42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Jerac »

No, z pewnością się da. Model jest bardzo duży i jest pełno miejsca na wszystkie bebechy.

Zakładam że pisząc "rc" masz na myśli system Power Functions (czyli sterowanie na podczerwień), jeśli tak nie jest wyprowadź mnie z błędu.

Na początek potrzebujesz... zdobyć trochę elementarnego doświadczenia o elementach Power Functions :)
Sugeruję zapoznać się z tym jak to jest zrobione w innych zestawach, na przykład:
http://powerfunctions.lego.com/en-us/Products/8043.aspx" target="_blank
http://powerfunctions.lego.com/en-us/Products/9398.aspx" target="_blank

Tam już są silniki i musisz sobie to rozpracować samemu. Jako że zadanie jest skomplikowane, sugeruję zacząć od czegoś prostego - niech na początek jeździ po prostu w przód i w tył, nawet bez sterowania pilotem. Potem zobacz gdzie uda Ci się silnik do skrętu upchnąć, a potem połącz to z "wieżą" (odbiornikiem podczerwieni).
Szarnywirk
Awatar użytkownika
Nexus 7
Posty: 2692
Rejestracja: 14 maja 2013 19:52
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow, Nottingham

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Nexus 7 »

Cztery dni budowania, fantstycznie. Popelnilem tylko jeden blad i nie wlozylem JEDNEJ zebatki do glownej skrzyni biegow. Zorientowalem sie na drugi dzien, jakies 100 krokow pozniej, jak juz wszystko bylo pieknie obudowane :-) Na szczescie dalo sie to naprawic nie rozbierajac calosci.
Pneumatyka imponujaca, takiej ilosci przewodow jeszcze nie widzialem.
Model fantastyczny, jedyny minus to to wysokie zawieszenie, wyglada to dosc dziwnie.
Zmień sygnaturę to się pomodlę i wszystko wróci do normy.
Awatar użytkownika
wesyr
Posty: 442
Rejestracja: 18 sty 2016 19:42
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: wesyr »

Do tej pory nie byłem pewien tego modelu, ale czytając ten wątek, już wiem, że przez jakiś czas będzie trzeba jeść pasztet z chlebem :)
krzysiek_DTR
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2016 00:42
Rok urodzenia: 1986

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: krzysiek_DTR »

Witam,

nie zakładam nowego wątku, mam nadzieję, że ktoś tu jeszcze zajrzy jak napiszę nowego posta. Właśnie skończyłem składać zestaw 42043, wszystko byłoby idealnie gdyby nie funkcja obracania HDS :/ Spędziłem nad tym z 10 godzin, rozmontowywałem, układałem przewody od nowa, nawet posmarowałem przewody smarem silikonowym w miejscu gdzie przechodzą przez obrotnicę żeby zmniejszyć ich tarcie o siebie i obrotnicę ale obrotnica tak strasznie ciężko chodzi, że silniczek nie jest w stanie jej obrócić :/ Cały czas się ślizga sprzęgło, cośtam się próbuje obrócić HDS, raz lepiej, raz gorzej ale absolutnie nie działa to jak na filmikach, które oglądałem! Przeczytałem wiele recenzji, przekopałem internet (anglojęzyczne strony też) i strasznie mnie denerwuje, że wszyscy piszą jaka ta nowa obrotnica super i pancerna a ja uważam, że jest do bani! Chyba, że to mi się trafił wadliwy klocek. Chodzi o to, że ten HDS nie ma przeciwwagi, i "przechyla" tą obrotnicę, dogina ją z jednej strony przez co bardzo ciężko chodzi. Wypunktuję co zrobiłem do tej pory:

- Sprawdziłem dokładnie, że mechanizm zębatek do tej ostatniej (czarnej) zębatki, która styka się z obrotnicą chodzi super luźno, nawet po założeniu HDSa (odsunąłem tą ostatnią zębatkę od obrotnicy żeby przetestować)
- Wiem, że pod HDSem jest takie miejsce, gdzie przewody mogłyby naciskać na beżową zębatkę i utrudniać jej ruch ale u mnie sprawdziłem to 100 razy i nie występuje ten problem a beżowa zębatka obraca się gładko
- przewody pneumatyczne mam ułożone na bank zgodnie z instrukcją, rozpinałem je i układałem na nowo kilka razy, próbowałem luzować w tym miejscu gdzie przechodzą przez obrotnicę, zacieśniać, daje to minimalne rezultaty ale wciąż jest bardzo słabo. Próbowałem nawet układać po swojemu, bez skutku
- generalnie cała ta podstawka HDSa jest według mnie niestety badziewnie zaprojektowana, jest zbyt słaba w stosunku do masy i długości ramienia HDSa i całą się wygina się. Rozumiem, że brakowało tam miejsca ale to według mnie nie tłumaczy takiego babola, można było tą podstawkę zrobić o jeden stopień wyższą i ją wzmocnić czy coś? Tym bardziej, że jest tam oprócz ciężaru HDSa jeszcze plątanina kabli, która dodatkowo rozpycha podstawkę.
- Sama obrotnica bez obciążenia działa elegancko i leciutko ale już po założeniu ramienia HDS obraca się ciężko, szczególnie przy rozłożonym (do przodu) ramieniu HDS
- Mam wrażenie, że przed montażem HDS na ciężarówce nie obraca się aż tak bardzo ciężko, nie lekko ale też nie przesadnie ciężko. Ale z jakiegoś powodu po montażu na ciężarówce robi się masakra, ledwo mam siłę palcami ruszyć tą ostatnią (czarną) zębatkę, która styka się z zębami obrotnicy, a co dopiero silniczek. Nie mam pojęcia co to powoduje, bo zaglądałem pod spód spod różnych kątów, przewody leżą tam dobrze, nigdzie nie są pozaciskane, jest tam mało miejsca ale leżą tak jak powinny być
- cały moduł HDS wchodzi na ciężarówkę gładko, nie ma mowy, żebym go musiał jakoś dociskać czy coś (co by sugerowało źle poukładane przewody pod obrotnicą)
- Zwróciłem również uwagę na to, że w momencie gdy ramię HDS jest wysunięte dokładnie nad wywrotkę (czyli obrotnica jest dociskana do podstawki po stronie czarnej zębatki zdawczej) to z każdym obrotem zębatki zdawczej obrotnica się minimalnie podnosi. Nie wiem jak to lepiej wyjaśnić, chodzi po prostu o to, że zębatka obrotnicy jest dosłownie dociśnięta do zębatki zdawczej i podskakuje na jej zębach, tak jakby na niej wręcz leżała

Może moja obrotnica jest jakaś wadliwa? Jak to sprawdzić? Widziałem w internecie kilka wpisów ludzi z podobnym problemem, który ja mam ale pozostawały bez odpowiedzi. Większość głosów mówi, że obrotnica jest super, szkoda, że nie u mnie :/ Nie jestem laikiem mechanicznym, umiem rozpoznać jak co trzeba poukładać i co gdzie może haczyć a w moim przypadku najzwyczajniej na świecie wykluczyłem już prawie wszystko i nie widzę powodu, dla którego obrotnica tak ciężko chodzi, oprócz tego, że sama obrotnica jest po prostu zbyt słaba i delikatna na ciężar HDS.

Mam nadzieję, że znajdzie się na tym forum ktoś, kto składał ten model i wie co może być powodem moich problemów. Miałem już to w sumie odpuścić, wszystkie pozostałe funkcje chodzą świetnie, ale że jestem z natury perfekcjonistą to nie daje mi to spokoju! Normalnie zepsuło mi całą radość z budowy tego modelu :( Z góry dziękuję za pomoc! Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ros0mak
Posty: 19
Rejestracja: 25 lis 2016 23:27
Rok urodzenia: 1982

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Ros0mak »

Czy składał ktoś ten model razem ze zdalnym sterowaniem?
Jest do tego jakaś instrukcja?
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: jetboy »

Ros0mak pisze:Czy składał ktoś ten model razem ze zdalnym sterowaniem?
Jest do tego jakaś instrukcja?
W takich przypadkach:
1. wchodzimy na google lub youtube
2. wpisujemy: [Nazwa Modelu] motorized instruction
3. profit!

_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Ros0mak
Posty: 19
Rejestracja: 25 lis 2016 23:27
Rok urodzenia: 1982

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Ros0mak »

Widziałem wcześniej ten film, ale:
- nie jest podane dokładnie jakie częsci będą dodatkowo potrzebne
- nie ma jakie silniki będą potrzebne,
- nie wiem czy silniki można podłączyć pod ten sam pojemnik na baterie poprzez odbiornik IR co siłowniki które są w standardowym modelu, czy potrzeba dodatkowego pojemnika na baterie.

Jeżeli ktoś może to niech napisze nr LEGO: silników jakie będą potrzebne (silnik skrętu, silnik napędu tylnej osi), numer centralki IR, numer pilota IR
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7491
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Benny80 »

Ros0mak pisze:Jeżeli ktoś może to niech napisze nr LEGO
No hej,
nie robiłem tego moda, ale patrząc na film wnioskuję, że o ile nie widziałeś klocków jedynie przez szybę wystawy sklepowej.. to sobie poradzisz ;)

W filmie (1:25 i 10:25) masz pokazane potrzebne elementy, których zapewne większość pochodzi z zestawu po zdemontowaniu dwóch przednich mostów. Musisz je przerobić i zabudować w nich serwo do skręcania. Zdemontuj je i rozłóż na części, a zobaczysz, jakich elementów brakuje i co musisz dołożyć.
Końcówka filmu to dołożenie silnika L do napędu tylnych kół - w 19:55 też masz pokazane elementy, które musisz mieć. Demontuj co trzeba jak widzisz na filmie, a instrukcja nie jest tu potrzebna.

Co do sterowania, to wieża jest podpięta tylko do zasilania battboxa, a do niej funkcje skrętu i napędu. Widać na filmie, że użyto przedłużek kabli (jasnoszare końcówki), bo pewnie kable z silników były za krótkie. Mimo to wystarczy jedna wieża, bo obsługuje ona 2 funkcje, zaś pozostałe funkcje modelu pozostają bez zmian, bo wymagają tylko zasilania, a sterowane są dźwigniami.

ps. Google naprawdę nie boli: tu masz wszystkie elementy PF, a pilot to 8885.
Powodzenia ;)
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
Awatar użytkownika
Ros0mak
Posty: 19
Rejestracja: 25 lis 2016 23:27
Rok urodzenia: 1982

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Ros0mak »

Wiem już jakie elementy sterowania będą potrzebne:
- silnik L-Motor 88003
- silnik servomechanizmu Servo Motor 88004
- przedłużki kabli zasilania 8886
- odbiornik IR 8884
- pilot IR 8885
Cena łączna ok. 430zł!!!

Czy macie jakiś sklep on-line w którym można dostać pojedyncze elementy LEGO TECHNIK (w przypadku gdyby były potrzebne pojedyńcze łączniki, tuleje itp...)?
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7491
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: 42043 Mercedes-Benz Arocs 3245

Post autor: Benny80 »

Ros0mak pisze:Czy macie jakiś sklep on-line [..]
Z całym szacunkiem dla kolegi, ale skoro już zarejestrowałeś się na naszym forum, to może skorzystasz z niego i poczytasz trochę samemu? Trzeci post: Gdzie kupić pojedyncze klocki ?
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
ODPOWIEDZ