post autor: goldsun »

Razi też (przynajmniej mnie) wykończenie kabiny z tyłu (czyli dziura) i samej cysterny od przodu (też dziura).
Na plus bym dał 4 slopy białe 2x4x2/3 i jeden 2x2x2/3.

W porównaniu do reszty zestawów rzuca się w oczy zwłaszcza ilość klocków, bo autka z pull-backiem mają tylko połowę tej ilości klocków co reszta (około 40 klocków autka, około 90 klocków cysterna i 70-80 klocków "budynki").
Dlatego w tym wydaniu tej serii bardziej spodobały mi się: stacja benzynowa i start/meta (bo tam jest sporo klocków + ludzik z gładkim torsem i naklejką na niego którą można wykorzystać też gdzieś indziej).
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Ździsław Źdźbło
Posty: 100
Rejestracja: 11 gru 2014 18:05
Rok urodzenia: 1999

Re: 40196 SHELL Tanker

Post autor: Ździsław Źdźbło »

Co do instrukcji i modeli. Na stacji SHELL'a koło mojego bloku żaden z modeli nie jest ułożony poprawnie. Tylko naklejki potrafili dać w dobre miejsca.
"Battlecruiser operational!"
ODPOWIEDZ